kmetje

Napovedi so se uresničile: proti Brienzu zgrmela ogromna kamnita gmota
16. 06. 2023 16.10
V neposredno bližino švicarske vasice Brienz je zgrmelo več milijonov kubičnih metrov kamenja, ki so se na srečo ustavili tik ob hišah. Okoli 70 prebivalcev majhne vasice so sicer zaradi nevarnosti podora evakuirali že v začetku maja.

Švicarska vasica še vedno ogrožena, prebivalci predlagajo razstrelitev podora
14. 06. 2023 17.33
Drsenje skalnih gmot nad švicarsko vasico Brienz se je pospešilo in po nekaterih ocenah se material vsak dan premakne za več kot tri metre. V torek zjutraj je v dolino padlo več balvanov, zaradi česar so morali kmetje pod goro travnik zapustiti kar sredi dela. Vaščani pristojnim predlagajo, da bi nestabilni skalni podor načrtno razstrelili, vendar geologi menijo, da so razmere za to prenevarne.

Kmetje in vlada skupaj v oblikovanje ukrepov: 'Dosegli smo korak naprej'
13. 06. 2023 11.10
Vladna stran je po najnovejšem krogu pogajanj po navedbah sindikata kmetov pristala na spremembo predloga uredbe o upravljanju območij Nature 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni. Sledilo bo skupno oblikovanje ukrepov, kar v sindikatu označujejo za korak naprej.

Skupaj za okolje
11. 06. 2023 12.27
Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11
Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Zaradi jelenjadi 'izginjajo žlahtni listavci', kmetje morajo kupovati krmo
09. 06. 2023 20.02
Veliko govorimo o škodi, ki jo povzročajo medvedi, divje svinje in volkovi, na območju od Triglava do reke Idrijce na jugu pa že več let največ težav povzroča jelenjad. Zadnjih šest let se je število jelenjadi namreč občutno povečalo, posledično pa je večja tudi škoda, ki jo povzroča, opozarjajo tako kmetje in lovci kot tudi župani občin zahodne Slovenije. Na posameznih pašnikih v vaseh se ob jutrih pase tudi več kot 60 živali, trave ni, kmetje pa morajo krmo za svojo živino dokupovati. Cerkljanski kmetje in lastniki gozdov si želijo, da bi populacijo zmanjšali. Predviden je sicer odvzem 1900 glav jelenjadi, a vprašanje je, ali bo to dovolj.

Župani Julijskih Alp o volkovih spregovorili s pristojnim ministrstvom
06. 06. 2023 16.14
Župani zgornje Gorenjske so na koordinaciji v Radovljici, na kateri so sodelovali tudi župani s primorske strani biosfernega območja Julijske Alpe, znova obravnavali problematiko volkov. Tokrat so slišali tudi odgovore ministrstva za naravne vire in prostor, kjer zagotavljajo, da iščejo rešitve posebej za gorska območja.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne
05. 06. 2023 19.14
Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

'Spremljanje cen lahko potrošnike še bolj udari po žepu'
02. 06. 2023 18.38
Napovedano vladno podrobno spremljanje cen v prehranski verigi, da bi država ugotovila, kdo kuje neupravičene dobičke, je otročje in lahko potrošnike še bolj udari po žepu, svari nekdanji minister in profesor ekonomije Maks Tajnikar. O projektu Golobove ekipe dvomijo tudi nekateri kmetje, ki bi sebe in potrošnike radi zaščitili z uvedbo sledljivosti porekla hrane do prvega v verigi.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?
02. 06. 2023 06.00
Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Košarica z enakimi izdelki pri nas za polovico dražja kot v Italiji
01. 06. 2023 19.28
Kdo je kriv, da imamo na slovenskih trgovskih policah tako drage izdelke? Po napovedi premierja Goloba, da bodo temeljito preverili vsak člen prodajne verige od kmeta do police, smo sami preverili, kakšne so sploh razlike za enak izdelek istega proizvajalca pri nas in čez mejo v Italiji. In res. Rezultat je šokanten. Enak izdelek je pri nas dražji celo do 70 odstotkov. Zakaj? Kako je to sploh mogoče? Kdo je zaslužen za te ogromne razlike? Kako se bo tega lotila vlada in kako ukrepala, morda celo kaznovala?

Na Hrvaškem primanjkuje krompirja
01. 06. 2023 13.24
Hrvaški kupci se zadnje dni soočajo s pomanjkanjem krompirja. Trgovske police so skoraj ali popolnoma prazne, tega živila pa po nekaterih napovedih ne bo vse do sredine ali celo do konca junija. Glavni razlog za pomanjkanje krompirja je lanska suša, zaradi katere so kmetje na Hrvaškem pridelali pol manj krompirja kot običajno.

So kmeti res 'zabušanti' z dobrimi traktorji?
30. 05. 2023 14.47
Ljudje mislijo, da smo 'zabušanti', da živimo na subvencijah in imamo dobre traktorje, ki nam jih je kupila država, pravi eden od kmetov z obrobja Ljubljane, razočaran zaradi po njegovem negativne klime ljudi do kmetov. Letos so šli kmetje na ljubljanske ulice dvakrat protestirat s traktorji, pa gre res vsem tako slabo?

