korošec

Kakšne so dimenzije vesolja po 50 letih?
21. 07. 2019 07.00
Minilo je 50 let, odkar se je iluzija o sprehodu po Luni uresničila. Američan Neil Armstrong je prvi človek, ki je splezal po lestvi lunarnega modula in skočil na Lunina tla. Pomemben vpliv na razvoj znanja o vesoljskih tehnologijah je imel tudi slovenski raketni inženir, pionir kozmonavtike Herman Potočnik Noordung. Kakšna pa so vesoljska dognanja danes?

Korak, ki je spremenil zgodovino človeštva
20. 07. 2019 07.00
Pred natančno 50 leti so po vsem svetu zadonele besede Neila Armstronga: "To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo." Osem let po napovedih ameriškega predsednika Kennedyja je kot prvi človek stopil na Luno. S profesorico astronomije smo se pogovarjali, kaj je podvig pomenil za tisti čas, kaj pomeni danes. Tehniški muzej Slovenije, ki je ob obletnici pripravil razstavo, pa se ga loteva predvsem z domačega zornega kota.

Počitnice po vojaško
13. 07. 2019 07.00
Morje, jezera, bazeni, hribi ali zgolj lenarjenje doma so najbolj običajne možnosti preživljanja poletnih počitnic otrok. Nekateri pa se odločijo za bolj špartanski in aktiven oddih. Slovenska vojska je za srednješolce organizirala brezplačne vojaške tabore in jim na ta način omogočila, da spoznajo življenje in delo vojaka. S fotografom sva se jim pridružila v Murski Soboti in z njimi preživela noč v naravi.

'Ko si v zraku nad ali med gorskimi vrhovi, se čas za trenutek ustavi'
06. 07. 2019 17.00
Tri leta priprav, treningov, načrtovanj in raznih zapletov za šest dni neskončne svobode in pustolovskih užitkov nad najvišjimi nadstropji Alp. Zgodba mladega slovenskega para, ki sta precejšen del poti do Mont Blanca urezala kar z jadralnim padalom. Kaj ju je gnalo, od kod želja po avanturi in kaj vse se jima je pripetilo?

12-letnico je na počitnicah prizadela smrtno nevarna mesojeda bakterija
30. 06. 2019 07.00
Deklica Kylei Brown iz Indiane je bila s svojo družino na počitnicah na Floridi, kjer se je okužila z redkimi mesojedimi bakterijami, ki napadajo mišične ovojnice. Okužba ji je povzročila hude rane na nogi, zato bo potrebovala kar nekaj mesecev, da si opomore.

Kje v Sloveniji lahko najdemo ohladitev?
27. 06. 2019 13.07
Letošnji junij je v Sloveniji drugi najbolj vroči junij, odkar vremenoslovci merijo temperaturo. Zato so v teh dneh logične misli – kako se ohladiti? Če odmislimo sedenje pod klimo, je v naši državi dovolj kotičkov v naravi, ki lahko pomagajo ohladiti pregreto telo. Predstavljamo nekaj predlogov.

Zajel nas je vročinski val: možni so tudi rekordi
26. 06. 2019 11.47
Zajel nas je drugi vročinski val letos, jutri lahko pričakujemo tudi rekorde. Najbolj vroče bo v zahodni in osrednji Sloveniji. Temperature se bodo ponekod dvignile do 38 stopinj Celzija. Vroče bo celo v hribih. Na Arsu so izdali opozorilo pred veliko toplotno obremenitvijo.

Vse za alpinizem: 'Sešila sem 300 spalnih vreč, da sem zaslužila'
23. 06. 2019 07.00
Le 14 gorskih velikanov na Zemlji presega mejo 8000 metrov. Moški so prve vzpone na himalajske vršace končali v 60. letih 20. stoletja. Ženske, Japonke, pa so na vrh osemtisočaka Manaslu, stopile šele leta 1974. Češka alpinistka Dina Šterbova je kar 14 let zbirala informacije o prvih ženskih podvigih na osemtisočake in jih zapisala v knjigi. Z njo smo se pogovarjali o njihovih zgodbah iz najvišjih nadstropjih sveta.

