kmetom

Nagrade kmetom in gozdarjem za shranjevanje ogljika v tleh
28. 01. 2022 15.23
Kmetijski minister Jože Podgoršek je na berlinski ministrski konferenci v okviru Globalnega foruma za hrano in kmetijstvo napovedal vzpostavljanje novega poslovnega modela, in sicer ogljičnega kmetovanja. Kmetje in gozdarji bodo dodatno nagrajeni za shranjevanje ogljika v tleh, je dejal.

Z marcem bolniška le še 20 dni v breme delodajalca
26. 01. 2022 21.16
DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. Spremembe, ki so jim zaradi večje obremenitve zdravstvene blagajne nasprotovali v večjem delu opozicije, se bodo začele uporabljati 1. marca.

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij
21. 01. 2022 16.29
Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov
30. 12. 2021 06.37
Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen
27. 12. 2021 16.19
Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38
Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

V delu opozicije predlagajo odpravo opredelitve konoplje kot droge
17. 12. 2021 15.40
Opozicijske poslanske skupine SD, Levica, LMŠ, SAB in NeP so v parlamentarni postopek vložile predlog novele zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami. Kot poudarjajo, predlog novele odpravlja napačne opredelitve rastline konoplje kot droge ter jasno določa, da je rastlina konoplja kulturna rastlina, prepovedana droga pa kanabis.

Kdo bo našel ljubezen v resničnostni oddaji Ljubezen na vasi Avstralija?
02. 12. 2021 11.59
Pet samskih avstralskih kmetov bo na svoje farme povabilo tri ali štiri samska dekleta in poskušalo v resničnostnem šovu Ljubezen na vasi Avstralija (Farmer Wants a Wife Australia) najti srečo v ljubezni. Dekleta se bodo za kratek čas preselila na kmetije izbrancev, jim pomagala pri delu na kmetiji in skušala osvojiti kmetovo srce. Med delom in zmenki se bodo zbližali, iskrilo se bo od ljubosumja in iskric ljubezni, vsak pa bo upal, da je prav ta resničnostni šov njegova priložnost za ljubezen.

'Tema je legla v duše otrok in mame, vsak od njih je potreboval pogovore s strokovnjaki'
28. 11. 2021 16.50
Več desetletne izkušnje potrjujejo pravilo, da je prav revščina tista, ki ruši čisto vse na posameznikovi življenjski poti. Na začetku se pojavijo hude finančne in materialne skrbi, ki so temelj vsakega preživetja. Ko pa posamezniki ne zmorejo več predelovati teh skrbi in reševati težav, na katere drastično vplivajo različni notranji in še bolj zunanji dejavniki, se začnejo notranje bitke. Poslabša se duševno stanje, poglabljajo se občutki nemoči, sramu in nevrednosti. Vse to se odraža v rušenju partnerskih, starševskih, sorodstvenih in prijateljskih vezi, kar se je zgodilo tudi družini iz vzhodne Slovenije.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

EU še brez dogovora o proračunu za prihodnje leto, pogajanja se nadaljujejo v ponedeljek
13. 11. 2021 11.20
Članice EU in Evropski parlament v petek v Bruslju še niso uspeli doseči dogovora o evropskem proračunu za prihodnje leto. Pogajanja se nadaljujejo v ponedeljek. Razlike v stališčih teh dveh institucij, proračunskih organov Unije, so velike. Rok za dogovor se izteče v ponedeljek opolnoči.

Haitijska tolpa za ugrabljene misijonarje zahteva skoraj 15 milijonov evrov odkupnine
19. 10. 2021 17.50
Tolpe na Haitiju postajajo vedno bolj predrzne in nasilne. Nazadnje je odmevala ugrabitev 17 misijonarjev iz ZDA in Kanade. Med njimi je tudi pet otrok. Tolpa, imenovana 400 Mawozo (400 'neizkušenih moških'), sedaj od pristojnih zahteva skupno 17 milijonov dolarjev odkupnine, kar znaša približno 14.620.000 evrov.

