kmetje

Z marcem bolniška le še 20 dni v breme delodajalca
26. 01. 2022 21.16
DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. Spremembe, ki so jim zaradi večje obremenitve zdravstvene blagajne nasprotovali v večjem delu opozicije, se bodo začele uporabljati 1. marca.

Lani odstreljenih rekordnih 19.374 divjih prašičev, a tudi rekordna škoda pri kmetih
24. 01. 2022 19.48
Divji prašiči ponekod povzročajo škodo tik ob hišah. Številni slovenski kmetje so na robu obupa. Ne ograde, ne električni pastirji – kot kaže, divjih prašičev ne ustavi prav nič. Pridelka in krme za živali tako praktično ni več. In medtem ko so kmetovalci na Kozini s prstom kazali na lovsko družino, češ da ta ne opravlja svojega dela, se je v reševanje problematike vključilo tudi kmetijsko ministrstvo.

Prihaja drugačna sezona Ljubezni na vasi: kmetje s kar štirih celin v boj za ljubezen
24. 01. 2022 13.18
Pred nami je nova sezona hrvaškega šova Ljubezen na vasi, v katerem so osamljeni kmetje pripravljeni odpreti svoja srca v upanju, da bodo našli sorodno dušo, ki bi v življenju šla v korak z njimi. A ta sezona je drugačna od preostalih – kmetje prihajajo iz različnih držav sveta.

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?
22. 01. 2022 13.07
Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

Po novem tiskani račun v trgovini le na zahtevo potrošnika
22. 01. 2022 07.19
Z uveljavitvijo novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) se v slovenski pravni red prenašajo določbe štirih evropskih direktiv, uvaja se tudi nekaj poenostavitev za davčne zavezance. Za potrošnike najbolj pomembna določba je, da jim prodajalec ni dolžan izročiti računa v papirni obliki, če ga ne zahtevajo sami.

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij
21. 01. 2022 16.29
Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

Podpora novemu predlogu: ne 30, le še 20 dni bolniške v breme delodajalca
21. 01. 2022 08.57
Odbor za zdravstvo je prikimal skrajšanju obdobja izplačila bolniškega nadomestila v breme delodajalca, in sicer s 30 na 20 dni. Čeprav je predlog dobil zeleno luč šele na odboru, se obeta sprejetje predloga, saj so mu naklonjeni tudi v koaliciji.

Kmete razburjajo popusti na goveje meso Izbrane kakovosti, inšpektorji na terenu
20. 01. 2022 16.22
Kmetijski minister Jože Podgoršek je v odzivu na novico, da dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost Slovenija v akciji ponujata po izredno nizki ceni, poudaril, da gre za podcenjevanje omenjene sheme in za napačno sporočilo potrošnikom. "Potrošnikom namreč dajemo vtis, da se lahko hrana pridela oziroma proizvede po tako nizkih cenah," ugotavlja minister, ki takšen razvoj dogodkov obžaluje. Na ministrstvu bodo na te vidike zdaj posebej pozorni. Na terenu so tudi že inšpektorji uprave za varno hrano, ki ugotavljajo masne tokove.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'
15. 01. 2022 07.00
"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Ugrabitve, napadi in ubijanje – nemirni sever afriške države z največ prebivalci
09. 01. 2022 16.00
Nigerijske oblasti so sporočile, da so v zadnjem tednu v več napadih na severozahodu države oboroženi napadalci ubili najmanj 200 ljudi, še več tisoč pa jih je moralo pobegniti iz svojih domov. To je bil hud udarec za oblasti, ki se trudijo vzpostaviti red v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Se pa varnostne sile lahko pohvalijo vsaj z rešitvijo 97 talcev, med katerimi so bili tudi številni otroci, ki so v ujetništvu preživeli več kot dva meseca.

Brkinski kmetje obupani zaradi divjih prašičev
06. 01. 2022 19.32
Brkinski kmetje so obupani zaradi škode, ki jo povzročajo divji prašiči. Številni celo opuščajo kmetijsko dejavnost. Tako razoranih pašnikov, kot so letos, ne pomnijo. Divji prašiči so se tako udomačili, da prihajajo h govedi na pašo in se po vaseh sprehajajo sredi belega dne. Od obiskov jih ni odvrnil niti novozapadli sneg.

Prihodnost kmetijstva? John Deere konec leta na trg pošilja popolnoma avtonomen traktor
05. 01. 2022 17.43
Vsako leto narašča število podjetij, ki obljubljajo popolnoma avtonomna vozila. Podjetje John Deere je obljubo očitno tudi uresničilo. Na sejmu CES 2022 je predstavilo samovozeči traktor, ki je pripravljen za množično proizvodnjo, po njivah naj bi zapeljal proti koncu leta.

Pogačnik: Reševanje najranljivejših. Möderndorfer: Predvolilni bonbončki
28. 12. 2021 06.00
Deseti sveženj je težak med 180 in 200 milijoni evrov, je v oddaji 24UR ZVEČER potrdil poslanec SDS Marko Pogačnik. Po njegovih besedah gre pri PKP 10 za reševanje krize 300.000 Slovencev, predvsem najranljivejših, kot so upokojenci, invalidi in kmetje. S tem se ne strinja poslanec LMŠ Jani Möderndorfer, ki pravi, da ne gre za reševanje covidne krize, ampak za predvolilne bonbončke, predvsem najbolj plačanim zdravnikom. Opozicija koaliciji očita tudi, da gre za pravni zmazek brez jasno predvidenih finančnih posledic.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...
27. 12. 2021 19.42
Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen
27. 12. 2021 16.19
Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Vsi bodo tolažili gospodarico Nado
20. 12. 2021 15.30
Gospodarica Nada je v zadnjih epizodah pokazala svojo čustveno plat. Na zadnji dan Kmetije jo bodo prav vsi – aktualni in izpadli tekmovalci – objemali in tolažili. Kaj bo gospodarico tik pred superfinalom spravilo v jok?

