korošec

'Želim si, da bi prišlo več družin na stadion, da bi navijale in imele lep dan'
15. 04. 2019 11.28
Nogomet je eden najpriljubljenejših športov na svetu. Vzbuja strasti, globoka čustva in občutke povezanosti, zato ne preseneča, da je navijaštvo burno. A navijači na tekmah pogosto prestopijo mejo. Navijaški izgredi, nasilje in sovražni govor odvračajo družine, da bi zasedle mesta na tribunah. Ali je v Sloveniji mogoče navijanje brez pretiranega sovražnega vedenja? Ali nogometne tekme lahko postanejo družinski dogodek? Pogovarjali smo se z legendarnim nogometašem Marcosom Tavaresom.

Tudi odrasli z avtizmom potrebujejo prevajalca med 'normalnim' in avtističnim svetom
07. 04. 2019 07.00
Čeprav je za otroke z avtizmom še nekako zakonsko poskrbljeno, pa starejši s to motnjo ostajajo v globoki senci. Strokovnjaki opozarjajo: avtizem ne izzveni s polnoletnostjo. Mnogi ostanejo odvisni od pomoči vse življenje, nekateri potrebujejo tudi namestitev v instituciji. Ravno pomoč je ključna, da se avtistu stanje ne poslabša in normalno vijuga skozi življenje.

Klanci in virusi so njeno življenje
16. 03. 2019 14.30
Kako se povezujeta cestno kolesarstvo in veterina? Odgovor na to ima Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki je lani postala amaterska svetovna prvakinja v kronometru. Svoje življenje je posvetila čebelam – raziskuje virusne okužbe čebeljih družin – ki jih odlično in z velikim navdušenjem prepleta s kolesarstvom. Kako ji vse skupaj uspeva?

InOrbit 2019: kako vijugati po digitalnem svetu?
16. 03. 2019 07.00
Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se spreminja z nadzvočno hitrostjo, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. To pomeni, da postaja kompleksnejši tudi digitalni marketing. Kako optimizirati digitalne kanale, da bo podjetje raslo in povečalo dobičkonosnost? V Portorožu so se zbrali najboljši svetovni digitalni strokovnjaki, ki so govorili o najnovejših taktikah in specifičnih marketinških pristopih.

'Moški so močnejši, vendar lahko alpinistke natreniramo enak nivo'
08. 03. 2019 06.00
Čeprav so v alpinizmu načeloma vidnejši moški, Marija Jeglič, najuspešnejša slovenska alpinistka preteklega leta po izboru PZS, dokazuje, da se tudi ženske znajo boriti z mrazom in se izjemno dobro znajdejo v vrtoglavih stenah in težkih smereh. Ob dnevu žensk smo se z njo pogovarjali o žensko-moškem alpinizmu, kako je, ko skupaj plezata dve dekleti, in o njenih podvigih.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22
Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

'Ko pride rušilni tornado, ne izbira, ali so hiše dobro grajene ali ne'
04. 03. 2019 14.57
Po uničujočih tornadih, ki so pustošili v ameriški Alabami in za seboj pustili 23 smrtnih žrtev, smo se pogovarjali s slovenskim lovcem na nevihte in fotografom Markom Korošcem, ki je že bil priča tako obsežnim tornadom: "Ko rušilni tornado pride v mesto, ne izbira, ali so hiše dobro grajene ali ne. Ko veter doseže hitrosti 300 kilometrov na uro ali več, ni objekta, ki to preživi."

14.000 kilometrov z 80-letnim buickom
02. 03. 2019 09.26
14.000 kilometrov, 36 dni, 120 dvočlanskih posadk. Številke, ki bodo zaznamovale najstarejši, najdaljši in najzahtevnejši reli starodobnikov na svetu Rally Peking–Pariz 2019. Jože Zalar in Blaž Stefanija sta prva Slovenca, ki se bosta podala na izjemno vzdržljivostno preizkušnjo od Kitajske do Francije. Njun redek buick je že pripravljen na podvig.

V Butalah so dobili novo družino
25. 02. 2019 15.27
Butalci so po letu dni znova pripravljeni, da bodo prevzeli oblast v Cerknici. Letos se bo slavnim velikim figuram in tradicionalnim likom pridružila čisto nova družina. Ogledali smo si, kako nastajajo butalske glave in ali je vse nared, da Butale zaživijo.

'Otroci Kekca ne doživljajo več kot pastirja v gorah, ampak le še kot junaka'
24. 02. 2019 07.00
Vandotov pastirček Kekec je literarni lik, a ga večina bolj pozna kot filmskega junaka. Čeprav je dopolnil 100 let, zaradi svojih številnih dobrih lastnosti ni utonil v pozabo. Kako ga otroci dojemajo danes in ali je še vedno njihov junak ter s katerimi novimi liki se poistovetijo otroci?