Oboroženo tolpo na Haitiju obtožili ugrabitve ameriških misijonarjev
18. 10. 2021 12.42
Policija je zloglasno haitijsko tolpo, znano po drznih ugrabitvah in pobojih, obtožila, da so njeni člani ugrabili 17 severnoameriških misijonarjev v bližini prestolnice Port-au-Prince. Med ugrabljenimi naj bi bilo pet otrok, med njimi tudi dveletnik.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Spoznanje, da izgublja moža in očeta svojih otrok, je bil popoln šok
03. 10. 2021 17.23
"Pomagajte mi, rada bi delala. Rada bi bila zaposlena. Kot sem bila pred letom in več. Ne veste, kako si želim nazaj na delo, ki sem ga opravljala več kot dvajset let," so bile besede mamice samohranilke, ki sva jo obiskali na predlog Centra za socialno delo. Stala je na poti do njihovega doma in kot bi naju poznala, je pomahala, da sva na pravem naslovu. Ko smo se pozdravili, je s solzami v očeh nadaljevala svojo pripoved.

Sanacija zadrževalnika vode Vogršček kmetom povzroča težave
16. 09. 2021 18.05
Zadrževalnik Vogršček, ki je bil pred tridesetimi leti zgrajen za namakanje polj in nasadov v Vipavski dolini, že desetletje ne omogoča več optimalnega namakanja. Lani so vendarle začeli prepotrebno sanacijo, vendar so kmetje zato in zaradi suše letos poleti ostali skorajda brez možnosti za zalivanje.

Ne zamudite predstavitvene oddaje 5. sezone Ljubezni po domače
11. 09. 2021 17.24
Tanja Postružnik Koren je prepotovala Slovenijo, zato da bi lahko gledalci bolje spoznali osem junakov podeželja, željnih ljubezni. Ne zamudite predstavitvene oddaje 5. sezone Ljubezni po domače na POP TV nocoj ob 20.00!

Del prihodnosti goriške regije tudi Hidrijin 40-milijonski visokotehnološki center
08. 09. 2021 06.32
Vlada je obiskala širšo goriško regijo, obisk pa sklenila z javno tribuno v Novi Gorici. Ministri so prisluhnili aktualnim težavam občin in dali nekaj konkretnih zavez za razvoj regije. Premier Janez Janša je položil temeljni kamen za nov Hidriin visokotehnološki center, podpisan je bil tudi sporazum za gradnjo doma starejših v Bovcu.

Zavrelo od ljubosumja, Nika se je zlomila
07. 09. 2021 22.04
Nov dan, novi izzivi. Od čustvenih izlivov in razkritij dogodkov iz preteklosti do izpadov ljubosumja in žalosti. Kdo je postal prvi dvobojevalec in pri katerem paru je tokrat zavrelo?

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00
Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Nič več mandljev? Nasadi se sušijo, vode za namakanje ni
20. 08. 2021 07.00
V Kaliforniji pridelajo kar 80 odstotkov vseh mandljev, ki jih porabimo na planetu, a že kmalu bi se lahko te količine drastično zmanjšale, saj se nasadi zaradi ponavljajočih se suš sušijo, vode za namakanje pa ni. Klimatske spremembe tako grozijo, da bodo uničile ta šest milijard dolarjev težak sektor, zdesetkale pridelek, cene teh priljubljenih oreščkov poslale v nebo, pridelovalci pa bodo ostali brez vira preživetja.

ZDA razglasile rekordni upad reke Kolorado in uvedle omejitve
18. 08. 2021 12.05
Ker podnebne spremembe in dolgotrajna suša še naprej vplivajo na reko Kolorado, je ameriška zvezna vlada v ponedeljek prvič razglasila pomanjkanje vode v jezeru Mead, največjem ameriškem rezervoarju po prostornini. Zaradi tega bo prisiljena zmanjšati porabo vode, kar bo v prvi vrsti prizadelo kmete v Arizoni. Večji rezi najverjetneje sledijo v naslednjih letih. Občutilo jih bo več kot 40 milijonov ljudi na zahodnem delu ZDA, poročajo ameriški mediji.

Namakalna naprava, ki upošteva vse: od temperature do vlažnosti in slanosti tal
15. 08. 2021 17.07
Letošnje poletje je izjemno vroče, hud vročinski val je prizadel tudi Grčijo, ki je znana po številnih oljčnih nasadih. V obdobju suše je za pridelke zaradi pomanjkanja vode precej težko skrbeti. Dobro pa so se znašli na otoku Kreta, kjer so izumili namakalni sistem, ki poskrbi, da niti ena sama kapljica vode ne gre v nič.

