kmetje

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo
03. 08. 2022 21.06
Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Letošnja suša hujša od tiste leta 2017: Najbolj prizadeti so nasadi zelenjave in žit
01. 08. 2022 11.50
Pretekli vikend so vroče poletne dni v nekaterih predelih Slovenije prekinile plohe. Vendar je bila količina padavin bistveno premajhna, da bi končala že večmesečno sušo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Suša je prizadela tudi kmetovalce in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Roman Žveglič ocenjuje, da je škoda zaradi suše letos že večja od tiste leta 2017. Najbolj so prizadeti nasadi zelenjave in sadja, trajni nasadi poljščin, tudi žit je zaradi vročinskih udarov od 20 do 30 odstotkov manj.

Kako bo rusko-ukrajinski pakt o izvozu žita vplival na Slovenijo?
28. 07. 2022 20.17
Bo Ukrajina po podpisu dogovora z Rusijo res lahko neovirano izvažala kmetijske pridelke v tujino? V ukrajinskih pristaniščih že mesece stoji kar 22 milijonov ton žita. Ladje kljub dogovoru o nenapadanju za zdaj ostajajo zasidrane. Cena pšenice na svetovni borzi ostaja visoka, prav tako se draži hrana. Se bodo z izvozom ukrajinskih pridelkov te cene umirile? Rusko-ukrajinski pakt vsaj kratkoročno slovenskim potrošnikom ne bo prinesel prihrankov, ugotavljajo ekonomisti, bodo pa morali dogajanje na trgu spremljati naši kmetje, ki še iščejo kupce za svoj pridelek.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'
22. 07. 2022 06.05
"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

V neusmiljeni pripeki obalni kmetje nemočno zrejo v nebo
20. 07. 2022 06.00
Kako se s hudo sušo v času, ko je prepovedano zalivanje, spopadajo obalni kmetje? Poletje, čas, ki naj bi bil namenjen oddihu, je za kmetijo Bolčičevih v Luciji predvsem čas, ko se kopičijo skrbi. Trepetajo ne le za zelenjavo, ki bi morala kmalu dozoreti, a ji to ne bo uspelo, temveč predvsem za tisto, ki bi jo morali v teh dneh posaditi in bi plodove pobirali jeseni ter pozimi. Če ne bo vode, ne bo nič, pravijo.

Na zabavi je bilo med njima vroče, a so čustva hitro zbledela
19. 07. 2022 17.57
Kmet Damir bo voditeljici Aniti priznal, da so njegova čustva do favoritke Josephine zbledela. Kako bo, ko bo skupaj s še dvema dekletoma prišla na njegovo domačijo?

Krunoslav je skoraj padel v komo: Tri ženske naenkrat. To je šok.
18. 07. 2022 21.23
Trije kmetje so na svojih domačijah čakali na prihod svojih deklet oziroma dam. Tomislav je ob pogledu na favoritko Stelo zadrževal solze, Krunoslav je skoraj padel v komo, Branko pa je svoje dame vznemiril z vrtnico preveč.

Kmetje razočarani nad odločitvijo ministrstva, pridelek bodo prodali drugam
18. 07. 2022 20.03
Kljub napovedi predsednika vlade Roberta Goloba, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, se bo očitno na koncu zgodilo ravno obratno. Kmetje so razočarani nad odločitvijo kmetijskega ministrstva, da najcenejšega ponudnika poišče z razpisom, zato zdaj svarijo, da bodo ves pridelek prodali drugam, Zavod RS za blagovne rezerve pa bi lahko po drugi strani najcenejšega ponudnika našel v tujini. In medtem ko nekateri pridelovalci trdijo, da je država ponudila nesprejemljivo odkupno ceno, agrarni ekonomisti odgovarjajo, da so kmetje želeli preveč in da mora država z davkoplačevalskim denarjem ravnati gospodarno.

