kmetje

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance

26. 09. 2022 21.24

Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

Nove podražitve hrane neizogibne

22. 09. 2022 19.13

Cene hrane bodo šle samo še navzgor: mleko, moka in tudi meso. Številni kmetje, sploh tisti, ki so jih poleg podražitev goriva in gnojil doletele še vremenske nevšečnosti – najprej suša, zatem še toča – pa niti ne upajo izračunati, v kakšnih rdečih številkah bodo pristali ob koncu letošnje sezone. Zdaj so začeli z žetvijo koruze, ponekod, sploh v predelih Pomurja in Podravja, bo pridelka tudi za 80 odstotkov manj. In kaj to pomeni za vse nas?

Posebna olajšava za mlade, prevetritev sistema normirancev

22. 09. 2022 15.30

Vlada je obravnavala predloge sprememb več zakonov s področja davkov. Po izračunih ministrstva za finance se bo zaposlenemu z minimalno plačo neto letna plača prihodnje leto glede na leto 2023 zvišala za 478 evrov, v primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo za leto 2023 pa bo višja za 318 evrov. Zaposleni s povprečno plačo bo imel leta 2023 za 130 evrov višje izplačilo glede na letošnje leto, glede na trenutno ureditev za leto 2023 pa bo izplačilo nižje za 130 evrov.

Nepripravljeni

21. 09. 2022 06.00

Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

Kmetijska ministrica o primerjavi cen živil: Ne gre za stran vržen denar

20. 09. 2022 06.00

V Sloveniji lahko odslej vsi potrošniki primerjamo cene osnovnih živil v košarici pri šestih največjih trgovcih. Nas bo ukrep res zaščitil pred neupravičenimi zvišanji cen v času, ko morajo preštevilni Slovenke in Slovenci skrbno pretehtati tudi tiste najbolj osnovne nakupe in gledajo na vsak porabljen evro?

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Lukašenko med sekanjem drv: Ne bomo dovolili, da Evropa zmrzne

16. 09. 2022 17.03

Beloruski voditelj in trdni zaveznik Vladimirja Putina Aleksander Lukašensko je v sredo na državni televiziji sekal drva. V videoposnetku je gledalcem zagotovil, da ne bo pustil, da bi Evropa to zimo "zmrznila". Pronicljiv posnetek je najverjetneje namenjen celotni Evropi, ki je zaradi podpore ruski invaziji na Ukrajino proti Belorusiji uvedla številne sankcije.

Neznanci kmetom kradejo pridelke z njiv in dreves, iz gozdov pa tudi les

14. 09. 2022 06.00

Kam gre ta svet, se te dni sprašujejo nemški kmetje. Ni se jim namreč še zgodilo, da bi jim ljudje brezsramno kradli pridelke. "Najprej sta nas poleti udarili vročina in suša, sedaj pa so na delu tatovi sadja in zelenjave, ki so prepričani, da lahko vstopijo v gozd in vzamejo les ali pa si preprosto naberejo naše poljščine," so ogorčeni kmetje.

Rekordno število požarov v Braziliji: 'Zelo je vroče, to so grozni dnevi'

11. 09. 2022 18.57

Avgusta so v Braziliji zabeležili največ požarov v več kot desetletju. Sateliti brazilske vesoljske agencije so zabeležili več kot kot 33.000 požarov, medtem ko jih je bilo v istem mesecu leta 2021 28.000. Rómulo Batista iz organizacije Greenpeace pa pravi, da so zaznali tudi rekordno krčenje gozdov.

'Država je polna in potrebujejo prostor, kmetje pa imamo zemljo, ki jo želijo'

07. 09. 2022 09.17

Bodo prej klonili kmetje ali bo klecnila vlada? To vprašanje postaja vse bolj vroče na Nizozemskem, kjer dogajanje kaže, kako težko je v resničnem svetu, ne na papirju, uskladiti zelene ambicije z njihovimi potencialnimi gospodarskimi učinki.

Demokracija v razredni družbi?

04. 09. 2022 12.40

Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

Na vzhodu Indije udari strel ubili najmanj 23 ljudi

03. 09. 2022 15.31

V zvezni državi Bihar na severovzhodu Indije je med sredo in petkom v monsunskih nevihtah zaradi udarov strel umrlo najmanj 23 ljudi, so danes sporočile tamkajšnje oblasti. Premier Biharja Nitiš Kumar je družinam žrtev, ki so bili večinoma kmetje in delavci, izrazil sožalje in obljubil odškodnino.

'Ne vem, kdaj bo priplula naslednja ladja in kdaj se bom lahko vrnil k družini'

03. 09. 2022 14.30

V novih poplavah v južni pakistanski provinci Sindh je umrlo več kot 50 ljudi, je v petek sporočila tamkajšnja nacionalna agencija za obvladovanje nesreč. S tem je skupno število žrtev v srednjeazijski državi, ki so jo prizadele najhujše poplave v več kot treh desetletjih, naraslo na 1265. Veliko škodo so poplave prizadejale tudi pakistanskim kmetom, posledice pa bodo dolgoročne. Iz Irana in Afganistana je v Pakistan prispelo 50 tovornjakov z zelenjavo.

Za tekmovalce letos ne bo milosti

31. 08. 2022 17.47

Tekmovalce nove sezone Kmetije že v prvi oddaji čaka več presenečenj, med njimi prvi boj, ki bo zapečatil njihovo usodo. Nekateri bodo šokirani nad skromnimi razmerami, v katerih bodo morali živeti, prihaja pa tudi skrivnostna četverica.