'Občutek, ko plezaš po visokih stenah hitro in lahkotno brez varovanja, te zasvoji'
23. 02. 2019 07.00
Avstrijskega alpinista Hansjörga Auerja je neustavljivo premamila najčistejša, a hkrati najnevarnejša oblika plezanja – "prosto soliranje", plezanje brez soplezalca, brez varovanja. Nenehno preseganje meja, hoja po črti mogočega, najzahtevnejše tisočmetrske stene in visoka gorstva so postali njegov jaz. Kaj ga žene, kaj je v glavi človeka, da na kocko postavlja svoje življenje?

Številni travniški požari na Celjskem
20. 02. 2019 10.15
V Celju je v zadnjih dneh zagorelo več travnikov. V vseh primerih so lastniki kurili suho travo in vejevje. Pogosto se zgodi, da se ogenj, ki pri kurjenju uide izpod nadzora, razširi na sosednja zemljišča, ogroža gospodarska poslopja, gozdove, povzroča nevarnosti v prometu ter lahko ogrozi zdravje in življenje ljudi.

Glasni preganjalci zime pred Državnim zborom
19. 02. 2019 14.16
Ptujski kurenti tudi v slovenski parlament že tradicionalno privabljajo pomlad in dobro. Glasne goste je sprejel predsednik DZ Dejan Židan.

'Nič si nisva rekla, samo objela sva se'
19. 02. 2019 10.28
"Sediva pri kitajski piramidi in ne veva, kaj bi." Besede Nejca Zaplotnika, ki jih je pred 40 leti sporočil vodji odprave na Mount Everest Tonetu Škarji, ko sta z Andrejem Štremfljem kot prva Slovenca, člana 25-članske legendarne jugoslovanske odprave, stopila na najvišjo goro sveta. O tem izjemnem podvigu smo se pred njegovim predavanjem v Cankarjevem domu pogovarjali s Štremfljem.

'Gluhoslepi se morajo pogosto odločiti, ali želijo biti gluhi ali slepi'
16. 02. 2019 07.00
V Sloveniji je okoli 10.000 gluhoslepih oseb s hkratno okvaro sluha in vida. Za vsakdanje življenje potrebujejo posebnega prevajalca za gluhoslepe, sicer ne bi bili zmožni opravljati številnih osnovnih, najpreprostejših opravil. Težava nastane, ker jih zakon obravnava kot zgolj gluhe ali zgolj slepe. Zato so v več pogledih opeharjeni ustrezne, bolj intenzivne pomoči.

'Invalidni otroci morajo postati pri določenih opravilih samostojni'
15. 02. 2019 06.09
Otroci z oddelka za rehabilitacijo na inštitutu Soča se bodo lahko po novem učili spretnejše vožnje z invalidskim vozičkom. Dobili so namreč učni poligon, ki posnema stanje na cesti. Na ta način bodo razvijali večjo mobilnost in samostojnost pri vključevanju v zunanji svet.

Pred vrati so vpisi v prve letnike srednjih šol in na fakultete
15. 02. 2019 07.00
Na vseh srednjih šolah, v dijaških domovih, na fakultetah, višjih strokovnih šolah in akademijah v Sloveniji potekajo informativni dnevi. Bližajo pa se tudi roki za oddajo prijavnic za vpis v prve letnike srednje šole in fakultete. V novem šolskem letu bo v srednjih šolah nekaj novih programov, nekateri se bodo izvajali v vajeniški obliki.

Vodič po informativnih dnevih
14. 02. 2019 06.14
Izbira srednje šole in fakultete je pomembna odločitev, zato so informativni dnevi odlična priložnost, da se mladi podrobneje seznanijo s srednješolskimi in študijskimi programi, ki jih zanimajo. Da se bodo v novem okolju lažje znašli, jim bo na voljo številna pomoč. Na spletu so dostopne uporabne aplikacije, ki jim bodo olajšale prevoze in prihode na fakultete.

'Ni lahko imeti uspešnega razmerja'
13. 02. 2019 08.18
Renato in Tamara, ki sta ljubezen našla pred našimi kamerami, priznavata, da je vzdrževanje uspešnega razmerja težko delo. "Ni lahko, je pa lepo, če znaš to nadgrajevati," pravi Tamara. In kaj je še lepše? Razkrivamo, kdaj se Ljubezen po domače vrača na POP TV!

'Fotografija mi pomaga presegati moje vidne omejitve'
08. 02. 2019 07.00
Branko Čeak, poklicni fotograf, ki ga okvara vida ni ustavila, da bi sledil svoji strasti. Čeprav je njegov vidni kot manjši kot 10 stopinj, se s fotografijo ukvarja že od 23. leta. Pri fotografiji ga najbolj zanima celotna zgodba. Izziv mu predstavlja svetloba, s katero doseže posebne učinke v prostoru. Za eno fotografijo lahko porabi tudi 26 ur.

'Naj delodajalec 2019' tudi letos v žep dvema slovenskima podjetjema
08. 02. 2019 07.00
Kaj pomeni biti najboljši delodajalec? Kaj pomenijo dobri delovni pogoji, ki so prepoznani in priznani na svetovni ravni? Da se da drugače in da sta za uspešno rast in poslovanje podjetja pomembna tudi razvoj in odnos do prav vsakega posameznika, sta na naših tleh pokazala JTI Slovenija in NLB.

