kopenski

Ukrajina: Ruske sile vdrle v Azovstal, Kremelj: Putin 9. maja ne bo napovedal vojne

04. 05. 2022 10.19

Ukrajinske oblasti so pripravile štiri zbirna mesta za evakuacijo civilistov iz Mariupola, ljudje pa ob pomoči Rdečega križa in Združenih narodov že zapuščajo mesto. Po navedbah regionalnega guvernerja Pavla Kirilenka je mesto že zapustilo več avtobusov. Ruskim silam pa naj bi se je po silovitih bojih zdaj uspelo prebiti v jeklarno Azovstal, kjer po poročanju mariupolskega župana potekajo siloviti spopadi. Na namige, da naj bi Putin 9. maja, ko Rusija praznuje dan zmage, tudi uradno razglasil vojno proti Ukrajini, pa se je zdaj odzval tudi Kremelj, ki je ugibanja odločno zavrnil. Belorusija je medtem pričela nenapovedane vojaške vaje. Te po navedbah oblasti ne predstavljajo grožnje sosedom ali evropski skupnosti.

Eksplozije v Kijevu, Nato: Ukrajino smo pripravljeni podpirati tudi več let

28. 04. 2022 07.33

Ruske sile so po navedbah generalštaba ukrajinske vojske znatno pospešile napade na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o smrtnih žrtvah tudi med civilisti. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je dejal, da so pred ukrajinsko vojsko izjemno težki tedni, in opozoril pred velikim uničenjem v prihajajoči ruski ofenzivi na vzhodu države. Nato je sicer zagotovil, da je pripravljen Ukrajino podpirati tudi več let, nemški parlament pa je z veliko večino podprl skupni predlog vladajoče koalicije in opozicijskih konservativcev o dobavi težkega orožja Ukrajini. Kremelj je medtem dejal, da dobave orožja Ukrajini ogrožajo evropsko varnost. V času obiska prvega moža ZN so medtem v Kijevu odjeknile nove eksplozije.

Rusija: Ujetniki iz jeklarne lahko odidejo, če dvignete bele zastave

25. 04. 2022 09.11

Na vzhodu Ukrajine se nadaljujejo ruski napadi, ki so znova terjali civilne žrtve, med drugim na severovzhodu regije Harkov in na vzhodu regije Doneck. Med drugim naj bi Rusi sprožili močan napad od Izjuma proti Kramatorsku, a ga je ukrajinskim silam uspelo odbiti. Rusko obrambno ministrstvo je medtem napovedalo prekinitev ognja na območju jeklarne Azovstal, da bi tako omogočili evakuacijo civilistov iz industrijskega kompleksa, kamor so se zatekli še zadnji ukrajinski branitelji pristaniškega mesta. Rusija je medtem izgnala 40 nemških diplomatov.

Zelenski svetovnim voditeljem: Bodite pogumni, podprite Ukrajino

23. 04. 2022 21.46

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je po raketnem napadu na ukrajinsko pristaniško mesto Odesa znova nagovoril množice. Da lahko vojno ustavi le tisti, ki jo je začel, je bil jasen ter dodal, da bi vsak "človek pri zdravi pameti izbral diplomatski način" namesto vojaškega. Da se ne boji za svoje življenje, prav tako ga ni strah morebitnega srečanja z ruskim predsednikom, je dejal. K hrabrosti je pozval tudi druge svetovne voditelje, ki naj svoj pogum izkažejo s podporo Ukrajini. Zelenski se bo sicer v nedeljo srečal z ameriškim sekretarjem Antonyjem Blinknom in ameriškim obrambnim ministrom Lloydom Jamesom Austinom. Upa, da bo ZDA vplivala na evropske države, da Ukrajini čim prej dobavijo orožje, ki ga potrebujejo.

Raketiranje Odese: Rusija napadla skladišče zahodnega orožja

23. 04. 2022 09.00

Po izjavi visokega ruskega generala Rustama Minekajeva, da je cilj Rusije prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, kar ji bo omogočilo tudi pomoč proruskim separatistom v Pridnestrju v Moldaviji, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Moskvo obtožil imperializma in posvaril, da je napad na Ukrajino očitno šele začetek. Medtem vzdolž vzhodne fronte potekajo spopadi, Rusija pa premešča enote iz mariupolskega bojišča proti drugim območjem spopadov. Iz mesta je sicer napovedana evakuacija civilistov. S hudimi napadi pa se soočajo tudi v Odesi. Reševalci iz ruševin hitijo reševati preživele. A raketni napad je že terjal smrtne žrtve.

