kitajsko podjetje

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Vodja komuniciranja o Johnsonu: Ni popoln klovn
07. 02. 2022 18.27
Boris Johnson je svojemu novemu vodji komuniciranja Gutu Harriju, ko ga je imenoval na to mesto, zapel nekaj vrstic iz pesmi Glorie Gaynor, I will survive oziroma preživel bom. Britanskemu premierju se namreč maje stolček, Harrija pa so zaposlili po nizu odstopov v Johnsonovem krogu, zaradi zabav, ki so potekale med zaprtji zaradi novega koronavirusa.

70.000 kubikov betona: Gradnja mostu na Pelješac je končana
29. 01. 2022 08.30
Po natanko 1277 dneh se je sredi tedna končala gradnja mostu na Pelješac, zdaj poteka še tehnični pregled. Cesto, ki povezuje most in Jadransko magistralo, bodo za promet odprli to poletje, dela na drugih povezovalnih cestah pa bodo končana predvidoma do konca leta 2022, so sporočili iz družbe Hrvatske autoceste.

Cepivo AstraZenece primerno kot poživitveni odmerek
13. 01. 2022 13.06
Trenutno potekajoče študije, ki testirajo varnost in imunogenost cepiva proti covidu-19 Vaxzevria ter njegovo primernost za uporabo kot tretji poživitveni odmerek, so dale pozitivne rezultate, je sporočilo britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca.

Mineva 41 let od skrivnostnega izginotja hrvaške ladje z 32 člani posadke
31. 12. 2021 14.55
Mineva 41 let, odkar je v Tihem oceanu z 32 člani posadke skrivnostno izginila hrvaška ladja Dunav. Gre za največjo pomorsko nesrečo trgovske mornarice po drugi svetovni vojni. O tragediji je kapitan Vinko Horvat napisal celo knjigo. Čeprav je običajno plul z omenjeno ladjo, se na srečo prav tega potovanja ni udeležil.

Musk: Vesolje je ogromno, prostora je dovolj za več milijard satelitov
30. 12. 2021 10.27
Elon Musk se je odzval na kritike, da njegovi sateliti Starlink zavzemajo preveč prostora v vesolju. Kot je poudaril, je v Zemljini orbiti prostora za več milijard satelitov. "Nekaj tisoč satelitov ni nič. Tako kot ni nič nekaj tisoč avtomobilov na Zemlji," je dejal.

Muskovi sateliti že dvakrat skoraj trčili v kitajsko vesoljsko postajo
28. 12. 2021 13.09
Kitajska vesoljska postaja je imela v letošnjem letu že "dve bližnji srečanji" s sateliti Starlink, trdi Peking, ki je se je pritožil na Odbor ZN za miroljubno uporabo vesolja. Ob tem so ZDA pozvali, naj prevzame odgovornost. Gre za satelite, ki jih v orbito pošilja ameriško podjetje SpaceX v lasti milijarderja Elona Muska.

Sankcije proti ruski skupini Wagner: prepoved potovanja na ozemlje EU in zamrznitev premoženja
13. 12. 2021 08.33
Zunanji ministri EU so razpravljali o razmerah v Afganistanu, kjer so po umiku sil zveze Nato avgusta oblast znova prevzeli talibani. Ob tem pa so potridili tudi sankcije proti skupini ruskih plačancev Wagner zaradi hudih zlorab človekovih pravic v Ukrajini, Siriji, Libiji, Srednjeafriški republiki, Sudanu in Mozambiku. Kompleksen sveženj sankcij, med katerimi sta tudi prepoved potovanja na ozemlje unije in zamrznitev premoženja v uniji, se nanaša na to skupino in še tri pravne osebe ter osem posameznikov.

ZDA s sankcijami proti državnim uradnikom Kitajske, Rusije in Mjanmara
11. 12. 2021 08.47
ZDA so v petek uvedle nove sankcije, tokrat proti sedanjim in nekdanjim državnim uradnikom Kitajske, Mjanmara, Rusije in nekaterih drugih držav. Ukrep so skupaj s Kanado in Veliko Britanijo sprejele ob svetovnem dnevu človekovih pravic.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Evergrande izpolnil obveznosti, zaskrbljenost nekoliko popustila
25. 10. 2021 10.07
Zaskrbljenost, povezana s kitajskim nepremičninskim velikanom Evergrande, je v zadnjih dneh nekoliko popustila, potem ko je podjetje tujim vlagateljem uspelo poplačati obresti na obveznico. S ponedeljkom so znova zagnali delo na desetih projektih, delnice podjetja pa so se podražile za štiri odstotke.

