kitajsko gospodarstvo

Trump ali Biden: kakšna bo politika ZDA, če zmaga eden ali drugi?

01. 11. 2020 15.14

Trump nima načrtov za ustavitev podnebnih sprememb, saj vanje ne verjame. Biden obljublja ukrepe za njihovo upočasnitev. Trump nasprotuje omejevalnim ukrepom, Biden podpira obvezno nošenje mask in stroge ukrepe za zajezitev pandemije. Trump ruši transatlantske povezave, Biden bi jih obnovil.

Zelo drugačen Trump, izklapljanje mikrofona in vprašanje – kam je gledal Biden?

23. 10. 2020 02.33

Ameriški predsednik Donald Trump in njegov demokratski izzivalec Joe Biden sta se še zadnjič pred volitvami pomerila na predvolilnem soočenju. Po debati bodo lahko zadovoljni v obeh taborih, oba sta trdno stala vsak na svojem bregu. A po drugi strani sta bila kandidata – tokrat sicer zelo civilizirana – le povprečna, kar je, če pogledamo ankete, slaba novica za Trumpa, ki bi na tem soočenju potreboval preboj, zamudil pa je tudi nekaj priložnosti, da bi izboljšal svojo podobo državnika. Povedano drugače: najbrž mu ni uspelo bistveno obrniti poteka tekme, ki naj bi se za zdaj odvijala v prid Bidnu, ki pa je imel (spet) kar nekaj sreče z vprašanji.

Predsednik, ki se je primerjal z Rockyjem Balboo in ameriško gospodarstvo ohranil v ravnotežju

21. 10. 2020 10.51

Ko se bliža čas ameriških predsedniških volitev, se pojavlja vedno več povzetkov in analiz prvega Trumpovega cikla. Tako se predsednik spoprijema s svojimi obljubami, ki jih je dal pred štirimi leti, od katerih se mnoge niso uresničile. Analitiki menijo, da bo, če bo Donald Trump znova zmagal na predsedniških volitvah, svojo dozdajšnjo politiko nadaljeval tudi v drugem mandatu, le še bolj ostro in z močnejšo roko.

Uspešno okrevanje kitajskega gospodarstva

19. 10. 2020 08.43

V prvih treh mesecih letošnjega leta, ko so se zaprli tovarne in proizvodni obrati po vsej državi, se je kitajsko gospodarstvo zmanjšalo za 6,8 odstotka. To je bilo prvo krčenje kitajskega gospodarstva, odkar so leta 1992 začeli beležiti četrtletne podatke. Najnovejši podatki pa kažejo, da kitajsko gospodarstvo uspešno okreva po pandemiji covida-19.

Trump ali Biden: kaj bi izvolitev enega ali drugega pomenila za EU in Slovenijo?

18. 10. 2020 19.18

Že štiri leta je ameriška prva dama Slovenka, a kot ugotavlja ekonomski zgodovinar in strokovnjak s področja mednarodne politike dr. Jure Stojan, se "Američani za korenine predsednikove soproge zanimajo manj, kot smo mnogi upali po prejšnjih volitvah". Kaj nam bo torej prinesla ponovna Trumpova izvolitev in kaj, če bo sedež v Ovalni pisarni zasedel njegov protikandidat Joseph Biden? Katere so štiri ključne točke, v katerih bo bodoči ameriški predsednik usodno vplival na prihodnost Evrope in Slovenije?

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost

18. 10. 2020 07.02

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Izmikanje odgovorom, hvalospevi 'šefom' in zvezda – muha

08. 10. 2020 02.49

Drugo soočenje pred ameriškimi predsedniškimi volitvami je prineslo soočenje podpredsedniških kandidatov Mika Pencea in Kamale Harris. Soočenje, ki bi mu domača in svetovna javnost običajno posvečali manj pozornosti, je tokrat odmevalo že pred dogodkom – tudi zaradi vloge, ki bi jo lahko odigral prihodnji podpredsednik, saj sta oba predsedniška kandidata že v precej visoki starosti. Oba kandidata sta se sicer izogibala odgovorom na najbolj pereča vprašanja, nekaj bolj šaljivih gledalcev pa je za zmagovalko debate razglasilo muho.

