kitajski

Festival v čast Bernardu Bertolucciju

18. 03. 2000 17.00

48. mednarodni filmski festival v San Sebastianu na severu Španije bo posvečen italijanskemu režiserju Bernardu Bertolucciju. V obsežni retrospektivi bo prikazano zbrano delo 59-letnega filmskega ustvarjalca, med drugimi Zadnji tango v Parizu in Zadnji kitajski cesar. Filmsko klasiko 20. stoletje (1976) bodo prikazali na 400 kvadratnih metrih velikem platnu na kolesarkem stadionu.

Tajvanska vojska v pripravljenosti

16. 03. 2000 10.51

Dva dni pred sobotnimi predsedniškimi volitvami na Tajvanu in dan po ostrih grožnjah Pekinga je danes tajvanska vojska v stanju okrepljene pripravljenosti. Tajvanski obrambni minister Tang Fei je pojasnil, da so pripravljenost vojske povišali po sredinih izjavah Pekinga, poudaril pa, da ne gre za fazo priprav na spopade.

Eksplozija ubila 35 ljudi

12. 03. 2000 09.43

V eksploziji v neki tovarni ognjemetov na vzhodu Kitajske je umrlo 35 oseb, 10 pa je bilo ranjenih, so danes poročali kitajski državni mediji. Tovarna blizu mesta Pingxiang naj bi bila last dveh kmetov, ki pa zanjo nista imela dovoljenja. Vzroke za eksplozijo še raziskujejo.

Kitajska vztraja pri kaznovanju

10. 03. 2000 13.28

Kitajska vztraja pri kaznovanju zveze NATO za napad na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu maja lani. Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je na včerajšnji tiskovni konferenci ob plenarnem zasedanju ljudske skupščine v Pekingu povedal, da bi se morali sicer obe strani dogovoriti o odškodnini za žrtve in materialni odškodnini.

Kriza v odnosih med Kitajsko in Tajvanom

07. 03. 2000 09.24

Včeraj so kitajske oblasti zopet pričele s grožnjami Tajvanu, kjer se pripravljajo na predsedniške volitve. Združene države Amerike so besedno vojno označile kot >>nepomembni nastop<< pred svetovno javnostjo.

Na svetu 120 milijonov migrantov

04. 03. 2000 09.51

Mednarodna organizacija dela (ILO) s sedežem v Ženevi ugotavlja, da se število migrantov iz leta v leto povečuje. Medtem ko je leta 1965 svojo državo v iskanju boljših ekonomskih, socialnih in političnih pogojev zapustilo 75 milijonov ljudi, jih je danes takih že 120 milijonov. Globalizacija tako ni niti najmanj upočasnila migracije, ampak jo celo povečala, saj so družbene motnje kot posledica ekonomskega prestrukturiranja zaradi svobodnejšega pretoka kapitala in blaga ljudi iz revnejših držav prisilile, da si delo poiščejo zunaj domovine.

Bodo v Pekingu spet nemiri?

03. 03. 2000 20.11

Kitajski policisti so nasilno odstranili skupino pripadnikov prepovedane sekte Falun Gong, ki so se pred nedeljskim začetkom letnega zasedanja kitajske ljudske skupščine zbrali na Trgu nebeškega miru v Pekingu. Trg bodo med zasedanjem sicer zaprli za javnost.

Rupel sprejel veleposlanika LR Kitajske

01. 03. 2000 20.18

Zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel veleposlanika Ljudske republike Kitajske Wu Junfenga. Odnose med državama na političnem, gospodarskem, kulturnem in znanstveno-tehničnem področju je ocenil kot dobre, kitajski veleposlanik pa se je strinjal z ministrovo oceno, so sporočili z MZZ.

Srečanje ruskega in kitajskega zunanjega ministra

29. 02. 2000 19.54

Ruski zunanji minister Igor Ivanov in kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan sta se danes v Moskvi pogovarjala o sodelovanju med državama, s katerim bi okrepili odnose na mejah med državama in stabilnost v svetu.