Postavna Ines ima posebna pričakovanja
18. 07. 2022 16.46
Trije kmetje bodo v nocojšnji oddaji Ljubezen na vasi dočakali prihod svojih dam. Tomislav že ima svojo favoritko, Brankova Inna bo s seboj prinesla jelenovo glavo, Krunoslavu pa se ne bo mudilo odpirati vrat.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero
18. 07. 2022 15.04
Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

Kaj lahko prebivalce Obale reši pred redukcijami vode?
16. 07. 2022 19.54
Prebivalce slovenske Obale skrbi preveč suho vreme. Zdi se, da samo še čudež prebivalce lahko reši pred redukcijami vode, opozarjajo na Rižanskem vodovodu. Takšne krize z vodo ne pomnijo, so pa nazadnje na Obali imeli redukcije leta 1987. To ne pomeni le, da bo oskrba z vodo začasno motena, celo obvezno bi jo bilo prekuhavati.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država
14. 07. 2022 21.52
Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Vse višje cene hrane: cena kruha ponekod tudi dvakrat višja
13. 07. 2022 19.45
Ne le, ko točimo gorivo na črpalkah ali ko plačujemo položnice za plin ali elektriko. Slovenci draginjo že nekaj časa vse bolj občutimo tudi, ko polnimo nakupovalne vozičke s hrano. Ta se je v zadnjem letu v povprečju povečala kar za desetino, določeni osnovni prehrambeni izdelki celo več. Za kilogram kruha, ki je denimo še pred tremi leti stal približno dva evra, danes odštejemo tri, ponekod celo štiri evre. Pa sta za to res kriva ukrajinska kriza in pomanjkanje surovin?

Suša v Italiji bo podražila olivno olje, paradižnikovo omako in riž
13. 07. 2022 09.45
Huda suša, ki je letos prizadela našo zahodno sosedo Italijo, ogroža kmetijske pridelke na severu države. Najhuje je prizadeto območje Padske nižine, kjer vzgajajo predvsem oljke, paradižnik in riž. Pridelek je za slabo tretjino manjši od lanskega, kar bo vodilo v višanje cen.

Nizozemski kmetje vztrajajo s traktorskimi protesti
12. 07. 2022 18.36
Nizozemski kmetje že skoraj mesec dni s traktorji blokirajo ceste ter skladišča trgovin, saj se ne strinjajo z vladnim načrtom o zmanjševanju emisij dušika oziroma proti novim okoljskim predpisom. Za mnoge kmete so okoljski ukrepi propad, saj bodo morali zmanjšati število živali za rejo in nekatere kmetijske dejavnosti. Čeprav je nizozemsko kmetijstvo dejansko največji onesnaževalec tal in voda, so iz solidarnosti s kmeti protestirali tudi ribiči in gasilci. Podporo so jim izrazili tudi stanovski kolegi v Nemčiji, na Poljskem, v Italiji in v Španiji. Nizozemski kmetje pravijo, da traktorjev s cest še ne bodo tako hitro umaknili.

'Ljudje morajo žito pustiti na njivah'
10. 07. 2022 12.45
Ocenjuje se, da je v Ukrajini blokiranih 22 milijonov ton žita, tudi za novo žetev, ki se začenja, pa ne kaže dobro. Država običajno 30 odstotkov svojega žita pošlje v Evropo, 30 odstotkov v Severno Afriko in 40 odstotkov v Azijo. Tokrat bo drugače.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'
10. 07. 2022 07.15
Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene
08. 07. 2022 16.34
Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice
07. 07. 2022 16.38
Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.

Ukrajinci na Kačjem otoku izobesili zastavo, sledilo rusko bombardiranje
07. 07. 2022 14.34
Kljub umiku ruskih sil s Kačjega otoka na 662 metrov dolgi 'pusti skali' v severzahodnem delu Črnega morja kot kaže še nekaj časa ne bo miru. V zgodnjih jutranjih urah so namreč na otok prispeli ukrajinski vojaki in na zapuščenih objektih izobesili ukrajinske zastave. Nato pa je sledil ruski letalski napad. Moskva trdi, da naj bi v bombardiranju umrlo več ukrajinskih vojakov, vendar zaenkrat teh informacij ni mogoče neodvisno preveriti. Uničen pa naj bi bil pomol na otoku.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16
Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo
06. 07. 2022 15.40
V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?
06. 07. 2022 15.19
Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Kaj se bo zgodilo s požeto slovensko pšenico?
05. 07. 2022 18.33
Namero vlade, ki pravi, da bo v sklopu ukrepov za zajezitev draginje pomagala slovenskemu kmetu in da bo med drugim odkupila vso v Sloveniji pridelano pšenico, sicer kmetijske zadruge pozdravljajo. A se bojijo, da bo vse ostalo zgolj pri nameri. Precej pšenice je namreč že požete, kmetje jih vozijo v zadruge, še zdaj pa ne vedo, koliko bodo za pšenico, ki so jo praktično že oddali, sploh dobili. Država pravi, da jo bo odkupila, nihče pa nam ne pove, za koliko in ali se nam to ob vseh podražitvah, ki so nas doletele, sploh še splača, opozarjajo kmetje. V enem od največjih podjetij v Sloveniji na področju proizvodnje hrane pa opozarjajo, da bodo cene hrane samo še rasle.

