kitajski

Zastrupljen riž na Kitajskem
11. 12. 2000 00.00
Oblasti v osrednji Kitajski so odkrile 46 ton zastrupljenega riža. Kmetje, ki so ga prodali predelovalnici, so rižu primešali strupeno industrijsko olje, da bi bil riž težji in bi dosegel višjo odkupno ceno. Kitajska vlada je zato že odredila pregled zalog riža po vsej državi.

Pri založbi Rokus vabijo na čaj
11. 12. 2000 00.00
V zbirki Svet pije je pri Založbi Rokus izšla monografija z zgovornim naslovom Čaj avtorice Vlaste Mlakar. Pred tem so v omenjeni zbirki že izšle: Vinski brevir, Šampanjec, Kava, Mleko, za prihodnje leto pa načrtujejo še monografijo o viskiju in o vodi ter še o nekaterih bolj eksotičnih pijačah, je na predstavitvi povedal direktor založbe Rokus Rok Kvaternik. Knjigo je tako kot ostale, razen Kave in Mleka, oblikoval Matjaž Vipotnik.

Podelili Nobelove nagrade
10. 12. 2000 00.00
V Oslu so podelili letošnjo Nobelovo nagrado za mir, ki jo je prejel južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung. Ob prejemu nagrade je poudaril pomembno vlogo Severne Koreje pri zmanjšanju napetosti, ki jih je povzročila hladna vojna, in napovedal, da se bo vselej zavzemal za mir v državi, spravo med državljani in za človekove pravice. Povedal je tudi, da bi nagrado moralo prejeti korejsko ljudstvo, ki se je odločilo za demokracijo in sanje o združitvi Korej.

Deutsche Messe z rekordnim prihodkom
09. 12. 2000 00.00
Nemško podjetje, ki se ukvarja s pripravo sejmov, Deutsche Messe, napoveduje, da bo letos - v letu, ki ga je najbolj zaznamovala svetovna razstava Expo, - zabeležilo rekordni prihodek. Podjetje naj bi letos zabeležilo približno 600 milijonov nemških mark prihodka, medtem ko za prihodnje leto pričakuje prihodek v višini 500 milijonov mark.

Koštunica z vodjo kitajske diplomacije
03. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je v Beogradu sestal z vodjo kitajske diplomacije Tang Jiaxuanom, ki je prispel na dvodnevni uradni obisk v Zvezno republiko Jugoslavijo. Kot so sporočili iz urada predsednika ZRJ, je Tang Koštunici prenesel pozdrave kitajskega kolega Jianga Zemina. V daljšem prijateljskem pogovoru sta sogovornika izrazila pripravljenost za krepitev dvostranskega sodelovanja na političnem, ekonomskem, kulturnem in drugih področjih. Na pogovorih je sodeloval tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović.

Trgovski center pokopal sto ljudi
02. 12. 2000 00.00
V Dongguanu na jugu Kitajske se je včeraj sesul nakupovalni center, v katerem naj bi se takrat nahajalo okoli 240 ljudi. Oblasti so do sedaj uradno potrdile le 8 žrtev in 32 ranjenih. Več kot 100 ljudi naj bi bilo še vedno pod ruševinami, upanja, da je kdo med njimi živ pa skorajda ni več.

Kitajski zunanji minister v Beogradu
02. 12. 2000 00.00
Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes prispel na uradni obisk v Beograd. To je prvi visoki kitajski predstavnik, ki je po padcu Miloševićevega režima prišel v ZR Jugoslavijo. Kitajska je po zamenjavi oblasti izrazila podporo novim oblastem. Tang se bo danes sestal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, zveznim premierom Zoranom Žižićem in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem, jutri pa naj bi si v Beogradu ogledal kitajsko veleposlaništvo, uničeno med lanskimi napadi zveze NATO. Predstavniki obeh držav naj bi se pogovarjali o nadaljnjem razvoju dvostranskih odnosov med državama, razmerah v regiji in mednarodnih vprašanjih, ki so v interesu obeh držav. Kitajskega zunanjega ministra sta na beograjskem letališču pričakala Svilanović in veleposlanik LR Kitajske v ZRJ Ven Sigui. Kitajski zunanji minister bo po navedbah kitajskega veleposlaništva v Beogradu v okviru evropske turneje poleg ZRJ obiskal tudi Albanijo, Madžarsko in Poljsko.