Kitajsko- ameriški pogovori v Pekingu

29. 02. 2000 12.26

Kitajska se ne bo nikoli odrekla uporabi sile, če bo to potrebno za dosego priključitve ozemlja Tajvana. To je danes poveljniku ameriških sil v Pacifiku admiralu Dennisu Blairu zatrdil kitajski obrambni minister Chi Haotian. Dennis Blair je že drugi dan na obisku v Pekingu, kjer skuša zmanjšati obnovljene napetost v zvezi s Tajvanom. Chi Haotian je ob tem pozval Washington, da ustavi prodajo orožja Tajvanu in ob tem dodal, da Kitajska ne namerava groziti ZDA.

Velik porast prodaje osebnih računalnikov

28. 02. 2000 07.42

Na Kitajskem so v minulem letu zaznali velik porast prodaje osebnih računalnikov. V primerjavi s predlani se je količina prodanih osebnih računalnikov povečala za 25,6 odstotka, so ugotovili statistiki. Po podatkih, ki jih je objavil časnik China Daily, so lani na Kitajskem prodali 4,94 milijona osebnih računalnikov. Več kot milijon prodanih računalnikov je proizvedlo podjetje Legend, vodilni kitajski proizvajalec osebnih računalnikov. Ta je obseg prodaje v letu 1999 v primerjavi z letom poprej povečal za 88,6 odstotka. Podjetje Legend zaradi uspešne prodaje trenutno zaseda tudi tretje mesto med proizvajalci osebnih računalnikov na azijsko-pacifiškem območju.

Poročilo o položaju človekovih pravic v svetu

26. 02. 2000 09.27

Ameriški State Department je sinoči izdal 22. redno letno poročilo o položaju človekovih pravic v svetu. Leto 1999 je po ugotovitvah State Departmenta prineslo razvoj na področju demokracije in človekovih pravic za največje število držav od zrušitve berlinskega zidu.

Kitajska postavila Tajvanu ultimat

22. 02. 2000 08.43

Kitajski časopisi danes poročajo o ultimatu, ki ga je Kitajska postavila Tajvanu. Ultimat določa dve možnosti, ali bo Tajvan začel s pogovori o združitvi ali pa bo Kitajska sprožila vojno. Analitiki trdijo, da je cilj ultimata prisiliti Tajvan, da začne razmišljati o nujnosti rešitve problema.

Zlati medved ameriškemu filmu Magnolija

20. 02. 2000 18.59

Ameriški film Magnolia (Magnolija) režiserja Paula Thomasa Andersona s Tomom Cruisom in Julianne Moore je na Berlinalu prejel glavno nagrado - zlatega medveda, je danes ob koncu 50. berlinskega filmskega festivala sporočila žirija.

Kitajska želi muzej po zgledu Louvra

19. 02. 2000 13.33

Kitajska želi zgraditi velik nacionalni muzej po zgledu pariškega Louvra, v katerem bi razstavili več tisoč umetniških del, ki so trenutno shranjena v raznih skladiščih, je danes poročal uradni kitajski tisk. Kitajsko ministrstvo za kulturo namerava načrt za gradnjo muzeja zapisati v prihodnji petletni načrt (2000-2005), ki ga trenutno pripravlja vlada. Iz Kitajske komunistične partije so sporočili, da več izvedencev upa, da bo muzej zgrajen po zgledu pariškega Louvra, niso pa sporočili, kje naj bi muzej stal. V novem muzeju naj bi na ogled med drugim postavili dela iz Kitajskega muzeja zgodovine, ki stoji na trgu Nebeškega miru v Pekingu in iz Prepovedanega mesta, nekdanje cesarske palače.

Kitajska naj bi postala članica WTO še letos

18. 02. 2000 19.03

Pogajanja o priključitvi Kitajske k Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) potekajo hitro in naj bi Kitajski omogočila, da postane članica WTO v letošnjem letu, je dejal generalni direktor organizacije Mike Moore ob koncu dvodnevnega obiska v Pekingu.