Kdo je bil oče prvega slovenskega kombija in prikolice?
22. 06. 2019 16.49
Inženir Martin Sever je bil avtor prvega serijskega kombiniranega vozila v Sloveniji in prvih IMV-jevih prikolic, kakršne so izdelovali v nekdanji Industriji motornih vozil Novo mesto. Razstava o njegovem življenju in inovacijah se je za stalno preselila iz Tehniškega muzeja v Bistri v muzej IMV v Drgančevju v Novem mestu. O inženirju smo se pogovarjali z njegovim zetom.

Risu Goruju prija teritorij risinje Teje
21. 06. 2019 10.47
Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo. V Sloveniji so v naravo izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa risa Doruja. Oba sta opremljena s telemetrično ovratnico, s pomočjo katere spremljajo njuno gibanje in ugotavljajo, kako se počutita v naših gozdovih. Trenutno sta oba na območju Slovenije.

Vas zanima, kako se astronavti počutijo v vesolju?
18. 06. 2019 11.00
V Znanstveno-raziskovalnem centru Koper bodo raziskovali vpliv breztežnosti na človeško telo. In ker je horizontalno ležanje standardiziran način simulacije breztežnosti, iščejo kandidate, ki bodo pripravljeni ležati 10 dni. Želijo namreč ugotoviti, kaj doživljajo astronavti med vesoljskim letom, ko morajo več dni mirovati. Raziskava bo potekala v Splošni bolnišnici Izola.

Ali se odpravljate v gore? Ste dovolj pripravljeni?
12. 06. 2019 06.00
Neprimerna planinska oprema, nezadostna priprava na turo, premalo informacij o razmerah na gori so glavni razlogi, ki so v letošnjem letu terjali že 16 življenj planincev, skupaj pa 196 nesreč v gorah. Čeprav v dolinah že diši po poletju, pa še zdaleč ni tako v visokogorju. Vršace prekriva sneg, ki se ponekod predira prek kolen, drugod je teren lahko še vedno poledenel. Take razmere so nevarne celo za izkušene planince.

Kanu, lojtrnik, eterična olja – Cerkniško jezero malo drugače
09. 06. 2019 15.09
Večini, ki pomisli na Cerknico, pred oči stopijo Butalci, coprnica Uršula in Cerkniško jezero. A kraj z okolico ponuja mnogo več. V Notranjskem regijskem parku si prizadevajo, da bi skupaj z domačini obiskovalcem razkrili tudi manj znane zgodbe s tega območja in jim približali tradicijo. Zato vse konce tedna v poletnih mesecih organizirajo različna tematska dogajanja.

Od zelišč do tablet – lekarniški svet na dlani
08. 06. 2019 07.00
Tehtnice, terilnice, alborele, praške, zdravila, zelišča, knjige in drugo lekarniško bogastvo je farmacevt Milan Plešec zbiral kar 40 let. Zdaj sta s hčerko odprla muzej v Radovljici in z zbirko omogočila natančen vpogled v pretekli dve tisočletji svetovne farmacije in kozmetike. Blizu 3000 predmetov se je nabralo v teh letih, nekateri so vredni več kot 1000 evrov.

'Počutil sem se ponosno, ko sem za roko držal Virgila van Dijka'
07. 06. 2019 09.30
8-letni Luka Viegele je med svojimi vrstniki požel veliko navdušenja, pa tudi zavidanja. Imel je to srečo, da je zakorakal skupaj z nogometašem kluba Liverpool Virgilom van Dijkom na igrišče na finalni tekmi UEFA Champions League v Madridu. Luka in njegov oče, ki je sina spremljal v španski prestolnici, sta z nami delila neprecenljive trenutke, ki ju bodo povezovali za vedno.

