korošec

Heroji: tudi 150-krat na krvodajalskem stolu
03. 12. 2019 17.07
Darovati kri je verjetno ena od najplemenitejših oblik pomoči sočloveku. Slovenci imamo kar nekaj posameznikov, ki se tega dobro zavedajo. Da bi nekomu rešili življenje, so na laboratorijski stol sedli že več kot 100-krat. Med njimi so trije Štajerci, ki so se jim zahvalili v Centru za transfuzijsko medicino v UKC Maribor.

Test medu: slovenski med v vrhu
22. 11. 2019 11.44
Rezultati vzorcev medu so pokazali razveseljivo sliko – kot najboljši se je izkazal slovenski med, so ugotovili na Zvezi potrošnikov Slovenije. Prav vsi vzorci so bili skladni z zakonodajo, potvorb niso našli. Tudi po okusu je slovenski med zasedel prvo mesto. Problem pa je, da potrošniki pogosto ne morejo razbrati, od kod točno je med.

Sreča je umetnost, ali je možna na delovnem mestu?
21. 11. 2019 15.15
Kako pomembno je, da se v službi dobro počutimo in kako delodajalci lahko pripomorejo k temu? V Slovenijo je prišel Meik Wiking, direktor danskega inštituta za srečo, ki je spregovoril o pomenu sreče na delovnem mestu. Mi smo se z njim pogovarjali tudi o drugih dimenzijah sreče – kaj nas pravzaprav naredi zadovoljne, zakaj nekateri ljudje znajo biti srečni in drugi ne?

'Imeti moramo ničelno toleranco do finančnih 'lumparij', ki uničujejo gospodarstvo'
19. 11. 2019 17.56
Finančni kriminal, kibernetske prevare, korupcija, davčne utaje, netransparentnost državnih poslov, razpisi … prevare, ki eni strani prinašajo ogromne dobičke, drugi izgube. Samo stroški korupcije v Sloveniji znašajo 3,5 milijarde evrov. Prevare so globalni problem, do katerih je treba imeti ničelno toleranco in jih je treba razkrivati. To je glavna misel, ki so jo izpostavili udeleženi strokovnjaki otvoritvene slovesnosti Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah.

Preddvorski župan skrival, da je občina na račun dobila 4,7 milijona evrov?
18. 11. 2019 12.31
Občina Preddvor je prejšnji mesec od neznanega vplačnika na prehodni davčni podračun prejela 4,7 milijona evrov. Sredstva so delno že porabili za odplačilo kreditov, tri milijone evrov pa bodo porabili za naložbe. A zdaj na župana padajo očitki, češ da svetnike o svojih odločitvah, kam bo šel denar, ni niti seznanil niti jih ni vprašal za mnenje.

Ali so težki delovni pogoji in neznosen urnik nujno zlo medicinskih sester?
16. 11. 2019 07.00
Medtem ko so razmere predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic alarmantne, ker medicinske sestre zaradi težkega, slabo plačanega dela vse pogosteje zapuščajo bolnišnice, pa na ministrstvu za zdravje s prstom kažejo na delodajalce. "Na njih je, da zagotovijo ustrezne delovne pogoje," so prepričani. Na odhajanje zdravstvenih delavcev pa gledajo kot na globalni problem. Ali država res nima nič skupnega s stanjem v zdravstveni negi?

Razmere v hribih resne: zdrsnil in se poškodoval
15. 11. 2019 10.43
Planinec je pri sestopu z Vodiške planine zdrsnil na listju in se poškodoval. Reševali so ga radovljiški gorski reševalci. V hribih so razmere postale resne, saj je v višjih legah zapadel sneg, v nižjih pa listje prekriva poti. Oboje zelo drsi in močno povečuje možnosti za padce in zdrse.

Tožilka spremenila obtožnico, Korošcu grozijo štiri leta zapora manj
11. 11. 2019 18.39
Preobrat v sojenju Janu Korošcu, ki je marca letos na Dunajski cesti v Ljubljani močno pijan in pod vplivom drog na prehodu za pešce do smrti zbil dva pešca. Tožilka se je odločila, da spremeni obtožnico. Zdaj mu očita le še kaznivo dejanje povzročitve nesreče iz malomarnosti in eno dejanje zapustitve poškodovanca, zato mu, namesto dvanajstih let zapora, zdaj grozi le še osem let.

