kmetom

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'
17. 06. 2022 06.00
Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

Zaradi neurij oranžno opozorilo, ponekod že klestila toča
05. 06. 2022 10.01
Za severni in jugozahodni del države je napovedana možnost krajevnih neurij z močnimi nalivi in sunki vetra, izključen ni niti pojav toče. Agencija RS za okolje je zato izdala oranžno vremensko opozorilo. Neurje s točo se je sicer že razbesnelo v okolici Celja, med drugim o toči poročajo iz širšega območja Vojnika. Precej velika toča je klestila tudi na območju Frankolovega.

Tajkun in soproga jezna na EU: 'Odločitev je iracionalna'
04. 06. 2022 21.38
Predstavnik para pravi, da je odločitev Evropske unije, da razširi sankcije proti ruskemu milijarderju Andreju Melničenku še na njegovo ženo, iracionalna, ker ta nikoli ni imela ruskega državljanstva, niti ni prebivala v Rusiji.

Kmetijska ministrica po ogledu škode: Situacija je zelo kritična
03. 06. 2022 15.41
Nova kmetijska ministrica Irena Šinko si je ogledala posledice neurja v občinah Slovenj Gradec, Kozje in Šentjur. Po njenih besedah je situacija zelo kritična. "Vse je uničeno," je dejala med obiskom ene od turističnih kmetij na območju Šentjurja. Na terenu sta bila tudi novi državni sekretar za obrambo Rudi Medved in republiški poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. S povzročeno škodo sta se seznanila v občinah Šentjernej in Šmarješke Toplice. Medved je ob tem ocenil, da pomoč po neurjih vselej zamuja.

Članice EU v boj z rastjo cen hrane s finančno pomočjo kmetom
24. 05. 2022 19.44
Države EU bodo skušale inflacijo na področju hrane, ki je med drugim posledica vojne v Ukrajini, sprva omiliti s finančno pomočjo kmetom. V Sloveniji bo skupaj na voljo 5,1 milijona evrov, od tega 1,7 milijona evropskih sredstev, je v Bruslju povedal kmetijski minister Jože Podgoršek. Odločitev o tem bo prepustil novemu vodstvu ministrstva.

V BiH vse več lačnih zaradi revščine
24. 05. 2022 13.02
Medtem ko se vlada v Bosni in Hercegovini ukvarja s prihajajočimi oktobrskimi volitvami, manj pa z ukrepi za zajezitev inflacije in subvencijami za najšibkejše, je v državi vse več lačnih. Po zadnjem poročilu Svetovne banke je v BiH na meji lakote 800.000 ljudi, hrana pa se iz meseca v mesec vse bolj draži.

'Putin bi lahko sprejel bolj drastične ukrepe in uvedel vojno stanje v Rusiji'
10. 05. 2022 08.43
V Mauripolu naj bi umrlo precej več civilistov, kot so do sedaj predvidevali. Hkrati je v jeklarni Azovstal še vedno ujetih okoli sto civilistov, Rusija pa vseeno nadaljuje obstreljevanje. Prav tako naj bi bilo v jeklarskem kompleksu več kot tisoč vojakov. Ukrajinska obveščevalna služba meni, da je pšenica, ki so jo ruske sile ukradle na zasedenih območjih Ukrajine, že v Sredozemlju, najverjetnejša destinacija pa je Sirija. Ameriški obveščevalci pa predvidevajo, da bo Putin ob nadaljevanju vojne postal vse bolj nepredvidljiv.

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?
22. 04. 2022 20.50
Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

Lastniki zemljišč morajo kupe sadre odstraniti v treh tednih
21. 04. 2022 15.49
Šest lastnikov zemljišč na Koroškem je že prevzelo odločbe, ki jim jih je v zvezi s kupi sadre prejšnji teden izdala okoljska inšpekcija. Kupe morajo odstraniti v 21 dneh po prevzemu odločb in material oddati pooblaščenemu zbiralcu odpadkov. Na slovenjgraški občini medtem od pristojnih pričakujejo akcijski načrt.

Podgoršek ponudbo za bivanje v hotelu preposlal partnerici zaposlenega na KŽK
20. 04. 2022 19.00
Minister za kmetijstvo in kandidat Nove Slovenije na volitvah Jože Podgoršek je po težavah pri pojasnjevanju plačila zasebnega oddiha z ženo v hotelu Bohinj odstopil s položaja, pri tem pa se je branil, da mu hotela ni plačalo podjetje KŽK in da odgovornost prevzema zgolj zato, ker je račun plačal prepozno. A objavljamo nove podrobnosti v aferi Hotel Bohinj, ki še dodatno potrjujejo navedbe KŽK. Minister je hotel pred dopustom zaprosil za ponudbo, in ko jo je prejel, jo je posredoval partnerici sodelavca tega podjetja.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