Pismo je prineslo nove zaplete, završalo je med golobčkoma
14. 12. 2021 22.17
Bliže kot je finale, bolj napeto je ozračje na Kmetiji. Gospodarica Nada je naložila finalistom novo obsežno nalogo, porota je prejela pismo, ki je med tekmovalce vnesla nove napetosti, med Nino in Ambroža pa so se prikradle skrivnosti iz preteklih tednov ...

Janša: Nad energetsko krizo najprej s solidarnostnim dodatkom za upokojence
14. 12. 2021 11.18
Vlada bo energetsko krizo najprej naslovila s t. i. draginjskim dodatkom, ki je v višini 300 evrov za upokojence in nekatere druge predviden v predlogu desetega protikoronskega zakona. Konec januarja, ko bo več podatkov o posledicah podražitev energentov, pa bo odločala tudi o posebnih energetskih vavčerjih, je v DZ napovedal premier Janez Janša.

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06
Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

ZZZS opozarja na prikrito uvajanje novega prispevka v zakonu o dolgotrajni oskrbi
08. 12. 2021 14.05
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je ministrstvu za zdravje poslal številne pripombe k predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi. Med drugim opozarjajo, da predlog zakona določa novo obveznost plačevanja obveznega zdravstvenega zavarovanja za določene skupine ljudi. V nekaterih primerih pa bi lahko posamezniki ostali brez pravic v sistemu dolgotrajne oskrbe, čeprav bi plačevali prispevek za dolgotrajno oskrbo.

'Če sir peče in pogreni, to ni pikanten sir, to je sir z napakami'
04. 12. 2021 11.21
Vsak Slovenec letno poje devet kilogramov skute in sira. Z mlekom smo samooskrbni, slovenski kmetje so ga lani namolzli 630 tisoč ton. Iz petine mleka, ki ga bodo prepeljali v slovenske mlekarne, pa bo nastal sir. Kako kakovosten bo, je v prvi vrsti odvisno od kakovosti mleka.

Denarno nadomestilo zaradi karantene tudi za samozaposlene in kmete
04. 12. 2021 08.31
V veljavo je stopil dopolnjeni zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva, ki v primeru okužbe s koronavirusom ali zaradi obveznosti varstva otroka zaradi odrejene karantene uvaja denarno nadomestilo tudi za samozaposlene, družbenike gospodarskih družb in kmete. Iz prvotnega zakona so namreč omenjene skupine izpadle. Del opozicije, ki je dopolnitev vložil v parlamentarni postopek, je to pripisal vladni napaki.

Romana v objemu svojih najdražjih bruhnila v jok, Franc je svoje nagnal domov
02. 12. 2021 22.16
Obiska svojih domačih sta dočakala tudi čustvena Romana in Franc, ki pretiranih čustev ni hotel pokazati. Člani družine so uspešno opravili nalogo, Polona pa je našla drugi del sestavljanke, ki bi jo lahko pripeljala do vstopnice za finalni teden.

Prepovedali umetna gnojila: cene poletele v nebo, stojnice so napol prazne
01. 12. 2021 17.52
Aprila so na Šrilanki prepovedali uvoz umetnih gnojil in pesticidov. Od uveljavitve prepovedi je torej minilo šest mesecev, danes pa v državi vlada pomanjkanje hrane. Znatno se je zmanjšala dobava sadja in zelenjave, poleg tega zelenjava, ki je na voljo na trgu, zaradi pomanjkanja gnojil ni kakovostna.

'Tema je legla v duše otrok in mame, vsak od njih je potreboval pogovore s strokovnjaki'
28. 11. 2021 16.50
Več desetletne izkušnje potrjujejo pravilo, da je prav revščina tista, ki ruši čisto vse na posameznikovi življenjski poti. Na začetku se pojavijo hude finančne in materialne skrbi, ki so temelj vsakega preživetja. Ko pa posamezniki ne zmorejo več predelovati teh skrbi in reševati težav, na katere drastično vplivajo različni notranji in še bolj zunanji dejavniki, se začnejo notranje bitke. Poslabša se duševno stanje, poglabljajo se občutki nemoči, sramu in nevrednosti. Vse to se odraža v rušenju partnerskih, starševskih, sorodstvenih in prijateljskih vezi, kar se je zgodilo tudi družini iz vzhodne Slovenije.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ
22. 11. 2021 17.04
Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00
Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Novi solidarnostni dodatki in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov
19. 11. 2021 11.56
Vlada z novim interventnim zakonom predlaga izplačilo posebnega dodatka najranljivejšim skupinam, je napovedal finančni minister Andrej Šircelj. Do njega bodo upravičeni upokojenci s pokojnino, nižjo od 714 evrov, invalidi in kmetje z dohodki pod 591,2 evra (starejši od 65 let), ki niso prejemniki pokojnin. Dnevni dodatek v višini 30 evrov bodo prejemali pripadniki civilne zaščite, dijaki in študentje prostovoljci, ki pomagajo v zdravstvenih ustanovah, pa v višini 25 evrov. Podaljšala se bo veljavnost turističnih bonov, in sicer do 30. junija 2022.

Zajtrk s sadjem, super dan
19. 11. 2021 09.38
Dan slovenske hrane se je 11. po vrsti začel s tradicionalnim slovenskim zajtrkom v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Partnerji projekta, namenjenega ozaveščanju in spodbujanju rednega zajtrkovanja ter izbiranju lokalnih živil, so ob tem letos prvič vse povabili tudi k pripravi tradicionalnega slovenskega kosila.