Samohranilki, ki je zaradi birokratske napake skoraj ostala brez stanovanja, obljubili nov dom
08. 11. 2019 15.37
Kaj lahko pomeni birokratska napaka? Za mater samohranilko velik problem – grozi ji, da se bosta morali s hčerko izseliti iz stanovanja, ki je v lasti občinskega podjetja Nepremičnine Celje. Mati je pravočasno oddala vlogo za podaljšanje najema in Nepremičnine so ji ga podaljšale za osem let. Ko pa je mati z notarjem mesec dni pozneje določila datum podpisa nove najemne pogodbe, so jo isti dan poklicali iz Nepremičnin in rekli, da so se zmotili ter da je v stanovanju lahko le še pol leta.

Bratuškova dala 'zeleno luč' za ženski lik na semaforju in požela val kritik
04. 11. 2019 17.14
Alenka Bratušek je spremenila pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah, ki med drugim dovoljuje, da je na semaforjih za pešce silhueta s krilom. Do konca letošnjega leta naj bi jih nekaj zaživelo ob državnih cestah. Odločitev ministrice pa na družbenih omrežjih dviguje prah – javnost se sprašuje, ali je ženska s krilom na semaforju res tako pomembna, da ji je treba posvečati pozornost.

'Kokos niso samo tropske sanje, kokos je življenje'
02. 11. 2019 09.41
Kokos je lahko rešitev, sta se domislili Slovenka in njena prijateljica iz Poljske, ki živita na indonezijskem otoku Lombok, kako bi lahko pomagali domačinom, ki jih je lani močno prizadel potres. Nastal je projekt Coconesia, ki vsem na svetu omogoča, da posvojijo kokosovo palmo. Podporniki prejmejo izdelke iz palme, domačini pa na ta način dobijo delo.

HACCP sistem: trn v peti gostincev in živilcev?
30. 10. 2019 06.00
Inšpektorji so pri nadzoru pekarn in gostiln ugotovili, da se številne ne držijo pravil, ki zagotavljajo, da bi potrošniki kupili ali na krožnik dobili neoporečno in varno hrano. Ta pravila so sicer izdelana in jasno zapisana – imenujejo se HACCP sistem. A kaj pravzaprav določa HACCP, kaj je njegov glavni namen? Pogovarjali smo se s strokovnjakinjami iz Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana in obiskali njihov Center kulinarike in turizma.

Hajdi prazuje že šesto obletnico poroke
27. 10. 2019 11.17
Hajdi Korošec Jazbinšek, ki je zaslovela pri rosnih 13 letih, s svojim soprogom Urbanom Jazbinškom praznuje šesto obletnico poroke. S fotografijami na Instagramu je obeležila njuno pomembno prelomnico.

'Analizi sta pokazali, da je elektrofiltrski pepel nenevaren odpadek'
24. 10. 2019 11.58
HSE-Energetska družba Trbovlje je začela prevzemati in skladiščiti elektrofiltrski pepel iz Energetike Ljubljana. Medtem ko civilna iniciativa temu močno nasprotuje, češ da odpadek škoduje zdravju in okolju, je trboveljski občinski svet pepelu prižgal zeleno luč, čeprav je sprva nasprotoval, da bi se skladiščil v njihovi občini. Z občine so nam pojasnili, zakaj so si premislili.

'Ali smo v Trbovljah res željni pepela na vso domačo onesnaženo podlago?'
23. 10. 2019 10.19
Potem ko je sredi poletja prebivalce Trbovelj močno vznemirilo, da bo tamkajšnja energetska družba začela skladiščiti pepel, ki ostane po zgorevanju premoga v ljubljanski toplarni Energetika Ljubljana, ga bo zdaj zares začela prevzemati. Iz HSE-Energetske družbe Trbovlje zagotavljajo, da gre za nenevaren odpadek, ki ga bodo predelali v gradbeni material. Trboveljčani jim ne verjamejo, proti pepelu se bodo borili naprej.

