kitajsko gospodarstvo

Članice EU odprle prosto pot uvedbi carin na kitajska električna vozila

04. 10. 2024 12.23

Predlog Evropske komisije za uvedbo dodatnih carin na uvoz kitajskih električnih vozil je prejel zadostno podporo držav članic, so sporočili v Bruslju. Komisija bo tako očitno uvedla carine v višini od 7,8 do 35,3 odstotka. Peking ostro nasprotuje dodatnim carinam, ki jih na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, načrtuje EU. Gre za protekcionističen ukrep, poudarjajo na Kitajskem.

Kako slabo živimo v Sloveniji in po svetu?

28. 09. 2024 09.27

Večina v razvitih in razvijajočih se državah zmotno verjame, da se je v zadnjih 20 letih svetovna ekstremna revščina povečala, kaže Ipsosova anketa Perils of perception (slo. nevarnosti čutnega dojemanja) iz leta 2017. Le petina jih je vedela, da se je v resnici občutno zmanjšala.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem

24. 09. 2024 07.00

Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Bosta Naftogaz in Gazprom podaljšala sporazum o plinovodu?

15. 09. 2024 18.02

Ukrajinski državni energetski velikan Naftogaz naj bi do konca leta podaljšal pogodbo o plinovodu z ruskim Gazpromom. Državi se sicer pogovarjata, vendar je zelo malo verjetno, da bo sporazum dosežen še pred iztekom pogodbe decembra, kar bi Rusiji lahko povzročilo izgube v višini več kot pet milijard evrov na leto.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja

27. 08. 2024 07.00

Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

EU predlaga nekoliko nižje dodatne carine za e-avtomobile iz Kitajske

20. 08. 2024 12.30

Evropska komisija je v najnovejšem osnutku predlagala nekoliko nižje dodatne carine za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske. Začasne dodatne carine je uvedla 5. julija, potem ko je v sklopu preiskave preliminarno ugotovila, da izdelovalci v azijski velesili uživajo koristi nepoštenih subvencij v okviru dobavne verige.

'Vse bolj se poslavljamo od avtomobilske industrije v Evropi'

14. 08. 2024 12.14

Ne glede na to, kako ostrih protekcionističnih ukrepov se bo lotila Evropa, pri čemer je glede na dosedanje mile poteze malo verjetno, da bo šlo za zelo konkretne korake, je le malo verjetno, da bo zmagala v boju s kitajsko konkurenco. Zdaj nemški strokovnjak svari celo pred koncem industrije motornih vozil v Evropi. Krivi pa so politiki, pravi.

Kakšna bo politika Kamale Harris v primeru zmage?

22. 07. 2024 06.06

Če bo Kamala Harris nominirana za demokratsko kandidatko in izvoljena za predsednico ZDA, jo bo čakalo kar nekaj dela. Na večini področij bi verjetno Harrisova nadaljevala s podobno politiko, kot jo je imel Joe Biden, kar vključuje močno podporo ukrajinskim vojnim prizadevanjem in nadaljevanje pobude za poglobitev zavezništev v Aziji in na Pacifiku. Verjetno si od njenega morebitnega predsedstva obeta tudi Izrael.

Scholz v Srbijo po litij, ki ga domačini ne dajo

17. 07. 2024 16.54

Nemčija in EU si želita zagotoviti dostop do litija, ki je pomemben za proizvodnjo električnih avtomobilov. Nemški kancler Olaf Scholz zato odhaja v Srbijo. Medtem pa projektu pridobivanja litija številni Srbi nasprotujejo že leta.

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'

16. 07. 2024 15.57

J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

Zvita poteza, ki Kitajski Tajvan prinese brez vojne, ZDA pa naslika kot agresorja

26. 06. 2024 15.43

Strah pred tem, da bo Kitajska napadla Tajvan in poskusila na ta način uveljaviti politiko ene Kitajske, narašča že nekaj časa. Kitajska okoli Tajvana tudi redno razkazuje svoje vojaške mišice. A nekateri menijo, da je Tajvan mogoče osvojiti tudi brez orožja.

'Sinonim za disfunkcionalnost': Kako zelo rad ima Putin Kim Džong Una?

20. 06. 2024 17.24

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je v ruskem predsedniku Vladimirju Putinu našel tesnega zaveznika. Ker pa ta nova povezava med voditeljema daleč presega zgolj dobavo orožja, bi lahko imela pomembne geopolitične posledice. A na čem sloni?

