kmetje

Kitajci uspešno klonirali tri visoko produktivne 'super krave'

02. 02. 2023 08.19

Kitajski znanstveniki so uspešno klonirali tri 'super krave', ki lahko proizvedejo nenavadno veliko količino mleka. Lokalni mediji so dosežek označili za preboj kitajske mlečne industrije, s katerim bodo lahko manjšali soodvisnost od uvoženih pasem.

Nova strelska napada: v Kaliforniji umrlo sedem oseb, v Iowi dva študenta

24. 01. 2023 06.49

Le nekaj dni po strelskem napadu so v Kaliforniji v ponedeljek znova odjeknili streli. V dveh povezanih strelskih napadih na kmetiji za gojenje gob in v podjetju za prevoz tovornjakov je napadalec ubil sedem ljudi. Še ena oseba je v kritičnem stanju in se zdravi v bolnišnici. Policija je sporočila, da so zaradi napada aretirali 67-letnega lokalnega prebivalca Džaa Čunlija. V ameriški zvezni državi Iowa se je ob tem zgodil še en strelski napad, v katerem sta umrla dva študenta, še ena oseba je v kritičnem stanju.

Kmetijska ministrica: politika mora ozaveščati o ohranjanju biotskih vrst

21. 01. 2023 14.45

Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko se je v Berlinu udeležila globalnega foruma za hrano in kmetijstvo, ki je v okviru sejma Zeleni teden potekal pod naslovom Preobrazba prehranskih sistemov: svetovni odziv na številne krize. Poudarila je nujnost ozaveščanja o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.

V Avstraliji odkrili krastačo velikanko: 'Poimenovali smo jo Toadzilla'

20. 01. 2023 09.09

V Queenslandu na severu Avstralije so gozdni čuvaji našli najbrž največjo krastačo doslej. Med rednim obhodom jo je zagledala Kylee Gray. "Sklonila sem se in jo pobrala. Nisem mogla verjeti, kako velika in težka je," je opisala šok ob odkritju. Velikanka je pripadnica škodljive invazivne vrste, ki so jo v Avstralijo naselili kmetje, da bi uničila škodljivce, a se je izkazalo, da je sama precej bolj škodljiva. Z 2,7 kilograma jo najverjetneje čaka vpis v knjigo rekordov.

Državni svet: po vetu še zahteva za oceno ustavnosti

18. 01. 2023 15.46

Državni svet bo vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, so svetniki sklenili na seji. Podrobnosti bodo predstavili na četrtkovi novinarski konferenci. Tik pred koncem lanskega leta sta zahtevo vložili tudi poslanski skupini SDS in NSi.

Idris Elba v Davosu pozval voditelje, naj pomagajo revnim kmetovalcem

18. 01. 2023 08.59

Igralec Idris Elba in njegova žena Sabrina Dhowre Elba sta se kot ambasadorja dobre volje v organizaciji Združenih narodov udeležila svetovnega gospodarskega foruma v Davosu, kjer sta prejela prestižno nagrado za njuno zavzemanje za milijone revnih kmetov po vsem svetu. Igralec je v svojem govoru pozval, naj gospodarske velesile ponudijo več pomoči kmetom, ki na letni ravni proizvedejo tretjino svetovne hrane in več kot 70 odstotkov hrane v Afriki in Aziji.

'Podražitve kažejo, da je hudič vzel šalo'

12. 01. 2023 06.00

V prvem mesecu novega leta smo lahko priča podražitvam maloprodajnih cen. Svinjsko meso se je podražilo za 33 odstotkov, goveje za 12 odstotkov, sladkor pa za več kot 45 odstotkov. Na vprašanja o tem, ali se bodo cene mesa še naprej visoko dvigale in kaj nas čaka pri ostalih prehrambenih izdelkih, so nam pomagali odgovoriti predsednica Trgovinske zbornice Mariča Lah, predsednik Kmetijsko gospodarske zbornice Roman Žveglič in agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

'Topel začetek zime nam je vsaj prihranil nekaj denarja'

07. 01. 2023 07.00

V začetku letošnjega leta so rekordno visoke temperature namerili kar v osmih evropskih državah, nižje ležeča smučišča so zaprta, na neobičajne razmere opozarjajo tudi kmetje. Leto 2022 je bilo najtoplejše leto v zgodovini Slovenije, so potrdili tudi na Arsu. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj pravi, da temperature znanstvenikov niso presenetile, da je bil presenetljiv le obseg, saj spremembe res postajajo globalne.

Pomanjkanje pitne vode, izsušene reke in ekstremna suša

02. 01. 2023 19.00

Minulo leto so zaznamovale izredno visoke temperature, ki niso prizadele zgolj Slovenije, ampak večji del Evrope. Na vrhuncu poletne vročine so kmetje prestrašeno pogledovali na polja, saj so sušne razmere napovedovale, da bo pridelka mnogo manj kot običajno ali pa ga sploh ne bo. V slovenski Istri so prebivalci trepetali, kdaj bo napočil dan, ko iz pip ne bo več pritekla voda. Po Evropi pa so zaradi nizkega vodostaja načeloma mogočnih rek na dan pogledale številne, do lanskega leta potopljene znamenitosti.