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991

23. 04. 2022 17.24

Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Rusija pogleduje tudi proti Transnistriji znotraj moldavskih meja

22. 04. 2022 06.33

Rusija je pred dnevi naznanila začetek "druge faze specialne operacije", a za zdaj ni opaziti množičnih premikov ruskih čet. So pa razglasili zavzetje Mariupola, čeprav se vsi njegovi branilci, obkoljeni v jeklarni Azovstal, še niso vdali. Moskva je medtem sporočila, da so z Ukrajino znova opravili "več daljših pogovorov", a ruski zunanji minister je dejal, da so pogajanja o končanju konflikta v Ukrajini zastala, za kar je obtožil ukrajinsko stran. Tudi Putin je Ukrajino obtožil nedoslednosti v mirovnih pogajanjih. Ruska vojska si bo prizadevala prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, pa je dejal visok ruski general Rustam Minekajev. S tem bi vzpostavili kopenski koridor do zasedenega polotoka Krim, a hkrati tudi odprli prehod do Transnistrije oziroma odcepljene Pridnestrske republike v okviru mednarodno priznanih meja Moldavije.

'Pekel je, ofenziva se je začela': na udaru Azovstal in celoten Donbas

19. 04. 2022 06.23

Začela se je napovedana ruska ofenziva v Donbasu. Pred tem se je močno okrepilo obstreljevanje ukrajinskih položajev na celotni fronti od Harkova na severovzhodu do Mikolajeva na jugozahodu. Obramba v Mariupolu je po ruskih navedbah omejena na območje jeklarne Azovstal, ki ga močno bombardirajo ruske sile. Te naj bi vstopile v severni del velikanskega tovarniškega kompleksa, ob tem pa naj bi vzpostavili humanitarne koridorje za umik ukrajinskih enot in nacionalističnih militantnih skupin, ki bi se odločile za predajo. ZDA in zavezniki pa so se zavezali k novi pomoči Ukrajini.

'Pričakujemo lahko bolj surove napade in še več mrtvih civilistov in vojakov'

16. 04. 2022 07.00

Več kot 50 dni vojne v Ukrajini: Kaj pomeni potopitev ruskega ponosa, križarke Moskva? Kakšne načrte imajo zdaj Rusi, kaj bo odločilo vojno in zakaj ta postaja vse bolj kruta? O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril nekdanji poveljnik generalštaba slovenske vojske Dobran Božič. "Vsekakor se bo vse skupaj končalo za zeleno mizo, ne vemo pa, ali bo to trajalo en mesec ali tri leta," napoveduje.

Državni svet izglasoval veto na zakon o cestah

13. 04. 2022 14.37

Državni svetniki so soglasno s 26 glasovi za izglasovali odložilni veto na novelo zakona o cestah, ki je razburjenje povzročila z novostmi na področju odvoza pokvarjenih vozil z avtocest in hitrih cest. Prenovljeni zakon o cestah, ki ga je DZ sprejel prejšnji teden, Darsu daje možnost, da tudi za vozila, lažja od 3,5 tone, torej ne več le za tovorna vozila, kot je veljalo do zdaj, določi pravila, tehnične zahteve, postopke in najvišjo ceno za odvoz z avtocest in hitrih cest, kadar so pokvarjena ali poškodovana. Prav tako zakon Darsu za vsa vozila daje pristojnost izbora izvajalcev odvoza.

'Rusija bo skušala zavzeti Donbas in ustvariti kopenski most do okupiranega Krima'

06. 04. 2022 06.20

Zunanji ministri zveze Nato v Bruslju začenjajo dvodnevno redno zasedanje, v ospredju katerega bo vojna v Ukrajini. Razpravljali bodo o nadaljnji pomoči tej državi, potem ko so na dan prišla poročila o ruskih pobojih ukrajinskih civilistov. Poleg tega naj bi se Rusija po navedbah Nata pripravljala na močno ofenzivo na Donbas. Ukrajina nujno potrebuje vojaško pomoč, je ob prihodu na dvodnevno zasedanje zunanjih ministrov zveze Nato povedal generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Zato je pomembno, da se ministri dogovorijo o nadaljnji pomoči Ukrajini, je poudaril.

