kopenski

Na grško-turški kopenski meji novi izgredi in spopadi

13. 03. 2020 11.47

Na grško-turški kopenski meji je ponoči prišlo do novih izgredov, ko so migranti poskušali preplezati ograjo na meji. Grške varnostne sile so poskušale migrante razgnati s solzivcem in vodnimi topovi.

Kontrola na šestih mejnih prehodih z Italijo, zapora vseh drugih cestnih povezav

11. 03. 2020 06.09

Po sklepu vlade se bo na meji z Italijo začela izvajati kontrola vstopa v Slovenijo, in sicer na prehodih Rateče, Robič, Škofije, Vrtojba, Ferentiči in Krvavi potok. Zaprti so mejni prehodi na Goriškem ter tudi več maloobmejnih prehodov. Načrt za izvajanje kontrole še pripravljajo. Potniki iz Italije bodo morali pokazati potrdilo o negativnem izvidu na koronavirus, ki jim ga je izdal pristojni organ in ni starejšo od treh dni. Ustavljen je tudi avtobusni promet med Slovenijo in Italijo.

Novi ukrepi: Kontrole na kopenski meji z Italijo, športne prireditve brez gledalcev ...

09. 03. 2020 13.13

Na vladi je potekala seja sveta za nacionalno varnost, na kateri so razpravljali o aktualnem stanju glede širitve koronavirusa. Na seji so sprejeli več sklepov za zajezitev širjenja koronavirusa. Vrtce in šole se bo zapiralo po potrebi, na letališču Jožeta Pučnika se uvede merjene temperature, ukrepi tudi na kopenski meji z Italijo. Prireditve v zaprtih prostorih se omeji na sto udeležencev.

Se bo ponovil migrantski val iz leta 2015? Grčija vse težje varuje meje

03. 03. 2020 06.45

Slovenija v Grčijo pošilja 25 policistov kot prispevek v boju proti zajezitvi novega migrantskega vala, za katerega Grki pravijo, da lahko ogrozi varnost celotne Evrope. "Ne bomo smeli dopuščati, da bi ljudje kar brez dokumentov hodili čez državo." Ta stavek premierja v odhodu Šarca, tako kot slike z grško-turške meje, kaže na resnost nove migrantske krize, ki jo je z odprtjem meja sprožila Turčija. 

Grška policija nad prebežnike znova s solzivcem. Hrvaška razmišlja o vojski na meji

02. 03. 2020 09.45

Grčija je za mesec dni blokirala sprejemanje prošenj za azil ter močno poostrila varovanje meja, potem ko je Turčija odprla vrata prebežnikom v Evropo. Na meji je znova izbruhnilo nasilje med prebežniki in policijo, ta je uporabila solzivec. Pred obalo Lezbosa je potonil čoln z nekaj deset prebežniki, utonil je štiriletni otrok. Frontex pa bo aktiviral skupino za hitro posredovanje v Egejskem morju.

Na turško-grški meji izbruhnili spopadi med policijo in migranti

01. 03. 2020 09.54

Razmere na turško-grški meji se zaostrujejo, potem ko je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan migrantom odprl vrata do Evrope. Meje naj bi prečkalo že več kot 76.000 ljudi. Grčija je sporočila, da so na meji zaustavili okoli 10.000 migrantov, ob tem pa je izbruhnilo nasilje. Policija je uporabila tudi solzivec.

Potrjene okužbe s koronavirusom še ni, ob morebitnih znakih pokličite osebnega zdravnika

28. 02. 2020 14.09

V Sloveniji še vedno nimamo potrjenega primera okužbe s koronavirusom, so sporočili predstavniki ministrstva za zdravje. Pojasnili so, da bodo po državi sprva vzpostavili 16 ključnih vstopnih točk oziroma ambulant za obravnavo teh primerov. Še vedno pa velja: če pri sebi opazite znake morebitne okužbe, je prvi korak klic osebnega zdravnika, ki vam bo dal nadaljnja navodila.

Dva mrtva v požaru in spopadih v migrantskem kampu v Grčiji

29. 09. 2019 20.28

Na grškem otoku Lezbos so se migranti, ki si želijo, da jih oblasti preselijo v kopenski del države, spopadli s policijo in zanetili požar. Po neuradnih informacijah naj bi v kampu Morija umrla dva človeka.

Nenavadno: Mors zadolžil zasebno podjetje, da mu išče drone

10. 09. 2019 06.00

Mors si je v zadnjem času privoščil nekaj nenavadnih potez, predvsem pri nabavi nove opreme. Pridobili smo dokument, iz katerega je razvidno, da je vojska izvedbo študije o nabavi brezpilotnih letal prepustil zasebnemu podjetju. Še več, to je v prvi fazi zgolj iskalec drugih podjetij.

Gepardi ogroženi zaradi bogatašev, ki jih kupujejo kot statusni simbol

28. 08. 2019 10.59

Bogataši, večinoma iz držav Arabskega polotoka, nezakonito kupujejo geparde, ki jih nato kot statusni simbol razkazujejo na družbenih omrežjih. Strokovnjaki so zaskrbljeni, saj tihotapljenje mladičev lahko vodi v njihovo izumrtje.

