kitajsko gospodarstvo

'Ne pričakujem radikalnih sankcij, ki bi Rusijo spravile na kolena'
23. 02. 2022 08.32
V Rusijo in Ukrajino so sploh po odločitvi dume, da lahko ruski predsednik Vladimir Putin v najvzhodnejšo pokrajino Ukrajine napoti vojsko, uprte vse oči. Po številnih obsodbah, ki jih je bila po priznanju neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku deležna Rusija, se je Putin odzval, da je dogovor iz Minska že zdavnaj mrtev, a da cilj Rusije ni obnovitev ruskega imperija. A če se bo Ukrajina demilitarizirala, odpovedala zvezi NATO in ostala nevtralna, bo tudi Rusija izpolnila svoje zaveze, je dejal. Dežujejo tudi sankcije - Evropska unija z ukrepi proti bankam, ZDA pa tudi z dodatnimi ukrepi.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Ruski napad na Ukrajino: kakšen je najbolj črn scenarij?
14. 02. 2022 06.00
Če bi Rusija dejansko napadla Ukrajino, bi bila to največja in potencialno najbolj krvava vojaška akcija v Evropi po drugi svetovni vojni. V najslabšem možnem scenariju bi pripeljala do več deset tisoč smrtnih žrtev med vojaki in civilisti ter na milijone beguncev, ki bi bežali v Evropo. Kako realna je grožnja? Eden ključnih datumov je 20. februar, opozarjajo analitiki.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Nemec: Želimo drugačno zunanjo politiko, ki bo krepila zavezništva
28. 01. 2022 06.20
Za zaprtimi vrati je potekala nujna seja Odbora DZ za zunanjo politiko. Z zunanjim ministrom Anžetom Logarjem so obravnavali domnevni dogovor s Hrvaško o ribolovu v Piranskem zalivu in napoved premierja Janeza Janše, da se obeta vzajemno odprtje predstavništev med Slovenijo in Tajvanom, kar je razburilo Kitajsko. Pred začetkom zaprte seje je poslanec SD Matjaž Nemec dejal, da si z današnjim dnem želijo postaviti drugačne temelje zunanje politike, s katerimi bo Slovenija ustvarila več priložnosti za gospodarstvo ter krepila zavezništva. Kot so sporočili po seji, Slovenija in Taipei nameravata odpreti gospodarsko-kulturni predstavništvi.

Vrednost bitcoina se je od rekordnega novembra skoraj prepolovila
23. 01. 2022 09.10
Vrednost bitcoina je po rekordnem novembru padla za skoraj 50 odstotkov, cene kriptovalut pa še naprej padajo, saj velika gospodarstva skušajo omejiti njihovo rastočo priljubljenost. Ne govorimo torej le o bitcoinu, saj so imele kriptovalute na splošno slab začetek leta.

Stroka kritična do Janševih izjav glede Tajvana in Kitajske: 'Nestrateške in neprofesionalne'
21. 01. 2022 14.49
Profesorica katedre za mednarodne odnose na FDV in članica Centra za mednarodne odnose Ana Bojinović Fenko in nekdanja veleposlanica Marta Kos sta se kritično odzvali na nedavne izjave premierja Janeza Janše glede Tajvana in Kitajske. Kot je poudarila nekdanja veleposlanica, je Slovenija doslej zagovarjala politiko ene Kitajske, kar je tudi uradna politika EU, tako pa bi moralo biti po njenem mnenju tudi v prihodnosti. Zunanjepolitični odbor državnega zbora bo prihodnji petek med drugim razpravljal tudi o Janševih izjavah o Tajvanu.

Posledice Janševih izjav: preklici pogodb in izstopi iz naložb
20. 01. 2022 15.05
V luči izjav premierja Janeza Janše glede Tajvana so slovenska podjetja, ki delujejo na kitajskem trgu, že prejela odzive partnerjev iz azijske velesile, so navedli v Slovensko-kitajskem poslovnem svetu. Podjetja namreč preklicujejo pogodbe in tudi izstopajo iz dogovorjenih naložb.

Zaradi Janševih izjav glede Tajvana zahteva za izredno sejo OZP
19. 01. 2022 10.34
Zaradi izjav premiera Janeza Janše glede odnosa Slovenije do Tajvana opozicija pripravlja zahtevo za sklic izredne seje odbora za zunanjo politiko, nam je potrdil Matjaž Nemec (SD), član odbora za zunanjo politiko. Kitajsko zunanje ministrstvo se je že ostro odzvalo Janševe izjave, da s Tajvanom potekajo pogovori o "izmenjavi predstavništev". Janševe izjave so označili za "nevarne". Da gre za potezo, ki bo le še pripomogla k zaostritvi razmer v sporu med Litvo in Kitajsko, pa piše Politico.