Mount Everest vse nižji
27. 11. 2000 00.00
Najvišja gora na svetu, 8850 metrov visok Mount Everest, je zaradi segrevanja ozračja Zemlje vse nižji. Kot so ugotovili kitajski strokovnjaki za geodezijo in kartografijo, se je snežna podlaga zmanjšala predvsem v zadnjih 30 letih, vendar strokovnjaki niso navedli, za koliko se je podlaga dejansko zmanjšala. Strokovnjaki so na podlagi satelitskih slik odkrili, da se Mount Everest vsako leto premakne za šest do sedem centimetrov proti severovzhodu. Na to gibanje vplivajo tektonske spremembe, zaradi katerega se pod Nepalom in Kitajsko premika indijski podkontinent. S takšnim tektonskim gibanjem je sicer nastala tudi Himalaja.

Visoka komisarka ZN na obisku v Pekingu
20. 11. 2000 00.00
Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice pri Združenih narodih Mary Robinson je davi prispela v Peking. Med dvodnevnim obiskom se bo Robinsova sestala s predsednikom republike in sekretarjem KP Jiang Zeminom in podpredsednikom vlade Qian Qichenom. Pred prihodom visoke komisarke so na sedežu ZN v Ženevi izrazili upanje, da bo Robinsova v Pekingu podpisala sporazum o tehničnem sodelovanju, ki med drugim predvideva usposabljanje kitajskega vojaškega, policijskega in pravnega osebja. V skladu z novim sporazumom naj bi ZN Kitajski nudili tudi svetovalno pomoč pri uskladitvi zakonodaje z mednarodnimi standardi o človekovih pravicah.

Vrh Azijsko-pacifiškega foruma
15. 11. 2000 00.00
V brunejsko prestolnico, kjer se bo danes začel dvodnevni vrh predsednikov držav in vlad Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC), so sinoči pripotovali ameriški, ruski in kitajski predsednik Bill Clinton, Vladimir Putin in Jiang Zemin.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Napovedana rast kitajskega gospodarstva
03. 11. 2000 00.00
Kitajski ekonomisti napovedujejo, da bo domače gospodarstvo naslednje leto zabeležilo 8,5-odstotno rast. S tem so spremenili prve napovedi, ko so trdili, da bo kitajsko gospodarstvo naslednje leto zabeležilo manjšo rast kot letos. Letos naj bi Kitajska namreč zabeležila 8,3-odstotno gospodarsko rast. Da bi Kitajska prihodnje leto res zabeležila 8,5-odstotno gospodarsko rast, bo morala po mnenju ekonomistov še naprej krotiti inflacijo, nadaljevati z liberalizacijo obrestnih mer ter pomagati majhnim podjetjem pri pridobivanju bančnih posojil. Sicer pa je kitajska državna agencija za makroeokonomske analize v začetku leta napovedala, da bo gospodarstvo letos zabeležilo osemodstotno rast, prihodnje leto pa naj bi zabeležilo 7,5-odstotno rast.

Ruski premier Kasjanov v Pekingu
03. 11. 2000 00.00
Ruski premier Mihail Kasjanov je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Peking in se nemudoma sestal s kitajskim premierom Zhu Rongjijem. Rusija je ena od redkih držav, ki ima v trgovinski menjavi s Kitajsko pozitivno bilanco, naj bi po nekaterih virih Pekingu poskušala prodati dodatno vojaško opremo. Namestnik ruskega premiera Ilija Klebanov, ki je v kitajsko prestolnico prišel pred Kasjanovim, se je včeraj sestal s kitajskimi vojaškimi oblastmi in z njimi razpravljal o možnosti za prodajo ruskih letal A-50, ki so opremljena z radarji za prestrezanje raket v razdalji do 400 kilometrov.

Nobelov nagrajenec za literaturo tudi slika
20. 10. 2000 00.00
Letošnji nagrajenec za literaturo, v Parizu živeči kitajski pisatelj Gao Xingjian, ki poleg pisanja zelo rad tudi slika, se boji, da bo pozornost, ki mu jo v zadnjih dneh posvečajo mediji, zmotila njegov mir.

