korošec

Druga ekipa gasilcev v Severni Makedoniji: Vladale so res peklenske razmere
12. 08. 2021 10.55
Prva ekipa slovenskih gasilcev je zaključila težak boj z uničujočim požarom, ki je pustošil po Severni Makedoniji. Gasilci so bili uspešni pri omejitvi požara na območju kraja Berovo, pred ognjenimi zublji pa so rešili štiri vasi. Medtem ko se je prva ekipa vrnila v Slovenijo, pa je v Severno Makedonijo prispela druga enota, ki si že ogleduje požarišče. "Tukaj so vladale res peklenske razmere," je dejal vodja druge odprave Janez Bordon.

Zapleti pri dobavi in reklamaciji izdelkov in storitev – kaj storiti?
08. 08. 2021 18.46
Med covidno epidemijo se je marsikdo odločil za obnovo ali prenovo svojega doma, saj je zaradi omejitve gibanja in dela od doma ostalo več časa za druga opravila. Na nas se je obrnilo nekaj bralcev, ki so pri tem doživljali pravi stres, saj so se soočili z zapleti in zamudami pri dobavi, montaži in reklamaciji izdelkov. Kakšne pravice ima potrošnik, ko naroči in plača proizvod ali storitev? Kaj lahko naredi, če ima z izdelovalci ali dobavitelji težave?

Odzivi na 4. mesto slovenske košarkarske reprezentance v Tokiu
07. 08. 2021 15.08
Sloveniji na tekmi za bron žal ni uspelo premagati Avstralije. Kljub temu da se fantje v domovino vračajo brez medalje, pa so na teh olimpijskih igrah dosegli izjemen rezultat in Slovenijo pripeljali med štiri najboljše države v košarki na svetu. Besede podpore so jim tako namenili že številni Slovenci.

Slovenija in Avstrija pomemben korak naprej pri napovedovanju poplav in snežnih plazov
07. 08. 2021 14.10
Podnebne spremembe prinašajo več vremenskih ekstremov, neurij in poplav. Velike količine dežja in snega so v Sloveniji in južni Avstriji pogost pojav, ki ogroža ljudi in povzroča škodo. Doslej ni bilo na voljo enotnih napovedi in opozoril za omenjeno čezmejno območje. Da bi se to spremenilo, se je povezalo sedem organizacij iz Slovenije in Avstrije ter razvilo nove sisteme, s katerimi učinkoviteje in natančneje napovedujejo poplave, sneženje, nevarnost snežnih plazov in taljenje snega. Vse te informacije in opozorila so zdaj ljudem dostopna na enem spletnem portalu.

Odzivi na zlato medaljo Janje Garnbret
06. 08. 2021 15.20
Slovenija ima novo zlato medaljo! Po odličnem plezanju v treh disciplinah je Janja Garnbret uspešno opravila s konkurenco in si prislužila zlato medaljo. Na izjemen dosežek so se odzvali že številni Slovenci, ki se vsi strinjajo, da je Janja zares "najboljša vseh časov" – ta vzdevek so ji namreč nadeli v Tokiu.

V trčenju osebnega in policijskega vozila poškodovana dva policista
03. 08. 2021 09.52
Novomeški policisti so med kontrolo prometa na avtocesti ustavljali objestnega voznika, ki je vijugal po cesti in ni upošteval njihovih opozoril. Na Andrijaničevi cesti sta se policista pripravila, da bosta prisilno zaustavila voznika passata, ki je naposled z veliko hitrostjo trčil v robnik ob cesti, nato pa čelno v službeni avtomobil Policije. Vozilo se je potem odbilo v policista, ki sta stala ob službenem vozilu. Eden izmed njiju je huje poškodovan, drugi lažje. Policija prosi za informacije.

Slabše ocenjena pri delu, ker je bila na porodniškem dopustu
03. 08. 2021 16.04
Zagovornik načela enakosti je ugotovil, da je bila javna uslužbenka diskriminirana, saj je njena nadrejena pri letnem ocenjevanju dela upoštevala njeno odsotnost zaradi koriščenja dopusta za nego in varstvo novorojenca. Po njegovi oceni je bila zaposlena v vrtcu deležna slabše obravnavane zaradi njenih osebnih okoliščin starševstva in spola.

Reševali tri planince, ki so se izgubili zaradi slabega vremena
02. 08. 2021 11.00
Gorski reševalci so na območju Stola na klasičen način rešili tri planince, ki so v zelo slabih vremenskih razmerah zašli na območju Stola. Tuja planinka pa je med Planiko in Doličem v Julijskih Alpah zdrsnila in se pri tem huje poškodovala. Podobno se je zgodilo turistki na območju Velikih korit na reki Soči. Na mokrem in spolzkem terenu je zdrsnila, padla ter dva metra pod potjo obvisela nad kanjonom. Na srečo se ni poškodovala. Policija ponovno svetuje, da se v nevihtnem in deževnem vremenu ne odpravljate v gore, saj je pohod lahko usoden.

