kitajsko podjetje

New York razglasil izredne razmere, prva primera okužbe tudi v Bolgariji
08. 03. 2020 11.03
Novi koronavirus se naglo širi tudi v ZDA, kjer je število okuženih preseglo 400, mrtvih je najmanj 19 ljudi. V zvezni državi New York, kjer je število okuženih naraslo na 89, so medtem razglasili izredne razmere. Prva dva primera okužbe so zabeležili v Bolgariji, medtem ko je v Argentini virus terjal prvo žrtev. Švedska je zaradi virusa znižala napoved gospodarske rasti.

WHO: Epidemija koronavirusa na odločilni točki
27. 02. 2020 10.15
Epidemija novega koronavirusa je globalno na odločilni točki, je v Ženevi opozoril prvi mož Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus. Na Kitajskem se položaj umirja, a zdaj je največja težava dogajanje drugod po svetu. Države bi morale hitro zajeziti širjenje virusa, se je zavzel.

Dirko za VN Kitajske v Šanghaju prestavili za nedoločen čas
12. 02. 2020 13.36
Zaradi izbruha koronavirusa na Kitajskem so že odpovedali ali prestavili več športnih dogodkov, verjetno najodmevnejša do sedaj pa je odpoved dirke formule 1 za VN Kitajske v Šanghaju. Organizatorji so sporočili, da so jo prestavili za nedoločen čas, a vprašanje je, če jim bo v natrpanem urniku sploh uspelo najti nadomestni termin.

Španci stopili na prste 'kartonasti mafiji': z odpadki zaslužili 10 milijonov evrov
08. 02. 2020 16.30
Španska policija je prirezala krila kriminalni združbi, ki je trgovala z odpadno kartonasto embalažo. Združba je nezakonito v Azijo preprodala na tone odpadkov, v skupni vrednosti 10 milijonov evrov. Papir, karton, lepenko in embalažo so večkrat dnevno kradli tudi iz kontejnerjev za recikliranje.

Prva smrtna žrtev zunaj Kitajske: zaradi koronavirusa umrl moški na Filipinih
02. 02. 2020 07.37
Število smrtnih žrtev zaradi koronavirusa je naraslo na 305. Samo v soboto je v provinci Hubej na Kitajskem umrlo 45 ljudi, prvo smrtno žrtev pa so zabeležili zunaj Kitajske, na Filipinih. Okuženih je že 14.380 ljudi. Strokovnjaki iz Vuhana pa so na podlagi preiskav ugotovili, da bi se virus med ljudmi lahko širil preko prebavnega trakta.

Netopirji, biološko orožje, zdravljenje z belilom: širjenje teorij zarote o koronavirusu
02. 02. 2020 11.22
Od lažnih novic do teorij zarote. Ob izbruhu novega koronavirusa na Kitajskem so se hitro pojavile, še posebej hitro pa razširile, številne napačne informacije izvoru virusa, pa tudi potencialno nevarni nasveti, kako se pred njim zaščititi.

'Ne gre za boj za prevlado, ampak nas skrbi za vaše podatke'
25. 01. 2020 16.02
Dvoboj za moč in vpliv ali zgolj iskrena in nesebična skrb za zaščito podatkov in tehnološki napredek, ki bo svetu in človeštvu prinesel 'več, hitreje in boljše'? Področje 5G je stičišče tehnologije, geopolitike, varnosti družbe in posameznika ter večnih strahov pred novim in neznanim.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?
24. 01. 2020 06.00
V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

'Preobrazba' kapitalizma: namesto delničarjev v središču skupnost?
21. 01. 2020 06.00
Z vstopom v leto 2020 se svetovno gospodarstvo nahaja na razpotju. Razlike med sloji se povečujejo, svet se spopada z nevarnostjo grozečih podnebnih sprememb, distopični strah pred eksponentnim tehnološkim napredkom ne pojenja, trgovinske napetosti med velesilami ne kažejo znakov popuščanja, svetovno gospodarstvo pa beleži šibkejšo rast. Zato ni nič čudnega, da se pojavljajo vprašanja, kako rešiti in popraviti obstoječi družbeno-ekonomski red in kje se v vsej tej dinamiki veliki premikov nahaja 'mali človek'?

'Globalizacija je šla predaleč'
19. 01. 2020 07.00
"Globalizacija je šla predaleč, preveč smo zanemarili družbene faktorje in okolje. Prav tako globalizacija nikoli ne sme priti do točke, ko je ogrožen nacionalni mir. Brez socialne kohezije demokratični sistem ne more delovati," pravi oče Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu Klaus Schwab. Ob jubilejni, 50. izdaji foruma, pravi, da se morajo odnosi med deležniki v današnjem svetu temeljito spremeniti.