Finančni POPkast: Potrpljenje železna vrata prebije

20. 06. 2024 07.00

Na delniških trgih rastejo delnice, ki so povezane z razvojem umetne inteligence. Portfelj, ki je brez naložb tehnoloških velikanov, je na slabšem. Zdi se kot, da je vlak veličastnih že pred dobrim letom odpeljal, vendar trg vedno poskrbi za nove priložnosti in potrpljenje železna vrata prebije.

Golob in Han o pomenu Bavarske, Pirc Musarjeva z zahvalo Slovencem v Münchnu

19. 06. 2024 10.30

Ob robu evropskega nogometnega prvenstva in pred četrtkovo tekmo med Slovenijo in Srbijo se v Münchnu že mudijo najvišji predstavniki države. Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se med drugim udeležila poslovno-investicijskega kongresa, kjer je predsednik vlade poudaril, da je bila Bavarska vedno ena izmed naših prvih zunanjepolitičnih in trgovskih partneric. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je v Münchnu nagovorila slovensko skupnost. "Slovenke in Slovenci v različnih državah sveta ste naši ambasadorji, nosilci naše kulture, jezika in vrednot," je poudarila.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?

17. 06. 2024 14.27

Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

Pirc Musar: Samo Ukrajina lahko odloči, kakšen mirovni načrt je sprejemljiv

15. 06. 2024 07.28

V švicarskem letovišču Bürgenstock ob Luzernskem jezeru se začenja dvodnevna mirovna konferenca za Ukrajino, na kateri bo sodelovalo približno 90 držav, tudi Slovenija, medtem ko Rusija nanjo ni bila povabljena. Cilj konference je po besedah predsednice Švice Viole Amherd doseči pravičen in trajen mir za Ukrajino v skladu z mednarodnim pravom. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v Švici poudarila, da lahko samo Kijev odloči, kakšen mirovni sporazum in kakšna vsebina sta za državo sprejemljiva.

Kitajskemu nepremičninskemu velikanu več kot pol milijarde globe

31. 05. 2024 15.22

Visoko zadolženi kitajski nepremičninski velikan Evergrande mora plačati 529 milijonov evrov kazni zaradi goljufivih poslovnih praks, je sporočil pristojni finančni regulator. Ta podjetju med drugim očita, da je v letih 2019 in 2020 lažno prikazoval višje prihodke in dobiček ter s tem ogoljufal tudi kupce delnic.

Putin naj bi bil pripravljen končati vojno

24. 05. 2024 15.14

Ruski predsednik Vladimir Putin je pripravljen ustaviti vojno v Ukrajini in podpisati premirje z zamrznitvijo bojnih črt, so za Reuters potrdili štirje ruski viri. Ob tem so dodali, da je pripravljen vojno nadaljevati, če se Zahod in Kijev na njegovo ponudbo ne bosta odzvala. Trije viri, ki so seznanjeni z razpravami v Putinovem krogu, so povedali, da je ruski voditelj majhni skupini svetovalcev izrazil razočaranje nad domnevnim zaviranjem pogajanj s strani Zahoda in znano odločitvijo Volodimirja Zelenskega, da prepove pogovore s Kremljem.

Finančni komentar: Rjoveča mucka je nazaj

21. 05. 2024 07.01

Špekulant ali moderni Robin Hood, rjoveča mačka (Roaring Kitty) ostaja nočna mora hedge skladov, ki stavijo na padec določenih delnic. Po treh letih se je vplivnež vrnil na družabna omrežja in mali vlagatelji so znova pokazali interes, da so pripravljeni slediti špekulativnim naložbam.

ZDA v zvišanje carin na kitajske izdelke, pri električnih avtomobilih za štirikrat

14. 05. 2024 11.49

ZDA so napovedale zvišanje carin na uvoz kitajskih izdelkov v skupni vrednosti 18 milijard dolarjev (16,7 milijarde evrov). Ukrep je osredotočen na strateške sektorje, kot so električna vozila, baterije, jeklo in kritične surovine. Uvozne dajatve za električne avtomobile bodo višje za štirikrat, za polprevodnike pa se bodo podvojile.

Biden Japonsko in Indijo označil za 'ksenofobni' državi, kako bosta odreagirali?