Huawei z novim telefonom cilja na mlade, ameriške sankcije ostajajo
23. 10. 2021 17.08
Kitajski tehnološki gigant Huawei je v avstrijski prestolnici predstavil svoje nove izdelke, med drugim tudi pametni telefon serije nova 9, s katerim cilja predvsem na mlajše generacije. Sankcije, ki jih je proti kitajskemu podjetju uvedla administracija nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, medtem ostajajo. Te so povzročile tudi upad prodaje pametnih telefonov, a Huawei vztraja in išče poti, s katerimi bi se obdržal med tehnološkimi velikani.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?
07. 10. 2021 19.52
Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Kitajski nepremičninski trg: v finančnih težavah še eno podjetje
05. 10. 2021 12.24
Koncern Fantasia, kitajsko nepremičninsko podjetje, se je znašel v finančnih težavah, saj je zamudil plačilo dolžniških obveznosti. V javnosti je sicer zadnje tedne odmeval nepremičninski velikan Evergrande, ki je zaradi velikih dolgov na robu propada. Kot kaže, se na Kitajskem soočajo s širšo težavo v nepremičninskem sektorju.

'Nova normalnost bo drugačna'
03. 10. 2021 11.29
Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Skrbi Slovencev na Tajskem: bodo ostali brez potnih listov?
24. 09. 2021 09.45
12 Slovencev, ki so si dom ustvarili na Tajskem, se je znašlo v hudi stiski. V kratkem jim bodo potekli potni listi, brez njih pa bodo postali ilegalci, grozi jim celo izgon iz države. Doslej so dokumente urejali na tako imenovanih konzularnih dnevih v Bangkoku, ki pa jih od izbruha epidemije ni več. Tako jim preostane le še "skok" v domovino ali katero od držav, v katerih ima Slovenija svoja predstavništva, na katerih lahko zaprosijo za nov potni list. A potovanje je v trenutnih razmerah ne le drago, temveč se lahko tudi precej zavleče. Država je bila doslej za njihove težave gluha.

Evergrande: morebitni stečaj kitajskega velikana lahko sproži svetovno krizo
21. 09. 2021 21.52
Prihodnost prezadolženega kitajskega nepremičninskega velikana Evergrande visi na nitki, kar maje globalne finančne trge. Propad te družbe z 260 milijardami evrov dolgov bi namreč lahko vplival na celotno kitajsko, pa tudi svetovno gospodarstvo. Analitiki že vlečejo vzporednice s stečajem ameriške investicijske banke Lehman Brothers, ki je leta 2008 sprožil veliko svetovno finančno krizo. Prvi mož konglomerata zaposlenim sicer zagotavlja, da je situacijo mogoče rešiti, a ta teden je odjeknila novica, da podjetje svojih dolgov najverjetneje ne bo moglo poplačati.

Incident v kitajski jedrski elektrarni: francoski solastnik ZDA zaprosil za pomoč
14. 06. 2021 11.50
V jedrski elektrarni Taishan v provinci Guangdong na jugu Kitajske se je prejšnji teden zgodil incident. Iz francoske družbe, ki je solastnica nuklearke, so sporočili, da odpravljajo težave z učinkovitostjo elektrarne. Hkrati so Francozi pisali ameriški vladi, v katerem opozarjajo, da so pristojne kitajske oblasti zvišale sprejemljive omejitve za sevanje zunaj elektrarne, da bi se izognile njeni ustavitvi.

V ZDA zaradi bančnih prevar aretirali 48-letnega Slovenca
09. 06. 2021 06.49
V ZDA so v ponedeljek aretirali 48-letnega nekdanjega olimpijskega umetnostnega drsalca iz Slovenije Luko Klasinca in ga obtožili bančnih prevar v zvezi s posojili podjetjem med pandemijo covida-19. Zvezna tožilka na Manhattnu Audrey Strauss trdi, da je skušal s ponarejenimi dokumenti priti do več kot 1,5 milijona ameriških dolarjev (1,23 milijona evrov) pomoči.

WHO odobril kitajsko cepivo proti covidu-19 Sinovac
01. 06. 2021 18.02
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je za nujno uporabo odobrila cepivo proti covidu-19 kitajskega proizvajalca Sinovac. To je drugo kitajsko cepivo proti tej bolezni, ki je dobilo zeleno luč WHO. Doslej so države po svetu porabile že 430 milijonov doz tega cepiva.

Strokovnjaki WHO dvomijo v nekatere podatke o kitajskemu cepivu
05. 05. 2021 16.46
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije so opozorili, da imajo zelo malo zaupanja v podatke, ki jih je predložilo kitajsko podjetje Sinopharm glede svojega cepiva proti covidu-19 in stranskih učinkov pri nekaterih bolnikih. Na drugi strani pa zaupajo, da je cepivo učinkovito pri preprečevanju bolezni.