Zelenski nagovoril Varnostni svet ZN: Svet lahko zdaj vidi, kaj so storili v Buči

05. 04. 2022 06.28

V svetu še vedno močno odmeva poboj več kot 300 civilistov v kijevskem predmestju Buča. Ruski veleposlanik pri Združenih narodov Vasilij Nebenzija trdi, da so poročila o tem le provokacija Ukrajine, dokaze pa da bo predstavil Varnostnemu svetu "takoj, ko bo to mogoče". Priložnost ima sicer že na tokratnem zasedanju Združenih narodov. Zasedanja se je prek videoklica udeležil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki je nagovoril navzoče ter opisal "pošastna dejanja" ruskih sil, ki jih je razkril umik vojske iz Buče. "Opravka imamo z državo, ki veto v Varnostnem svetu spreminja v pravico do smrti," je opozoril. ZN je postavil pred izbiro - izključitev Rusije ali razpustitev.

Zelenski obiskal mesto, ki je 'videlo' masaker: Gre za vojne zločine in genocid

04. 04. 2022 08.20

Potem ko so v mestih okoli Kijeva, od koder so se umaknile ruske sile, odkrili številna trupla civilistov, pretresljive fotografije in video posnetki iz Buče pa so obkrožili svet, je ukrajinski predsednik Zelenski dejal, da "se je na Ukrajino zgrnilo koncentrirano zlo". Ruske sile je označil za "morilce, mesarje, posiljevalce in roparje, ki sami sebe imenujejo vojska". Novi satelitski posnetki razkrivajo množično grobišče in jarke v Buči, mesto, ki je 'videlo' masaker pa je obiskal tudi Zelenski. Iz Evrope se medtem vrstijo obsodbe, več voditeljev držav je poboje civilistov označilo za genocid, pozivajo tudi k novim sankcijam proti Rusiji. Ta odgovornost za poboje zanika in trdi, da so ruski "strokovnjaki na obrambnem ministrstvu ugotovili znake različnih ponaredkov".

Poboj civilistov v Buči je bil 'načrtovan masaker', Rusija zanika odgovornost

03. 04. 2022 07.50

Na 39. dan vojne v Ukrajini so svet šokirale podobe iz kijevskega predmestja Buča. "Vse je bombardirano in požgano. Mlade družine so pobite, moški pogrešani, ženske posiljene," je sporočil svetovalec ukrajinskega zunanjega ministra Anton Geraščenko. Da gre za "načrtovan masaker" in "genocid nad Ukrajinci", menijo številni evropski politiki. Rusija medtem zanika odgovornost, na tamkajšnjem obrambnem ministrstvu pa poudarjajo, da so ruske sile Bučo zapustile že v sredo, 30. marca, dan po tem, ko je Moskva napovedala bistven umik svojih sil. Posnetki trupel so nato v javnost prišli šele v soboto, so opozorili.

V Lvovu odjeknile eksplozije, Biden razburil Moskvo z besedami o Putinu

26. 03. 2022 07.27

V zahodnem ukrajinskem mestu Lvov so v soboto odjeknile močne eksplozije. V ruskem zračnem napadu je bilo po navedbah tamkajšnjih oblasti ranjenih pet oseb. Nedaleč stran, na Poljskem, je ameriški predsednik Joe Biden Moskvo razburil z besedami, da Putin ne more ostati na oblasti. Kremelj je v odzivu sporočil, da ruskega predsednika izvolijo Rusi. Kijevski župan Vitalij Kličko je medtem le nekaj ur po napovedi policijske ure svojo odločitev preklical, ne da bi podal dodatna pojasnila. Prvotno je sicer bilo rečeno, da bo od drevi pa do ponedeljka zjutraj v Kijevu ponovno veljala policijska ura.

