kmetje

Zveri in divjad: odstreliti ali zaščititi?

28. 09. 2024 14.43

Proti večeru, ko se je sonce umaknilo in je vročina popustila, smo se z izkušenim lovcem odpravili v opazovalnico. Globoko v gozd na Notranjskem. Najprej so – po le desetih minutah – prišle lisice. Nato smo v tišini čakali. Zgolj eno uro zatem so prišli – medvedka z dvema mladičema in nato še dva samca. V mali opazovalnici za tri ljudi smo spremljali zveri v njihovem naravnem okolju med iskanjem hrane, poslušanju šumov, skrivanju med drugimi prebivalci gozda. V Sloveniji živi okoli tisoč medvedov, od 100 do 120 volkov in 50 risov.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso

14. 09. 2024 14.54

V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Kmetje v šoku: posadili 200 hektarjev koruze, a storži so prazni

25. 08. 2024 20.01

Kmetje širom Slovenije, ki so sadili točno določeno sorto koruze, ugotavljajo, da so sicer na pogled lepi in veliki storži prazni. Brez zrnja. Doslej je potrjenih že približno 200 hektarjev s praznimi storži, kmetje, v glavnem gre za živinorejce, ki koruzo uporabljajo za krmo živine, pa v šoku. Škode pri posameznih rejcih, ki bodo zdaj koruzo morali kupiti, pa je tudi do 50 tisoč evrov. Podjetje iz Murske Sobote, ki jim je koruzno seme prodalo, pa vsakršno odgovornost zanika.

Čudež v Vietnamu: Šestletnega dečka našli živega po petih dneh v gozdu

22. 08. 2024 11.01

Šestletnega dečka Lama so po petih dneh tavanja v vietnamskem gozdu našli domačini, ki so med opravljanjem kmetijskih del slišali otroški jok. Tamkajšnja Policija je srečen konec iskalne akcije označila za čudež.

Kmečka iniciativa odstranila prometne znake in jih prinesla pred ministrstvo

12. 07. 2024 16.28

Prometna ureditev na novi cestni povezavi Britof–Hotemaže, ki prepoveduje vožnjo s kmetijsko mehanizacijo, je med kmeti povzročila veliko nezadovoljstva. V združenju Kmečka iniciativa, kjer prepoved ocenjujejo kot nezakonito in nepravično, so zato danes dopoldne odstranili znake in jih odnesli na ministrstvo za infrastrukturo.

Danska kot prva na svetu uvaja davek na ogljik pri živinoreji

10. 07. 2024 14.04

Danska bo kot prva država na svetu uvedla davek na ogljik pri živinoreji, ki ga bodo morali kmetje plačevati od leta 2030 naprej. Ukrep, ki ga mora potrditi še parlament, naj bi skandinavsko državo približal cilju ogljične nevtralnosti do leta 2045. Okoljevarstvenikom se zdi ukrep premil, kmetje pa v njem vidijo grožnjo prehranski varnosti.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin

10. 07. 2024 06.39

Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

Pomembno naravno jezero na Siciliji se je povsem posušilo

08. 07. 2024 21.13

Huda suša na Siciliji je skoraj povsem izsušila pomembno naravno jezero na otoku. Jezero Pergusa, del naravnega rezervata v bližini mesta Enna na Siciliji, se je dramatično zmanjšalo. Razlog pa mešanica hude vročine in suše. Jezero je dolgo služilo kot pomembno počivališče za ptice, ki so se selile med Afriko in Evropo.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

V novi sezoni resničnostnega šova Ljubezen na vasi bomo priča ljubezni na prvi pogled

24. 06. 2024 14.26

Nove vasi in kmetje, nove ljubezni, veliko dobre zabave, znani obrazi, iskrena čustva in številna presenečenja – vse to nas čaka v novi, osmi sezoni priljubljenega hrvaškega resničnostnega šova Ljubezen na vasi, ki prihaja v četrtek, 27. 6., ob 21.15 na POP TV.