Pentagon prekinil razvoj milijardo dolarjev vrednega protiraketnega sistema

22. 08. 2019 10.21

Ameriško obrambno ministrstvo je zaradi tehničnih težav predčasno končalo milijardo dolarjev (902 milijona evrov) vreden program razvoja sistema za prestrezanje balističnih raket. Ob sredini napovedi prekinitve pogodbe z Boeingom so sporočili, da bodo iskali ponudbe za novo različico sistema.

Začetek nove oboroževalne tekme?

20. 08. 2019 14.01

Rusija in Kitajska sta se kritično odzvali na sporočilo ZDA, da so uspešno preizkusile novo manevrirno raketo srednjega dosega. Po mnenju Moskve Washington s tem krepi vojaške napetosti, Peking pa je ocenil, da se bo s tem začela novo oboroževalna tekma.

Vlada predlaga vpoklic pomožnih policistov za daljše obdobje

01. 08. 2019 16.03

Vlada predlaga vpoklic pomožnih policistov za opravljanje nalog policije do konca leta. Kot je razvidno iz gradiva, to želi zaradi zavarovanja meje in ker je zaradi nemotenega opravljanja nalog policije treba nadomestiti odsotnost večjega števila aktivnih policistov. Sedaj je zakonsko določena omejitev vpoklica pomožnih policistov do 30 dni.

Razbremenitev ljubljanskega avtocestnega obroča šele leta 2040?

26. 03. 2019 16.35

Zaradi vse večje obremenitve ljubljanskega avtocestnega obroča so na ministrstvu za infrastrukturo pripravili pobudo za ureditev te problematike. Dela, v sklopu katerih je predvidena širitev treh vpadnic v tripasovnice, bi lahko stekla leta 2025, pripravljavci pobude pa izpostavljajo, da le širitev cestnega omrežja problema v celoti ne bo rešila.

Skorajda dve stoletji po Darwinu na Galapaškem otoku naselili legvane

08. 01. 2019 10.57

Dve stoletji po tem, ko so jih z Galapaških otokov pregnale divje svinje, so galapaške kopenske legvane tu znova naselili. Okoli 1400 legvanov so na prostost izpustili na otoku Santiago.

'Vojna' se začne čez pet dni

26. 10. 2018 06.00

Več kot 78 let po začetku nemške invazije na Norveško v drugi svetovni vojni največja vojaška organizacija na svetu razporeja svoje vojake po istih zaledenelih cestah skandinavskega podeželja. Le da sta tokrat Nemčija in Norveška zaveznici in skupaj s še 29 državami preigravata scenarije obrambe severa Evrope. V največji vaji zveze Nato po koncu hladne vojne odločno, številčno in pogumno sodeluje tudi Slovenija.

Nacistični stroj, ki je spremenil podobo Evrope

26. 09. 2018 15.37

Nemški šifrirni stroj Enigma je med drugo svetovno vojno igral zelo pomembno vlogo in še danes ga obdaja tančica skrivnosti. Teh strojev na svetu ni več veliko in skozi obdobje so igrali pomembno vlogo. S pomočjo teh strojev so vzpostavljali komunikacije po vsem svetu, tudi tiste, zaradi katerih so nastali nürnberški procesi, zato se vsak stik s to napravo začne z zavedanjem, da je bila orodje za vojskovanje.

Evakuirali znameniti francoski otoček Mont Saint Michel 

22. 04. 2018 11.07

Na slavnem francoskem otočku Mont Saint Michel je moški grozil, da bo pobil policiste. Varnostne oblasti, ki so se morale po državi že večkrat soočiti s hudimi napadi, so nemudoma ukrepale in za nekaj ur evakuirale celoten otok.

Slovenske železnice v 169 milijonov evrov 'težek' nakup 26 novih garnitur vlakov

17. 04. 2018 21.44

Slovenske železnice so s podpisom pogodbe o nakupu 26 novih potniških garnitur storile "prvi korak k modernizaciji železniškega potniškega prometa". Vlada bo sicer od leta 2019 do leta 2031 za nakup novih vlakov skupaj namenila še 165 milijonov evrov.

VIDEO: Kitajska uspešno preizkusila največje amfibijsko letalo na svetu, ki ga je izdelovala skoraj osem let

24. 12. 2017 13.12

Kitajska je uspešno preizkusila največje amfibijsko letalo na svetu AG600, ki v dolžino meri 37 metrov, razpon kril pa znaša skoraj 39 metrov. Izdelovali so ga skoraj osem let. Namenjeno bo predvsem gašenju gozdnih požarov in reševanju na morju.

Cerar Plenkovića v pismu ponovno pozval k dialogu

17. 10. 2017 18.17

Premier Cerar je v pismu hrvaškemu premierju Plenkoviću predlagal, da nadaljujeta z dialogom in iskanjem skupnih rešitev glede implementacije arbitražne razsodbe. Hrvaška stran pa je odgovorila, da povabilo Cerarju v Zagreb še vedno velja, ponovili so tudi, da si želijo rešitve vprašanja z dvostranskimi pogovori.