Za glavna gradbena dela na drugem tiru prispelo 29 prijav
17. 01. 2020 15.58
Iztekel se je rok za oddajo ponudb za glavna gradbena dela na projektu drugi tir Divača–Koper. Prispelo je skupno 29 prijav: 15 za odsek Divača–Črni Kal in 14 za odsek Črni Kal–Koper. Za glavna dela na drugem tiru se poteguje tudi pet slovenskih podjetij, kot vodilna partnerja v konzorciju sta ponudbo oddalka Kolektor in Gorenjska gradbena družba.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'
01. 01. 2020 07.00
Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

Nagrada za trdo delo: zaposleni dobili Teslin model 3s
31. 12. 2019 16.44
Ameriški proizvajalec električnih vozil Tesla je manj kot leto dni po zasaditvi prve lopate dostavil prvo manjšo pošiljko vozil iz šanghajske tovarne. Teslin model 3 je prevzelo 15 zaposlenih, ki so naročila oddali ob slavnostnem odprtju prve Tesline tovarne izven ZDA. Kot so sporočili iz tovarne, je to nagrada za trdo delo v minulem letu.

'Želel sem hčerko zdravnico, ampak je test DNK dojenčka pokazal, da ima slab spomin'
15. 12. 2019 07.00
Globalna "industrija" genskega testiranja naj bi do leta 2022 po kitajskih ocenah prodajo svojih produktov z lanskih okoli 41 milijonov dolarjev – povečala na kar 405 milijonov dolarjev. Največji razcvet tako tehnologija kot prodaja doživljata na Kitajskem, kjer so meje etično dovoljenega skoraj povsem izginile.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost
14. 12. 2019 07.00
"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

VIDEO: Ruski agent GRU daje podkupnino visokemu srbskemu državnemu uradniku
19. 11. 2019 08.24
Na spletu se je pojavil posnetek, na katerem agent ruske vojaške obveščevalne službe (GRU) daje podkupnino "srbskemu agentu", ki naj bi hkrati bil tudi visoki srbski državni uradnik. Preiskovanje na internetu je potrdilo lokacijo in identiteto ruskega agenta.

Pompeo v Berlinu pozval k obrambi svobode pred Kitajsko in Rusijo
08. 11. 2019 14.42
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je v govoru ob 30. obletnici padca berlinskega zidu Nemčijo in druge zahodne države pozval k skupnemu boju za svobodo. Zahodne, svobodne države imajo po njegovih besedah odgovornost, da odvrnejo grožnje avtoritarnih sistemov, kot so Kitajska, Rusija in Iran, je poudaril v Berlinu.

ZDA z novim udarcem kitajskim tehnološkim velikanom
29. 10. 2019 12.22
Ameriški regulatorji so v ponedeljek predlagali sprejem pravil, po katerih telekomunikacijska podjetja ne bodo več smela kupovati opreme in storitev kitajskih tehnoloških velikanov, kot sta Huawei in ZTE, prav tako se bodo morala odpovedati vsej njihovi opremi, ki jo že imajo v lasti. Peking je potezo danes označil za "ekonomsko ustrahovanje".

V povezavi s trupli v tovornjaku pridržali štiri osebe, žrtve tudi iz Vietnama?
25. 10. 2019 09.59
Britanska policija je v povezavi s trupli, ki so jih našli v hladilni prikolici tovornjaka, prijela še tri osebe – 38-letnega moškega in žensko so aretirali v angleškem Warringtonu, 48-letnega moškega pa so aretirali na londonskem letališču Stansted. Izkazalo se je, da naj bi med trupli bili tudi državljani Vietnama.

Apple ob padcu prodaje pametnih telefonov predstavil novi iPhone
11. 09. 2019 07.49
Ameriški tehnološki velikan Apple, ki se sicer sooča s padcem prodaje pametnih telefonov, je na tradicionalni jesenski predstavitvi pokazal posodobljene različice svojih pametnih telefonov iPhone. Kot pravijo v podjetju, bo novi telefon imel boljšo baterijo, kamero in strojno opremo, dizajn pa se ne bo bistveno spremenil.

Ustanovitelj Alibabe se je upokojil
10. 09. 2019 12.02
Soustanovitelj kitajske spletne trgovine Alibaba Jack Ma se je upokojil. S tem je uresničil napoved, da bo delo izvršnega direktorja opravljal do 55. leta starosti. Nasledila ga bo ekipa izvršnih menedžerjev pod vodstvom generalnega direktorja Daniela Zhanga.