V Avstriji polja res dišijo po kruhu?
30. 05. 2023 09.47
Šentjakob v Rožu, po domače tudi Podgrad, nemško Sankt Jakob im Rosental, je dvojezična občina. Ni znana le po zavednih Koroških Slovencih in da je tu v 15. stoletju živela ter bila ugrabljena v turško jetništvo resnična Miklova Zala, ampak tudi po tem, da je na tem območju posejanih razmeroma veliko kmetij, tudi ekoloških, in gospodarji, kar sicer na splošno velja tudi za preostalo Avstrijo, nimajo problema z mladim prevzemništvom. Je to le slika dobre agrarne politike na prvi pogled ali je dobra kmetijska praksa tudi resničnost in dobra računica tukaj živečih kmetov?

Parkiranje v Ljubljani bo dražje, novost tudi globe
29. 05. 2023 07.22
Ljubljanski mestni svetniki so na seji podprli podražitev parkirnin v mestu. Cena za uro parkiranja se bo v vseh treh območjih dvignila za 10 centov. Podprli so tudi uvedbo globe v višini 160 evrov za posameznike, ki bi v ožjem središču mesta brez posebne dovolilnice vozili težka tovorna vozila, delovne stroje ali traktorje. Nove cene se bodo zaračunavale od 5. junija dalje.

Kmetje čakali, da rastlina pride na površje, vendar so polja ostala prazna
25. 05. 2023 18.31
V Sloveniji imamo letos težave z oljnimi bučnicami in kot kaže, bo sledila podražitev bučnega olja. Največ težav je s semenom hibrid rustikal ne le v naši državi, ampak tudi v Avstriji. Pri nas naj bi bilo prizadetih več kot 1000 hektarjev njiv. Kmetje so te dni čakali, da rastlina pride na površje, vendar so polja bolj ali manj ostala prazna. Medtem ko dobavitelj semen niza dejavnike za slab vznik – od vremena do prepovedi uporabe fungicida se kmetje sprašujejo, kdo jim bo povrnil škodo.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov
25. 05. 2023 00.15
Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

Slovenska obramba pred točo prizemljena zaradi birokracije
24. 05. 2023 20.14
Bi lahko neurje s točo omilila letalska obramba proti toči? Nevihtne oblake so izdatno posipali Avstrijci, slovenska obramba pa je ostala prizemljena. Že drugi letošnji razpis za obrambo pred točo namreč še ni zaključen, na prvega pa se ni prijavil nihče. V letalskem centru Maribor, kjer storitev opravljajo že 40 let, pravijo, da je težava v denarju. Meteorološka stroka pa ostaja skeptična glede učinkovitosti takšne zaščite.

Predlog novele Zakona o zaščiti živali gre v nadaljnjo obravnavo
23. 05. 2023 14.37
Predlog novele zakona o zaščiti živali, ki med drugim predvideva ustanovitev specializirane inšpekcije za zaščito živali in prehodnih hlevov za odvzete živali, je primeren za nadaljnjo obravnavo. Tako je na današnjem glasovanju v DZ ocenilo 51 koalicijskih poslancev, medtem ko je 25 opozicijskih poslancev glasovalo proti.

Krompir zgnil v zemlji, čebula zarumenela, vinograde zasuli plazovi
22. 05. 2023 19.14
Zaradi plazov in poplav ter ogromnih količin meteorne vode so močno prizadeta kmetijska zemljišča in številni vinogradi. Časa za novo setev je sicer dovolj, a še zdaleč ni vseeno, kaj kmetje sejejo, pravijo strokovnjaki. Problem pa je tudi, ker sadik krompirja v prodaji ni več, nam je razlagal eden večjih kmetovalcev z 20 zaposlenimi. Ogromni stroški pa čakajo tudi vinogradnike, kjer lahko sanacije večjih plazov v posameznem vinogradu znašajo tudi do 150 tisoč evrov.

Tla še polzijo, dež bo čez vikend ponehal
19. 05. 2023 08.00
Zaradi močnega deževja in posledično razmočenega terena se je tudi v petek sprožilo več zemeljskih plazov. Po do sedaj zbranih podatkih centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje so zabeležili 37 plazov. Gasilci so odpravljali tudi posledice poplav. Medtem je ogrožena območja obiskal tudi premier Robert Golob.

Po obilnem deževju uničena polja in ceste: župani vlado prosijo za pomoč
18. 05. 2023 14.25
Župani občin Slovenskih goric so na vlado in pristojna ministrstva naslovili prošnjo in pobudo, da nemudoma sprejmejo interventni zakon za finančno pomoč na območju severovzhodne Slovenije. Pozivajo tudi k čimprejšnji oceni škode in izdelavi sanacijskega načrta.