Sporna višina Mont Everesta

07. 02. 2000 13.04

Nepalske oblasti ne želijo sprejeti najnovejših podatkov o višini najvišje gore sveta Mont Eversta, ki jih je objavilo ameriško nacionalno geografsko društvo. To je namreč s pomočjo najsodobnejših satelitskih naprav prišlo do zaključka, da je Mont Everost visok 8850 metrov, torej dva metra višji, ko so trdili doslej. Nepalska vlada pa medtem še naprej vztraja pri 8848 metrih, ki so jih so leta 1954 izmerili indijski, leta 1975 pa še kitajski raziskovalci, in pojasnjuje, da bo počakala še na analizo tehničnih vidikov ameriške ekspedicije, ki jih trenutno preučujejo nepalski strokovnjaki.

Zelena luč za zavarovalno posredništvo

07. 02. 2000 07.44

Kitajska vlada je dala zeleno luč za oblikovanje treh podjetij, ki se bodo ukvarjala z zavarovalnim posredništvom. Gre za povsem novo poslovno področje na Kitajskem. Po poročanju medijev je kitajska agencija za nadzor nad zavarovalništva pred kratkim odobrila oblikovanje omenjenih treh podjetij.

Na Kitajskem ne pričakujejo večjega števila rojstev

02. 02. 2000 08.10

Po kitajski tradiciji naj bi bili sinovi, rojeni v zmajevem letu, močnejši in odpornejši, zato se je v zmajevem letu navadno rodilo več otrok kot običajno. Kljub temu kitajski strokovnjaki za načrtovanje družine v zmajevem letu, ki se bo začelo v soboto, ne pričakujejo večjega števila rojstev. Do nedavnega se je število rojstev povečalo vsako zmajevo leto, najmanj otrok pa se je rodilo v letu ovce, saj so po starem kitajskem verovanju zmaji močni, ovce pa hitro podležejo mrazu. Mladi Kitajci v to očitno ne verjamejo več, medtem ko so ta verovanja še vedno zelo močna v Singapurju in na Tajvanu ter pomembno vplivajo na število rojstev.

Novi mladi buda bo imel komunistično vzgojo

21. 01. 2000 13.58

Deček, ki so ga kitajske oblasti med nedeljsko slovesnostjo v samostanu Reting severno od mesta Lhasa potrdile kot 7. rimpoče, novega ''še živečega budo'', bo poleg verske vzgoje v samostanu deležen tudi izobraževanja o kitajski komunistični stranki in socialističnih državah. Tako naj bi poleg budizma vzljubil tudi komunizem, so danes poročali uradni kitajski mediji.

Vse več Kitajcev uporablja internet

21. 01. 2000 08.13

Kitajska bo čez dve leti po številu uporabnikov interneta druga na svetu takoj za ZDA. Do leta 2002 naj bi imelo dostop do interneta 61 milijonov od 1,2 milijarde Kitajcev, poroča nek kitajski gospodarski časopis.

Evropski parlament zahteva zaustavitev napadov

20. 01. 2000 21.58

Evropski parlament je rusko vlado pozval, naj dovoli prihod mednarodnih opazovalcev v Čečenijo, kjer bi se seznanili z razmerami v begunskih taboriščih. V danes sprejeti resoluciji je parlament tudi zahteval, da ruske enote nemudoma prenehajo napadati Grozni in dovolijo človekoljubne pošiljke v regijo.

Alcatel izbral Kitajsko za regijsko središče

17. 01. 2000 15.54

Francoski proizvajalec telekomunikacijske opreme Alcatel se je odločil, da bo svoj azijski regionalni center in glavni razvojni center odprl v Šanghaju. Alcatel se je odločal še med Sydneyjem, Singapurjem in Hongkongom, vendar se je odločil za Šanghaj, predvsem zaradi naraščajočega kitajskega trga. Regionalni center bo pokrival področje od Južne Koreje do Avstralije, ki ima dve milijardi potrošnikov. Razvojni center pa bo zaposloval 2000 inženirjev, ki bodo razvijali mobilne telefone in drugo tehnologijo.

