kolega

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Nemški obrambni minister Ruehe prispel v Slovenijo

06. 01. 1998 10.53

Na uradni obisk v Slovenijo je davi prispel nemški obrambni minister Volker Ruehe. Pred ministrstvom za obrambo ga je z vojaškimi častmi sprejel slovenski kolega Tit Turnšek.

Srečanje obrambnih ministrov Slovenije in Bolgarije

17. 12. 1997 15.51

Minister za obrambo Tit Turnšek se je med današnjim enodnevnim obiskom v Bolgariji srečal z bolgarskim kolegom Georgyem Ananievom. Ministra sta se pogovarjala o bilateralnem sodelovanju med državama na obrambnem področju ter o multilateralnem sodelovanju obeh držav v okviru programa Partnerstvo za mir, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Kraja podatkov v zvezi s Schengenom

16. 12. 1997 16.55

Notranja ministra Avstrije in Nemčije sta najnovejšo krajo tajnih podatkov v zvezi s Schengenskim sporazumom iz belgijskega računalnika označila kot kriminalno dejanje posameznika. "Demokracija ni utrpela nikakršne škode," je poudaril nemški notranji minister Manfred Kanther. Tudi njegov avstrijski kolega Karl Schloegl je mnenja, da te "izključno kriminalne zlorabe" ne bi bilo mogoče preprečiti niti z "vsem demokratičnim nadzorom".

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto

06. 12. 1997 12.58

Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.

Kinkel in Vedrine na obisku v Sarajevu

04. 12. 1997 10.48

Nemški zunanji minister Klaus Kinkel in njegov francoski kolega Hubert Vedrine sta odpotovala na enodnevni obisk v Sarajevo, kjer se bosta pogovarjala o pripravi osrednje konference o Bosni, ki naj bi se je 9. in 10. decembra v Petersbergu pri Bonnu udeležili predstavniki 51 držav in 21 mednarodnih organizacij. Kinkel in Vedrine naj bi se danes srečala s predstavniki predsedstva, vlade in opozicijskih strank Bosne in Hercegovine in tudi s predsednico Republike srbske Biljano Blavšič ter mednarodnim posrednikom za BiH Carlosom Westendorpom.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma

25. 11. 1997 00.00

V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.