KŽK Podgoršku plačal račun. Tonin: Minister je žrtev izsiljevanja
19. 04. 2022 16.02
Kmetijski minister in kandidat NSi na volitvah Jože Podgoršek je januarja letos s soprogo vikend oddih preživel v hotelu Damiana Merlaka v Bohinju, računa pa po odhodu ni plačal. Kot je zagotavljal Podgoršek, se je pri tem zgodila napaka, saj da bi moral račun prejeti naknadno, a da hotel računa ni poslal. Vendar pa ga družba KŽK zdaj postavlja na laž. "Minister nikoli ni izrazil želje ali namere, da bi stroške bivanja poravnal osebno, to je storil šele štiri mesece kasneje, po izbruhu medijske afere," so sporočili.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev
18. 04. 2022 18.26
Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Podgoršek 'pozabil' plačati račun za 800 evrov, zadevo bo preveril KPK
15. 04. 2022 09.56
Januarja letos je kmetijski minister s soprogo odšel na vikend oddih v Bohinj, kjer je prenočil v hotelu Damiana Merlaka. Računa v vrednosti 800 evrov pa po odhodu ni plačal. Podgoršek pravi, da se je zgodila napaka, račun bi namreč moral prejeti naknadno, a hotel računa ni poslal. Po ministrovem opozorilu se je hotel opravičil, minister pa je obveznosti poravnal iz družinskih sredstev. "To smo tudi dokazali z že podano dokumentacijo," pravi minister. KPK bo preveril, ali obstaja sum kršitev.

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov
11. 04. 2022 11.41
Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

Ljubljanske mlekarne bodo kmetom za mleko plačale 5 centov več
06. 04. 2022 00.15
Ljubljanske mlekarne bodo tudi v mesecih aprilu in maju dvignile odkupno ceno mleka.

V uporabi spremembe pokojninskega zakona, višji tudi znesek socialne pomoči
01. 04. 2022 08.37
Po pokojninski noveli, ki se je začela uporabljati, lahko oče, če se mati še ni upokojila, v dogovoru z njo uveljavlja dodatni odmerni odstotek zaradi skrbi za otroke. Novela tudi širi krog upravičencev do višje odmere pravic. Prav tako se je začela uporabljati nova višina osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki je 421,89 evra.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike
30. 03. 2022 08.15
Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

Povežimo Slovenijo
28. 03. 2022 14.33
Gibanje Povežimo Slovenijo sestavljajo stranke Konkretno, Zeleni Slovenije, SLS, NLS in Nova socialdemokracija. Glavni program gibanja je, da želijo združiti tri centre. Liberalni center s stranko Konkretno, ljudski center z obema strankama ljudskega dela, in zeleni center s stranko Zeleni Slovenije. Koordinatorka gibanja Povežimo Slovenijo Nada Pavšer poudarja, da je gibanje odprto tako na levo kot na desno sredino.

Evropski parlament spodbudil k večji neodvisnosti proizvodnje hrane v EU
24. 03. 2022 13.16
Evropski parlament je sprejel resolucijo o potrebi po nujnem akcijskem načrtu EU za zagotovitev prehranske varnosti v Uniji in zunaj nje po ruski invaziji na Ukrajino. Poslanci pozivajo k takojšnji pomoči v obliki preskrbe s hrano za Ukrajino in k ponovnemu zagonu strategije EU za proizvodnjo hrane, so sporočili iz parlamenta.

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU
24. 03. 2022 11.12
Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Bruselj za sprostitev 500 milijonov evrov pomoči kmetom, Sloveniji 1,7 milijona
23. 03. 2022 15.02
Evropska komisija je predstavila predloge za zagotovitev prehranske varnosti v EU spričo ruske invazije na Ukrajino. Med drugim je predlagala sprožitev 500 milijonov evrov finančne pomoči za najbolj prizadete kmete. Zavzela se je tudi za izredno podporo Ukrajini v višini 330 milijonov evrov.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj
22. 03. 2022 09.14
Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja
16. 03. 2022 13.41
Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Zaradi višjih cen energentov vlada podrobneje opredelila pomoč kmetijstvu
11. 03. 2022 09.17
Vlada je na četrtkovi dopisni seji izdala odlok o finančnem nadomestilu zaradi vpliva povečanja cen mineralnih gnojil in energentov na kmetijsko pridelavo, s katerim je predpisala podrobnejše pogoje pomoči, pa tudi postopek pridobitve in morebitnega vračila. Nadomestilo naj bi prejelo 56.000 nosilcev kmetijskih gospodarstev in 11.000 čebelarjev.

Vse več držav se odloča za prepoved izvoza hrane
09. 03. 2022 11.34
Vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na svetovno oskrbo s hrano. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Tudi Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke. Za podoben korak so se pred dnevi odločile tudi Madžarska, Turčija, Argentina, Moldavija in nekatere druge države.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00
Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

'Sanjska' Kaja in Ambrož iz Kmetije kot zaljubljen par v novem spotu
03. 02. 2022 07.00
Ansambel Galama predstavlja svojo novo pesem, Pojdi z mano, dekle, za katero so člani posneli tudi videospot. V njem ne manjka nežnosti in vročih pogledov med 'Sanjsko' Kajo Casar in Ambrožem Vahnom Kraljem iz Kmetije, ki tokrat nastopata v vlogi zaljubljenega para.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00
Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?