korošec

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

'Naravnih nesreč ne moremo preprečiti, lahko pa se nanje dobro pripravimo'

01. 11. 2021 17.36

Da bi vojska okrepila veščine in bila še bolj učinkovita pri pomoči in sodelovanju v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, je organizirala skupno mednarodno vojaško vajo Zaščita, reševanje in vojaška mobilnost. V vaji je sodelovalo več kot 900 udeležencev iz 20 držav članic EU in pridruženih partneric.

Alenka: Če bi bil deset let starejši, bi takoj hodila z njim

31. 10. 2021 09.06

Manjin prijatelj Aleks je naredil zelo dober vtis na komentatorke iz Ljubezni po domače na kavču. Všeč je bil Tamari Korošec in Metki Šeškar, še posebej pa Alenki Brezovšek, ki bi bila njegova punca, če bi le bil starejši.

'Navaden denar 'v nogavici' predstavlja glavni del varčevanja Slovencev'

31. 10. 2021 07.00

Čeprav smo bili Slovenci po statističnih podatkih lani rekordno varčni, ozadje našega varčevanja, ki ga izpostavlja profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Maks Tajnikar, razkriva, da v vsebinskem smislu varčevanje slovenskih gospodinjstev sploh ni varčevanje. Glavni del predstavljajo denarne rezerve, to je "navaden denar v nogavici", ki se ne obrestuje, in je znak, da ljudje ne zaupajo oblasti. Slovenci privarčevani denar še vedno usmerjamo predvsem v vpogledne vloge, kar med drugim pomeni, da ostajamo pri izbiri oblike varčevanja konservativni in nenaklonjeni tveganju.

Občutno manj ljudi meni, da smo med epidemijo solidarni in složni

29. 10. 2021 14.35

V prvih mesecih epidemije, spomladi 2020, smo stopili skupaj in se zavzeli za tiste, ki so bili bolj na udaru zaradi novega koronavirusa: nakupovali smo namesto ostarelih ali bolnih znancev, sosedov, sorodnikov, se trudili kupovati lokalno in s tem podpirati domače proizvajalce. Takrat smo tudi verjeli v solidarnost. Slika je danes občutno drugačna. Delež tistih, ki menijo, da smo v času epidemije covida-19 izkazali veliko solidarnost z lokalnimi podjetji in proizvajalci, je od maja lani upadel za skoraj polovico in se z 58 odstotkov znižal na 33 odstotkov.

Več Slovencev meni: druge države se s koronavirusom spopadajo bolje kot naša

28. 10. 2021 11.14

Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana so ponovno ugotavljali, kako zaskrbljeni so prebivalci Slovenije zaradi trenutnih razmer, ali menijo, da so ukrepi za preprečevanje novega koronavirusa preostri, kaj od življenja pričakujejo v prihodnje in kako zadovoljni so z delom odločevalcev. Ena izmed ugotovitev raziskovalcev Mediane je, da je delež Slovencev, ki menijo, da so ukrepi prekomerni in pretirano posegajo v osebno svobodo, občutno padel.

Slovenski strokovnjaki korak naprej k novemu genskemu zdravilu za zdravljenje raka

27. 10. 2021 17.20

Onkološki inštitut Ljubljana je postal prva institucija v Sloveniji, ki je dobila dovoljenje za izvajanje klinične študije novega genskega zdravila za zdravljenje raka v Sloveniji. Zdravilo, postopek priprave in celotno proizvodno okolje so plod slovenskega znanja in izkušenj strokovnjakov, ki so več kot tri leta sodelovali v projektu SmartGene.si. V prvo fazo klinične študije bodo že vključili bolnika.

Podvig Slovenk v Grčiji

26. 10. 2021 21.22

Slovenska ženska nogometna reprezentanca je v Larisi igrala četrto tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023 in premagala Grčijo s 4:1. Izbranke Boruta Jarca naslednja preizkušnja čaka 26. novembra, ko bodo v Novi Gorici gostile Estonijo. Slovenija je v dosedanjih treh tekmah ob zmagi proti Estoniji v gosteh (4:0), domačem porazu proti Franciji (2:3) in domačem remiju proti Walesu (1:1) zbrala štiri točke, nove tri pa je vpisala danes v Larisi. Pri Sloveniji sta po dvakrat zadeli Mateja Zver (8., 59.) in Lara Prašnikar (18., 86.).