Volk na območju Slovenije doslej še ni napadel človeka
17. 05. 2023 15.39
Po tem, ko je volk na Gorenjskem na pašniku v zaščiteni ogradi napadel ovce in jih sedem pokončal, so z Zavoda za gozdove sporočili, da analize dogodka še potekajo. O morebitnem odstrelu je po njihovi oceni še preuranjeno govoriti. Poudarili pa so, da je odstrel živali upravičen, če se volk, ki je običajno plašna žival, preneha umikati ljudem ali se jim celo začne približevati. Po zadnjih ocenah naj bi v Sloveniji živelo okoli 120 volkov, največ na jugu države.

Pogajanja med kmeti in vlado brez napredka
17. 05. 2023 07.00
Današnja pogajanja kmetijskih organizacij in resornega ministrstva glede zahtev kmetov, med drugim o velikosti območij Natura 2000 in predlaganih novostih v zakonu o zaščiti živali, niso prinesla napredka. O Naturi se bodo še pogovarjali, glede zakonskih sprememb bo vlada mnenje sprejela v četrtek. Pogajanja bodo nadaljevali prihodnji teden.

V naselju Rečica spet opazili dva volka, ki sta se potikala v bližini hiš
16. 05. 2023 14.33
Blejski župan je prejel klic občana Rečice, da sta se dva volka ponovno potikala v okolici hiš. Opazila ju je gospa, ki je nad Razgledno cesto v predelu, ki se imenuje Mlaka, sprehajala svoja psa. Čas je, da država začne ukrepati in zaščiti ljudi pred velikimi zvermi, so znova pozvali na občini Gorje.

Predlog po protestu kmetov: za vožnjo s traktorjem po središču 160 evrov globe
16. 05. 2023 09.32
Po tem, ko so 25. aprila v Ljubljani protestirali kmetje, se je na dnevnem redu seje mestnega sveta MOL pojavil sprejem odloka, ki predvideva kazen v višini 160 evrov za prihod s traktorjem v središče mesta Ljubljana. "Člen s prepovedjo je v Odloku predpisan že vrsto let in trenutna sprememba nima nikakršne povezave s stavko kmetov," so zatrdili na MOL. "Dokler so protesti mirni, jim ne nasprotujemo," še pravijo in dodajajo, da so obtožbe, da gre za omejevanje demokratičnih protestov, neosnovane. "Če mislite, da bomo kot mestna občina dajali kazni za 500 traktorjev, se motite," je dodal župan Zoran Janković. Zadevo bodo sicer obravnavali po hitrem postopku.

'Če se bo razvedelo, da se tukaj sprehajajo zveri, lahko pozabite na turizem'
15. 05. 2023 09.55
Kmetje in domačini iz Občine Gorje in okolice so na protestu v Zgornjih Gorjah pozvali pristojne, da nemudoma ukrepajo proti volkovom in tako zagotovijo varnost živine ter lokalnega prebivalstva. Kadavre v nedeljo poginulih ovc so pripeljali pred prostore gorjanske občine, naslednjič jih bodo pred parlament, obljubljajo kmetje. Župan meni, da glede na nedeljski dogodek ni odveč, da je občane in prebivalce sosednjih občin strah iti v naravo in puščati svoje otroke, da se igrajo na domačem dvorišču.

KOMENTAR: Medvedi so z nami od nekdaj
14. 05. 2023 10.40
Del moje družine izhaja iz Notranjske. Včasih, zelo redko, smo šli tja na obisk, izlet. Spomnim se, da so nas nekoč številne očetove tete peljale nabirat divje maline. Preden smo začeli, so se malo zafrkavale iz mestnih otrok in nas v prijetno zvenečem notranjskem narečju opozorile, da lahko skozi gosto malinovo grmovje pogleda tudi kakšna kosmata šapa, ki pa naj jo raje kar pustimo pri miru. Sobivanja z medvedi so bili tam vsi navajeni in se niso preveč sekirali. Seveda je bilo to leta nazaj in zdaj je medvedov več, več pa je tudi ljudi, ki zasedajo območja, ki so nekoč pripadala samo gozdu, divjim malinam in medvedom.

Svoboda za spremembe glede volitev v organe KGZS
12. 05. 2023 20.25
Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero bi spremenili pravila glede volitev v organe zbornice. Glavni cilj je uvedba inštituta nezdružljivosti za voljene in imenovane člane obveznih organov KGZS, s čimer bi se izognili korupcijskim tveganjem.

Kmetje: 'Če dialog ne bo uspešen, ne bomo več plesali, ampak protestirali'
12. 05. 2023 16.45
Poslanci so današnjo razpravo o priporočilih za takojšnje reševanje položaja slovenskega kmeta zaključili brez glasovanja, ker je priporočila že v četrtek zavrnil matični odbor DZ za kmetijstvo. Poslance SDS so v stališčih podprli v opozicijski NSi, koalicijski poslanci pa so opozarjali na izkoriščanje kmetov za nabiranje političnih točk. "Če nam vlada ne bo prisluhnila, bomo stopnjevali pritisk. Ne bomo več plesali, ampak protestirali", medtem pravijo slovenski kmetje in napovedujejo nov protestni shod. Nova pogajanja naj bi se začela v sredo.