koncentracijo

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'

05. 12. 2021 09.54

V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo

29. 11. 2021 09.52

Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.

Poklukar: Odločitev o cepljenju mlajših od 12 let, ko se bo stroka poenotila

25. 11. 2021 06.18

Kot je že dopoldne napovedala infektologinja Mateja Logar, strokovna skupina za covid-19 vladi na današnji seji ni predlagala večjih sprememb ukrepov. Minister za zdravje Janez Poklukar je po koncu seje ocenil, da so epidemiološke razmere v državi skrajno resne, delodajalce pa je pozval, naj zaposlenim, če se le da, omogočijo delo od doma. Cepljenje otrok, mlajših od 12 let, se bo medtem po besedah ministra v Sloveniji začelo, ko se bo stroka poenotila.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje

21. 11. 2021 17.09

Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ

11. 11. 2021 17.20

Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Žlahtni plin v Sloveniji vsako leto kriv za 120 smrti

02. 11. 2021 10.40

V lekarni v Novi vasi na Blokah so izmerili povišano koncentracijo radona, radioaktivnega plina, ki je takoj za kajenjem največji krivec za razvoj pljučnega raka. Lekarno so začasno zaprli, vanjo zdaj vstopajo le strokovnjaki za varstvo pred sevanji in delavci, ki bodo poskrbeli, da bo zadrževanje v teh prostorih varnejše. Pa je radon res tako nevaren plin? Ekipa Preverjenega se je z enim od strokovnjakom za varstvo pred sevanji odpravila na meritve v prostorih, v katerih sta poleg lekarne še pošta in knjižnica. Izkazalo se je, da so tudi v teh prostorih mejne vrednosti krepko presežene. Problematične pa niso le Bloke. Skoraj polovica Slovenije leži na območju, kjer je več radona oziroma ta prehaja v ozračje, kar 24 občin pa je kritičnih.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

29. 10. 2021 06.00

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa

23. 10. 2021 07.00

Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

Protikoronski ukrepi za več kot 55 odstotkov vprašanih nepravični

19. 10. 2021 12.17

V 16. valu spletne raziskave o vplivu pandemije covida-19 na življenje je 27,2 odstotka anketirancev ocenilo, da Slovenci upoštevajo protikoronske ukrepe. 55,4 odstotka vprašanih meni, da ukrepi nepravično omejujejo življenja nekaterih skupin prebivalstva bolj kot drugih, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Nemški virologi: Zaščita po prebolelem covidu traja najmanj leto dni

12. 10. 2021 19.51

Dobra novica za prebolevnike. Zaščita po okužbi traja najmanj eno leto in ne šest mesecev, kot je sprva kazalo, ugotavljajo nemški virologi. Po njihovem mnenju bi morali zato prebolevnike vsaj leto dni obravnavati enako kot cepljene. Kar pa ne pomeni, da cepljenje za prebolevnike ni smiselno in da je prebolevanje boljše kot cepljenje, poudarja infektolog Andrej Trampuž. Cepivo namreč ščiti pred težjim potekom bolezni, novimi različicami in dolgim covidom.

Želijo, da Furs pod drobnogled vzame Odlazkovo medijsko skupino

11. 10. 2021 21.05

Odbor DZ za kulturo je na zahtevo SDS in SMC razpravljal o lastništvu medijev v Sloveniji in koncentraciji medijskega prostora. Sejo so obstruirali člani odbora iz vrst LMŠ, SD, SAB in Levica, ostali so se osredotočili na lastništvo Martina Odlazka v medijih. Odbor je med drugim Fursu predlagal, naj preveri nakupe medijev v njegovi skupini.

Lenarčič in Močnik uspešna na misiji JATAC 2021

04. 10. 2021 12.44

Na mednarodni okoljski raziskovalni misiji na Zelenortskih otokih Jatac 2021 je sodelovala tudi slovenska Univerza v Novi Gorici. Vodja Centra za raziskave atmosfere Griša Močnik je z Matevžem Lenarčičem opravil enajst raziskovalnih poletov, med katerimi sta zajemala podatke v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Prej šest, vmes nekaj dni osem, zdaj pa spet šest mesecev prebolevniškega statusa

12. 09. 2021 13.43

Če je vlada še prejšnjo soboto veljavnost prebolevnosti pri covidu-19 s šest raztegnila na osem mesecev in je stroka razmišljala, da bi veljavnost zaradi dobre zaščitenosti teh ljudi podaljšala za še kak mesec, je nova sobota prinesla novo spremembo. A ne napovedanega podaljšanja datuma veljavnosti, pač pa skrajšanje. Vlada je namreč sprejela odlok, ki stopa v veljavo s 15. septembrom in status prebolevnika z 240 dni spet zmanjšuje na 180 dni.

Koliko protiteles je potrebnih za zaščito pred novim koronavirusom?

12. 09. 2021 08.13

Kako zelo mora osebo skrbeti okužba s korono? Poleg različnih drugih dejavnikov tveganja je odločilen dejavnik, ali oseba že ima protitelesa, ki so se razvila po okužbi ali cepljenju. Vendar pa znanost še ni natančno ugotovila, koliko protiteles človek potrebuje, da bi bil dejansko imun na covid-19. To oceno zelo otežujejo tudi mutacije virusa.

Sodišče z začasno odredbo prepovedalo prodajo družbe Večer mediji

11. 09. 2021 07.58

Okrožno sodišče v Ljubljani je izdalo začasno odredbo, s katero družbi Časnik Večer prepoveduje prodajo ali obremenitev deleža v hčerinski družbi Večer mediji, poroča današnje Delo. Družbi Večer mediji pa je sodišče prepovedalo prenos dejavnosti na tretje osebe.