Višja obdavčitev najvišjih plač, olajšave za mlade

01. 01. 2023 08.07

Z novim letom v veljavo stopa novela zakona o dohodnini, ki ustavlja postopno zviševanje splošne olajšave ter odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene v času prejšnjega sklica parlamenta. Zvišuje se obdavčitev najvišjih plač in najemnin, novost je olajšava za mlade. Spremembe so tudi pri obdavčitvi samostojnih podjetnikov in kmetov.

Krajčič v Bruslju za 300 ton slovenskega ulova sardel in sarodnov letno

12. 12. 2022 20.57

V ospredju zadnjega zasedanja Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo pod češkim predsedstvom so bile ribiške točke, so sporočili s kmetijskega ministrstva. Za Slovenijo je ključno, da se za leto 2023 upošteva dovoljeno količino ulova sardele in sardona na ravni 300 ton letno, je pri tem opozoril državni sekretar na ministrstvu Darij Krajčič.

Po vetu državnega sveta ponovno potrdili novelo zakona o dohodnini

09. 12. 2022 15.09

Državni zbor je znova podprl novelo zakona o dohodnini. Ponovno odločanje so zahtevali državni svetniki, ki nasprotujejo ukinitvi postopnega dvigovanja splošne olajšave ter še nekaterim drugim rešitvam. Tokrat so bili potrebni glasovi večine vseh poslancev.

Rusija požela skoraj šest milijonov ton ukrajinske pšenice

04. 12. 2022 11.11

Rusija je na ukrajinskih poljih letos požela približno 5,8 milijona ton pšenice v vrednosti okoli 950 milijonov evrov, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. Kljub bojaznim, da letos ukrajinski kmetje zaradi ruske agresije ne bodo poželi pšenice, se je žetev približala petletnemu povprečju.

Državni svet bo odločal o vetu na novelo zakona o dohodnini

02. 12. 2022 12.59

Državni svet se bo v ponedeljek sestal na izredni seji, na kateri bo odločal o izglasovanju odložilnega veta na ta teden sprejeto novelo zakona o dohodnini. Zakon predstavlja korak k nižjim plačam, ukinjanju postopnega dviga splošne olajšave pa nasprotujejo predlagatelji. Ne strinjajo se še z nekaterimi drugimi rešitvami.

Francoska bageta uvrščena na seznam svetovne dediščine

01. 12. 2022 10.23

Skromna bageta, ki predstavlja temelj znane francoske peke po vsem svetu, je uradno dodana na seznam kulturne dediščine Združenih narodov. Gre za cenjeno tradicijo, ki jo mora človeštvo ohraniti, so prepričani v ZN.

Posledice letošnje suše še vedno skrbijo slovenske kmete

28. 11. 2022 18.36

Čeprav smo tik pred začetkom zime, kmetje še niso pozabili letošnjega poletja in suše. Posledice še vedno čutijo. Marsikateri kmet je imel ali pa še vedno ima težave s krmo, saj je poleti zaradi suše enostavno niso zmogli pripraviti dovolj. Edina rešitev je zmanjšanje živine v hlevih. In kaj je z napovedano pomočjo vlade, ki naj bi bila nakazana v prihodnjih dneh? Pomoč bo, a kot pravijo kmetje, je ta nepravično razdeljena in predvsem prenizka in tako ne rešuje težav, ki jih kmetje zaradi letošnje suše imajo, da o cenah energentov in gnojil sploh ne govorijo.

DZ sprejel novelo zakona o dohodnini

28. 11. 2022 10.18

DZ je z glasovi poslancev Svobode, SD in Levice potrdil novelo zakona o dohodnini, ki bo ustavila postopno zviševanje splošne olajšave do leta 2025 in odpravila nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta. Poslanci SDS so glasovali proti, v NSi so se vzdržali.

Sojenje razkrilo 'deželo mrtvih duš', kjer vlada mafija, lačna denarja EU

02. 11. 2022 11.23

Več deset sicilijanskih mafijcev in njihovih sostorilcev so v prelomnem sojenju spoznali za krive, saj naj bi EU ogoljufali za več milijonov evrov. Preiskava in sojenje naj bi tudi tožilce v drugih regijah in državah spodbudila k izvedbi lastnih preiskav, je povedal tožilec Maurizio De Lucia.

DZ za davčno razbremenitev kmetov

25. 10. 2022 14.12

DZ je s 56 glasovi za in nobenim proti potrdil novelo zakona o trošarinah. Njena glavna novost je vpeljava cenejšega obarvanega goriva za kmete, gozdarje in čebelarje, ki bo nadomestilo dosedanji sistem povračila trošarin. Vlada medtem pripravlja dodatne predloge za razbremenitev kmetov.