New York bo postopno odpravil vse ukrepe, v Indiji presegli 20 milijonov okužb
04. 05. 2021 10.16
V Indiji so presegli 20 milijonov okužb z novim koronavirusom, oblasti pa ocenjujejo, da gredo trendi počasi v pozitivno smer. Bolje kaže v ZDA, kjer se ponekod življenje že vrača v stare tirnice. V New Yorku, kjer je s prvim odmerkom cepljena že skoraj polovica prebivalcev, bodo sredi maja začeli s procesom popolnega sproščanja ukrepov. Ameriški regulator naj bi medtem do prihodnjega tedna odobril Pfizerjevo cepivo tudi za najstnike, stare med 12 in 15 let.

Ema začela pregled cepiva kitajskega proizvajalca Sinovac
04. 05. 2021 13.44
Evropska agencija za zdravila (Ema) je začela tekoči pregled cepiva proti covidu-19, ki ga je razvilo kitajsko podjetje Sinovac. Pregled bo potekal, dokler ne bo na razpolago dovolj dokazov o učinkovitosti cepiva, da bo lahko proizvajalec zaprosil za dovoljenje za prodajo na evropskem trgu, so navedli v agenciji. Ema glede tega nato izda priporočilo, uradno odločitev pa sprejme Evropska komisija.

Srdit boj za slovenske inženirje in inženirke
08. 04. 2021 06.00
Rakete, roboti, merilni sistemi na izstreliščih vesoljskih agencij, nanosateliti. Če bi ob tem najprej pomislili na ZDA, Kitajsko, Rusijo, bi se motili. Slovenska visokotehnološka podjetja kraljujejo v nišnih panogah in se na vrhu lahko kosajo z najboljšimi. In to zahvaljujoč slovenskim naravoslovnim fakultetam, kjer pa diplomante domača in tuja podjetja razgrabijo še pred diplomo. Srdit boj za inženirje in inženirke se odvija ne le pri nas, ampak tudi na svetovnem parketu, korona kriza je namreč v gospodarstvu dokazala, da so znanje in inovacije edina stabilnost v podjetništvu.

Kitajsko podjetje bo proizvedlo 60 milijonov odmerkov Sputnika V
29. 03. 2021 13.03
Rusija je sklenila dogovor o proizvodnji več kot 60 milijonov odmerkov svojega cepiva proti covidu-19 Sputnik V na Kitajskem. Proizvodnja bo stekla maja, so sporočili iz ruskega sklada za neposredne naložbe (RDIF), ki je financiral razvoj cepiva.

Proizvajalci Sputnika EU očitajo pristranskost, strokovnjaki Eme na obisk v Rusijo
22. 03. 2021 15.46
Proizvajalci ruskega cepiva Sputnika V EU očitajo pristranskost, potem ko je komisar za notranji trg Thierry Breton izjavil, da Evropska unija tega cepiva sploh ne potrebuje. Strokovnjaki Evropske agencije za zdravila bodo sicer po napovedih aprila obiskali Rusijo, da bi pregledali rezultate kliničnih preizkusov. Madžarska je medtem odobrila še drugo kitajsko cepivo, ki ga Ema za uporabo v EU ni odobrila, Britance pa skrbi, da bi EU blokirala izvoz cepiva na Otok.

Trgovec namesto 30 milijonov evrov vrednega bakra dobil pobarvane kamne
10. 03. 2021 08.48
Multinacionalna družba za trgovanje z blagom s sedeže, v Ženevi je lani poleti od turškega dobavitelja namesto bakra, vrednega 30 milijonov evrov, prejela pobarvane kamne. Turška policija je prevzela primer, ta teden pa se pričakuje več obravnav v povezavi s primerom.

Predstavnica Eme odsvetuje nacionalno odobritev ruskega cepiva
08. 03. 2021 10.04
Vodja upravnega odbora Evropske agencije za zdravila (Ema) Christa Wirthumer-Hoche odsvetuje nacionalno odobritev ruskega cepiva proti covidu-19 Sputnik V v posameznih državah članicah Evropske unije. To je primerjala z rusko ruleto in pojasnila, da je za zdaj o cepivu znanega še premalo. Medtem je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dejala, da od aprila pričakuje, da se bo število odmerkov cepiva, ki so na voljo v Evropski uniji, podvojilo, in sicer dvignilo na 100 milijonov na mesec. Hkrati je bila Von der Leynova ostra do AstraZenece in opozarila na možnost novih blokad izvoza.

Orban se je cepil s kitajskim cepivom, Češka zaprosila za ruski Sputnik V
28. 02. 2021 17.52
Madžarski premier Viktor Orban je sporočil, da je prejel prvi odmerek cepiva proti covidu-19, ki ga je razvilo kitajsko podjetje Sinopharm. Češka pa je po besedah njenega predsednika Miloša Zemana zaprosila za dobavo ruskega cepiva Sputnik V. Medtem je v Združenem kraljestvu prvi odmerek cepiva proti covidu-19 doslej prejelo več kot 20 milijonov ljudi, je sporočil britanski minister za zdravje Matt Hancock.