Melanom – temna stran sonca

22. 06. 2024 08.09

"Na stegnu sem opazila cvetačasto znamenje, nekako v podzavesti sem vedela, da nekaj ni v redu, ampak si misliš: Ah, saj to ni nič." Tako se je začela zgodba Anje Matušin, ki se je pred tremi leti soočila z diagnozo malignega melanoma – kožnega raka, ki povzroči največ smrti.

Volka, ki je povzročil ogromno škode, ni več, zdaj jih je strah naslednjega

21. 06. 2024 11.35

Približno leto dni mineva, odkar so solčavski rejci obupano opozarjali na pokole svojih čred in neposluh pristojnih, da je potrebno odstrel volkov izvajati hitro in učinkovito, sicer bo škoda nepopravljiva, posledice pa bodo čutili kmetje, narava, turizem, seveda pa tudi potrošniki, ki uživajo v ovčjem siru in drugih tradicionalnih izdelkih. Zdaj so volka, ki jim je povzročil toliko težav, odstrelili. Kar pa ne pomeni konca težav.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Prebivalci Solčave v strahu: po napadu na ponija volk pokončal še psa?

13. 06. 2024 10.50

V sredo ob 11. uri zvečer se je v kraju Podolševa zgodil napad na psa. Lastniki so napad prijavili Zavodu za gozdove in lovski družini, sedaj čakajo na uradno potrditev DNK analize. Najverjetneje je psa napadel volk, ki se že mesece potika v bližini pašnikov in hiš, opozarjajo prebivalci. Marca je volk na pašniku napadel tudi šetlandskega ponija.

'Klic zemlje je bil močan'

12. 06. 2024 06.02

Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Bruselj predlaga zvišanje zgornje meje za pomoč de minimis za kmete

07. 06. 2024 16.40

Bruselj je prestavil predlog spremembe pravil o majhnih zneskih pomoči v kmetijskem sektorju, imenovani tudi pomoč de minimis. Med drugim predlaga zvišanje zgornje meje te pomoči, ki je izvzeta iz nadzora državnih pomoči, s 25.000 na 37.000 evrov za tri leta na podjetje. O predlogu se bodo zdaj posvetovali z javnostjo in državami članicami.

Rešitev za slovenske kmete je tu!

25. 05. 2024 00.15

"Če bi prej vedel za vas, sploh ne bi več jamral," je rekel kmet, ko je izvedel za znamko Hofman.

Kdo je za priznanje Palestine in zakaj Tomčeva pravi, da je to fiasko naše politike?

30. 05. 2024 06.00

Kje smo glede varnosti in migracij v Sloveniji, kaj menijo o priznanju Palestine in kaj je zanje zelena agenda Evropske unije? V oddaji 24UR ZVEČER so se soočili Romana Tomc iz SDS, Matjaž Nemec iz vrst SD, Vladimir Prebilič iz stranke Vesna in Peter Gregorčič iz SLS.

Nova trgovina, ki na enem mestu ponuja vse, kar pridelamo doma

23. 05. 2024 19.53

Potrošniki smo čedalje bolj občutljivi na to, kakšno hrano kupujemo in od kod ta izvira. Veliko raje se odločimo za lokalno pridelano hrano. Odslej bo v Ljubljani več izbire domačih izdelkov, v središču mesta, na tržnici, so odprli novo trgovino, kjer ponujajo potrošnikom lokalne izdelke slovenskih kmetij. Gre za projekt Zadružne zveze in Visoke šole za upravljanje podeželja iz Novega mesta, cilj pa je na enem mestu ponuditi vse, kar pridelamo doma, od zelenjave do mesa.

Vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave

19. 05. 2024 18.07

Zaradi podnebnih sprememb so poplave in suše vse bolj ekstremne, posledično se zmanjšuje tudi kakovost vode, kar predstavlja vse večjo grožnjo našemu zdravju. Najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje ugotavlja, da vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave. Na poplavno ogroženih območjih so tudi številne evropske bolnišnice.