03. 05. 2024 06.23

Ameriški predsednik Joe Biden je zopet udaril po drugih državah. Tokrat je Japonsko in Indijo označil za "ksenofobni" državi, ki ne sprejemata priseljencev, in ju postavil ob bok Kitajski in Rusiji. Skušal je namreč pojasniti njune gospodarske razmere in ju primerjati z ZDA glede priseljevanja.

Blinken Džinpinga opozoril glede Filipinov, Rusije in Tajvana

26. 04. 2024 14.18

ZDA in Kitajska morata biti partnerici, ne tekmici, je na srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom v Pekingu dejal kitajski predsednik Ši Džinping. Poudaril je nujnost razrešitve številnih vprašanj med njima in predlagal tri glavna načela tega procesa – vzajemno spoštovanje, mirno sobivanje in sodelovanje v korist vseh.

IMF Sloveniji letos napoveduje dvoodstotno gospodarsko rast

16. 04. 2024 15.12

Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letos napoveduje dvoodstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa dvig na 2,5 odstotka. Povprečna inflacija naj bi letos dosegla 2,7 odstotka, prihodnje leto pa dva odstotka. Izboljšala pa se je napoved rasti svetovnega gospodarstva, v primerjavi z januarsko napovedjo jo je IMF izboljšal za 0,1 odstotne točke na 3,2 odstotka.

Sankcije za ZDA: Kitajci podjetjema zamrznili sredstva, vodstvu prepovedali vstop

11. 04. 2024 16.10

Kitajska je napovedala sankcije proti dvema ameriškima obrambnima podjetjema, ker naj bi podpirali prodajo orožja Tajvanu, samoupravni otoški demokraciji, za katero Peking trdi, da je njihovo ozemlje, ki ga bodo pridobili po potrebi tudi s silo. Podjetjema so že zamrznili sredstva, vodstvu podjetij pa je prepovedan vstop v državo.

Mračni utrinki vsakdana Severne Koreje

25. 03. 2024 08.25

Fotograf agencije AFP Pedro Pardo se je med 26. februarjem in 1. marcem letos odpravil na oddaljeni del kitajske meje ob Severni Koreji in v objektih ujel mračne prizore vsakdanjega življenja v popolnoma izolirani Severni Koreji.

ZDA v iskanju alternative poceni kitajskim baterijam, ki so tudi v teslah

19. 03. 2024 07.53

Kitajsko podjetje CATL, ki je širši javnosti nepoznano, je v središču svetovne tekme za skladiščenje energije. Postali so namreč specialisti za shranjevanje energije in največji proizvajalci baterij za električna vozila. ZDA v luči zaskrbljenosti zaradi kitajske tehnologije in njihove vse večje odvisnosti že omejujejo poslovanje s kitajskim velikanom.

Severnokorejska meja neprodušna: 'Čez mejo ne more niti mravlja'

08. 03. 2024 08.34

Poostren mejni nadzor, uveden za zajezitev covida-19, več kot 18 mesecev po tem, ko je voditelj Kim Džong Un razglasil zmago nad pandemijo, še vedno duši gospodarstvo in neformalne trgovske mreže Severne Koreje, je po večletni raziskavi sporočila organizacija Human Rights Watch (HRW). Država je zgradila tudi več sto kilometrov nove ograje. "Čez mejo zdaj ne more niti mravlja," pravijo Severnokorejci, ki poudarjajo, da jim primanjkuje hrane.

Italijani v boj s Kitajci

11. 02. 2024 17.11

Italija je še ena evropska država, ki je najavila velika vlaganja v proizvodnjo sončnih panelov. Proizvajali bodo za tri gigavate sončnih panelov. S 100 milijonov evrov težko državno injekcijo se bo eno največjih energetskih podjetij na stari celini, državni Enel, na Siciliji skušalo upreti kitajskim proizvajalcem. Ti so z dampinškimi prijemi preplavili tržišče s poceni, a konkurenčnimi izdelki. Toda – ali je sploh mogoče dobiti bitko in vsaj doseči azijsko konkurenco? V minulem letu je to, boleče, spoznalo že več evropskih proizvajalcev.

Orban poziva k priključitvi Srbije EU: Izgubili jo bomo

11. 02. 2024 15.42

Madžarski premier Viktor Orban je pozval k čimprejšnji priključitvi Srbije Evropski uniji. Kot opozarja, bo Beograd v nasprotnem primeru zgradil odnose in sodelovanje z drugimi partnerji, Bruselj pa bo državo izgubil.