kulturni boj

Napad hroščev na starodavne knjižne zaklade

15. 07. 2025 15.02

Najstarejša madžarska knjižnica se je podala v boj za ohranitev 100.000 knjig. A 'sovražnik', ki jim stoji nasproti, niso ogenj, vlaga, ali kakšen drug element, ki navadno ogroža dragoceno knjižno zapuščino, pač pa hrošči.

Klakočar Zupančičeva in Janković nasmejana na odru: Ljubljana je odprto mesto

14. 06. 2025 08.07

Festival Parada ponosa se je zaključil s paradno povorko, ki so jo označili kot protest proti sistemski tišini, odpor proti normalizaciji sovraštva in zavezo k vztrajanju. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v nagovoru na Kongresnem trgu dejala, da je Parada ponosa opomin, da svoboda, čeprav je ustavno zagotovljena, še vedno ni samoumevna.

Janezu Janši še uradno vnovičen mandat za vodenje SDS

24. 05. 2025 07.30

SDS je Janezu Janši z veliko večino podelila že deseti mandat na čelu stranke. Tudi tokrat je bil edini kandidat. Izmed 4636 članov, ki so oddali svoj glas, ga je podprlo 4563, proti jih je bilo 58, 15 glasovnic je bilo neveljavnih. Člani SDS so ob tem sporočili: "Dobrega direktorja se ne menja, dobrega predsednika tudi ne." Janša je medtem v govoru dejal, da bo stranka do naslednjih volitev gradila koalicijo z volivci, puščico pa je usmeril v politično levico. Na kongresu so sicer potrdili tudi 14 programskih resolucij. V Levici so bili kritični, da SDS zganja moralno paniko in kulturni boj.

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota

31. 03. 2025 16.12

SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Levica v ovadbi SDS očita kršitev proste odločitve volivcev

12. 03. 2025 15.23

Levica SDS zaradi plakatov, s katerimi nagovarjajo k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, očita instrumentalizacijo umetnosti za lastne politične točke ter obračun z Levico. Pri tem po njihovi oceni zavajajo in manipulirajo, zato bodo SDS kazensko ovadili zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev.

V 30 minutah na štirih lokacijah ubil 12 oseb: v Podgorici zagorele sveče

02. 01. 2025 07.37

Črni gori je zavita v črnino. Začelo se je tridnevno žalovanje zaradi tragedije na novoletni dan. 45-letni moški je strelski napad pričel v gostinskem lokalu, nato pa je v 30 minutah na štirih lokacijah ubil 12 ljudi, med njimi tudi dva otroka, še štiri pa huje ranil. Črnogorski premier Milojko Spajić je za petek sklical izredno sejo sveta za nacionalno varnost, na kateri bodo razpravljali tudi o morebitni popolni prepovedi posedovanja orožja.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec

01. 11. 2024 11.58

Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Na filmskem festivalu v Benetkah slavil film s slovensko koprodukcijo

07. 09. 2024 17.04

Nizozemski film Alfa., ki je nastal v koprodukciji s slovensko produkcijsko hišo Staragara, je na 81. filmskem festivalu v Benetkah osvojil nagrado Europa Cinema Label 2024. Nagrado podeljuje vseevropsko združenje Europa Cinemas, ki pod svojim okriljem združuje več kot 3000 umetniških kinematografov po celi Evropi.

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?

10. 06. 2024 07.14

Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

V terorističnem napadu v Moskvi vsaj 40 mrtvih, napadalci naj bi bili na begu

22. 03. 2024 18.48

V Moskvi je vsaj pet oboroženih zamaskirancev vdrlo v koncertno dvorano in začelo streljati, pri čemer je bilo po podatkih Zvezne varnostne službe (FSB) ubitih vsaj 40 ljudi, več kot 100 pa je ranjenih. V napadu so odvrgli tudi granato oz. zažigalno bombo, ki je zanetila požar. Oblasti so sporočile, da je požar na stavbi pod nadzorom. Posredovale so ruske specialne enote, v stavbi je odjeknilo več strelov. Po nekaterih informacijah naj bi bili napadalci na begu, oblasti so sporočile, da iščejo dva avtomobila znamke renault, v katerih naj bi se pripeljali in odpeljali napadalci. Odgovornost za napad v Moskvi naj bi prevzela Islamska država.

Na dražbo gre simbol maoizma: Mao Cetungova Mala rdeča knjižica

28. 02. 2024 15.59

Mala rdeča knjižica po kulturni revoluciji na Kitajskem ni bila ravno cenjena, vendar pa njena priljubljenost ni nikdar upadla. Zgodnja izdaja Mao Cetungove rdeče knjižice gre zdaj na dražbo, kjer naj bi dosegla več kot 35.000 evrov.