Soočenje pred evropskimi volitvami: Novakova, Hojs, Bogovič

18. 05. 2024 06.00

Vojne, migracije, vsesplošna draginja, podnebne spremembe. Kako Slovenci živimo 20 let po tem, ko smo vstopili v evropsko družino? Kdo bo naš glas v Evropski uniji, kdo bo branil slovenske interese? V 24UR Fokus so se soočili kandidati sorodnih strank z desnega pola: Ljudmila Novak – Nova Slovenija – krščanski demokrati, Aleš Hojs– Slovenska demokratska stranka in Franc Bogovič – Slovenska ljudska stranka.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje

08. 05. 2024 19.37

Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Škodo zaradi pozebe utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki

24. 04. 2024 15.38

Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizki temperaturi in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu

19. 04. 2024 10.38

Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

'Morebiten vzpon skrajno desnih strank bi lahko ogrozil zeleni prehod'

12. 04. 2024 15.34

V okoljski nevladni organizaciji Umanotera opozarjajo na pomembnost udeležbe na prihajajočih evropskih volitvah. Kot poudarjajo, so te volitve ključne, ker se kar 80 odstotkov zakonodaje s področja okolja sprejeme na ravni EU, morebiten vzpon skrajno desnih strank pa bi lahko ogrozil nadaljnjo uresničevanje politik zelenega prehoda.

Italijanski otok koze 'brezplačno' ponuja vsem, ki jih lahko ujamejo

07. 04. 2024 15.21

Italijanski otok Alicudi se je znašel v težavah. Preplavile so ga koze, ki so se po pandemiji močno namnožile. Ker lokalne oblasti nimajo srca, da bi živali pobile, jih ponujajo tistim, ki jim jih uspe uloviti. Pri tem upajo, da bodo posvojitelji živali raje kot uporabili za prehrano, udomačili. A nadzora, kaj se bo zgodilo s posvojenimi kozami, ne bo.

Kmetje znova zavzeli bruseljske ulice: slišijo se eksplozije, policija uporabila solzivec

26. 03. 2024 10.46

Nezadovoljni kmetje z okoli 250 traktorjev so zasedli bruseljske ulice, medtem ko tam poteka zasedanje kmetijskih ministrov EU, ki obravnavajo spremembe skupne kmetijske politike. Na več krajih so zanetili ogenj, slišati pa je tudi močne eksplozije pirotehničnih sredstev. Popoldne so se razmere precej zaostrile, protestniki so se znesli tudi nad novinarji. Policija skuša dogajanje umiriti s solzivcem in vodnimi topovi.

Golob o predlogih Bruslja: Odlična novica za slovenskega kmeta

22. 03. 2024 06.14

Voditelji držav EU so odločeni podpreti evropske kmete, ki se soočajo s številnimi izzivi glede upravnih bremen in nelojalne konkurence na kmetijskih trgih. Na zasedanju v Bruslju so pozvali k nadaljnjemu delu, med drugim pri zmanjšanju birokracije in pri zagotavljanju poštene konkurence tako na notranjem trgu, kot tudi globalno. "Kratkoročni ukrepi izrazito zmanjšujejo administrativno breme za male kmete, to so vsi tisti, ki imajo kmetijska zemljišča manjša od desetih hektarjev. Takšnih je v Sloveniji kar 80 odstotkov in to je odlična novica za slovenskega kmeta," je ocenil Golob.

'Spremljamo klavrni propad zdaj že četrtega projekta t. i. novih obrazov'

21. 03. 2024 18.12

Oblast se mora zamenjati, saj aktualna vlada uničuje Slovenijo, je na dogodku NSi v Ljubljani dejal predsednik stranke Matej Tonin. Z orisom po njihovi oceni slabega stanja so pritrjevali govorci s področij davkov in javnofinančne politike, kmetijstva, zdravstva ter medijev in komuniciranja.