Srečanje Sergejeva in Haotiana

17. 01. 2000 11.23

V Moskvi sta se danes srečala ruski in kitajski obrambni minister Igor Sergejev in Chi Haotian ter izrazila nasprotovanje namenu ZDA, da odstopijo od pogodbe ABM iz leta 1972, in oblikujejo nov sistem protiraketne obrambe. Sergejev je po pogovorih s Chijem novinarjem povedal, da se bodo razmere v mednarodni skupnosti poslabšale, če ZDA odstopijo od pogodbe ABM, in dodal, da bo to pomenilo kršitev celotnega sistema mednarodnih načel in temeljnih dokumentov.

Upadanje števila kadilcev na Kitajskem

15. 01. 2000 08.57

Število kadilcev na Kitajskem sicer upada, vendar pa je še vedno visoko, saj kadi vsak tretji Kitajec, starejši od 15 let. Raziskava kitajske potrošniške organizacije kaže, da je kadilcev 31,1 odstotka prebivalcev, kar je za 6,5 odstotka manj kot leta 1996. 82 odstotkov vprašanih se zaveda, da je kajenje zdravju škodljivo. 73 vprašanih načelno nasprotuje cigaretam in podpira prepoved kajenja na javnih mestih. Vsak drugi kitajski kadilec bi se rad odvadil kajenja.

Milutinović prevzema Kitajsko?

12. 01. 2000 12.43

Srbski nogometni trener Bora Milutinović bo po vsej verjetnosti prevzel vodenje kitajske reprezentance. Trener, ki je doslej že vodil mehiško, kostariško, ameriško in nigerijsko selekcijo, nazadnje pa je bil trener ameriškega moštva New Jersey MetroStars, se je s predstavniki kitajske zveze dogovoril o vseh podrobnostih, pogodbo pa naj bi podpisal v naslednjih dneh.

Prepoved prodaje parfuma Yves Saint-Laurenta

11. 01. 2000 08.08

Kitajske oblasti so se nedavno zaradi pritožb potrošnikov odločile za prepoved prodaje parfuma Opium, proizvajalca Yves Saint-Laurenta, ki je na Kitajskem v prodaji že pet let. Predstavnik podjetja, pristojnega za distribucijo parfuma, je potrdil, da so prodajo ustavili. Potrošniki v mestu Chengdu na jugozahodu države so namreč menili, da ime parfuma predstavlja ''onesnaženje duha'', ki kitajski mladini daje napačna sporočila. Beseda opij ima na Kitajskem še posebej negativen pomen, saj spominja na dve opijski vojni med Veliko Britanijo in Kitajsko proti koncu 19. stoletja, s katero so Britanci hoteli prepričati Kitajsko, naj odpre svoje tržišče za uvoz opija, ki ga je bila prepovedala, in drugo donosno blago.

Uspešni kitajski plavalci

04. 01. 2000 19.14

Kitajski plavalci so bili najuspešnejši prvi dan tekmovanj za svetovni pokal v 25-metrskih bazenih v Šanghaju. Od 17 disciplin so bili najboljši kar v 13, dosegli pa so celo 12 trojnih zmag. Svojim gostom so Kitajci prepustili le štiri zmage, po enkrat so se veselili v plavalnih taborih Madžarske, ZDA, Mehike in Kanade.

Kitajski premier sprejel Jovanovića

27. 12. 1999 17.28

Kitajski premier Zhu Rongji, ki je danes v Pekingu sprejel jugoslovanskega zunanjega ministra Živadina Jovanovića, je pozval k spoštovanju suverenosti in ozemeljske celovitosti ZRJ pri reševanju položaja na Kosova. Po Jovanovićevem mnenju pa je potrebno zagotoviti zakonite pravice vsem etničnim skupinam na Kosovu.

Kitajska naftna industrija povečala dobiček

27. 12. 1999 16.07

Proizvajalci v naftni industriji na Kitajskem so letos skoraj podvojili dobiček. Prihodki petrokemične industrije naj bi tako po besedah kitajske vlade presegli napovedi za 25 odstotkov. Skupni dobiček naftne in kemične industrije bo tako, kljub izgubam kemičnih proizvajalcev, znašal tri milijarde dolarjev, je sporočil kitajski statistični urad. Proizvajalci v kemični in naftni industriji so za letos napovedovali 2,4 milijarde dolarjev dobička.