'Ljudje potrebujemo znanje, da razumemo, zakaj je zveri pomembno ohranjati'
02. 08. 2021 15.30
Strokovnjaki iz Slovenije in Hrvaške so se pred tremi leti povezali, da bi izboljšali razumevanje velikih zveri in pripomogli k ohranjanju populacij – medveda, risa in volka na območjih Nature 2000 v Sloveniji in na Hrvaškem. V okviru projekta Carnivora Dinarica so želeli izboljšati varstveno stanje teh živali in ljudem omogočiti boljše pogoje sobivanja z njimi. Svoje zaključne ugotovitve so zdaj predstavili v Pivki, kjer so odprli tudi nov center o velikih zvereh.

'Krasen občutek je, ko pogledaš v zrak in je nad tabo prava 'mrcina''
01. 08. 2021 13.22
Potem ko je 75-metrski cepelin Goodyear Blimp v sklopu svoje evropske turneje obiskal Slovenijo in smo se pogovarjali s pilotoma te največje zračne ladje na svetu, se nam je oglasil padalec Slavko Perbil. Pred leti je skupaj s skupino padalcev skočil iz cepelina nad Bodenskim jezerom v Nemčiji, kar je bil prvi tovrstni podvig v zgodovini. Tudi takrat sta bila za krmilom ista pilota kot zdaj v blimpu. Med 16 padalci je bil Felix Baumgartner, padalec, ki ga sicer odlikuje skok z roba vesolja, z višine več kot 39.000 metrov.

Kako se širi poslanstvo dobrotnika Vincenca Drakslerja po njegovi smrti?
01. 08. 2021 07.29
Tri leta pokojni Kranjčan Vincenc Draksler, ki se je zaradi žene preselil v Švico, je med svojim življenjem Kranju daroval 2,7 milijona evrov. V svoj rojstni kraj se je vedno rad vračal, ker pa ni imel lastnih otrok in je bil v svojem poslu uspešen, je svoje bogastvo delil tistim z manj sreče v življenju. Zadnji denar je namenil za materinski dom v Kranju pred štirimi leti. Zaradi njega je nastala fundacija Vincenca Drakslerja, ki med drugim pomaga nekdanjim odvisnikom, da se znova postavijo na noge. Preverili smo, kako fundacija širi poslanstvo dobrotnika po njegovi smrti.

Kranjčana zbodla najbolj strupena riba na Jadranu
26. 07. 2021 16.16
Kranjčan se je med ribolovom zbodel na strupene bodice ene najbolj strupenih rib na Jadranu – morskega pajka oziroma morskega zmaja, kar mu je povzročilo močne bolečine. Na pomoč so mu priskočili pomorski policisti, ki so ga prepeljali v izolsko marino, od tam pa reševalci v izolsko bolnišnico. Te ribe so sicer običajno vkopane v pesek, tako da iz njega molijo le oči in nevarni trni. Med drstenjem v poletnih mesecih se zadržujejo tudi v plitvinah, zato se lahko zgodi, da stopimo nanje. Strupene bodice imajo na prvi hrbtni plavuti. Strup vsebujeta tudi bočna trna, ki ju imajo na škržnih poklopcih.

Gorski reševalci konec tedna reševali vsaj 22 planincev
26. 07. 2021 11.41
Minuli sončni konec tedna je v hribe privabil številne planince. Žal je na drugi strani pomenil polne roke dela za gorske reševalce. Res da so gore specifično okolje, kjer so obiskovalci bolj izpostavljeni objektivnim nevarnostim, a se je znova izkazalo, da k nesrečam pogosto pripomorejo sami. Precenjujejo svoje zmožnosti, nimajo ustreznega znanja o gibanju v visokem svetu, ne poznajo terena ali pa so slabo opremljeni. Policisti zato zopet opozarjajo, da je prvo načelo varnih užitkov v hribih dobra priprava na turo.