Švicarji bodo glasovali o prekinitvi sporazuma z EU o prostem pretoku gibanja ljudi

26. 09. 2020 17.24

Švicarski volivci bodo v nedeljo odločali, ali bodo odstopili od sporazuma z Evropsko unijo, s katerim je zagotovljen prost pretok gibanja ljudi. Podporniki predloga menijo, da bi to Švici omogočilo, da bolje nadzoruje to, kdo imigrira v državo, nasprotniki pa so prepričani, da bi to za državo pomenilo recesijo.

ZDA ne bodo sodelovale z WHO pri razvoju cepiva, Avstralija v recesiji po 29 letih

02. 09. 2020 08.15

Skupno število potrjenih okužb s koronavirusom na svetu se približuje 26 milijonom. V Braziliji, drugi najhuje prizadeti državi, so zabeležili že skoraj štiri milijone primerov, porast okužb opažajo tudi v Indoneziji in Franciji. Večina evropskih učencev se je medtem, z maskami, vrnila v šolske klopi. Američani pa so sporočili, da ne bodo sodelovali s 'pokvarjeno' WHO pri razvoju in pravični distribuciji cepiva, študija, opravljena na Islandiji, pa daje novo upanje.

V Vuhanu, 'točki nič' pandemije covid-19, življenje spet v starih tirnicah

19. 08. 2020 08.41

V Vuhanu, ki velja za prvo žarišče pandemije covid-19 na svetu, že od sredine maja nimajo novih okužb med lokalnim prebivalstvom, testirana pa je bila večina – skoraj 10 milijonov ljudi. Življenje v 'mestu duhov', kot so ga oklicali januarja, ko so tam uvedli strogo karanteno, se je tako počasi vrnilo v stare tirnice. Konec tedna se je v enem od tamkajšnjih vodnih parkov odvil glasbeni festival, na katerem se je povsem sproščeno (in brez mask) zabavalo več tisoč mladih Kitajcev.

EU ali ZDA – kdo se bolje spopada s krizo: Kaj bo, ko se bodo iztekli programi pomoči?

31. 07. 2020 10.27

Novi koronavirus je nepredstavljivo zarezal v svetovno gospodarstvo. Iz ZDA poročajo o kar 32,9-odstotnem padcu BDP v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem, občutno se je skrčilo tudi največje evropsko gospodarstvo – nemško. Čeprav visoke, te negativne številke vseeno niso posebej veliko presenečenje, večje vprašanje je, kako bo potekalo okrevanje ameriške in evropske ekonomije. Sta pa pristopa k omejevanju krize in okrevanju zelo različna.

Poceni pogonska goriva: kaj vse ceno nafte tako zelo potiska navzdol

28. 07. 2020 13.04

Pandemija covida-19 je prinesla pogonska goriva po cenah, ki so tako nizke, kot že dolgo ne. Povpraševanje po nafti je namreč padlo, zdaj pa se trend nadaljuje tudi zaradi netenja sporov med velesilami in težavnih odnosov med članicami Opec+. Precej manj ima na drugi strani s tako nizkimi cenami opraviti aktualna politika, ki pa na razmere na trgu različno reagira. Nekateri z nakupovanjem nafte, marsikdo pa, da bi pomagal gospodarstvu, s še dodatnim nižanjem trošarin.

Cena zlata poskočila na rekordno raven

27. 07. 2020 16.28

Cena zlata se je zavihtela na novo rekordno vrednost. Za 31,1-gramsko unčo zlata je bilo treba v noči na ponedeljek odšteti nekaj več kot 1.675 evrov, kar je močno preseglo prejšnji rekordni znesek 1.654 evrov iz leta 2011. Trenutno je cena obstala pri 1.664 evrih, kar je še vedno precej nad prejšnjim rekordom.

Kolektorjeva pritožba postala ena najobsežnejših v zgodovini Slovenije

24. 07. 2020 20.17

Kolektor je po naših informacijah pritožbo na izbiro izvajalca glavnih gradbenih del pri drugem tiru, ocenjenih na 700 milijonov evrov, pred dnevi še dopolnil, tako da je postala ena najobsežnejših v zgodovini Slovenije. Pritožba lahko izbiro izvajalca zavleče tudi za več mesecev. Če izvajalca ne bodo izbrali do konca leta, pa bi lahko bilo 250 milijonov evropskih nepovratnih sredstev izgubljenih.

