kitajsko gospodarstvo

Trumpove carine stresle borze, indeksi potonili: 'Borili se bomo do bridkega konca'
04. 03. 2025 06.32
V veljavo so stopile 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike in Kanade, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump naznanil že v začetku mandata, nato pa odločitev preložil za en mesec. Trump je ob tem uvedel tudi 20-odstotne carine na ves uvoz iz Kitajske. Vse tri države so že napovedala povračilne ukrepe, Trumpovi ukrepi pa so povzročili velik padec newyorških boznih indeksov.

Dacia za proizvodnjo novega električnega avtomobila izbrala Revoz
21. 02. 2025 09.07
Dacia bo nov električni avtomobil na osnovi novega Renaultovega modela Twingo izdelovala v novomeškem Revozu, je po poročanju tujih medijev povedal prvi mož skupine Renault, katere del je ta romunska znamka, Luca de Meo. Na ceste bi lahko pripeljal sredi prihodnjega leta, z nižjo ceno pa naj bi predstavljal odgovor na rastočo kitajsko konkurenco.

Evropa bo dobila nove evrske bankovce
17. 02. 2025 19.15
Bruto domači proizvod v Sloveniji raste hitreje kot v evroobmočju, vendar raste počasneje kot leto prej. To pomeni, da se gospodarska rast počasi ohlaja, vendar je še vedno spodbudna. Predsednica Evropske centralne banke napoveduje nove evrske bankovce z motivi evropskih umetnikov, znanstvenikov in tudi narave. Guverner ameriške centralne banke pa je v kongresu odgovarjal, ali je ZDA v recesiji. Visoke obrestne mere bodo pustili nespremenjene. Apple se je povezal s kitajsko Alibabo na področju sodelovanja z umetno inteligenco.

Nova doba po pojavu 'poceni' umetne inteligence: Katera delnica je ponorela?
09. 02. 2025 07.00
Šok po zgodovinskem padcu delnic Nvidie, ki proizvaja najzmogljivejše čipe za umetno inteligenco, se je polegel. A kaj spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko na trge prinaša na dolgi rok? Kdo so zmagovalci cenejših sistemov umetne inteligence in kateri sektorji si lahko obetajo vzpon? Prihaja nova doba programskih rešitev, napoveduje finančni analitik Nikola Maljković.

Trump si je premislil: carine za Kanado in Mehiko zamrznjene
03. 02. 2025 06.26
Ameriški predsednik Donald Trump si je, kot kaže, vsaj začasno premislil. Ukrep, ki je predvideval uvedbo višjih carin na uvoz iz Mehike, je zamrznil za mesec dni. Tudi kanadski premier Justin Trudeau je po ponedeljkovem telefonskem pogovoru s Trumpom sporočil, da ZDA naslednjih 30 dni še ne bodo uvedle carin na uvoz iz Kanade. Tako Kanada kot Mehika sta sicer pred tem napovedali povračilne ukrepe.

Bo Trumpu žal? Mehika, Kitajska in Kanada napovedale povračilne carine
02. 02. 2025 07.30
Ameriški predsednik Donald Trump je uresničil grožnjo in uvedel višje carine na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske. Posledično so države napovedale, da bodo uvedle povračilne ukrepe, kar obeta začetek globalne trgovinske vojne z negativnimi posledicami za vse vpletene. Najbolj konkreten je bil kanadski premier Justin Trudeau.

Trump na WEF: Nižja cena nafte bi nemudoma končala vojno v Ukrajini
23. 01. 2025 10.37
Če bi se cena nafte znižala, bi se vojna v Ukrajini nemudoma končala, je v virtualnem govoru na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu dejal novi predsednik ZDA Donald Trump. Evropskim proizvajalcem je sporočil, naj izdelke proizvajajo v ZDA, kjer bodo deležni ene najnižjih davčnih stopenj na svetu, v nasprotnem naj plačajo carine. Že pred tem pa se je v svojem prvem televizijskem intervjuju, odkar je prevzel položaj, dotaknil več tem, med drugim je govoril o svojem predhodniku Bidnu, lastništvu TikToka, požarih v Kaliforniji in ukrepih na področju migracij.