Poslanci sprejeli pravno podlago za prenos DUTB na SDH

25. 10. 2022 06.40

Državni zbor je z 51 glasovi za in dvema proti podprli novelo zakona o SDH. Ta je podlaga za prenos premoženja DUTB, ki bo ugasnil konec tega leta, na SDH. Po njej se bodo na SDH prenesli tudi delež Elesa v Talumu ter upravljanje družb DRI in Slovenski državni gozdovi, ne pa tudi upravljanje Holdinga Kobilarna Lipica. Pred poslanci je sicer tudi odločanje o predlogih (sprememb) zakonov o trošarinah, o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček ter o sistemu plač v javnem sektorju.

Ukrajinski traktorji spet v akciji: tokrat namesto tankov vlečejo tramvaje

22. 10. 2022 13.31

Že od začetka vojne se na spletu pojavljajo fotografije in videoposnetki ukrajinskih traktorjev, ki vlečejo tanke, tovornjake in ostala vozila, ki so obtičala na blatnih poljih in cestah. V zadnjih tednih so traktorji nepogrešljivi tudi v mestih. Zaradi raketnih napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo je oskrba z električno energijo večkrat prekinjena, pozivajo tudi k varčevanju. Tokrat traktorji zato pomagajo pri obratovanju javnega prevoza, in sicer z vlečenjem tramvajev.

'Sedimo pred zaslonom, se prepiramo z ljudmi na internetu in doniramo denar'

19. 10. 2022 07.19

Vojna v Ukrajini je nedvomno tudi vojna spletnih trolov. To je sicer povsem nepresenetljivo dejstvo, navsezadnje je prav Rusija tista, ki že leta strateško širi dezinformacije, med bolj razvpitimi primeri so bile farme trolov v Sankt Peterburgu, od koder so v svet pošiljali novice pred ameriškimi predsedniškimi volitvami leta 2016. A če so včasih Rusi nesporno vodili v tekmi trolov, so v času ukrajinske vojne naleteli na dostojne nasprotnike, ki jih premagujejo v njihovi lastni igri.

Turizem na kmetih: namesto traktorjev v nakup wellness opreme

17. 10. 2022 15.26

Število turističnih kmetij v Sloveniji v zadnjih letih narašča, prav tako tudi delež prenočišč, ki jih nudijo. Ta po podatkih Združenja turističnih kmetij Slovenije predstavlja okrog pet odstotkov vseh turističnih nastanitev v Sloveniji. Gostje namreč vse bolj cenijo in iščejo mir ter sveže pridelano hrano, ki z vrta ali iz hleva roma direktno na krožnik. Prednost sta domačen pristop in neposreden stik, ki ga na turističnih kmetijah nudijo gostom. Vse več kmetij si tudi prizadeva iti v korak s časom in svojo ponudbo plemenititi z wellnessi.

Veliko kmetov ostalo brez pomoči za mleko

17. 10. 2022 12.18

Številni kmetje so po navedbah Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) ostali brez izjemne izravnalne pomoči za sektor mleka in mlečnih proizvodov. Članom nudijo pomoč pri vložitvi pravnih sredstev, ministrstvo za kmetijstvo pa pozivajo k čimprejšnjem sestanku, da najdejo rešitve.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'

13. 10. 2022 19.58

Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'

05. 10. 2022 19.15

Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

Ekstremna suša usodna za polja in sadovnjake

04. 10. 2022 15.38

Zaradi poglabljanja suše v Kaliforniji vedno več podeželskim skupnostim zmanjkuje vode. Močno črpanje izčrpava podtalnice, ki se zaradi dežja in taljenja snega ne obnavljajo. Sneg, ki zapade v kalifornijskih gorah, običajno zagotovi eno tretjino letne oskrbe zvezne države z vodo, vendar so bile lanske ravni snega do konca zime daleč pod povprečjem. Reko Kolorado, še en pomemben vir vode za južno Kalifornijo, prav tako pesti suša, kar ogroža njeno zmožnost oskrbe kmetov in mest na zahodu ZDA.

Peter se je ravno pravi čas vrnil k svoji invalidni mami

01. 10. 2022 12.29

Peter Schweitzer se je v četveroboju boril zaradi obljube, ki jo je dal Alešu, toda srce je tudi njega vleklo domov, k skoraj slepi mami. Kljub pomanjkanju hrane in poraznim bivalnim pogojem mu bo sodelovanje v Kmetiji ostalo v lepem spominu.

Rekordne številke napadov volkov: tretjina več napadov kot pred tremi leti

28. 09. 2022 20.01

Volkovi so v sredo ponoči napadli še eno čredo drobnice, tokrat na območju Mojstrane. Pristojni še popisujejo število zaklanih ovac, do srede je bilo sicer na zgornjem Gorenjskem že 27 škodnih zahtevkov zaradi napada volkov, skupaj je bilo napadenih 64 živali. Gre za rekordne številke, opozarjajo na območnem Zavodu za gozdove. Letos so našteli skoraj tretjino več napadov kot pred tremi leti, ko je bilo takih napadov največ doslej. Kmetje so na nogah, ker volkovi zdaj že tedensko napadajo, odstrel pa ni mogoč zaradi odločbe sodišča, ki na pobudo nevladnih naravovarstvenih organizacij zadržuje izvajanje odstrela. V populacijo volka se tako lahko posega samo še z izrednimi odločbami, postopek pa je po mnenju rejcev predolg in brez pravega učinka.