kolega

Za dekletovo srce sta se pomerila v dvoboju

28. 04. 1998 07.37

Upokojeni višji častnik iz mesta Bolotnoe v bližini Novosibirska in njegov someščan sta se odločila, da se bosta za naklonjenost dekleta pomerila v pravcatem dvoboju s strelnim orožjem. Boj se je odvijal zunaj mesta v skladu s pravili o dvobojih, ki so opisana v novelah iz 19. stoletja. Sekundanti, ki sta si jih zbrala tekmeca, so po pravilih izmerili 40 korakov in tik pred zdajci skušali odvrniti kolega od neumne namere. Toda zaman. Tekmeca sta dvignila orožje - lovsko puško in karabinko - pomerila, ustrelila in jo na srečo odnesla le z lažjimi poškodbami, prvi z ranjeno ključnico, drugi pa je bil ustreljen v ramo. Po dvoboju se je dekle preselilo v drugi kraj, to pa naj bi storil tudi eden izmed udeležencev dvoboja.

Končala se je veslaška regata na Bledu

27. 04. 1998 10.16

Na Bledu se je z zmagami favoriziranih posadk končala tradicionalna prvomajska veslaška regata, ki je bila po odpadli tekmi v Kopru tudi prva pred domačim občinstvom. Po pričakovanju so med tekmovalci izstopali reprezentanti, med klubi pa domačini - Blejci.

Zmage favoriziranim posadkam

26. 04. 1998 10.32

Slovenski veslači so se na prvomajski regati na Bledu prvič predstavili tudi domačemu občinstvu. Tradicionalna preizkušnja šestih slovenskih klubov je bil povsem v znamenju Blejcev, ki so prvi dan dobili kar šest od skupno 13 finalnih tekem.

Tomažu Vnuku in Kimu Isselu Zlati plošček Dela

20. 04. 1998 12.22

Prost dan na svetovnem prvenstvu skupine B v hokeju na delu, ki poteka v Ljubljani in na Jesenicah, je športna redakcija časnika Delo s pomočjo Protonavta izkoristila za podelitev nagrade Zlati plošček Dela. Za najboljšega igralca državnega prvenstva je bil že tretje leto zapored izbran Tomaž Vnuk (Olimpija Hertz), naslov najboljšega strelca pa je prejel njegov klubski kolega Kim Issel, ki je trenutno v ZDA in bo nagrado prevzel kasneje.

Tokrat najboljši Murn

16. 04. 1998 10.37

V šprintu druge etape 22. mednarodne dirke po Saški v Nemčiji je član Krke Telekoma Uroš Murn osvojil peto mesto. V kategorji tekmovalcev do 23 let je v skupnem seštevku prav tako peti, modro majico najboljšega v tej kategorji pa nosi njegov klubski kolega Branko Filip, ki je bil 46.

Valonska puščica Dancu Hamburgerju

15. 04. 1998 07.55

Danski poklicni kolesar moštva Casino Bo Hamburger je zmagovalec 62. Valonske puščice (201 km), ene od klasičnih kolesarskih preizkušenj. S pobegom na zadnjem vzponu na obzidje Huy si je nabral nekaj sekund prednosti pred drugouvrščenim Belgijcem Frankom Vandenbroucku (Mapei), tretje mesto pa je osvojil njegov kolega iz moštva Italijan Alberto Elli.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem

08. 04. 1998 11.52

Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

London in Dublin vztrajata pri sporazumu do 9. aprila

03. 04. 1998 17.41

Britanska in irska vlada ostajata nepreklicno odločeni razrešiti vse težave na poti do mirovnega procesa na Severnem Irskem do predvidenega datuma, 9. aprila, je danes zatrdil tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira. Ministrski predsednik Tony Blair in irski kolega Bertie Ahern sta se zjutraj dvakrat sestala za krajši čas in naj bi se danes še enkrat, je dodal Blairov tiskovni predstavnik. Iz virov blizu pogajalcev pa se je izvedelo, da naj bi predsedujoči pogajanjem o usodi Severne Irske, nekdanji ameriški senator George Mitchell, pogajalcem v Belfastu danes do 20. ure po krajevnem (21. ure po srednjeevropskem) času ponudil predlog mirovnega sporazuma. Blairov tiskovni predstavnik ni skrival, da nekaj znatnih težav še ostaja, a ne toliko med britansko in irsko vlado kot za pogajalsko mizo, okrog katere so zbrane vse stranke na Severnem Irskem.

London računa na dogovor o Severni Irski prihodnji teden

01. 04. 1998 16.21

Britanska vlada računa, da se bodo večstranska pogajanja o prihodnosti Severne Irske končala z dogovorom konec prihodnjega tedna. "Če bodo strani nadaljevale delo tako odločno, nam bo uspelo," je v Belfastu danes povedala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam.