Kako je leteti z največjo zračno ladjo na svetu?
24. 07. 2021 08.14
75-metrska zračna ladja Goodyear Blimp, ki doseže maksimalno hitrost 125 kilometrov na uro, je v sklopu svoje evropske turneje obiskala tudi Slovenijo. Na nebu smo jo lahko uzrli že prejšnji teden, ko je 300 metrov nad tlemi preletela Slovenijo, ta teden pa se je vrnila iz Milana in med drugim izvajala panoramske polete nad Bledom. Kako je leteti s cepelinom, edinim poltogim zračnim plovilom, ki se lahko zavrti okoli svoje osi, sta nam predstavila pilot in pilotka goodyear blimpa, ki je sicer prva ženska voznica tega zračnega plovila na svetu. Za njo se je pilotiranja cepelina lotila zgolj še ena ženska.

Nosata medveda v dunajskem živalskem vrtu znova starša
22. 07. 2021 16.12
Belogobčna nosata medveda v živalskem vrtu Schönbrunn na Dunaju imata podmladek. Dvojčici, ki so ju poimenovali Bonita in Belize, trenutno še sesata mleko pri mami, radi pa pojesta tudi kuhan beljak in sadje. Mladički se za zdaj še ne zavedata, da so nosati medvedi sicer vsejedi. Za starša je to drugi naraščaj.

Reke trenutno hladne, morje vnovič toplejše
20. 07. 2021 14.03
V poletnih dneh je na mestu vprašanje, kako se prebiti čez vročino, kako se ohladiti. Ena od možnosti, ki nam pogosto pride na misel, je osvežitev v jezerih, rekah in morju. V Sloveniji ima status kopalne vode več kot 40 lokacij, kjer strokovnjaki spremljajo kakovost vode. Ta je letos povsod primerna za kopanje, zagotavljajo na agenciji za okolje. Morje ima po krajši ohladitvi 25 stopinj, Soča pri Čezsoči le 11.

Več nadzora nad vozniki tovornih vozil in avtobusov
17. 07. 2021 07.00
Začenja se nacionalna preventivna akcija za večjo varnost, ki bo tokrat pod drobnogled vzela voznike tovornih vozil in avtobusov. Policisti jih bodo poostreno nadzirali med 19. in 25. julijem. Tovorna vozila bodo preusmerjali na kontrolne točke na avtocestah, avtobuse pa bodo preverjali na avtobusnih postajališčih, pa tudi na avtocestah in hitrih cestah. Letos so vozniki tovornih vozil kršili prometne predpise za skoraj petino večkrat kot v enakem obdobju lani in povzročili tudi več prometnih nesreč. Večino prometnih nesreč voznikov tovornih vozil v Sloveniji povzročijo domači vozniki.

Med maturanti potrjenih že 198 okužb, prevladuje sev delta
16. 07. 2021 12.42
Med udeleženci nedavnih maturantskih izletov v Španiji so do četrtka potrdili skupaj že 198 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih NIJZ je med dolenjskimi dijaki 134 okužb, poleg tega so potrdili še vsaj 74 sekundarnih okužb, povezanih z udeleženci izleta. Med gorenjskimi dijaki so potrdili 64 okužb in najmanj sedem sekundarnih. V NLZOH so v zadnjih pregledanih vzorcih, tudi udeležencev maturantskih izletov v Španiji, v 89 odstotkih potrdili različico delta.

V Kanadi pri nekdanjem internatu za staroselce našli nove grobove
14. 07. 2021 15.50
Nedaleč od Vancouvra v Kanadi so odkrili še eno množično grobišče v bližini nekdanjega katoliškega internata za otroke staroselcev. Tokrat gre za približno 160 neoznačenih in nedokumentiranih grobov.

Ne le več miši, letos tudi več komarjev
14. 07. 2021 11.05
Če se vam zdi, da vas letos obletava več komarjev, se ne motite. Biologi so to potrdili. Več je predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. Ugodnejše pogoje za njegovo razmnoževanje je omogočila mokra pomlad. V nasprotju s prepričanjem mnogih letos klopov ni nič več kot običajno.

'Pred očitno pestro sezono v gorah pozivamo k upoštevanju osnovnih pravil gorništva'
12. 07. 2021 13.58
Število helikopterskih reševanj v gorah se je ta konec tedna ustavilo pri 10. Res da so nesreče v poletnem času pogostejše, saj gore obišče več ljudi, a na drugi strani številka kaže, da so razmere zahtevne in jih je treba jemati resno. V visokogorju je ponekod še vedno sneg, skale v naših Alpah so krušljive, vreme se hitro menja – vročino zamenja nevihta, ki prinese nizke temperature. Zato je pred odhodom v hribe pomembno, da dobro načrtujemo turo in upoštevamo osnovna pravila gorništva.