Kitajska naj bi po 'koronaceni' kupila za dve leti nafte

23. 07. 2020 06.00

Članice Opeca naj bi bile jezne na Kitajsko. Država naj bi si v času koronakrize, ko so cene nafte padle na nepredstavljivo nizko raven, v skladiščih nakopičila toliko črnega zlata, kot ga bo potrebovala v dveh letih.

Kitajska dominacija: Razmere imajo elemente hladne vojne, le da so kitajske lovke povsod

19. 07. 2020 12.34

Napetosti med ZDA in Kitajsko imajo elemente hladne vojne, pravi profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, bo "protikitajski tabor" vzpon Kitajske le težko ustavil, čeprav se bo zatekel h konceptu vezane trgovine in drugim poskusom metanja polen pod kitajske noge. "Kitajcem je uspelo vzpostaviti sistem, ki je mešanica politike, gospodarstva in vojske, in se zdi neustavljiv," pravi.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'

18. 07. 2020 07.00

Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?

04. 07. 2020 07.00

Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

'Proizvajalci avtomobilov bodo preživeli, številni dobavitelji pa ne'

14. 06. 2020 07.00

Medtem ko se proizvajalci avtomobilov soočajo s padcem prodaje, strokovnjaki ocenjujejo, da bodo težave industrije najbolj občutili dobavitelji avtomobilske industrije. In teh je tudi pri nas veliko. Pogovarjali smo se s strokovnjakom münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo Oliverjem Falckom, ki predvsem dobaviteljem, ki izdelujejo dele za motorje z notranjim izgorevanjem, svetuje, naj čim prej začrtajo strategijo svoje prihodnosti in si na trgu najdejo novo mesto.

Razumeti Kitajsko

30. 05. 2020 13.35

Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Skrbno režiran kitajski politični dogodek leta: nad nasprotnike in slabe številke

22. 05. 2020 09.20

Za dva meseca je novi koronavirus premaknil izvedbo kitajskega političnega dogodka leta, zdaj pa se je kitajski partiji le uspelo zbrati na srečanju, kjer je večina delegatov – razen nekaj najpomembnejših predstavnikov partije – nosila maske. Cilj dogodka, ki bo tokrat pol krajši kot običajno, bo seveda (predvsem domači) javnosti pokazati, kako trdna in na vseh področjih uspešna je oblast. In kako krivična so nekatera tuja poročanja.

Zajc vidi razloge za zadržke Avstrije glede meje s Slovenijo tudi v meji z Italijo

20. 05. 2020 14.31

Odpiranje meja s sosednjimi državami je po besedah zunanjega ministra Anžeta Logarja odvisno od epidemioloških razmer. Glede odprtja meje z Avstrijo je dejal, da se s tamkajšnjimi oblastmi dogovarjajo za režim, ki bo najbolje odražal realno epidemiološko stanje. Zagotovil je, da bo Slovenija naredila vse, kar je v njeni moči, da se režim na mejah s sosednjimi državami do 1. junija normalizira.

Hrvati so preko posrednikov nabavili zgolj za 1,7 milijona evrov zaščitne opreme

15. 05. 2020 08.29

Hrvaška je za zaščitno opremo, ki jo je kupovala neposredno od Kitajske, odštela 52 milijonov evrov. Slovenija, ki je zaščitno opremo nabavljala prek posrednikov, pa je doslej sklenila že za več kot 112 milijonov evrov pogodb. Na Hrvaškem so na takšen način naročili le za 1,7 milijona evrov opreme.

Vlada v poročilu Šarcu očita kazniva dejanja. Opozicija: Gre za politični pamflet

06. 05. 2020 14.52

Vlada je objavila poročilo o nabavah zaščitne opreme. Med drugim ugotavlja, da je prejšnji premier Šarec ravnal nevestno in celo izpolnil znake kaznivih dejanj. "Najbolj sporna je odločitev, da se za potencialno okužene povratnike iz žarišča v Italiji ne odredi karantena in da se pravočasno ne zapre oziroma zdravstveno nadzoruje meja z Italijo," so zapisali. Gospodarsko ministrstvo je sicer izpostavilo tri domnevno sporne pogodbe, ki jih je podpisal Ivan Gale. Poročilo bodo poslali v parlament in na policijo.

