kmetje

Na tajski kmetiji piščance namesto z antibiotiki krmijo s konopljo
24. 06. 2022 13.36
Na severu Tajske je kmetija, ki goji medicinsko konopljo, prav tako pa vzreja tudi piščance, ki jih namesto z antibiotiki hrani s konopljo. Raziskovalci pa poročajo, da je omenjeni poskus dal vzpodbudne rezultate.

'Na kmete nismo pozabili': sofinanciranje goriva in enkratna denarna pomoč
24. 06. 2022 06.00
Na bencinskih servisih ob avtocestnem križu je dizelsko gorivo za vse voznike znova nekoliko cenejše. Država se je namreč odpovedala delu okoljskih dajatev. Poskrbela je tudi za višje povračilo potnih stroškov. Kmetje, ki se že pripravljajo na žetev pšenice, pa pravijo, da je država nanje pozabila. Kako zmanjšati vpliv dragih energentov na cene hrane? Kako ministrica za kmetijstvo Irena Šinko odgovarja kmetom, ki pravijo, da so pri sprejemanju ukrepov nanje pozabili, in kaj jim svetuje?

Ana Roš in Tuš odprla butično trgovino na Pogačarjevem trgu
23. 06. 2022 20.10
Kulinarična virtuozinja Ana Roš in Tuš nadaljujeta uspešno sodelovanje s predstavljanjem lokalnih slovenskih dobrot. Na ljubljanski tržnici so obiskovalci okušali zakladnico tovrstne ponudbe jedi, ki podpira slovenske kmete in trajnostno naravnane prakse. Nadgradnja projekta, ki je nastal med epidemijo, ko so številni kmetje ostali brez svojih odjemalcev, je na Pogačarjev trg že prvi dan privabila številne ljubitelje vrhunske kulinarike, ki pomaga predvsem lokalnim pridelovalcem.

Na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
23. 06. 2022 06.40
Vlada je na seji odločala o sprejetju novih ukrepov zaradi visokih cen goriv. Ukrepala je v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa in se s tem odpovedala dvema okoljskima dajatvama tudi za dizel na bencinskih servisih na avtocestnem omrežju, kjer cene niso regulirane. Dizel bodo tako za enako ceno kot na servisih zunaj avtocest tankali vsi. Gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali največ dva meseca, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Uredbi začneta veljati v petek, v dnevu ali dveh pa vlada od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Vlada je zvišala tudi povračilo stroškov prevoza na delo, in sicer z 0,18 na 0,21 evra za kilometer. V Obrtno-podjetniški zbornici pozdravljajo ukrepe zaradi visokih cen goriv, hkrati pa vlado pozivajo, naj pri sprejemanju le-teh ne pozabi na druge obrtnike in podjetnike.

Naftni derivati cene kmetijskega materiala pognali v nebo
22. 06. 2022 18.26
Konkretne rešitve od vlade pričakujejo tudi slovenski kmetje, ki pravijo, da so odkupne cene sicer zrasle, stroški pa še bolj. Že nekaj časa so dražja semena, embalaža, krmila in gnojila, zdaj se je podražilo še gorivo. In kje se bo to poznalo? Na ceni produkta oziroma na denarnici potrošnika, če seveda vlada ne bo ukrepala.

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'
17. 06. 2022 06.00
Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

Število delovno aktivnih aprila na novem rekordu
16. 06. 2022 12.45
Število delovno aktivnih oseb v Sloveniji je aprila doseglo 918.302, kar je nova najvišja vrednost od začetka spremljanja registrskih podatkov o delovni aktivnosti, je objavil statistični urad. V primerjavi z marcem se je število povečalo za 0,3 odstotka, medletno pa za 2,8 odstotka. Narašča tako število zaposlenih kot samozaposlenih.

Kmetje vse bolj obupani: podražitve materiala tudi do 300-odstotne
15. 06. 2022 19.48
Cene gredo v njihovi panogi, kot pravijo, v nebo. Za kar dobro četrtino so se v letu dni dvignile cene živali in živalskih proizvodov. Nič bolje ni v poljedelstvu, kjer so se cene rastlinskih pridelkov dvignile v povprečju za dobro tretjino. Če bo šlo tako naprej, bomo vsi lahko le odložili vile in grablje ter iskali nove zaposlitve, pravijo kmetovalci in vlado pozivajo, naj jim pomaga.

Lahko krompir pogrevamo?
11. 06. 2022 07.00
Krompir imamo Slovenci v podzavesti, je dobro in zdravo živilo. In za zdaj še relativno poceni, kar ni nepomembno v času, ko cene hrane izredno rastejo. Kakšen pa sploh je slovenski krompir, kako ga lahko pripravljamo, kako nanj vplivajo podnebne spremembe in kakšnega bomo jedli v prihodnosti?