Ameriški producent Anthony: 'Zgodba izpod Mangarta je našla mene'
21. 10. 2019 17.25
Znamenita smučarska tekma na Mangartu takoj po vojni, junija 1945, kjer so tekmovali ameriški vojaki 10. gorske divizije, je že skoraj utonila v pozabo, zdaj pa jo obujamo na obeh koncih oceana. Upokojeni brigadir Janez Kavar je o dogodku izbrskal najmanjše podrobnosti in z zgodbo tako navdušil ameriškega producenta hiše Warren Miller Chrisa Anthonyja, da je o tekmi posnel dokumentarec. Uradna svetovna premiera bo junija 2020 v Bovcu.

Čez travnike, gozdove in vasi okoli Triglava
19. 10. 2019 10.20
Medtem ko tuji mediji že nekaj časa pišejo, opevajo in čakajo, da zaživi nova slovenska pohodniška pot okoli Julijskih Alp – Juliana Trail, je ta zdaj uradno ugledala luč sveta. Gre za 270 kilometrov dolgo pot, ki obkroži Triglav, a nanj ne stopi. Bistvo Juliane Trail je, da razkrije manj obljudene kotičke in pripomore k razbremenitvi krajev, ki jih turizem preveč duši.

'Ljudje, ne sekirajte se, ko boste šli na plažo, se spomnite name'
18. 10. 2019 16.45
Vsem dobro poznani kantavor Adi Smolar je s triurnim koncertom v ljubljanski Cvetličarni obeležil letošnjo 60-letnico, ko ima še posebej veliko koncertov. Adi zna ceniti življenje in vse, kar nam je dano, hkrati pa mu lahko zaželimo le, da bi še dolgo razdajal svoje pozitivne misli in energijo.

'Naše izkušnje kažejo, da revščina močno vpliva na otrokov razvoj'
17. 10. 2019 17.13
Zakaj morajo otroci izstopiti iz avtobusa, če jim njihovi starši ne morejo plačati šole v naravi? Zakaj ne smejo plesati na valeti, če starši nimajo denarja za plačilo plesnih vaj? O tem, da bi morali imeti vsi otroci enake možnosti in kako neenakost zaznamuje njihova življenja, so ob mednarodnem dnevu boja proti revščini spregovorile tri predstavnice programa Botrstvo in ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Razkrivamo: več kot 260 kršiteljev, kar 44 gostinskih obratov začasno zaprtih
14. 10. 2019 16.06
V uredništvu smo na podlagi Zakona o dostopu do informacij javnega značaja pridobili inšpekcijske odločbe, ki jih je v lanskem letu izdala Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Na zemljevidu lahko preverite, katere gostilne so bile sporne, in preberete o kršitvah, ki so jih inšpektorji zaznali. Velika večina je nepravilnosti odpravila, a nekateri so prepovedi dobili tudi večkrat.

Slovenija dobila 76 novopečenih policistov
09. 10. 2019 17.46
Na Policijski akademiji v Tacnu je zaprisegla tretja redna generacija – 16 študentk in 60 študentov. Za kadrovsko podhranjeno policijo je to velika pridobitev, čeprav se zavedajo, da bo treba vložiti še veliko truda, da jih bodo v svoje vrste privabili še več. Trenutno bi namreč Slovenija potrebovala še okrog 700 policistov.

Adi Smolar: Ljudje premoremo človečnost, a včasih nanjo pozabimo
07. 10. 2019 07.00
Adi Smolar letos praznuje častitljivih 60 let, ki jih ni obeležil z velikim praznovanjem, saj pravi, da praznuje med ljudmi, s svojim občinstvom. Z nami se je ozrl na svojo kariero, življenje in v prijetnem klepetu pred velikim ljubljanskim koncertom delil nekaj pomembnih življenjskih naukov.