VW začel s proizvodnjo novega modela
17. 10. 2000 00.00
Nemški avtomobilski koncern Volkswagen (VW) bo na Kitajskem začel proizvajati novega malčka. Nov model naj bi po pričakovanju predstavnikov VW nadomestil približno polovico modela lupo, ki je bil do sedaj najmanjši VW model. Odločitev o proizvodnji novega modela na Kitajskem pa še ni dokončna.

Nobelova nagrada za literaturo Kitajcu Gao Xingjianu
12. 10. 2000 00.00
V Parizu živeči kitajski pisatelj Gao Xingjian je nepričakovani dobitnik letošnje Nobelove nagrade za literaturo. 60-letni pisatelj je nagrado prejel za opus, ki ga označuje "univerzalna veljava, grenko spoznanje in jezikovna premišljenost," je danes v Stockholmu sporočila Švedska akademija in dodala, da je Gao Xingjian, ki je kot prvi Kitajec prejel to nagrado, kitajski prozi in dramatiki odprl nove poti.

Zhu Rongji in Charlene Barshefsky o vstopu Kitajske v WTO
12. 10. 2000 00.00
Potem ko je ameriški predsednik Bill Clinton v torek podpisal zakon o normalizaciji trgovinskih odnosov med ZDA in Kitajsko, ki Američanom omogoča odprtje kitajskega tržišča, sta se danes v Pekingu srečala kitajski premier in ameriška trgovinska ministrica. Zhu je ob tej priložnosti zatrdil, da bo Kitajska spoštovala sprejete obveznosti, ki jih mora izpolniti pred vstopom v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Zemin čestital Koštunici
07. 10. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes čestital Vojislavu Koštunici kot novemu jugoslovanskemu predsedniku. Jiang je Koštunici zaželel miren prevzem novega položaja, uresničitev prizadevanj za stabilnost in napredek ZRJ.

Kitajci se ne pogovarjajo o spolnosti
01. 10. 2000 00.00
Devet desetin Kitajcev je preveč sram, da bi se s svojimi otroki pogovarjali o spolnosti, in raje vidijo, da se otroci sami spoznajo s to temo, je pokazala anketa, ki jo je objavila tiskovna agencija Xinhua. Anketo so naredili med 700 starši v Šanghaju, največjem in najbolj liberalnem kitajskem mestu. Spolnost je že tradicionalno tabu tema v kitajski kulturi, poroča Xinhua. Če kdo pogovor napelje na spolnost, večina Kitajcev zardi.

Na Kitajskem umre zaradi neustreznih zdravil letno 200.000 ljudi
29. 09. 2000 00.00
Zaradi neustreznih in starih zdravil ter stranskih učinkov na Kitajskem vsako leto umre 200.000 ljudi, kar je več kot zaradi nalezljivih bolezni, so objavili kitajski mediji. Kitajska zveza za varstvo potrošnikov je sprožila preplah zaradi zaskrbljujoče velikega števila smrtnih primerov, povezanih z zdravili, med otroki, nosečnicami in ostarelimi. V kitajskih bolnišnicah vsako leto išče pomoč 50 milijonov ljudi, od tega 2,5 milijona zaradi zdravil. Neustrezna zdravila naj bi bila kriva tudi za 60 do 80 odstotkov primerov od skupno 10 milijonov gluhonemih Kitajcev.

Harry Potter tudi po kitajsko
26. 09. 2000 00.00
V kratkem bo čarobni svet Harryja Potterja izšel tudi na Kitajskem. Prevod treh knjig te uspešnice v kitajščino je namreč uspešno zaključen. Dela Joanne K. Rowling so prevedle tri ženske, potrebovale pa so skoraj eno leto. "Hali Bote" - kot so na kitajskem poimenovali junaka z magičnimi močmi - bo prišel na knjižne police sredi oktobra. Po mnenju vodje redakcije naj bi se Harry Potter na Kitajskem dobro prijel. Da pa bi preprečili pogosto piratsko kopiranje knjig, so delo natisnili na posebnem papirju, vendar pa podrobnosti nočejo izdati. Tudi cena licence za izdajo treh knjig je doslej ostala dobro varovana skrivnost. V redakciji so še dodali, da ima čarobni svet Harryja Potterja veliko skupnega s kitajskimi romani - tako kot se mladi junak uči v šoli za čarovnike, tako se mladi kitajski junaki učijo borilnih veščin v Shaolinskem templju, da bi potem lahko služili in pomagali ljudem.