Invazija kobilic v Dalmaciji uničuje pridelek
10. 06. 2022 19.50
Katastrofa, česa takšnega še nismo doživeli, tarnajo v zaledju Dalmacije, kjer se spopadajo z invazijo kobilic. Te plezajo po vratih in zidovih hiš, prekrile so ceste, vrtove in polja. Namesto da bi se veselili pridelka, kmetje ocenjujejo škodo. Težave povzroča maroška kobilica, ki je na tem območju običajna vrsta, pojasnjujejo strokovnjaki. Njihovemu prekomernemu razmnoževanju pa je trenutno naklonjeno suho podnebje, ki je podobno kot v severni Afriki.

Volkovi v Velikih Laščah pobili deset ovac
09. 06. 2022 13.45
V Velikih Laščah se je zgodil pokol drobnice, so sporočili iz Sindikata kmetov Slovenije. Po besedah domačina Milana Kaplana je trop volkov v ogradi pobil 10 ovac, med katerimi so nekatere imele mladiče in bile breje. "Napadi zveri so pri nas pogosti, a se ne ukrepa," je povedal.

Prostovoljci s pomočjo dronov na travnikih iščejo mladiče srn
09. 06. 2022 06.00
Še preden se kmetje v Branderburgu odpravijo na košnjo, se pred njimi na teren odpravijo prostovoljci, ki v visoki travi s pomočjo dronov in termalnih kamer iščejo mladiče srn. Ravno v tem letnem času srne polegajo svoje mladiče in jih, medtem ko iščejo hrano, pustijo same na travniku. Vsako leto prostovoljci pred ostrimi rezili rešijo okoli šest tisoč mladičev. Od lani pa jih tudi finančno podpira kmetijsko ministrstvo.

Vse več volkov na naših tleh, tropi tudi v Triglavskem narodnem parku
04. 06. 2022 11.23
Število volkov v Triglavskem narodnem parku se vse od leta 2018 vztrajno povečuje. V zadnjih desetletjih so namreč na tem območju opažali le posamezne primerke, danes tu živijo štirje tropi: eden na Jelovici, drugi na Pokljuki, lani se je trop pojavil na območju Rateč in še zadnji v okolici Podkorena. Pokljuški trop je posnela nadzorna kamera, ki so jo postavili za opazovanje jelenjadi. Na posnetkih so potem nadzorniki TNP, pripoveduje Florijan Tišler, videli sedem volkov in bili v šoku. "Razvidno je njihovo obnašanje. Volkovi so si tako podobni, da jih je težko ločiti med seboj. Če jih primerjamo z risi, rise dobro ločujemo, ker ima vsak unikaten vzorec pik. Volkove pa je težko razlikovati," pojasnjuje Tišler.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02
Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Preko 500 ton sadre odložili pod pretvezo, da gre za apno
31. 05. 2022 14.37
Celjski policist in kriminalisti so opravili hišne in osebne preiskave na sedmih različnih naslovih pri štirih fizičnih ter dveh pravnih osebah na širšem celjskem območju. Predvideli so, da bodo pri osumljencih našli dokaze, povezane s kaznivim dejanjem obremenjevanja in uničevanja okolja. Po preiskavi so ugotovili, da so osumljenci v sostorilstvu odložili več kot 500 ton sadre na območju Koroške. Osumljeni so z navedenimi dejanji ogrozili življenje ene ali več oseb in živali in tudi vplivali na kakovost zemlje ter vode. Za tovrstno kaznivo dejanje je predvidena zaporna kazen od enega do osmih let zapora.

Članice EU v boj z rastjo cen hrane s finančno pomočjo kmetom
24. 05. 2022 19.44
Države EU bodo skušale inflacijo na področju hrane, ki je med drugim posledica vojne v Ukrajini, sprva omiliti s finančno pomočjo kmetom. V Sloveniji bo skupaj na voljo 5,1 milijona evrov, od tega 1,7 milijona evropskih sredstev, je v Bruslju povedal kmetijski minister Jože Podgoršek. Odločitev o tem bo prepustil novemu vodstvu ministrstva.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti
20. 05. 2022 09.00
Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Molznice obožujejo tekočino, ki ostane po destilaciji ruma
07. 05. 2022 07.00
Kaj imajo skupnega krave in rum? Čeprav ga ne pijejo, krave zaradi žgane pijače iz sladkornega trsa dajejo več mleka, ugotavljajo avstralski kmetje. Odkar molznice pijejo tekočino, ki ostane po destilaciji ruma, se jim je proizvodnja mleka občutno povečala. Stranski produkt nima alkohola, živina pa ga obožuje. V destilarni se veselijo povezovanja z lokalnimi pridelovalci in se nadejajo dolgoročnega sodelovanja.

'Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv'
06. 05. 2022 12.39
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na slab položaj kmetijstva, na kar dodatno vplivajo zadnje podražitve vhodnih surovin. Z obžalovanjem sprejemajo tudi odločitev vlade, da ne podaljša regulacije cen pogonskih goriv. Predsednik KGZS Roman Žveglič upa, da bo nova vlada v zvezi s tem ustrezno ukrepala. Tudi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) od države pričakujejo ukrepanje.