'Učimo se iz napak drugih, nadgrajujemo ideje in sodelujemo'
01. 06. 2019 07.00
Šest robotikov in raziskovalcev iz I. osnovne šole Celje so v ZDA pokazali, da so med mladimi v svetu vodilni v programiranju, ustvarjalnosti, podjetnosti in da se ekipno delo obrestuje. V Houstonu so na svetovnem prvenstvu FIRST LEGO liga med 104 ekipami iz 76 držav osvojili tretje mesto. Robote, sestavljene iz lego kock, so mladi letos programirali za misije v vesolju.

Ali je prijateljstvo med navijači nasprotnih moštev mogoče?
27. 05. 2019 13.21
Nogomet brez navijačev? Scenarij, ki si ga ne želi noben nogometni igralec. Navijači so namreč sinonim vzdušja, spodbude in čustev, ki soustvarjajo nogometno zgodbo. Na drugi strani se navijaštva drži oznaka izgred. Ali lahko zdrav, športni duh na tribunah popolnoma izrine sovraštvo in nasilje? Je mogoče, da bi se vsi na tekmah počutili varne, ne glede na to, kateri barvi dresa smo predani?

Kje se začne sreča in kaj nas naredi srečne?
25. 05. 2019 17.22
Zakaj nas vedno bolj izpopolnjena tehnologija, družbena omrežja in ostala sodobna zabava ne napolnijo z občutkom, ki smo ga tako željni? Pogovarjali smo se s Hanan Selim, ki je v mednarodnem svetu poznana kot 'farmacevtka prihodnosti', in Richardom Williamsom, Princem Ea. Vsak iz svojega zornega kota vidita in pristopata k sreči. Skupna nit obeh pa je, da se sreča kuje na individualni ravni, v nas samih.

Lovci in policisti v boj proti krivolovu
21. 05. 2019 16.15
Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki prejšnji teden pričeli z doseljevanjem populacije. Lovci so v Loškem Potoku v naravo spustili prvega risa Goruja iz Romunije. Za uspešno izvedbo projekta je pomembno, da živali ne bodo ogrožene zaradi krivolova. Zato so lovci za policiste pripravili izobraževanje in jih usposobili za odkrivanje in ukrepanje v primeru tovrstnih kaznivih dejanj.

'Pri izobraževanju potrebujemo pot do dosežkov'
18. 05. 2019 11.43
Družbena omrežja, nove tehnologije, umetna inteligenca – nam sodobni svet lajša življenje ali nas preizkuša, če bomo moč napredka zlorabili? Kako usmeriti prihodnje generacije, da bodo etično uporabljale tehnologijo? Je to sploh mogoče? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali z Marcom Prenskyjem, svetovalcem in inovatorjem na področju izobraževanja ter ustanoviteljem neprofitne organizacije Globalno izobraževanje za prihodnost.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov
15. 05. 2019 12.23
Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

'Cel stadion bi moral biti družinski sektor'
15. 05. 2019 12.30
Nogomet – na eni strani najbolj priljubljen šport na svetu, na drugi ga bremeni pečat pogostih navijaških izgredov na tekmah. Ali je možno pozitivno navijanje brez sovraštva in nasilja? Ali je možno, da bi tribune zasedlo več družin in se ne bi počutile ogrožene? Pogovarjali smo se z Milenkom Ačimovićem, nekdanjim nogometašem, ki je v svoji bogati karieri doživljal vse obraze nogometnih strasti.

Za hip je postal, se obrnil levo in izginil v prvem grmu
14. 05. 2019 17.17
Po slabih treh tednih bivanja v obori v Loškem Potoku je ris Goru iz Romunije zakorakal v slovensko naravo. K nam je prišel zato, da bi rešil svojo populacijo, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. Mladenič se bo v naših gozdovih dobro znašel, ne dvomijo strokovnjaki. Kam vse ga bo zanesla pot, pa bo razkrila ovratnica, ki jo nosi.