Zadnja leta so v modi kratka imena
06. 10. 2019 07.09
Slovenci smo poimenovani s skoraj 57.000 različnimi imeni. Na lestvici najpogostejših še vedno zasedata prvi mesti Franc in Marija, čeprav se starši zdaj le še redko odločijo za ti dve imeni. Znova je postal bolj priljubljen Marko, saj se je ime povzpelo s tretjega na peto mesto. Kar 70 odstotkov imen od vseh imen Slovencev se je lani pojavilo samo po enkrat.

Poklical gorske reševalce, nato pa sam sestopil v dolino
04. 10. 2019 12.04
Čeprav je navadno jesen v hribih lepa in ob sončnih dnevih gore kličejo k osvajanju vrhov, se razmere v tem času precej spremenijo. To s sabo prinese več možnosti za nesreče, zato se je treba ustrezno opremiti in prilagoditi razmeram. Dober in slab primer intervencije so obravnavali gorski reševalci iz Tržiča in Mojstrane.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali
04. 10. 2019 10.26
V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

'Gosenice moljev se pregrizejo skozi tanjšo embalažo iz plastike'
02. 10. 2019 06.42
Odprete embalažo moke, riža, pšeničnega zdroba, semen … ki ste jo pred časom dobro zaprli, a vas ponovno preseneti prizor – v živilu so nitke podobne pajkovi mreži in leglo gosenic. Razočarani ugotovite, da niste bili uspešni v boju s kuhinjskimi molji, kljub temu da ste upoštevali različne nasvete. Ker gre za pogost scenarij v gospodinjstvih, smo se o teh škodljivcih in kako se jih znebiti, pogovarjali s strokovnjakom za metulje.

Luka Basi na odru razprodanih Križank
29. 09. 2019 18.06
Dalmatinske melodije so v slabih treh letih med zvezde doma in na Hrvaškem ponesle Luko Basija. Zvesti gledalci Slovenija ima talent se ga bodo spomnili iz šova, kjer je tudi začel svojo kariero, tokrat pa je Korošec stal na odru razprodanih Križank. Luka si je tak koncert zamislil za leto 2025, pa so ga oboževalci prehiteli, zato ni skrival solz sreče.

'Brez karakterja ni teatra'
29. 09. 2019 07.00
Čar in umetnost lutkarstva sta, kako neživi stvari, nekemu predmetu, vdahniti življenje. O lutkarskem poklicu, ideji in nastanku lutke in kamišibaja smo se pogovarjali s priznano lutkovno ustvarjalko Jeleno Sitar in etnomuzikologom Igorjem Cvetkom, umetniško-raziskovalnim tandemom lutkarskega gledališča Zapik, ki sta pripravila razstavo Od skice do lutke.

Nepalski veleposlanik: Naš cilj je sprejeti dva milijona turistov naslednje leto
21. 09. 2019 17.18
Slovenijo je obiskal nepalski veleposlanik, ki ima sedež na Dunaju in je pristojen tudi za našo državo. Njegov namen obiska je bil predvsem poslovno naravnan. Ob tem državi že dolgo časa povezujejo gore, saj je Slovenija prva, ki je v Nepalu odprla gorniško šolo. Ker je naslednje leto leto turizma v Nepalu, nam je veleposlanik pojasnil, kaj želijo doseči, z njim pa smo se pogovarjali še o drugih aktualnih temah.

Poginuli labodi v Žalcu: kdo je odgovoren za bolne divje živali in kadavre?
21. 09. 2019 15.18
Na nas se je obrnila bralka, ki je poskrbela za bolnega labodjega mladiča, potem ko sta že poginila odrasla labod in raca ob jezeru Vrbje v Žalcu. Tudi mladič je kljub zdravljenju poginil. Po besedah bralke Nacionalni veterinarski inštitut Celje, ki je zadolžen za odstranitev kadavrov, po truplo mladiča ni hotel priti. Z inštituta odgovarjajo, da je bralka od njih zahtevala obdukcijo, česar pa ne počnejo brez napotnice veterinarja. Kaj storiti, če najdemo bolno divjo žival ali njeno truplo?