Državna proslava znova razdvojila slovensko politiko
26. 04. 2022 19.48
Državna proslava ob dnevu upora proti okupatorju znova razdvaja slovensko politiko. Na slovesnosti na Mali gori pri Ribnici na Dolenjskem je bil le premier Janez Janša, ni pa bilo predsednika republike Pahorja in predsednika DZ Zorčiča.

Lastniki zemljišč morajo kupe sadre odstraniti v treh tednih
21. 04. 2022 15.49
Šest lastnikov zemljišč na Koroškem je že prevzelo odločbe, ki jim jih je v zvezi s kupi sadre prejšnji teden izdala okoljska inšpekcija. Kupe morajo odstraniti v 21 dneh po prevzemu odločb in material oddati pooblaščenemu zbiralcu odpadkov. Na slovenjgraški občini medtem od pristojnih pričakujejo akcijski načrt.

Kmetijski minister Podgoršek odstopil s položaja
20. 04. 2022 09.24
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je odstopil s položaja. Kot je povedal v izjavi za javnost, obžaluje afero z neplačanim računom za bivanje v hotelu Damiana Merlaka, ki ga je poravnal šele naknadno ob izbruhu afere v medijih. Podgoršek se je za odstop odločil, potem ko je imel v zadnjih dneh težave s pojasnjevanjem, kdo je plačal njegovo nastanitev v Bohinju januarja letos. Matej Tonin je ob tem dejal, da stranka NSi s tem kaže nivo politične kulture tudi v praksi. "Dva dni pred volitvami odstopiti in govoriti, kakšne standarde imaš, je precej dvolično," pa je slišati kritike iz opozicijskih vrst.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Bodo ljudje in podjetja deležni pomoči zaradi visokih cen energentov in surovin?
12. 04. 2022 00.15
Tanja Fajon je edina, ki je predstavila celovit načrt za ukrepanje zaradi zaostrenih gospodarskih razmer. "Upati moramo na najboljše, a pripravljeni moramo biti na najslabše," pravi predsednica Socialnih demokratov, ki je predstavila akcijski načrt SD z vrsto ukrepov, da se Slovenija zaščiti pred posledicami vojne v Ukrajini.

Okoljska inšpekcija zaradi bele snovi na njivah izdala sedem odločb, tudi Steklarni Rogaška
15. 04. 2022 18.34
Inšpektorici inšpektorata za okolje in prostor sta zaradi nezakonito odloženega belega materiala, ki ni namenjen gnojenju kmetijskih površin, na zemljiščih v občinah Dravograd in Slovenj Gradec izdali sedem ureditvenih odločb. Med drugim je bila zaradi ugotovljenih pomanjkljivosti izdana tudi Steklarni Rogaška, so sporočili iz inšpektorata.

Podgoršek 'pozabil' plačati račun za 800 evrov, zadevo bo preveril KPK
15. 04. 2022 09.56
Januarja letos je kmetijski minister s soprogo odšel na vikend oddih v Bohinj, kjer je prenočil v hotelu Damiana Merlaka. Računa v vrednosti 800 evrov pa po odhodu ni plačal. Podgoršek pravi, da se je zgodila napaka, račun bi namreč moral prejeti naknadno, a hotel računa ni poslal. Po ministrovem opozorilu se je hotel opravičil, minister pa je obveznosti poravnal iz družinskih sredstev. "To smo tudi dokazali z že podano dokumentacijo," pravi minister. KPK bo preveril, ali obstaja sum kršitev.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?
10. 04. 2022 00.15
V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

Minister ukrajinskemu veleposlaniku podaril čebelji panj
13. 04. 2022 13.45
Minister Jože Podgoršek je ukrajinskemu veleposlaniku v Sloveniji Mihajlu Brodoviču v znak močne podpore Ukrajini in ukrajinskemu narodu predal čebelji panj, ki predstavlja željo po miru.

V šestih vzorcih na Koroškem potrdili prekomerno vrednost svinca
12. 04. 2022 17.05
Potem ko so inšpekcijske službe posumile, da so nekateri kmetje na območju Koroške na kmetijskih zemljiščih posipali odpadne sadre, so odvzeli vzorce in jih analizirali. Rezultati doslej prejetih sedmih analiz vzorcev so v kar šestih primerih pokazali bistveno presežene vrednosti svinca. V vseh primerih je bil prisoten tudi krom, so sporočili z inšpektorata za kmetijstvo, ki nadaljuje z nadzorom na več območjih po državi.

Kako v Sloveniji čuvamo zemljo?
06. 04. 2022 18.25
Kaže, da okoljski kriminal v Sloveniji cveti. Svoje zemlje ne čuvamo najbolje, če sodimo po vseh okoljskih aferah, ki jih doživljamo. Samo v zadnjem letu je bilo na številnih lokacijah po Sloveniji ugotovljenih kup kršitev, še najbolj bodejo v oči tiste največje. In pa zadnja, seveda. Sadra na Koroškem, na območju občin Slovenj Gradec, Mislinja in Dravograd. 510 ton bele snovi, sadre, ki vsebuje svinec in krom. To so kmetje razsipali po svoji zemlji, misleč, da gre za apno.