Na POP TV prihaja nova sezona Ljubezni na vasi
04. 07. 2022 17.30
To pomlad smo z navdušenjem spremljali slovenske kmete pri iskanju ljubezni, poleti pa bomo stiskali pesti, da svojo sorodno dušo najdejo še naši hrvaški sosedje. Na POP TV namreč v sredo, 6. julija, ob 20. uri, prihaja nova sezona hrvaškega šova Ljubezen na vasi.

V Italiji najhujša suša v zadnjih 70 letih: v Padski nižini ogrožena polovica živinoreje
03. 07. 2022 18.01
Visoke temperature in pomanjkanje padavin pestijo sosednjo Italijo, ki se spopada z najhujšo sušo v zadnjih 70 letih. Kmetje naj bi izgubili do 40 odstotkov pridelka, v Padski nižini je ogrožena polovica živinoreje. Na vedno daljši seznam mest, ki omejujejo porabo pitne vode, se je vpisala tudi Verona. Zalivanje vrtov in športnih igrišč, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov je odslej prepovedano, kršiteljem pa grozi do 500 evrov kazni. Nadpovprečno vroče je sicer po domala vsej Evropi, ki podira neslavne temperaturne rekorde.

Protislovja 'populizma': med zmerljivko, konceptom in politično emancipacijo
02. 07. 2022 15.54
V zadnjem desetletju je populizem postal eden najpogosteje uporabljenih pojmov, tako javno kot tudi v akademskih krogih. Zlasti po referendumu leta 2016 in brexitu ter zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah so analize in raziskave populizma doživele razcvet. Od takrat so se pojavili številne knjige, članki in zborniki, ki so poskušali obravnavati fenomene populizma in populističnih politikov ter nevarnost populizma za liberalno demokracijo. Ni presenetljivo, da je beseda populizem postala beseda leta 2017 Cambridgevega slovarja. Od takrat pa vse do danes doživljamo, če je medijem in znanstveni skupnosti verjeti, pravi razcvet populistične politike. Vse bolj se zdi, da bo populistični trenutek, o katerem pišeta Chantal Mouffe in Yasha Mounk, verjetno postal populistično stoletje (Rosanvallon). Toda, kaj je sploh populizem?

V Pivki porast napadov na živino
29. 06. 2022 19.02
Kmetom vedno več težav povzročajo zveri. Samo letos so volkovi 75-krat napadli živino, največkrat v Pivki. Na teh pašnikih se je tudi v zadnjem tednu zgodilo največ napadov, škoda je ogromna, pravijo obupani kmetje. Volkovi so največkrat napadli drobnico – ovce in koze. Kmetje zahtevajo, da pristojni ukrepajo. Bojijo se namreč, da pred volkovi niso varni niti krave niti konji.

Spremljanje košarice osnovnih živil prvi ukrep vlade v boju proti draginji
27. 06. 2022 19.48
Kaj storiti glede vrtoglavih cen hrane in kako bo vlada nadzorovala visoke cene živil na trgovskih policah? Po ukrepih na področju naftnih derivatov je imela vladna delovna skupina v ponedeljek na mizi ukrepe za premagovanje prehranske draginje. V tem paketu pa bodo, kot obljubljajo, pomagali tudi kmetom.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere
27. 06. 2022 12.31
Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.