Gozdovi se krčijo, v zadnjih 25 letih smo 'izgubili' 129 milijonov hektarjev

07. 10. 2017 13.07

V zadnjih 200 letih se je površina gozdov zmanjševala, krčili so se predvsem tropski in subtropski gozdovi. Slovenski gozdovi so dobro ohranjeni, na kar kaže tudi velika biotska raznovrstnost. Poleg tega imamo pri nas 71 avtohtonih drevesnih vrst. Za primerjavo - v Veliki Britaniji jih je le dobrih 30, na severu in jugu Evrope pa 20.

Kako rešitev mejnega vprašanja zdaj vidi Hrvaška? Trdijo, da obstaja več scenarijev, na katere so že pripravljeni

28. 08. 2017 10.52

Se bodo hrvaški ribiški "pikniki" v Piranskem zalivu nadaljevali, ali bosta državi našli pot k rešitvi? Slovenija ne odstopa od arbitražne odločitve. Hrvaški vrh predvideva več scenarijev, ob tem pa celo poudarjajo, da zanje odločitev arbitražnega sodišča niti ni tako slaba.

Guam se pripravlja na morebitno severnokorejsko izstrelitev raket, vodja Cie miri: Ni grožnje za jedrsko vojno

13. 08. 2017 11.54

Severna Koreja bi se naj pripravljala na izstrelitev štirih balističnih raket srednjega dosega. Izstrelitev bi naj služila kot "pomembno opozorilo ZDA". Na morebitno grožnjo se pripravljajo tako na Guamu kot tudi na Japonskem in v Južni Koreji. Direktor Cie Mike Pompeo pa je zagotovil, da ni neposredne grožnje za jedrsko vojno.

Slovenija bo ZDA izročila pismo s pozivom, naj glede arbitraže odločneje stopi na stran mednarodnega prava

05. 07. 2017 07.30

Znano je, da je stališče ZDA do arbitraže bolj pisano na kožo Hrvaški. Zato bo eden najbolj cenjenih slovenskih diplomatov Iztok Mirošič v Varšavi ameriškemu zunanjemu ministru izročil posebno pismo. Po naših informacijah bo v njem svetovno velesilo pozval, da se ji ni treba postavljati na nobeno stran, pač pa mora odločneje stopiti na stran mednarodnega prava.

Domačinka Cerarju predstavila 'križev pot' Razkrižanov: Živimo v zaporu

01. 07. 2017 06.48

Premier Miro Cerar je ob obisku Razkrižja, Hotize in Mirišča prebivalcem zagotovil, da se bo država na vse možne načine trudila, da bo prizadetim zaradi meje pomagala. Napovedal je tudi možnost spremembe zakonodaje in obljubil, da bo prisluhnil njihovim pričakovanjem in predlogom. Domačini z Razkrižja so premierju predstavili svoj 'križev pot'.

KOMENTAR: Kaj nas je naučila sodba arbitražnega sodišča?

01. 07. 2017 07.00

Ko je padel zastor na branje za Slovenijo enega najbolj ključnih dokumentov v njeni mladi zgodovini, so prebivalce prevevali mešani občutki. Od razočaranja Joška Jorasa do sreče ljudi v Mirišču. A kaj arbitražni sporazum pravzaprav pomeni in kaj razkriva o kompleksnem postopku določanja meje?

Zgodba o meji od a do ž ali gordijski vozel je končno pretrgan

29. 06. 2017 07.24

Slovenija in Hrvaška sta v preteklih letih poskušali mejo na kopnem in morju reševati najprej sami, nato s pomočjo tretje strani, na koncu je prevladal poskus z arbitražo. Razsodba je za obe državi zavezujoča in pomeni dokončno rešitev spora, čeprav je po zloglasnih telefonskih pogovorih med agentko in slovenskim arbitrom Hrvaška skočila v zrak in napovedala, da je ne bo upoštevala.

ZEMLJEVIDI: To so sporna mejna območja, o katerih je razpravljalo arbitražno sodišče

27. 06. 2017 07.00

Slovensko-hrvaški mejni spor se vleče vse od razpada skupne države, najtrši oreh, o katerem je odločalo arbitražno sodišče, pa je meja na morju oziroma določitev stika z odprtim morjem. Če Slovenija tega ne bo dobila, potem je za nas arbitraža pogubna. Koliko je ostalih spornih območij? Teh je dobrih 15 kvadratnih kilometrov, kar predstavlja komaj 0,075 odstotka površine Slovenije.

EU je odločna: nadzor na slovensko-avstrijski meji še naslednjih šest mesecev

11. 05. 2017 13.04

EU je v Bruslju brez razprave dokončno potrdila šestmesečno podaljšanje nadzora na nekaterih notranjih mejah v schengenu, tudi na avstrijsko-slovenski meji. Avstrija, Nemčija, Danska, Švedska in Norveška morajo sicer zagotoviti, da se nadzor izvaja le kot skrajni ukrep. Slovenija podaljšanju odločno nasprotuje. Medtem iz Bruslja prihajajo opozorila, da zastoji na hrvaško-slovenski meji pomenijo tveganje za hrvaško gospodarstvo, predvsem turizem.