Vlada gradnjo brežiške tovarne TPV uvrstila v načrt razvojnih programov

06. 05. 2020 10.31

Vlada je na seji odbora za gospodarstvo projekt Tovarna prihodnosti TPV Brezina uvrstila v veljavni načrt razvojnih programov med letoma 2020 in 2023. Za 49 milijonov evrov vredno naložbo, ki bo prinesla najmanj 50 dodatnih delovnih mest, je sicer že prejšnja vlada pod vodstvom Marjana Šarca odobrila 6,5 milijona evrov spodbude.

Pritiski in sumljivi posli na zavodu naj bi se poglobili s prihodom Terčeta, pogodbo mu je prekinil žvižgač Gale

04. 05. 2020 16.29

Ves čas je blatil delo javnih uslužbencev, grozil z odpovedmi, obtoževal zaposlene koruptivnosti, nesposobnosti, vrgel celo plastenko čez sejno sobo, pripoveduje žvižgač Ivan Gale o Počivalškovem zaupniku Mitji Terčetu, ki da se je že od začetka obnašal kot direktor. Galetu je prekipelo in prav on mu je prekinil pogodbo z zavodom. Pritiski in sumljivi posli naj bi se na zavodu poglobili prav s Terčetovim prihodom, ki naj bi vse vodil, a podpisovali so zaposleni na zavodu. Terče pa: "Ne morem si pojasniti, zakaj se Gale tako brezkompromisno laže."

Pomoč pri nabavi zaščitne opreme ponudil tudi SAZU, a so jih na gospodarskem ministrstvu zavrnili

01. 05. 2020 19.30

Kaj vse se je dogajalo na samem začetku, natančneje sredi marca, govori tudi naslednja zgodba. Sloveniji je pri nabavi zaščitne opreme in respiratorjev pomoč ponudila tudi Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Njeni člani so ugledni profesorji in akademiki, ki imajo povezave z akademsko stroko in univerzami po vsem svetu, tudi na Kitajskem. Za ponudbo s Kitajske je stala celo kitajska vlada, a so jo na ministrstvu za gospodarstvo zavrnili.

Velika Britanija z drugim najvišjim številom smrtnih žrtev v Evropi

29. 04. 2020 08.04

V ZDA so našteli že več kot milijon primerov okužb z novim koronavirusom in več kot 60.000 smrti zaradi bolezni covid-19. Mrtvih je zdaj več, kot je umrlo ameriških vojakov v vietnamski vojni. Ameriški predsednik Donald Trump sicer meni, da bo novi koronavirus izginil sam po sebi, tudi brez cepiva. V Braziliji so medtem zabeležili že več kot 5000 smrtnih žrtev novega koronavirusa, s čimer je tudi ta država po številu smrtnih žrtev prehitela Kitajsko. Velika Britanija pa je dnevnemu številu smrtnih žrtev začela prištevati tudi smrti zunaj bolnišnic oziroma v domovih za starejše. S tem je postala država z drugim najvišjih številom smrtnih žrtev v Evropi.

Na Kitajskem zasegli 89 milijonov neustreznih mask, Nemčija si želi zagnati aplikacijo za sledenje

26. 04. 2020 08.25

Kitajske oblasti so zasegle več kot 89 milijonov zaščitnih mask neustrezne kakovosti. Kitajski inšpektorji so pregledali skoraj 16 milijonov podjetij, v katerih izdelujejo zaščitno medicinsko opremo. V Španiji pa po 42 dneh karatene, otroci, mlajši od 14 let, ki sploh niso smeli iz stanovanj, po novem lahko zunaj do ene ure na dan, a vedno v spremstvu starša. Nemčija napoveduje zagon aplikacije za sledenje, ki naj bi uporabnika opozorila, da je bil v stiku z okuženim z novim koronavirusom.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo

24. 04. 2020 06.00

Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.