Zgodbe iz zaklonišč: 'Ne bomo se odrekli boju za svojo državo in svobodo'

02. 03. 2022 13.32

Ko se v mestu oglasijo sirene za bližajoči se zračni napad, mnogi Ukrajinci zavetje poiščejo v zakloniščih, kleteh in drugih prirejenih varnih enotah. Prestrašeni, premraženi, mnogi brez hrane. Ne vedo, kaj sledi, upajo le, da bodo preživeli.

Take gneče v Sredozemlju in Črnem morju ni bilo že vse od hladne vojne

18. 02. 2022 06.00

Vojaške ladje v teh tednih po Sredozemlju in bližnjih vodah krožijo v številu, ki smo mu bili v zadnjih letih redkokdaj priča, s tem pa napetostim med zvezo Nato in Rusijo dodajajo še eno dimenzijo. Čeprav ostajajo v središču pozornosti vojaške enote, ki so nakopičene ob ukrajinski kopenski meji, so tako ZDA kot Rusija sporočile, da so v regijo poslale več ladij, ki nosijo vodene rakete. Sicer ni jasno, ali bi Rusija ob invaziji na Ukrajino udarila tudi z morja, za Američane in zavezniške sile pa so odposlane ladje sporočilo podpore prijateljskim narodom ob ruskih mejah, pravijo analitiki.

Blokad vozovnic očitno ne bo več, zadostuje tudi občasno preverjanje pogoja PCT

10. 01. 2022 06.00

Na smučiščih zadostuje tudi občasno preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT, sta se nazadnje uskladila tudi ministrstvo za infrastrukturo in zdravstveni inšpektorat. Smučarje so namreč decembra razburile blokade vozovnic brez datuma na dveh slovenskih smučiščih, spraševali so se, ali bodo sledila še ostala. Za nadzor je pristojnih več inšpektorjev z različnih inšpektoratov, njihovi zapisniki pa so se očitno razlikovali, saj blokad drugje ni bilo. Koordinacijo nadzora vodi in načrtuje inšpekcijski svet oz. zdravstveni inšpektorat, kjer so nazadnje pristojno ministrstvo zaprosili za dodatno tolmačenje zapisanega odloka. Inšpekcijski organi zdaj nadzor izvajajo poenoteno.

Poginil je medved, ki je osvojil Hollywood: od Iger prestolov do Dr. Dolittla

29. 11. 2021 12.00

Medved Bart je bil znan kot statisti v številnih hollywoodskih uspešnicah in nekaj ameriških reklamah. 21-letni Bart je poginil po tem, ko je bil premeščen v domačo skrbno. Zadnje leto je njegovo zdravje na splošno pešalo, pišejo tuji mediji.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov

25. 10. 2021 17.04

Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Pripadniki Slovenske vojske zmagali na tekmovanju za najboljšega ostrostrelca

14. 08. 2021 21.10

Pripadniki Slovenske vojske so zmagali na tekmovanju za najboljše vojaške ostrostrelce, ki se je po sedmih dneh končalo v Nemčiji. Kot so zapisali po tem odličnem dosežku, so bili to sicer izjemno naporni dnevi. Je pa bila to odlična priložnost pokazati svoje strelske sposobnosti, se naučiti novih tehnik in se potegovati za naziv najboljše ostrostrelske ekipe.

Do konca leta vpoklic pomožnih policistov

29. 06. 2021 19.49

Vlada je sklenila, da se zaradi zavarovanja državne meje – in ker je zaradi nemotenega opravljanja nalog Policije treba nadomestiti odsotnost večjega števila aktivnih policistov – pomožni policisti za opravljanje nalog Policije vpokličejo do 31. decembra 2021, so sporočili po seji vlade.

Policija izpustila ugrabitelja Belokranjca iz Centra za tujce

02. 03. 2021 20.00

Trije pribežniki, gre za dva Alžirca in državljana Maroka, dva izmed njih sta maja 2019 v Beli krajini ugrabila 79-letnega Miroslava Moravca 2019, niso več nastanjeni v postojnskem Centru za tujce, nam je potrdila Policija, kjer so povedali še, da je bilo v začetku februarja dvema začasno dovoljeno zadrževanje na območju Slovenije. Eden od trojice je sicer osumljen kaznivega dejanja poškodovanja tujih stvari, neuradno naj bi v začetku leta v Centru zanetil požar. Minister Hojs primera ne komentira.