Novela zakona o igrah na srečo v nadaljnjo obravnavo

26. 10. 2021 13.55

DZ je ob obstrukciji Levice, SAB, SD, LMŠ in nepovezanih poslancev z 39 glasovi za in dvema proti sklenil, da je predlog novele zakona o igrah na srečo primeren za nadaljnjo obravnavo. Novela bi med drugim prinesla delno liberalizacijo področja. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet.

Iz Jeriševe jame izvlekli 500-kilogramski razpadajoči avtomobil

25. 10. 2021 14.35

Ljubljanski jamarji so Jeriševo jamo v občini Sežana, ki bolj kot na jamo spominja na smetišče, razbremenili kupa vseh mogočih odpadkov. Dela so se lotili že pred enim mesecem – odpadke so zbrali v velikih vrečah – zdaj pa so jih s pomočjo 40 ton težkega žerjava izvlekli na plano. Pravi podvig je bil izvlek starega avtomobila, saj je bil v slabem stanju, po teži pa ravno na meji zmogljivosti žerjava. V jami sicer ostaja še okrog 10 vozil.

Ste doma, a vam poštni dostavljavec pošiljke ne dostavi?

25. 10. 2021 11.35

Ali ste v zadnjem času prejeli SMS-sporočilo "Nismo vam mogli dostaviti pošiljke"? Niste edini. Težava je, da so ga dobili tudi ljudje, ki so bili na dan dostave doma in bi pošiljko lahko prevzeli. Kje in zakaj se zaplete? Zakaj zunanji izvajalci poštnih storitev Pošte Slovenije ne vročajo pošiljk naslovniku, ampak jih vrnejo pošti? In kaj lahko pri tem naredi potrošnik?

5300 let stara mumija razgrnila zgodovino tetovaž

24. 10. 2021 19.10

Ledeni mož Ötzi je bil tisoče let skrit svetu, dokler ga nista odkrila nemška turista pred 30 leti v ledeniku v italijanskih Alpah. Ta 5300 let stara mumija ni le najbolj znana mumija v Evropi, ampak je tudi ena najpomembnejših najdb za tiste, ki preučujejo svetovno zgodovino tetovaž. Ötzija je krasilo 61 tatujev, ki so se zaradi ledeniških razmer neverjetno dobro ohranili.

Janez Rebernik in Tamara Korošec nista bila par: Malo se igrava

24. 10. 2021 10.47

Tamara Korošec in Janez Rebernik sta v Ljubezni po domače na kavču razkrila, da nikoli nista bila par. Branko Cvek pa je nadaljeval s svojimi nerodnimi poskusi, da bi se njegov prijateljski odnos z Metko Šeškar premaknil ‘eno stopnjo čez’.

'Dobra ureditev trga iger na srečo rešuje glavni problem varstva potrošnikov in kriminala'

22. 10. 2021 07.00

Poslanci DZ obravnavajo predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim odpira trg klasičnim igram na srečo. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet. V Športni loteriji predlaganim spremembam nasprotujejo, češ da ogrožajo stabilno in sistemsko financiranje slovenskega športa. Strokovnjaka iz podjetja Econ lab pa sta nanizala ključne prednosti ekonomskih učinkov liberalizacije trga športnih stav. Ena od njih je gospodarska korist v obliki višjih davkov.

Slovenke proti Valižankam na nož

21. 10. 2021 15.45

Slovenska ženska nogometna reprezentanca v Lendavi gosti Wales. To bo tekma 3. kroga kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Doslej je naša izbrana vrsta, ki jo vodi selektor Borut Jarc, v teh kvalifikacijah vknjižila zmago in poraz. Devet zmagovalk skupin se neposredno uvrsti na svetovno prvenstvo, devet najboljše drugouvrščenih ekip pa gre v dodatno končnico.

Detektivi bodo brezplačno svetovali strankam

20. 10. 2021 16.59

Detektivska zbornica Slovenije bo v četrtek, na obletnico dneva ustanovne skupščine leta 1994, že četrto leto zapored pripravila probono dan detektivske dejavnosti. Detektivi bodo predstavili svoje delo in brezplačno delili nasvete strankam, ki se bodo predhodno najavile.

Žveplov dioksid iz vulkana na La Palmi v nižinah ne škodi zdravju

20. 10. 2021 12.50

Po mesecu dni, od kar je izbruhnil ognjenik Cumbre Vieja na La Palmi, se vulkan še vedno ni umiril. Strupen dim, ki se pri tem sprošča, se je razširili nad Evropo, a bo ostal v visokih legah, mirijo strokovnjaki. V nižinah vrednosti SO2 ostajajo običajne.