Sedem let gibanja #MeToo: kulturni premik v Hollywoodu

12. 01. 2024 10.58

Nova raziskava hollywoodske komisije v zabavni industriji ugotavlja, da se je kultura Hollywooda v letih po padcu Harveyja Weinsteina in začetku gibanja #MeToo spremenila, vendar mnogi še vedno ne verjamejo, da bodo spolni nadlegovalci odgovarjali za svoje zločine.

Filmi, ki so krojili leto 2023

29. 12. 2023 06.00

Iztekajoče se leto je postreglo z obilico filmskih poslastic, z nekaj zanimivimi domačimi filmi, poleti smo bili priče tudi fenomenu Barbenheimer, sicer pa smo dobili tudi kopico nadaljevanj znanih filmskih franšiz, od Krika, Indiane Jones, do Marvelovih filmov pa vse do Žage, Izganjalca hudiča in Aquamana. Preberite si tudi, kdo vse iz filmskega sveta nas je zapustil v letu 2023.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Slovenija na lestvici medijske svobode napredovala za štiri mesta

03. 05. 2023 07.09

Na lestvici medijske svobode, ki jo od leta 2002 objavlja organizacija Novinarji brez meja (RSF), je Slovenija od lani napredovala za štiri mesta. Ministrstvo za kulturo ob svetovnem dnevu svobode medijev ugotavlja, da kljub napredovanju Slovenije na lestvici medijske svobode še ne moremo biti zadovoljni, saj so razmere na RTVS zaradi preteklega političnega vmešavanja v vodenje RTVS še vedno slabe.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic

19. 04. 2023 06.10

V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

V državnem zboru interpelacija, pred njim protivladni protest

19. 04. 2023 19.45

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je na Trgu republike pripravilo protest, ki ga je naslovilo z "Za Slovenijo in resnico! Proti rušenju temeljev slovenske enotnosti in državnosti". Protestnike je na ulice pognal prav povod za poskus interpelacije vlade, združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine, z očitkom vladi, da delijo Slovence.

Fašizem v 21. stoletju?

31. 12. 2022 08.21

Konec meseca oktobra je minilo 100 let od fašističnega pohoda na Rim in začetka fašistične vladavine v Italiji. Ta dogodek je bil prelomen v zgodovini fašizma, vendar pa je 100-letnica minila brez velikih dogodkov in razmislekov o samem fašizmu. To je toliko bolj presenetljivo, če vemo, da se v zadnjem desetletju pojmi "fašizem", "fašist", "fašističen" ipd. uporabljajo vse pogosteje za označevanje političnih strank in organizacij, ki odkrito simpatizirajo z ekstremno desnimi in konservativnimi idejami in praksami, hkrati pa so postale tudi volilno uspešne na različnih koncih sveta.

Umrl dolgoletni urednik in direktor Dela Tit Doberšek

28. 10. 2022 15.54

V 79. letu starosti je umrl Tit Doberšek, dolgoletni novinar, urednik in direktor Dela. Zaradi svojega odmevnega novinarskega dela je bil zagotovo eden od najvidnejših slovenskih časnikarjev. Na Delu je bil vse od leta 1968, ko je začel delati kot reporter v ljubljanski redakciji.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Spomin na antifašističnega Tigra s priokusom zmage skrajne desnice v Italiji

27. 09. 2022 20.08

V novogoriškem gledališču so s slavnostno akademijo obeležili 95. obletnico tajne protifašistične organizacije TIGR, ki je bila leta 1927 ustanovljena na Nanosu. Udeleženci organizacije so se odločili za upor proti fašistom. Med njimi je bil tudi boj za slovenski jezik. TIGR v Italiji še danes velja za teroristično organizacijo, vendar pa potekajo prizadevanja za rehabilitacijo tigrovcev. A tudi ta prizadevanja so v luči zmage italijanske skrajne desnice ogrožena. "Zato mora biti glas nas Primorcev, ki smo bili žrtve italijanskega fašizma, še toliko glasnejši," je jasen predsednik Društva TIGR Primorske Gorazd Humar.

Klakočar Zupančič: Naši predniki na Primorskem niso bili hlapci

14. 09. 2022 22.09

V portoroškem Avditoriju se je odvila državna proslava ob 75. obletnici vrnitve Primorske matični domovini. Slavnostna govornica, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, je poudarila, da naši predniki na Primorskem niso bili hlapci, ampak antifašisti, predvsem pa pokončni in enotni.