'Ne znamo se pogovarjati, kakšni bosta naša prihodnost in vloga v svetu'
12. 05. 2019 07.00
Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se naglo spreminja, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. Digitalizacija je prinesla nov način komuniciranja tudi v politične vode, kar pogosto ustvarja pole. Kako vlada komunicira v tem razdvojenem svetu in kaj je glavni problem brexita? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali s Craigom Oliverjem, ki je obvladoval komuniciranje vlade Davida Camerona.

Digitalna komunikacija politikov – dolgoročni trend ali modna muha?
11. 05. 2019 07.00
Digitalni svet piše novo zgodbo tudi v političnih vodah, moderna komunikacijska orodja so novi stik z ljudstvom. Kako jih vlade uporabljajo, da se približajo ljudem? Je Trumpov način komuniciranja trend ali fenomen? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali z Rogerjem Fiskom, strokovnjakom, ki je imel ključno vlogo pri volilnih zmagah ameriškega predsednika Baracka Obame v letih 2008 in 2012.

'Fajn je, ko zapojejo Dragonsi in ko navijajo Viole, a ne k nasilju na stadionih'
07. 05. 2019 07.00
Šport brez navijačev si je težko predstavljati, saj so oni tisti, ki poskrbijo, da na tekmi završi, zabuči, se naježi koža, priteče solza ganjenosti. A ne le to, navijači so spodbuda športnikom, saj jim njihova podpora in občutek povezanosti dajeta zagon. Dogaja pa se, da športno vzdušje porušijo huligani, ki na tribune prihajajo z drugačnimi motivi. Zaradi ekscesov obiskuje tekme manj družin. O tem smo se pogovarjali s selektorjem slovenske nogometne reprezentance Matjažem Kekom.

Slovenski igralski par bo spet zibal
30. 04. 2019 14.20
Mlada igralka in vnukinja legendarnega Poldeta Bibiča Nina Rakovec in njen izbranec, igralec Robert Korošec, bosta povečala družinico. Par ima že dve leti staro hčerko Lejlo, ki že komaj čaka bratca ali sestrico.

'Predvsem si želim polnih stadionov, na katerih bi se vsi počutili varne'
29. 04. 2019 07.00
Kaj pomeni zdravo, spodbudno, športno navijanje? Ali je na nogometnih zelenicah mogoč scenarij – nič nasilja, da bi na tekmah lahko brezskrbno uživali tudi otroci, družine? O tem smo se pogovarjali s slovenskim nogometnim sodnikom na najvišji ravni Damirjem Skomino, ki sodi tudi na tekmah, ki dokazujejo, da je 'pravljica' o glasnih, razigranih, a nenasilnih navijačih lahko resnična.

NBA Tmin liga zagrizla v novo sezono
27. 04. 2019 07.00
Športniki s svojimi dosežki, napori in strastjo mnogokrat povežejo, združijo narod ter so navdih in motivacija vsem generacijam. Eden takih primerov, ko so se Slovencem uresničile sanje, se je zgodil pred dvema letoma – postali smo evropski prvaki v košarki. In ravno ta dogodek je vplival, da so Primorci ustanovili NBA Tmin, posoško rekreativno ligo v košarki, ki postaja vse bolj priljubljena.

'Občutek varnosti je tisti, zaradi česar sem z otrokom na družinskem sektorju'
19. 04. 2019 13.02
Ljubezen do športa se pogosto prenaša znotraj družine, in tako je tudi pri navijanju. Če govorimo o nogometu, ki je najbolj razširjen šport na svetu, se prek njega lahko utrjujejo pristne vezi, saj se družina na tekmi poveže in doživlja edinstvene skupne trenutke. Mnogokrat pa jo od obiska odvrne nestrpnost na tribunah. Pogovarjali smo se z družino Plavčak, ki navdušenje do nogometa goji že tretjo generacijo. Ali bi manj navijaških izgredov privabilo več družin na tribune?