V finalu namiznega tenisa Waldner in Linghui
24. 09. 2000 00.00
Švedski veteran Jan Ove Waldner in Kitajec Kong Linghui se bosta pomerila v finalu namiznoteniškega turnirja v Sydneyju.

Kitajski uspeh v namiznem tenisu in badmintonu
23. 09. 2000 00.00
Kitajska namiznoteniška igralca Wang Liqin in Yan Sen sta v finalnem boju moških dvojic na OI v Sydneyju premagala rojaka Kong Linghuija in Liu Guolianga ter osvojila zlato olimpijsko medaljo. Bronasta medalja gre v Francijo, osvojila sta jo Patrick Chila in Jean-Philippe Gatien.

Kitajski telovadci osvojili zlato
19. 09. 2000 00.00
Kitajski telovadci so v ekipnem tekmovanju osvojili prvo mesto pred Ukrajino in Rusijo ter tako osvojili svojo prvo zlato medaljo v tej konkurenci.

Wen Ho Leeju se obeta svoboda
11. 09. 2000 00.00
Ameriški znanstvenik tajvanskega rodu Wen Ho Lee (59), ki je bil zaprt od lanskega decembra, uradno zaradi kopiranja zaupnih podatkov o jedrski tehnologiji iz računalnika v Los Alamosu, kjer je bil zaposlen, neuradno pa, ker naj bi vohunil za Kitajsko, bo kmalu na prostosti.

Člani VS podprli reforme
08. 09. 2000 00.00
Voditelji držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na seji med vrhom tisočletja v New Yorku sprejeli izjavo v kateri so izrazili potrebo po utrditvi osrednje vloge ZN v mirovnih operacijah in se strinjali, da so glede izvajanja teh potrebne korenite reforme. Delovno gradivo za voditelje 15 držav je bilo poročilo skupine strokovnjakov, ki so po naročilu generalnega sekretarja ZN Kofija Annana izpostavili pomanjkljivosti in predlagali izboljšave glede mirovnih operacij.

Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko
07. 09. 2000 00.00
Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko, pripoved o njegovem potovanju pa ni ponaredek, je potrdil kitajski zgodovinar in profesor na prestižni kitajski univerzi v Pekingu Dang Baohai. Zgodovinar ocenjuje, da trije deli "Knjige čudes", ki jih je ob koncu svojega življenja napisal Marko Polo dokazujejo, da je znani popotnik dobro poznal Kitajsko.

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna
02. 09. 2000 00.00
Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Štetje prebivalstva na Kitajskem
01. 09. 2000 00.00
Na Kitajskem bodo 1. novembra začeli štetje prebivalstva, peto od ustanovitve ljudske republike leta 1949, so poročali kitajski mediji. Osrednji kitajski dnevnik Renmin ribao je poročal, da bo vlada za štetje prebivalstva namenila 60 milijonov dolarjev, v projekt pa bo vključenih pet milijonov sodelavcev. V štetje bodo vključili tudi vse otroke, ki so se rodili mimo stroge politike nadzora rojstev, ki jo Kitajska izvaja od začetka osemdesetih let. Po zadnjem štetju prebivalstva leta 1990 je imela Kitajska 1,13 milijarde prebivalcev.

Ljubljanski hommage Eastwoodu
01. 09. 2000 00.00
Vzporedno z beneško Mostro se bo tudi Slovenska kinoteka poklonila priljubljenemu hollywoodskemu igralcu in režiserju Clintu Eastwoodu, ki je ob svoji 70-letnici na začetku letošnjega filmskega festivala v Benetkah iz rok kolegice Sharon Stone prejel zlatega leva za življenjski prispevek k sedmi umetnosti.