'Ni stabilnega sveta, če ni stabilnosti v prehrani'

30. 08. 2022 16.19

Prehranska varnost je postala eno izmed glavnih globalnih vprašanj. Če smo bili še pred sedmimi leti optimistični, da bomo v desetih letih rešili problem lakote, je danes ta problem le še večji, je bilo med drugim slišati na Bledu, kjer so drugi dan strateškega foruma razpravljali tudi o prehranski (ne)varnosti. Kako so podnebne spremembe, regionalni konflikti, vojne in pandemija vplivali na globalne prehrambene verige in kje so rešitve?

Na Kitajskem aretirali 234 osumljencev, povezanih z bančnim škandalom

30. 08. 2022 10.50

Policija je na Kitajskem aretirala 234 osumljencev, domnevno vpletenih v bančni škandal, mesec dni po tem, ko je več sto vlagateljev zahtevalo povrnitev prihrankov. Afera je sprožila množične proteste.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke

29. 08. 2022 13.26

Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Voditeljica Anita bo ostala brez besed

23. 08. 2022 16.39

Kandidatke junakov Ljubezni na vasi čaka rdeča preproga. Po njej se bodo sprehodile pred zadnjim druženjem, med katerim si bodo skupaj z junaki ogledale dogajanje na njihovih domačijah.

Kmetom možnost za uveljavljanje višje sile zaradi letošnje suše

20. 08. 2022 14.56

Škodo v kmetijski pridelavi, ki je nastala zaradi posledic letošnje suše, bo mogoče v primeru neizpolnjevanja pogojev za ukrepe kmetijske politike šteti za višjo silo. Ustrezen obrazec je objavljen na spletnih straneh Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, ki bo o vsaki vlogi odločala individualno.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo

20. 08. 2022 07.00

Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

'Če ne bomo dvignili cen mesa, ne bomo preživeli'

19. 08. 2022 19.32

Zaradi astronomskih cen elektrike in plina se bo meso, ki ga že zdaj kupujemo po krepko višjih cenah kot v začetku leta, kmalu še podražilo. Po ocenah direktorja Celjskih mesnin bo treba cene zvišati vsaj za 15 odstotkov, sicer mesarji ne bodo preživeli. Svoje je naredila tudi huda suša, in če bo ta vztrajala, bi se zaradi izpada krme jeseni lahko soočali s pomanjkanjem mesa.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'

17. 08. 2022 06.00

Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

Na razpis za odkup pšenice se je odzval le en ponudnik

16. 08. 2022 17.13

Na javno naročilo Zavoda za blagovne rezerve RS za razširjen odkup 40.000 ton pšenice letine 2022 za človeško prehrano je prispela ena ponudba, so sporočili iz zavoda. Ta bo ponudbo zdaj pregledal in se odločil o oddaji naročila. Podrobnosti o ponujenih količinah niso razkrili. Premier Robert Golob meni, da je to tako dobra kot slaba novica.

Golob v Prekmurju napovedal hitro pomoč kmetom zaradi suše

16. 08. 2022 16.59

Predsednik vlade Robert Golob se je med današnjim obiskom v Prekmurju z ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko sestal s predstavniki kmetov, s katerimi je spregovoril o suši, ki pesti kmetijstvo. Ob tem je napovedal, da bodo postopki za pridobitev pomoči stekli hitreje kot v preteklih letih. Kmetje bi odškodnino oz. finančna sredstva tako lahko prejeli do konca leta.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve

12. 08. 2022 11.25

Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Katere kandidatke so ogrele srca štirih junakov?

10. 08. 2022 17.00

Štirje junaki Ljubezni na vasi bodo na romantično potovanje povabili svoje izbranke. Tomislav bo presenetil, če se ne bo odločil za Stelo, svoje končne odločitve pa morajo sprejeti še Damir, Krunoslav in Ivo.

Pri Gardskem jezeru zaradi suše prenehali z namakanjem

10. 08. 2022 10.51

Suša je zajela skoraj vso Evropo. Posebej kritično je na severu Italije, kjer so sedaj primorani prenehati z namakanjem pri Gardskem jezeru, saj je gladina rekordno nizka. Prve ocene kažejo, da bo zaradi suše izgubljenih 30–40 odstotkov sezonskega pridelka. Težave imajo tudi nabiralci školjk, saj sta suša in nenavadno vroče vreme povečala raven slanosti morja.

V presušeni reki Pad odkrili bombo iz druge svetovne vojne

08. 08. 2022 07.32

Zaradi velike suše so v italijanski reki Pad odkrili neeksplodirano bombo iz druge svetovne vojne. Vojaški strokovnjaki so izvedli detonacijo 450 kilogramov težke bombe blizu mesta Mantova. Evakuirali so približno 3000 prebivalcev, zaprli zračni prostor območja in rečni promet na plovni poti.

22. obletnica delovanja NSi: 'Ponosni smo na svoje delo'

04. 08. 2022 15.10

NSi obeležuje 22. obletnico delovanja, ob čemer so ponosni, da udejanjajo idejo krščanske demokracije, jo poskušajo živeti in delati dobro za ljudi, je dejala podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. O kandidatu za predsednika republike znotraj stranke še tečejo pogovori, prav tako o podpori referendumskim pobudam SDS.