Severnokorejski hekerji lani ukradli za 400 milijonov dolarjev kriptovalut
14. 01. 2022 15.18
Severnokorejski hekerji so lani s kibernetskimi napadi na prodajalne digitalnih valut ukradli za okoli 400 milijonov dolarjev (približno 349 milijonov evrov) kriptovalut, je sporočila podatkovna platforma Chainalysis. Hekerji se osredotočajo na različne kriptovalute, pri čemer je bitcoin, največja digitalna valuta na svetu, predstavljal le četrtino ukradenih.

10-letna Kimova vladavina: jedrski poskusi, lakota, zatiranje, izolacija od zahodnega sveta
17. 12. 2021 09.06
Mineva 10 let, odkar je oblast v Severni Koreji prevzel neizkušen 27-letnik. In kako je bilo živeti pod Kim Džong Unom? O tem je spregovorilo deset prebežnikov. Od usmrtitev, prepovedi prevzema zahodnjaških običajev do pregonov. Onkraj meja zdaj svobodno govorijo o režimu, v katerem so živeli, toda tisti, ki so ostali znotraj "ograje", so še vedno izolirani od preostalega sveta.

Nemška zunanja ministrica: V Evropi ne sme priti do premikanja meja
12. 12. 2021 13.28
Zunanji ministri sedmih gospodarsko najrazvitejših držav so na srečanju v Liverpoolu dosegli skupno stališče do Rusije, Kitajske in Irana. Vsebovalo naj bi jasen poziv k zagotavljanju svobode in demokracije ter nasprotovanje morebitnemu premikanju meja v Evropi, je dejala zunanja ministrica prihodnje predsedujoče G7 Nemčije, Annalena Baerbock.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Radovedni Japonci, radodarni Avstrijci in gostinci brez zalog vina
13. 11. 2021 18.06
Priljubljeno martinovo, ki za dobršen del Slovenije predstavlja vsesplošni praznik, za Štajerce pa kar novo leto, je tudi letos ostalo v senci ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Pandemija pa ni odnesla samo rajanj, ampak je dodobra zarezala tudi v poslovanje vinogradnikov in vinarjev. Naši sogovorniki z zahoda in vzhoda države menijo, da bi se morala država osredotočiti na povečanje izvoza in na obiskovalce iz bližnjih držav, svarijo pa, da omejitveni ukrepi za gostince vplivajo na celotno verigo.

Kitajska se bori z največjim izbruhom po Vuhanu, ko lovi 'strategijo nič'
04. 11. 2021 11.08
Kitajska si na vse kriplje prizadeva ukrotiti najbolj razširjen izbruh okužb z novim koronavirusom v državi po koncu leta 2019, ko se je v Vuhanu začela svetovna pandemija. Čeprav je bilo do konca oktobra polno cepljenih 76 odstotkov prebivalcev, o okužbah tokrat poročajo iz 19 od 31 kitajskih provinc, kar predstavlja več kot polovico ozemlja države. Številke na novo okuženih so sicer precej nižje kot na Zahodu, toda za Kitajsko, ki izvaja politiko ničelne tolerance do covida-19, so velikanske.

Evergrande izpolnil obveznosti, zaskrbljenost nekoliko popustila
25. 10. 2021 10.07
Zaskrbljenost, povezana s kitajskim nepremičninskim velikanom Evergrande, je v zadnjih dneh nekoliko popustila, potem ko je podjetje tujim vlagateljem uspelo poplačati obresti na obveznico. S ponedeljkom so znova zagnali delo na desetih projektih, delnice podjetja pa so se podražile za štiri odstotke.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?
07. 10. 2021 19.52
Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Kitajski nepremičninski trg: v finančnih težavah še eno podjetje
05. 10. 2021 12.24
Koncern Fantasia, kitajsko nepremičninsko podjetje, se je znašel v finančnih težavah, saj je zamudil plačilo dolžniških obveznosti. V javnosti je sicer zadnje tedne odmeval nepremičninski velikan Evergrande, ki je zaradi velikih dolgov na robu propada. Kot kaže, se na Kitajskem soočajo s širšo težavo v nepremičninskem sektorju.

'Nova normalnost bo drugačna'
03. 10. 2021 11.29
Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Kibernetski napadi in jedrska orožja – mogoča primerjava?
25. 09. 2021 09.06
Število in intenziteta kibernetskih napadov v zadnjih petih letih neprestano naraščata, pri čemer se je njuna rast z letom 2020 dodatno povečala (po podatkih Forbesa za skoraj 400 odstotkov). Zaradi epidemije covida-19 so razne organizacije morale lastno delovanje premakniti na splet, kjer slabo zaščiteni sistemi predstavljajo lahko tarčo. Po Forbesu je bila materialna in finančna škoda za leto 2020, ki je posledica kibernetskih napadov, ocenjena na 6 bilijonov ameriških dolarjev. Glede na trenutno stopnjo rasti pogostosti kibernetskih napadov, bo ta številka zelo verjetno v naslednjih letih hitro presežena.