Združitev Volocopterja in Geelyja, da bi leteči avto čim prej poletel
09. 09. 2019 10.59
Kitajski milijarder, ki ima v lasti tudi blagovno znamko Volvo, bo investiral v razvoj letečih avtomobilov. Njihov prvi cilje je, da bi v roku treh let na trg poslali leteče taksije, a boj bo hud, saj leteče avtomobile razvijajo tudi v ZDA in na Japonskem.

'Strah pred jedrsko energijo je naredil veliko škode'
17. 07. 2019 08.07
Drugi del obiska osrčja Nuklearne elektrarne Krško (NEK) je minil v znamenju ekskurzije po vitalnih točkah kompleksa, ki leži na levem bregu reke Save. Obiskali smo obe kontrolni sobi, simulacijsko in resnično, se pogovarjali ob oglušujočih zvokih turbin, spoznavali delovna mesta ključnih akterjev in izvedeli, zakaj elektrarno, načrtovano in zgrajeno v času SFRJ, poganja ameriški reaktor.

Iz morja pogledali prvi obrisi Pelješkega mostu
09. 07. 2019 08.46
Manj kot leto dni po začetku gradnje Pelješkega mostu so že vidni prvi rezultati. Hrvaške ceste so objavile fotografije, posnete tako iz morja kot iz zraka, s katerih je razvidno, kako napredujejo gradbena dela. Na projektu dela 385 ljudi, dela pa naj bi bila zaključena do leta 2022.

Bitka za 5G v Sloveniji
28. 06. 2019 16.55
Omrežje pete mobilne generacije bo spremenilo naša življenja. Ne gre zgolj za mantro tehničnih zanesenjakov, prihod omrežja 5G prinaša revolucijo v našem dnevnem obnašanju in v napredku vsakdanje tehnologije. Ker so v igri kvantni preskoki v informacijskih sistemih, so z njimi povezana tudi milijardna naročila, geostrateški spori megasil in njihovi vohunski interesi. V 5G tekmo v Sloveniji pa vstopajo tudi lobisti s pogledom na velike kitajske provizije.

Več kot 1000 kitajskih kamer: prepoznavajo obraze, tablice, celo obnašanje
23. 06. 2019 07.27
Med obiskom srbskega predsednika Aleksandra Vučića na Kitajskem je ta potrdil zavezo za boljše sodelovanje med državama, a zgodba tega sodelovanja se je začela že pred leti. Kitajsko podjetje Huawei je namreč v Beogradu začelo pilotni projekt prepoznavanja obrazov in registrskih tablic, prvi tak strateški projekt kitajskega podjetja v Evropi. Srbija tako v Beogradu namešča več kot 1000 kamer, ki bodo avtomatsko nadzorovale promet, prekrške, obraze ljudi in še sumljivo obnašanje.

Je med šestimi bankami, ki bi sofinancirale drugi tir, tudi kitajska?
04. 06. 2019 12.14
Povabilu projektnega podjetja 2TDK k oddaji ponudb za sofinanciranje drugega tira med Divačo in Koprom se je z zavezujočimi ponudbami odzvalo šest komercialnih bank, so pojasnili v podjetju. Po neuradnih informacijah naj bi bila med njimi tudi Bank of China.

Huawei miri Slovence, skrb je odveč
02. 06. 2019 07.00
Politično-gospodarska vojna med ZDA in Kitajsko zaradi carin in intelektualne lastnine se vse bolj poglablja, in med žrtvami so tudi slovenski uporabniki Huaweievih telefonov, ki imajo že 30-odstotni tržni delež. Prepoved uporabe Googlovih storitev je zadnji v vrsti udarcev, a v Huaweiu potrošnike mirijo.

Kitajska brani Huawei pred napadi ZDA: bodo omejili izvoz redkih kovin?
29. 05. 2019 08.16
V Huaweiu so prepričani, da ameriška poteza, da jih uvrstijo na 'črni seznam' trgovanja, pomeni nevaren precedens, ki bo škodoval milijardam potrošnikov, hkrati pa tudi ameriškim podjetjem in ogrozil njihove službe. Kitajska pa naj bi razmišljala o omejitvi izvoza redkih kovin. Časnik Global Times navaja, da bodo ZDA obžalovale, da so prisilile Kitajsko, da uporabi redke kovine kot orožje.

'Ne' kitajskemu denarju: strah pred vplivanjem vlade in krajo tehnologije
24. 05. 2019 10.37
Neposredne investicije Kitajske postajajo v Evropski uniji in ZDA vse bolj nezaželene. Tako študija nemškega inštituta Ifo, ki je bila opravljena na vzorcu več kot 1000 ekonomistov z vsega sveta. Gre za nadaljevanje trenda, ki ga še krepijo novi dvomi o kitajski nameri.