Priznanje Združenja Manager za življenjsko delo prejel Franjo Bobinac
22. 01. 2025 20.48
Člani Združenja Manager so na tradicionalnem januarskem srečanju priznanje za življenjsko delo na področju menedžmenta podelili dolgoletnemu predsedniku uprave velenjske družbe Gorenje Franju Bobincu. Kot so zapisali v utemeljitvi, je Bobincu v globalni panogi, v kateri so propadli podobni veliki igralci, uspelo družbo obdržati nad gladino.

Danski zunanji minister Trumpu znova sporočil: Grenlandija ni na voljo
21. 01. 2025 15.48
Danski zunanji minister Lars Lokke Rasmussen je sporočil, da Grenlandija ni na voljo in tako ponovno zavrnil izjave novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa o prevzemu arktičnega ozemlja. Slednji med ponedeljkovo inavguracijo ni omenjal Grenlandije, je pa v kasnejšem pogovoru z novinarji ponovil, da jo ZDA potrebujejo zaradi varnosti.

Praznovanja po vsem svetu: dobrodošli v 2025!
01. 01. 2025 08.36
Kot zadnja država je novo leto pozdravila Ameriška Samoa, ki leži le 220 kilometrov vzhodno od Samoe na drugi strani mednarodne datumske meje. Še za njo pa sta ob 13. uri po srednjeevropskem času uradno v letu 2025 tudi nenaseljena Bakerjev in Howlandov otok, ki spadata pod ZDA.

Spektakel za spektaklom - svet vstopa v leto 2025
31. 12. 2024 06.56
Kiribati, Samoa, Tonga, Fidži, Nova Zelandija, Avstralija, Japonska, Južna Koreja, Kitajska, Pakistan, Indija, Združeni Arabski Emirati ... V avstralskem Sydneyju so novo leto pozdravili s tradicionalnim ognjemetom nad znamenito opero. A Hongkonški spektakel na nebu ni bil nič kaj manjši. V Abu Dabiju so medtem že pred novim letom napovedovali, da nameravajo s predstavo na nebu podreti kar šest Guinnessovih rekordov. Na prostem bo novo leto pričakalo še na milijone ljudi drugod po svetu, v številnih evropskih državah pa medtem na praznovanjih veljajo poostreni varnostni ukrepi.

Ne le Grenlandija, Trumpa zanimata tudi Kanada in Panama
24. 12. 2024 18.35
Danska je napovedala, da bo za obrambo Grenlandije namenila 1,34 milijarde evrov po tem, ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Trump dejal, da bi ZDA morale prevzeti nadzor nad danskim arktičnim otokom z velikimi zalogami mineralov in nafte. A Trump je v zadnjih dneh razburil tudi Panamo. Zagrozil je namreč, da bodo ZDA zahtevale ponovni nadzor nad Panamskim prekopom, saj se mu zdijo pristojbine za ameriške ladje nepravične. Predlagal je celo, da bi ZDA prevzele Kanado, ki bi tako postala 51. zvezna država. Nihče pa ne ve, kako resno misli Trump.

Trump bi prevzel Grenlandijo, tamkajšnji premier: Otok ni in ne bo na prodaj
23. 12. 2024 20.02
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je v nedeljo znova izrazil željo, da bi ZDA prevzele nadzor nad Grenlandijo, strateškim arktičnim otokom z velikimi zalogami mineralov in nafte. Predsednik grenlandske vlade Mute Egede je v odzivu to zavrnil z besedami, da otok nikoli ni bil in ne bo na prodaj.

Nemški izvoz oktobra z nepričakovano obsežnim padcem
13. 12. 2024 09.32
Nemški izvoz se je oktobra zmanjšal v večji meri, kot so pričakovali analitiki. Padec je posledica občutnega padca povpraševanja iz ZDA, je razvidno iz objave nemškega statističnega urada Destatis.

'Obvoz' mimo Rusije: Kitajska se veseli, Evropa trpi, plačajo potniki
10. 12. 2024 08.32
"Vojna sankcij" med Rusijo in Zahodom je močno obremenila evropske letalske prevoznike na eni in osrečila kitajske na drugi strani. Medtem ko morajo prvi iskati daljše in dražje poti mimo Rusije, ki je zanje zaprla zračni prostor ter zato ukinjajo vse več povezav, drugi ne izgubljajo časa in sproti zapolnijo nastalo praznino.