V nižinah sunki vetra do 80, v višjih legah nad 100 kilometrov na uro

20. 10. 2021 10.44

Arso je izdal opozorilo, da bo predvsem v severovzhodni Sloveniji začel pihati močan jugozahodnik. Dosegel bo hitrosti do 80 kilometrov na uro.

Prešernov spomenik dobili v Zagrebu, Gajev v Ljubljani

18. 10. 2021 14.12

Predsednika Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Zoran Milanović, sta sodelovala pri odkritju spomenikov hrvaškega politika in književnika Ljudevita Gaja v Ljubljani in slovenskega pesnika Franceta Prešerna v Zagrebu. V nagovorih v Ljubljani sta izpostavila dobre sosedske odnose med državama ter obudila spomin na Gaja in njegovo delovanje za narodni preporod v 19. stoletju. Njuno srečanje sicer sodi v okvir kulturnega sodelovanja obeh držav.

Oboroženo tolpo na Haitiju obtožili ugrabitve ameriških misijonarjev

18. 10. 2021 12.42

Policija je zloglasno haitijsko tolpo, znano po drznih ugrabitvah in pobojih, obtožila, da so njeni člani ugrabili 17 severnoameriških misijonarjev v bližini prestolnice Port-au-Prince. Med ugrabljenimi naj bi bilo pet otrok, med njimi tudi dveletnik.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'

16. 10. 2021 07.00

Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Poživitveni odmerki, obvezne maske in PCR ključni za zajezitev covida-19 v Izraelu

15. 10. 2021 12.04

Po štirih mesecih enega najhujših izbruhov covida-19 v Izraelu so tamkajšnji strokovnjaki opazili močan padec števila novih okužb z novim koronavirusom in hudih potekov bolezni. Takšno izboljšavo stanja so znanstveniki in zdravstveni uradniki pripisali poživitvenim cepilnim odmerkom, obveznim maskam in pogoju PCT.

Najvišja živeča ženska na svetu je mlada Turkinja

13. 10. 2021 17.01

24-letno Turkinjo, visoko dobrih 215 centimetrov, je Guinnessovi knjiga rekordov potrdila za najvišjo živo žensko na svetu. Tako visoka je zaradi Weaverjevga sindroma, ki povzroča pospešeno rast in druge nepravilnosti, so zapisali v Guinnessovi knjigi rekordov.

Po torkovem protestu SPS upa na analizo Varuha človekovih pravic

12. 10. 2021 19.46

Po protestih prejšnji torek je Policija ustanovila posebno komisijo, ki bo proučila ustreznost uporabe prisilnih sredstev, v Sindikatu policistov Slovenije pa že zdaj dvomijo v izsledke. Zato so Varuhu človekovih pravic, na njegovo pobudo, predstavili svoje videnje dogajanja. Na sindikat so se namreč zaradi torkovega posredovanja obrnili ne samo številni državljani, ampak tudi člani sindikata.

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.

11. 10. 2021 18.16

Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje

10. 10. 2021 12.48

Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Fatalni moški 2021: Leto je najbolj zaznamoval Aljoša Bagola

06. 10. 2021 08.42

Razglasili so moškega, ki je v očeh bralcev revije Obrazi/Avenija usodno zaznamoval leto 2021 – fatalni moški leta 2021 je postal Aljoša Bagola. Za naslov fatalni moški 2021 se je letos potegovalo osem usodnih Slovencev: Matej Zemljič, Vid Valič, Taiji Tokuhisa, Gregor Čeglaj, Miha Hercog, Jani Jugovic, Robert Korošec in Aljoša Bagola.

Vršiško cesto čaka prenova

05. 10. 2021 17.32

Vlada je na zadnji seji rekonstrukcijo regionalne ceste Kranjska Gora-Vršič-Trenta-Bovec uvrstila med prostorsko ureditev državnega pomena, saj je prepričana, da je kakovostna cestna infrastruktura eden od temeljnih pogojev za demografski in gospodarski razvoj države. Prenovljena vršiška cesta bi med drugim zaustavila izseljevanje iz Zgornjesoške doline, so prepričani odločevalci, saj bi omogočila celoletno prevoznost.

Nobelov nagrajenec za fiziko poziva k hitrim podnebnim ukrepom

05. 10. 2021 15.05

Letošnji Nobelov nagrajenec za fiziko Giorgio Parisi je danes po razglasitvi nagrajencev opozoril na izzive podnebnih sprememb. Po njegovem so nujne jasne odločitve v boju proti segrevanju ozračja.