Rehabilitacija pri dolgotrajnem covidu-19 bistveni del okrevanja

08. 09. 2021 12.21

Današnji svetovni dan fizioterapije poteka pod naslovom Rehabilitacija in dolgotrajni covid-19. Prebolevnikov, ki se soočajo s številnimi posledicami te bolezni, je vse več. Pri tem pa je fizioterapija pomemben del uspešnega okrevanja, pravijo strokovnjaki iz Združenja fizioterapevtov Slovenije.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

V Klenovici zaprli plažo

19. 08. 2021 12.45

Okrog 12. ure so pristojni v Klenovici, na plaži pri tunerju, postavili znak, ki prepoveduje kopanje v morju. Razloga niso navedli, so pa rezultati analize morja na omenjeni lokaciji v sredo pokazali presežene koncentracije bakterije E.coli.

Gozdni požari v Rusiji se še naprej širijo

15. 08. 2021 15.29

Obsežni gozdni požari v Rusiji se še naprej širijo. Ruska zvezna agencija za varstvo gozdov je poročala o skoraj 252 požarih na skupni površini 4,4 milijona hektarjev. Z ognjem se trenutno bori več kot 8000 gasilcev, ki jim iz zraka pomaga 14 gasilskih letal.

'Dali bomo vse od sebe in v Slovenijo poskušali prinesti medaljo'

06. 08. 2021 06.04

Ena sama točka nas je ločila do olimpijskih nebes. A z našimi košarkarji, ki so že dosegli zgodovinski uspeh in imajo še vedno možnost za prvo slovensko medaljo v skupinskih športih na olimpijskih igrah, smo v dobrem in slabem. Kje se je zalomilo in ali se lahko naši fantje psihično poberejo do sobote, ko se bodo za bronasto medaljo pomerili z Avstralci?

Posvet predstavnikov stroke: za mirnejšo jesen potrebna dvotretjinska precepljenost

29. 07. 2021 20.33

Predstavniki stroke so znova izpostavili koristi cepljenja proti covidu-19 in neznatna tveganja za resne neželene učinke. Tako pri cepljenih kot prebolevnikih je možnost prenosa okužbe ali težjega poteka bolezni bistveno manjša. Da bi bila precepljenost zadostna in jesen mirnejša, bi morali doseči dvotretjinsko precepljenost, so poudarili.

S cepljenjem zaščitimo tudi tiste, ki se zaradi imunskih motenj ne morejo

23. 07. 2021 20.36

Ranljive skupine v tej pandemiji niso samo starejši. Večje tveganje za težji potek bolezni imajo tudi osebe z imunskimi motnjami – to so ljudje po transplantaciji organov, osebe s krvnimi raki in tisti, ki prejemajo določena biološka zdravila, ki slabijo imunski sistem. Zaradi tega so bili tudi v prioritetnih skupinah za cepljenje, a mnogim, zaradi zdravil, ki jih jemljejo, cepiva ne primejo, zato že razmišljajo o tretjem odmerku. A največ lahko zanje storimo prav mi.

Znanstveniki našli način, kako iz blazinic prstov pridobiti energijo

18. 07. 2021 12.15

Si predstavljate, da bi med spanjem s svojim telesom proizvajali električno energijo? Ni znanstvena fantastika, pač pa že zelo realna možnost. Znanstveniki so namreč našli način, kako s pomočjo drobnih prevodnikov iz potu, ki ga oddajajo blazinice naših prstov, proizvajati električno energijo. S tako pridobljeno energijo bi lahko napajali nekatere elektronske naprave, kot so denimo merilniki sladkorja v krvi ali celo pametne ure.

BLOG: Kako preprečiti pomanjkanje hranil?

18. 07. 2021 07.00

Telo nam pokaže, ko nam nečesa primanjkuje, a žal večina ljudi opozorilna znamenja ignorira oz. jim ne namenja pretirane pozornosti. Kako pa je z avtomobilom? Se tudi ne oziramo na opozorilne znake, na vse lučke, ki svetijo? Kaj se zgodi z avtomobilom, če vsa ta opozorila ignoriramo? Nič kaj dobrega, kajne? Zakaj mislimo, da se zaradi pomanjkanja "goriva" in ostalih sestavin ne more enako pripetiti našemu organizmu? Nekaj časa se že lahko "šlepamo", a ko pride do težav, jih ne bomo tako hitro odpravili, kot jih bo mehanik na avtomobilu.

Kapetan košarkarjev o razdelitvi vlog v ekipi: Jasno je, kdo je glavni

11. 07. 2021 09.34

Slovenska košarkarska reprezentanca se je s kapetanom Edom Murićem na čelu na Gorenjskem zbrala na zadnjih pripravah pred odhodom na Japonsko, kjer se bodo 23. julija začele olimpijske igre. Murić je znova poudaril, da Slovenija na Japonsko ne bo šla zgolj na izlet, edino slabost pa vidi v tem, da bodo igre potekale za zaprtimi vrati.

'Zadnje zatočišče' polarnih medvedov občutljivo na podnebne spremembe

03. 07. 2021 20.39

Nova študija ugotavlja, da območje Arktičnega oceana, ki je ključnega pomena za preživetje polarnih medvedov in tudi drugih živali, hitro postaja zelo občutljivo na podnebne spremembe. Raziskovalci pravijo, da je bilo rekordno taljenje ledu v lanskem letu v 80 odstotkih posledica vremenskih dejavnikov, kot so vetrovi, 20 odstotkov pa so doprinesle podnebne spremembe.