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?
06. 12. 2024 06.00
Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?
05. 12. 2024 06.00
Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Mladiček pande naj bi poginil zaradi močnih ognjemetov
14. 11. 2024 14.28
Močan ognjemet, ki je odjeknil v bližini živalskega vrta v Edinburgu, naj bi povzročil smrt mačjega pande. Roxie naj bi bila tako zelo prestrašena, da je začela močno bruhati, nato pa se zadušila.

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija
14. 11. 2024 07.23
Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45
Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

'Življenje v mestu je tako hitro, da skoraj ne morem zadihati'
12. 11. 2024 14.15
Tudi vi, ko razmišljate o dopustu, iščete dih jemajočo glamurozno destinacijo, zaradi katere bodo pozeleneli vsi vaši sledilci na družbenih omrežjih? To je bil dolga leta tudi trend med mladimi Kitajci, ki pa kopni kot lanski sneg. V zadnjem času je med mladimi Kitajci vse bolj priljubljen nov tip turističnih destinacij. Množično se odpravljajo v preproste podeželske nastanitve, kjer lahko pozabijo na stres mestnega življenja in se sprostijo.

Pirc Musarjeva v Slovenijo povabila Ši Džinpinga, v kabinetu premierja nejevolja
08. 11. 2024 20.17
Nov kratek stik med predsednico države in predsednikom vlade. Tokrat se je zaiskrilo zaradi vabila Nataše Pirc Musar kitajskemu predsedniku na obisk v Slovenijo. Kot je pojasnila, gre za iskanje novih gospodarskih priložnosti. Manj navdušeni so v kabinetu predsednika vlade, ker se predsednica o povabilu ni posvetovala z njimi.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?
06. 11. 2024 14.50
Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00
Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00
Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

V veljavi dodatne carine na uvoz kitajskih električnih vozil
30. 10. 2024 06.39
Na električne avtomobile iz Kitajske je treba pri uvozu v EU odslej obračunati dodatno carino, ki lahko znaša tudi 35,3 odstotka. Evropska komisija, ki meni, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v uniji, je uredbo o tem sprejela v torek in jo še istega dne objavila v Uradnem listu EU.

BYD ima načrt za pohod na trg: cena do 30.000 evrov, proizvodnja na Madžarskem
13. 10. 2024 16.38
Kitajski proizvajalec električnih vozil BYD pričakuje, da bo v prihodnjih šestih mesecih povečal prodajo v Nemčiji, je v intervjuju dejala podpredsednica podjetja Stella Li. Obenem je kritizirala carine Evropske unije na električna vozila, izdelana na Kitajskem, ki bodo uvedene prihodnji mesec.

Direktor Mahleja: 'Evropa dela veliko napako'
11. 10. 2024 17.54
Arnd Franz, izvršni direktor dobavitelja avtomobilske industrije Mahle, ki v Sloveniji ravno načrtuje velika odpuščanja, opozarja na posledice vztrajanja pri strogih ciljih zmanjšanja emisij CO2 v Evropski uniji. V intervjuju je poudaril, da bi bile posledice za evropsko gospodarstvo in avtomobilsko industrijo lahko usodne.

Kakšne avtomobile in za kakšno ceno bomo kupovali v Sloveniji in Evropi?
08. 10. 2024 06.00
Po sprejetju predloga o uvedbi dodatnih carin na uvoz električnih vozil so na noge poleg evropskih proizvajalcev skočili tudi v nemškem združenju za avtomobilsko industrijo. Nove carine označujejo kot napačno potezo, ki ne bo izboljšala konkurenčnosti evropske industrije, in kot usoden signal, ki bo prinesel trgovinski konflikt s Kitajsko. Kaj odločitev o višjih carinah pomeni za evropski in slovenski avtomobilski trg? Manj prodanih nemških avtomobilov pomeni manj naročil za slovenska podjetja in ogrožanje delovnih mest v tej panogi. Slovenski avtomobilski grozd zaposluje kar 40.000 ljudi, ki v okoli 400 podjetjih ustvari desetino slovenskega BDP-ja, kar je okoli 6,6 milijarde evrov.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00
"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.