Heleni Čampa uspelo zbrati 70.000 evrov
07. 02. 2019 11.55
Številna finančna pomoč, ki je prihajala z vseh koncev Slovenije, je zadostovala, da je Heleni Čampa uspelo obdržati hišo. To ji je med drugim uspelo, ker je bila edina dražiteljica na dražbi. Kot pravi, ni besed, s katerimi bi se lahko zahvalila vsem dobrotnikom, ki so ji pomagali, da ni ostala brez strehe nad glavo.

Prihaja tretja sezona šova Ljubezen po domače
03. 02. 2019 19.14
Prihaja tretja sezona nadvse priljubljenega šova Ljubezen po domače. Kmetje bodo spet iskali svoje boljše polovice, ki jih bodo povabili v svoje domače okolje - na kmetije. Tam bodo spet letele Amorjeve puščice.

'Trdimo, da ni niti odstotka možnosti, da bi se tak požar ponovil'
01. 02. 2019 18.15
Kljub prizadevanjem občine in prebivalcev, da bi Kemis 'izgnali' iz Vrhnike, je tovarna ponovno zagnala dejavnost zbiranja in priprave nevarnih in nenevarnih odpadkov za prevzem pri končnih predelovalcih. Z delom lahko nadaljujejo, ker so sanirali tovarno in izpolnili okoljevarstvene pogoje. A tako domačini kot občina podjetju ne zaupajo več, saj je bil požar maja 2017, ki je povzročil ekološko škodo, le pika na i.

Zakaj slovenski turizem cveti, planinska dejavnost pa životari?
31. 01. 2019 17.27
Slovenski turizem zadnja leta podira rekorde. Obiskovalce pa vse bolj privlačijo tudi naše gore. Turistični delavci sicer spodbujajo razvoj tega področja, a v PZS opozarjajo, da planinske koče in poti še vedno ostajajo na plečih prostovoljnega dela planinskih društev. Je tak način še 'spodoben', predvsem pa, kako dolgo bo še mogoč in kako planinsko infrastrukturo financirajo v Avstriji?

Slovenija kot darovalka in prejemnica humanitarne pomoči
30. 01. 2019 17.36
Na svetu je približno 200 kriznih območij, na katerih več kot 133 milijonov ljudi potrebuje človekoljubno pomoč. Organizacije iščejo načine, kako bi lahko hitreje in učinkoviteje pomagale, kako bi zmanjšale razkorak med potrebami po financiranju in razpoložljivimi sredstvi. Kako k humanitarni problematiki na svetovnih kriznih prizoriščih pristopa Slovenija in kako se je loteva na domačih tleh?

Ali bi bila humanitarna pomoč lahko bolj učinkovita?
29. 01. 2019 15.17
120 milijonov ljudi po vsem svetu potrebuje pomoč samo za preživetje zaradi nasilja in konfliktov. Jemen, Sirija in Južni Sudan so sinonim za trpljenje. Kljub temu da humanitarne organizacije vsako leto rešijo in zaščitijo na desetine milijonov ljudi in je njihova pomoč bolj relevantna, pravočasna in učinkovita kot kdaj koli prej, pa humanitarne akcije niso vedno tako hitre, kot bi morale biti, pomoč je neenakomerno razporejena. Kje so rešitve, kakšni so izzivi?

Tamara in Renato: Res je, načrtujeva poroko!
29. 01. 2019 15.31
Tamara in Renato sta zgladila vse spore in sta se po tem, ko sta si omislila skupnega ljubljenčka, zaročila in že načtujeta poroko za to poletje. Tamara nam je povedala, kakšne poroke si želi.

Golo Mono Lizo je na željo žene pokril s figovim listom
27. 01. 2019 15.07
Leon Makar iz Zasipa pri Bledu je že od malih nog povezan z lesom. Čeprav se je izučil za dimnikarja in opravljal vrsto drugih poklicev, se je naposled le predal obrti, ki jo je opravljal s srcem. Postal je mizar. Po upokojitvi ga je prevzela posebna strast, začel je izdelovati lesene kipe v naravni velikosti in jih postavil okrog hiše. Nekateri so zavedli mimoidoče, češ da gre za žive ljudi.

'Podjetniku gre dobro takrat, ko vzpostavi pravi sistem s pravimi ljudi'
26. 01. 2019 14.49
Slovenijo je obiskal uspešen in uveljavljen podjetnik Mac Srinivasan. Kot predstavnik globalnega združenja BNI je prišel izvajat intenzivni trening, katerega rdeča nit je bila, kako s poslovnim povezovanjem in sodelovanjem vzpodbujati rast podjetij in iskati nove priložnosti. Mac Srinivasan je razkril svoj vidik dobrega posla in kako bi slovenski podjetniki lahko postali uspešnejši.