Vietnamski premier v Parizu

01. 04. 1998 07.33

Vietnamski premier Pham Van Khai je z Dunaja davi prispel na enodnevni obisk v Pariz. Prvi obisk kakega predsednika vietnamske vlade v Franciji po letu 1993 bo posvečen predvsem krepitvi gospodarskih stikov.

Matični odbor predlagal predčasno razrešitev člana Računskega sodišča Martina Jakšeta

24. 03. 1998 17.52

Odbor DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ je na popoldanski seji z 9 glasovi "za" in enim "proti" izglasoval, da so nastopili razlogi za predčasno razrešitev člana Računskega sodišča Martina Jakšeta. Zato je predlagal komisiji DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ), da izvede postopek in predlaga državnemu zboru predčasno razrešitev Jakšeta. Odbor je ugotovil, da Martin Jakše ni deloval vestno, in sicer s tem, ko je v imenu Računskega sodišča svetoval delniški družbi Aerodrom Ljubljana, v kateri je tudi sam delničar. S tem je ustvaril dvom v svojo nepristranost in kršil prisego, dano pred DZ ob izvolitvi za člana Računskega sodišča. Proti razrešitvi je glasoval poslanec SKD Jurij Malovrh, ki je menil, "da gre za neke vrste srednjeveško inkvizicijo", njegov strankarski kolega Benjamin Henigman pa se je glasovanja vzdržal.

Tudi Črna gora od ZRJ zahteva dialog s kosovskimi Albanci

11. 03. 1998 11.44

Tudi jugoslovanska republika Črna gora zahteva od Beograda pripravljenost za dialog z Albanci na Kosovu. Črnogorski predsednik Milo Djukanović je od svojega srbskega kolega Milana Milutinovića zahteval takojšnji in brezpogojni dialog z vodstvom kosovskih Albancev za rešitev kosovskega vprašanja. Omenjena Djukanovićeva izjava je bila objavljena sinoči v Podgorici, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Črnogorski predsednik je obenem izrazil prepričanje, da lahko nekdanji španski premier Felipe Gonzalez v imenu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) igra "konstruktivno" vlogo pri umiritvi konflikta na Kosovu in iskanju dolgoročne rešitve tega konflikta.

Zaskrbljenost Portugalske zaradi širitve EU na Vzhod

03. 03. 1998 10.27

Portugalski premier Antoino Guterres je med obiskom na Švedskem dejal, da je zaskrbljen zaradi zahtev Švedske in Nemčije po zmanjšanju izdatkov za pomoč revnejšim članicam unije. Guterres je izrazil zaskrbljenost tudi zaradi širitve EU na Vzhod, medtem ko je njegov švedski kolega Goeran Persson glede slednjega optimist in je prepričan, da revnejše članice zaradi širitve ne bodo ob pomoč iz Bruslja.

Jelinčič se ne bo odrekel članstvu v delegaciji za evropski parlament

17. 02. 1998 18.07

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič zavrača obtožbe Janeza Janše in Lojzeta Peterleta, da v svojih političnih nastopih razpihuje narodno sovraštvo in nestrpnost do nekaterih evropskih držav, in kolega poslanca opozarja na pravico do svobode govora. Jelinčič se zato ne namerava odreči članstvu v stalni delegaciji državnega zbora v pridružitvenem odboru Evropskega parlamenta. Predsednika opozicijskih strank, Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), Janša in Peterle sta namreč včeraj v pismu predsedniku državnega zbora zapretila, da poslanci teh dveh strank ne bodo sodelovali v delu delegacije DZ, če bo v njej Zmago Jelinčič.

Češka in Poljska za sodelovanje na poti v NATO in EU

16. 02. 1998 18.59

Poljski premier Jerzy Buzek in njegov češki kolega Josef Tosovsky sta se med današnjim srečanjem v poljskem mestu Bielsko-Biala dotaknila članstva v zvezi NATO in Evropski uniji ter se zavzela za sodelovanje obeh držav na poti v evroatlantski integraciji.

Italija in Španija se zavzemata za diplomatsko rešitev krize

16. 02. 1998 10.25

Italijanski premier Romano Prodi in njegov španski kolega Jose Maria Aznar sta se v neformalnih pogovorih minuli konec tedna strinjala, da je potrebno iraško krizo rešiti po mirni poti. Izrazila sta upanje, da bo mednarodna skupnost storila vse za takšno rešitev. Kot poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, sta se premiera srečala v okviru Prodijevega zasebnega obiska v Španiji.

Cohen v Moskvi o jedrskem razoroževanju in Iraku

13. 02. 1998 11.12

Ameriški obrambni sekretar William Cohen in njegov ruski kolega Igor Sergejev sta na današnjih pogovorih potrdila nadaljevanje ameriško-ruskega sodelovanja na področju jedrskega razoroževanja. Ministra sta skupaj obiskala prostor za rusko jedrsko razoroževanje okoli 70 kilometrov severno od Moskve, ki deluje z ameriškimi sredstvi.