Zgodovinska pikčasta majica Tadeja Pogačarja v Slovenskem planinskem muzeju
10. 07. 2021 17.00
V Slovenskem planinskem muzeju se lahko pohvalijo z novo pridobitvijo – pikčasto majico Tadeja Pogačarja, ki jo je lani osvojil kot najboljši kolesar gorskih vzponov na Dirki po Franciji. Majico je uspelo 'iztržiti' kustodinji muzeja Saši Mesec, ki je tudi sama ljubiteljica kolesarjenja.

Dom upokojencev Idrija pleše na Jerusalemo
11. 07. 2021 18.22
Vesna Tomazini, predana medicinska sestra, ki dela v Domu upokojencev Idrija, je po izjemno napornih, težavnih covidnih časih želela v dom vnesti pozitivni duh, veselje in občutek, da nič ni pretežko, če ljudje držimo skupaj. Pomislila je, kako lepo bi bilo, če bi se po dolgem obdobju odtujenosti znova povezali. Zamislila si je, da bi zaplesali in se na ta način zahvalili vsem, ki so jim v težkih časih stali ob strani. Ni bilo treba reči dvakrat in plesal je cel dom. Srčno gesto so posneli in nastal je video, ki so ga objavili tudi na spletu.

Morje ima 1.276 prebivalcev
11. 07. 2021 15.12
Na seznamu krajevnih in uličnih imen v Sloveniji najdemo vrsto zanimivih, ki nas na nekaj spominjajo in pri katerih pomislimo, da je bilo navdih za poimenovanje kar najbližje drevo ali grm. Na začetku leta 2021 je bilo v naši državi 6.036 naselij in 10.173 ulic. Surs je zbral nabor tistih, ki imajo po njegovi oceni nenavadna imena.

Plezanje po ferati Ožarjeni kamen do nadaljnjega ni dovoljeno
08. 07. 2021 14.20
Zavarovana plezalna smer oziroma ferata Ožarjeni kamen v bohinjski občini, ki je priljubljena med planinci, poteka po zelo krušljivem terenu. Planinka je na njej zaradi podora skal preminila. Na PZS opozarjajo, da je smer nevarna, saj ni dovolj dobro opremljena in nima ustreznih dovoljenj oziroma soglasij. Policisti so izhodišče ferate zavarovali s policijskim trakom, da bi planince odvrnili od plezanja po njej.

V avgustu se začenja prenova Celovške ceste
08. 07. 2021 12.58
Zaključuje se postopek javnega naročila izvajalca obnove 4,3 kilometra dolgega odseka Celovške ceste v Ljubljani. Na infrastrukturnem ministrstvu računajo, da se bodo gradbena dela pričela avgusta in bodo trajala dva meseca. Med obnovo je predvidena polovična zapora, zaradi česar bodo lahko nastali zastoji. Kje drugje lahko še pričakujemo gnečo zaradi gradbenih del na voziščih?

Zaplet pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča
07. 07. 2021 09.41
Na prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah je glas oddalo 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Pobudniki referenduma pa opozarjajo na težave pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Pavšič Janši na seji DZ izročil povabilo na zaslišanje
05. 07. 2021 11.38
Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, se bo ponovno sestala 24. septembra. Predvideno je zaslišanje predsednika vlade Janeza Janše, ki se zadnje seje komisije minuli teden ni udeležil. Predsednik komisije Robert Pavšič je Janši vabilo na zaslišanje izročil kar na seji državnega zbora.

Kako nas pred soncem varujejo kreme za sončenje?
04. 07. 2021 17.33
V poletnih mesecih več časa preživljamo na prostem. Čeprav ima sonce tudi dobre učinke – greje nas in nam pomaga tvoriti D-vitamin – se zaradi tega ni treba namerno sončiti, opozarjajo strokovnjaki. Sonce namreč povzroča poškodbe kože, ki se lahko razvijejo v kožnega raka. Zato se mu, če je le mogoče, izogibajmo med 10. in 17. uro. V vsakem primeru pa se zaščitimo s sredstvom za sončenje. Kako nas pravzaprav varujejo tovrstne kreme in kako jih je najbolje uporabljati?

'Če bomo zbrali dovolj denarja, bomo z gradnjo koče končali naslednje leto'
03. 07. 2021 17.25
Frischaufov dom na Okrešlju, ki je novembra 2019 zgorel zaradi napake na električni napeljavi, so na novo začeli graditi lansko jesen. Ker je bila letošnja zima radodarna s snegom, delavci malce zaostajajo z delom. Načrtovali so, da bo koča pod streho konec junija, zdaj vse kaže na začetek avgusta. V teh dneh na Okrešlju pričakujejo Slovensko vojsko, ki jim bo s helikopterjem pripeljala material za postavitev lesenega dela novega doma. Za zasilno oskrbo planincev pa je že odprta začasna brunarica.