Zaradi potepa slonje črede začasno izselili več kot 150.000 ljudi
10. 08. 2021 21.49
Kitajske oblasti so sporočile, da so zato, da bi se izognili morebitnim nevarnim srečanjem, iz krajev na poti, po kateri se v zadnjih mesecih potepa slonja čreda, začasno izselile več kot 150.000 ljudi.

'Kakšen zipline? Na Veliki planini? Japajade! Naj ga kar imajo kje drugje'
31. 07. 2021 07.00
Prostrana travnata planota, posuta z mičnimi lesenimi hišicami, nekje v daljavi pa le žvenket kravjih zvoncev. Ko se dolina duši v vročinskem valu, na več kot 1500 metrih nadmorske višine vlada povsem drugačna klima, iz planinskih domov in pastirskih koč pa diši po domačih žgancih, pečenicah, slastnih štrukljih ... Vse to v teh poletnih dneh ponuja Velika planina. A blažen mir, ki ga še lahko užijemo na tej edinstveni planoti nad Kamnikom, ni in ne sme biti samoumeven, opozarjajo pastirji, ki vsako poletje svojo živino priženejo na pašo. Le še 14 jih je in bojijo se, da bo od njihovih "nebes, kjer se čas ustavi" v kratkem ostalo le še hrupno turistično naselje.

Avstrija znova na udaru silovitih neurij: 'Mislili smo, da je konec sveta'
29. 07. 2021 19.00
Orkanski veter, ki je pri naših severnih sosedih odkrival strehe hiš in ruval drevesa, je 'poskrbel' tudi za prekinjeno oskrbo z električno energijo. Sunki vetra, ki so dosegali tudi do 100 kilometrov na uro, so dobesedno odnesli del družinske hiše v Eggelsbergu. Na terenu so bila številna gasilska društva, s helikopterjem pa so reševali 58-letno Čehinjo, ki je ostala ukleščena v avtomobilu, potem ko je nanj padlo drevo.

Bruselj odobril 1,4 milijona evrov vredno državno pomoč slovenskim kmetom
29. 07. 2021 17.13
Evropska komisija je odobrila 1,4 milijona evrov vredno slovensko shemo državne pomoči za podporo kmetom, ki jih je prizadel izbruh novega koronavirusa, in omejitvene ukrepe, ki so jih slovenske oblasti sprejele za omejevanje širjenja virusa, so sporočili v Bruslju.

Zdravljenje s konopljo neurejeno, črni trg cveti, "za običajno olje so plačali 1000 evrov"
24. 07. 2021 07.30
V Sloveniji naj bi bilo okoli 10 tisoč bolnikov, po nekaterih ocenah še več, ki se samozdravijo z izvlečki iz konoplje. Pomagala naj bi pri 46 različnih težavah, najpogosteje za rakava obolenja, kronične bolečine, motnje spanja, depresijo … A jasnih pravil za proizvodnjo konoplje v medicinske namene še vedno ni, zato črni trg cveti. Kaos vlada tudi pri industrijski konoplji, proizvodnja se opušča, priložnost za posel je tako pograbila tujina.

Divji prašiči povzročajo preglavice primorskim kmetom
21. 07. 2021 20.29
Primorskim kmetovalcem letos veliko težav povzročajo divje živali. Na udaru sta predvsem sezonsko sadje in zelenjava. Največ nevšečnosti jim povzročajo divji prašiči, ki iz zaledja prihajajo v bližino obalnih mest in morja.

Ministri za kmetijstvo EU podprli akcijski načrt za ekološko kmetovanje
19. 07. 2021 21.24
Ministri za kmetijstvo EU so danes v Bruslju soglasno podprli akcijski načrt za razvoj ekološke pridelave, po katerem bi se do leta 2030 na vsaj 25 odstotkih kmetijskih zemljišč izvajalo ekološko kmetovanje. To je tudi ena od prednostnih nalog slovenskega predsedstva EU, ki ga je danes prvič na zasedanju zastopal kmetijski minister Jože Podgoršek.