Frlec in Milo o dvostranskem sodelovanju med Slovenijo in Albanijo

10. 02. 1998 18.59

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov albanski kolega Paskal Milo, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji, sta na dopoldanskem srečanju govorila o odnosih med državama, predvsem o sestanku mešane komisije, ki naj bi bil poleti, izmenjala pa sta tudi poglede na albansko manjšino v Makedoniji in na Kosovu. Kot je napovedal minister Frlec, bosta imela med delovnim kosilom priložnost še za izmenjavo pogledov na mednarodna vprašanja, predvsem na vprašanje nemirnega Balkana.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO

10. 02. 1998 18.58

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Japonska in Kanada za diplomatsko rešitev iraške krize

08. 02. 1998 12.06

Japonski zunanji minister Keizo Obuši in njegov kanadski kolega Lloyd Axworthy se zavzemata, da bi iraško krizo rešili na diplomatski način in se izognili uporabi sile, so sporočili uradni japonski viri. Zunanja ministra sta se danes sestala v bližini Nagana, kjer se je Axworthy udeležil odprtja olimpijskh iger.

Frlec in Dini o slovenskem manjšinskem šolstvu v Italiji

04. 02. 1998 16.57

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov italijanski kolega Lamberto Dini sta tudi danes ob trilateralnem srečanju obravnavala dvostranska vprašanja, predvsem glede slovenske manjšine v Italiji.

Chirac in Jelcin o krizi v Iraku

02. 02. 1998 15.42

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov ruski kolega Boris Jelcin sta se danes po telefonu pogovarjala o iraški krizi. Strinjala sta se, je pojasnila tiskovna predstavnica francoskega predsednika, da bi bilo potrebno Irak po diplomatski poti prepričati, da bi spoštoval resolucije Varnostnega sveta o razoroževanju.

Končan peti srednjeveropski vrh

24. 01. 1998 12.59

Dvodnevno srečanje predsednikov držav srednje in vzhodne Evrope, ki je tokrat potekalo v Levoči na Slovaškem, se je končalo brez dogovora o gostitelju prihodnjega vrhunskega sestanka, prav tako pa se državniki niso uspeli dogovoriti, ali naj bi na prihodnja srečanja redno vabili tudi predsednike Ukrajine, Bolgarije in Romunije - letošnje goste levoškega sestanka.

Srečanje Jelcina in Lukašenka

22. 01. 1998 16.16

V Moskvi sta se danes sestala predsednika Rusije in Belorusije, Boris Jelcin in Aleksander Lukašenko. Govorila sta o nadaljnjem poglabljanju sodelovanja med državama, ki sta leta 1996 sklenili politično zvezo.

Delegacija EU in alžirska vlada za razjasnitev nedavnih pokolov

20. 01. 1998 09.07

Delegacija Evropske unije se bo v Alžiru danes sestala s predstavniki alžirske vlade in opozicije. Na pogovorih bodo skušali razjasniti nedavne pokole, v katerih je bilo od začetka postnega meseca ramadana konec decembra ubitih na stotine civilistov. EU želi "pospešiti politični dialog z Alžirijo" in konstruktivno prispevati k "lajšanju trpljenja alžirskega prebivalstva", je ob prihodu delegacije evropske trojke v Alžir v ponedeljek zvečer povedal namestnik britanskega zunanjega ministra Derek Fatchett.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Nemški obrambni minister Ruehe prispel v Slovenijo

06. 01. 1998 10.53

Na uradni obisk v Slovenijo je davi prispel nemški obrambni minister Volker Ruehe. Pred ministrstvom za obrambo ga je z vojaškimi častmi sprejel slovenski kolega Tit Turnšek.

Srečanje obrambnih ministrov Slovenije in Bolgarije

17. 12. 1997 15.51

Minister za obrambo Tit Turnšek se je med današnjim enodnevnim obiskom v Bolgariji srečal z bolgarskim kolegom Georgyem Ananievom. Ministra sta se pogovarjala o bilateralnem sodelovanju med državama na obrambnem področju ter o multilateralnem sodelovanju obeh držav v okviru programa Partnerstvo za mir, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Kraja podatkov v zvezi s Schengenom

16. 12. 1997 16.55

Notranja ministra Avstrije in Nemčije sta najnovejšo krajo tajnih podatkov v zvezi s Schengenskim sporazumom iz belgijskega računalnika označila kot kriminalno dejanje posameznika. "Demokracija ni utrpela nikakršne škode," je poudaril nemški notranji minister Manfred Kanther. Tudi njegov avstrijski kolega Karl Schloegl je mnenja, da te "izključno kriminalne zlorabe" ne bi bilo mogoče preprečiti niti z "vsem demokratičnim nadzorom".

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto

06. 12. 1997 12.58

Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.