Amazonski deževni gozd nezakonito prodajajo na Facebooku

28. 02. 2021 10.30

Aktivistka, ki se že 30 let bori proti krčenju amazonskega pragozda, pravi, da še nikoli ni bilo tako težko. Grabežljivcem, ki si nezakonito prilaščajo dele gozdov, namreč pri legalizaciji pomagajo tudi politiki. Zdaj pa dele gozdov posamezniki celo prodajajo na družbenih omrežjih.

Francija zaprla meje za nečlanice EU, podobno se odloča vse več članic

31. 01. 2021 13.19

Francija je zaprla meje za potnike iz držav nečlanic EU, medtem pa je Portugalska prepovedala vsa nenujna potovanja v in iz države. Za zapiranje mej se v zadnjih dneh sicer odloča vse več članic unije. Nemčija je v soboto prepovedala vstop v državo osebam z območij, na katerih se širijo bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Češka od sobote vstop v državo dovoljuje le v izjemnih primerih, v Bruslju medtem potekajo protesti proti ukrepom. Na Dunaju pa je proti policijski uri protestiralo okoli 5000 ljudi.

Potapljači v mrežo 'ujeli' skrivnostno Enigmo

16. 12. 2020 09.28

Nemški potapljači so v začetku meseca odstranjevali ribiške mreže v Baltskem morju in nato ugotovili, da so "ujeli" star pisalni stroj. Hitro pa so spoznali, da so odkrili nekaj zelo redkega in iskanega, pravi nacistični šifrirni stroj – Enigmo.

Razpis le za tiste, ki imajo kot glavno dejavnost prijavljen turizem ali gostinstvo

24. 11. 2020 19.19

Podjetja, ki se ukvarjajo s turizmom in gostinstvom, imajo na voljo razpis agencije Spirit za spodbujanje podjetništva, pri katerem zaprosijo za pridobitev enkratne pomoči v višini 10 tisoč evrov. Vendar pa morajo imeti podjetja za pridobitev pomoči v Ajpesu kot svojo glavno dejavnost registriran turizem ali gostinstvo. Številna podjetja tako izpadejo iz razpisa, medtem pa bodo do pomoči lahko prišli na primer tisti, ki imajo na prvem mestu zapisane gostinske storitve, pa gostinskega obrata sploh nimajo.

Avstrija z okrepljenim nadzorom meje na Koroškem in Tirolskem

19. 08. 2020 15.09

Avstrijska vlada se je odločila, da za nadzor potnikov na meji zaradi naraščanja okužb z novim koronavirusom, na južno in vzhodno mejo napoti dodatnih 1300 pripadnikov varnostnih sil.

Kar 80-odstotni porast nelegalnih prehodov meje, policija za pomoč vojske

26. 03. 2020 16.47

Vlada je že nekajkrat opozarjala na potrebo po aktivaciji 37.a člena o obrambi, ki bi vojakom dal nekatera pooblastila, ki bi omogočala njihovo aktivno sodelovanje pri varovanju južne meje. Za dodelitev pooblastil je potrebna dvetretjinska večina poslancev Državnega zbora, to pa bi zahtevalo podporo tudi opozicijskih poslancev. Kaj ta pooblastila sploh pomenijo in kdaj bi jih potrebovali?

Osebna izpoved voznika tovornjaka: V žarišču je občutek srhljiv!

24. 03. 2020 06.00

Miha Ledinšek je voznik tovornjaka 16 let, prevaža žita. Tudi med epidemijo koronavirusa je razpet med Italijo in Avstrijo. Pripoveduje, občutek na poti, zlasti v Italiji, je srhljiv. Hrane na črpalkah ni mogoče kupiti, gostilne so zaprte, do trgovin ne more s tovornjakom. Sanitarije so zaprte ali neznosno umazane. Prvi mož Sekcije za promet Obrtne zbornice pa svari, če pade prevozništvo, bo Slovenija brez hrane, zdravil, derivatov, kisika ...