V ozadju odmevne afere tudi financiranje kulturne elite

25. 08. 2022 06.00

Slovenijo pretresajo izpovedi domnevnih, tudi mladoletnih žrtev na zabavah 28-letnega novomeškega kulturnika Dušana Josipa Smodeja. Zabave s prekomernimi količinami prepovedanih drog GHB, tako imenovanih drog za posilstvo, pri čemer dekleta pričajo tudi o fizičnem nasilju in spolnih odnosih brez privoljenja, naj bi se dogajale že leta. Da je večina ljubljanske kulturne scena vedela za te tako imenovane GHB zabave, kroži po družbenih omrežjih. In da ima Smodej zato toliko prijateljev in zaščitnikov, ker je dobavitelj droge za vse, tako pravijo dekleta v pričevanjih. Povezave pa niso le prostočasne. V ozadju naj bi bilo tudi razdeljevanje državnega denarja prek kulturnega ministrstva in založb, prav tako v zraku ves čas visi očitek, da naj bi bil s Smodejem povezan tudi vrh Levice.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'

17. 07. 2022 08.11

Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Ali bi Slovenci imeli Češko kočo, če ne bi zgradili planinskega zavezništva s Čehi?

02. 04. 2022 16.44

Gore so globoko zakoreninjene v srca Slovencev in zgodovino naše države. Redno jih obiskuje več kot 315.000 Slovencev, Triglav smo sprejeli kot simbol slovenstva. Hribi pa ne pomenijo zgolj užitkov, občutka svobode in sreče ob osvojenem vrhu, ampak so tudi dober zgled prijateljstva in vezi med narodi. Sinonim tega je zagotovo Češka koča nad Jezerskim, ki so jo pred 122 leti zgradili Čehi, ki so bili pred prvo svetovno vojno zelo aktivni v naših gorah. O trdnem češko-slovenskem planinskem sodelovanju in Češki koči je zdaj nastal tudi igrano-dokumentarni film, čigar avtor je publicist in zbiralec zgodovinskega gradiva ter veliki prijatelja Slovenije Ladislav Jirásko.

Ni pobegnil pred vojno. Peče kruh in ga razdeljuje prebivalcem Hersona

12. 03. 2022 15.20

Medtem ko so Ukrajinci po vsej državi zbirali steklenice za izdelavo molotovk in se oboroževali, da bi se uprli ruskemu napadu, se je Pavlo Servetnik odpravil v kuhinjo. Zadnja dva tedna, odkar so Rusi napadli, je komaj kaj spal in delal 20 ur na dan, da bi nahranil ljudi v okupiranem Hersonu. 28-letnik vsak dan speče na tisoče štruc kruha, jih naloži v svoj tovornjak ali avto in se vozi po zapuščenih ulicah ter jih dostavlja ljudem, ki so vse bolj odrezani od zalog hrane, saj ta v trgovinah že primanjkuje. To mesto z okoli 300.000 prebivalci je namreč že pod ruskim nadzorom.

Norveški skrajnež Breivik na zaslišanju za predčasni izpust znova izzival

18. 01. 2022 18.24

Obsojeni norveški množični morilec Anders Breivik se je prvič po nekaj letih pojavil na sodišču, ki naj bi odločalo o tem, ali ima sedaj 42-letni skrajnež, ki je leta 2011 ubil 77 ljudi, pravico do predčasnega izpusta iz zapora. Med svojim nastopom je znova izpričal skrajna stališča.

Prešernov spomenik dobili v Zagrebu, Gajev v Ljubljani

18. 10. 2021 14.12

Predsednika Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Zoran Milanović, sta sodelovala pri odkritju spomenikov hrvaškega politika in književnika Ljudevita Gaja v Ljubljani in slovenskega pesnika Franceta Prešerna v Zagrebu. V nagovorih v Ljubljani sta izpostavila dobre sosedske odnose med državama ter obudila spomin na Gaja in njegovo delovanje za narodni preporod v 19. stoletju. Njuno srečanje sicer sodi v okvir kulturnega sodelovanja obeh držav.

Poraz parlamentarne levice na Zahodu?

16. 10. 2021 07.00

Zmaga SPD na zveznih parlamentarnih volitvah v Nemčiji in verjetna koalicija SPD-Zeleni-liberalci je zopet obudila upanje v vrnitev socialdemokracije kot močne in predvsem zmagovite politične sile v Evropi. V tem kontekstu je treba nekoliko bolj jasno analizirati dejansko vsebinsko politiko današnje levice.