Odsotnost vizije in vakuum, ki ga (še) ne znajo zapolniti
24. 09. 2021 10.32
Nemci bodo konec tedna z odhodom na volišča začrtali prihodnje obdobje države, pa tudi Evropske unije. To nikakor ni nepomembno – glede na to, kaj za slovensko gospodarstvo predstavlja Nemčija, bo njihova odločitev vplivala tudi na nas. Na volišča se bodo podali po kampanji, ki je, namesto da bi predstavila nacionalno, evropsko in geopolitično strategijo kandidatov po dolgi vladavini Angele Merkel, prinesla bledo debato. Ta se je pravzaprav izognila večini resnih izzivov, evropsko in globalno politiko pa pustila skoraj povsem ob strani.

Evergrande: morebitni stečaj kitajskega velikana lahko sproži svetovno krizo
21. 09. 2021 21.52
Prihodnost prezadolženega kitajskega nepremičninskega velikana Evergrande visi na nitki, kar maje globalne finančne trge. Propad te družbe z 260 milijardami evrov dolgov bi namreč lahko vplival na celotno kitajsko, pa tudi svetovno gospodarstvo. Analitiki že vlečejo vzporednice s stečajem ameriške investicijske banke Lehman Brothers, ki je leta 2008 sprožil veliko svetovno finančno krizo. Prvi mož konglomerata zaposlenim sicer zagotavlja, da je situacijo mogoče rešiti, a ta teden je odjeknila novica, da podjetje svojih dolgov najverjetneje ne bo moglo poplačati.

OECD znižal napoved letošnje rasti svetovnega gospodarstva
21. 09. 2021 12.31
OECD svetovnemu gospodarstvu za letos napoveduje 5,7-odstotno rast, kar je 0,1 odstotne točke manj od majske napovedi. Organizacija je napoved rasti znižala ameriškemu gospodarstvu, na drugi strani pa je zvišala napoved rasti gospodarstva v območju z evrom.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov
19. 08. 2021 12.17
Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

Junijska vrednost blagovne menjave presegla predkoronosko raven
09. 08. 2021 11.28
Slovenija je junija izvozila za 3,3 milijarde evrov blaga, kar je 21 odstotkov več kot enak mesec lani, uvoz blaga pa se je povečal za 30,6 odstotka na 3,4 milijarde evrov. Vrednost blagovne menjave je bila junija višja tudi od tiste izpred dveh let, ko gospodarska aktivnost še ni bila okrnjena zaradi posledic epidemije covida-19.

ZDA in evropske države Kitajsko obtožujejo kibernetskih napadov
19. 07. 2021 19.59
ZDA so skupaj z zavezniškimi državami iz EU in zveze Nato, vključno s Slovenijo, obtožile Kitajsko zlonamernih kibernetskih aktivnosti, med drugim vdora v sistem elektronske pošte Microsofta. Usklajena izjava EU, ZDA in zveze Nato kitajsko ministrstvo za državno varnost obtožuje hekerskih dejavnosti.

Kim Džong Un: Severna Koreja je v globoki krizi
30. 06. 2021 08.24
Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je obtožil več višjih uradnikov za izbruh večje krize, povezane s covidom-19, se na poročanje severnokorejskih medijev sklicuje britanski BBC. Kot je znano, je država ob izbruhu pandemije zaprla vse meje, da bi preprečila vdor virusa. Odločitev pa je močno prizadela njeno že od sankcij izčrpano gospodarstvo, kar naj bi pripeljalo tudi do resnega pomanjkanja hrane.

Ruska federacija v geostrateškem kontekstu aktualne pandemije
19. 06. 2021 07.00
Aktualna globalna geopolitična realnost se odvija v kontekstu pandemije covida-19, kar dodatno spodbuja tekmovanje med posameznimi globalnimi akterji, med katere sodi tudi Ruska federacija. Pandemija in z njo povezane politike, ki so pretresle svet, odpirajo novo pomembno dilemo, kako oblikovati družbeno in politično realnost po njej, pripadajoča geostrateška tekma med najmočnejšimi pa se že odvija. Koronska realnost pa ne zasenči ostalih problematik, ki so bile prisotne že prej, temveč je mnoge le še intenzivirala.

V ZDA zaradi bančnih prevar aretirali 48-letnega Slovenca
09. 06. 2021 06.49
V ZDA so v ponedeljek aretirali 48-letnega nekdanjega olimpijskega umetnostnega drsalca iz Slovenije Luko Klasinca in ga obtožili bančnih prevar v zvezi s posojili podjetjem med pandemijo covida-19. Zvezna tožilka na Manhattnu Audrey Strauss trdi, da je skušal s ponarejenimi dokumenti priti do več kot 1,5 milijona ameriških dolarjev (1,23 milijona evrov) pomoči.