kulturni boj

Kaj je Evropa zares?
09. 10. 2021 07.00
Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Pandemija, obramba, pravna država: Korupcija je izničenje demokratičnih standardov
15. 09. 2021 08.54
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu spregovorila o stanju v uniji. Izpostavila je okrevanje po pandemiji, poudarek pa je dala tudi zeleni in digitalni Evropi ter vlogi EU v svetu.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most
04. 09. 2021 19.00
Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Sejanje strahu: 'Prihajajo teroristi!'
28. 08. 2021 13.09
Dan po dveh eksplozijah in skoraj dvesto mrtvih se je pred letališčem v Kabulu znova zbralo na stotine obupanih Afganistancev. Ponesrečen ameriški umik iz države gre h koncu, ostaja pa vprašanje, kaj bo z ljudmi. Tistimi, ki so ostali, in tistimi, ki so že odšli.

Spletni nindže, prevratniki in temni denar ameriške demokracije
26. 06. 2021 08.34
Ulica pred javno osnovno šolo Mamie Fay v newyorški Astorii je bila ta volilni torek, ko so v mestu izbirali strankarske kandidate za volitve, običajno prizorišče ameriške politične kramarije. Podporniki posameznih kandidatov so mimoidoče vztrajno spraševali, ali so že oddali svoj glas in ali imajo v mislih njihovega izbranca. Ameriška demokracija deluje precej drugače od evropske, tisti dan pa je še eno glasovanje, v prestolnici dobrih štiristo kilometrov južneje, dajalo vedeti, da svetilnik demokracije ne samo izgublja svoj sij, ampak je v težavah.

Hahn o ugotavljanju kršitev načel vladavine prava: Noben primer ne bo izgubljen
09. 06. 2021 06.18
Evropski komisar za proračun Johannes Hahn je dejal, da je uredba o pogojenosti evropskih sredstev z vladavino prava v veljavi od 1. januarja in da bodo vse morebitne kršitve v povezavi z uredbo po tem datumu zajete. Evropska komisija že dela na ugotavljanju kršitev načel vladavine prava v povezavi z uporabo evropskih sredstev, je dodal.

Le Monde Janšev obisk pospremil s člankom o 'maršalu Twittu'
29. 04. 2021 12.36
Francoski časnik Le Monde je ob obisku slovenskega premierja Janeza Janše v Franciji objavil obsežen članek o "maršalu Twittu", v katerem tudi s pomočjo slovenskih sogovornikov spregovorijo o vojni slovenskega premierja z mediji ter njegovem zgledovanju po madžarskem kolegu Viktorju Orbanu.

Sporen plakat, ki opozarja na nasilje, razburja: 'Naredili smo napako'
25. 04. 2021 10.42
Na ljubljanskih ulicah razburja plakat nevladnih organizacij, katerega namen naj bi bil opozarjati na porast nasilja v obdobju pandemije. A plakat je razburil javnost, saj je na plakatu podoba otroka z materinim znamenjem in modrico, ki je poimenovana kot očetovo znamenje. Pri tem se poraja vprašanje, ali ne gre za stereotipizacijo vseh očetov kot nasilnežev. Ali takšna komunikacija, ki naj bi opozarjala na družinsko nasilje, kulturni boj med ženskami in moškimi še poglablja, namesto da bi ga reševala? Nevladne organizacije, ki so plakat naročile, so priznale napako. To so v tem času sicer že popravili – zdaj je tako na plakatih namesto napisa 'očetovo znamenje' napis 'znamenje nasilja'.

Simoniti ostaja minister, podporo sta mu odrekla del SMC in poslanec Desusa
25. 03. 2021 10.37
Vasko Simoniti ostaja minister za kulturo, saj je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB. Za je od 83 navzočih poslancev glasovalo 43, proti jih je bilo 40. A podprli so jo tudi trije poslanci SMC – Branislav Rajić, Janja Sluga in Igor Zorčič – ter Desusov Jurij Lep. Interpelacija bi sicer uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

Reforma pop glasbe na Madžarskem buri duhove: bojazni pred cenzuro
23. 03. 2021 07.29
Madžarska vlada načrtuje oživitev lokalne pop scene, v kar bi vložila 62 milijonov evrov. Načrt vključuje sredstva za iskanje in usposabljanje talentov ter subvencije za ustvarjanje vsebin in marketing ter za zagotavljanje infrastrukture. Načrt je naletel na bojazni o možnem političnem vplivu in cenzuri.

Novi obrazi ali kolaps liberalne politike?
20. 03. 2021 07.00
Neuspeh opozicijskega projekta KUL, vnovični vznik in odhod iz politike Karla Erjavca, nestrankarska disciplina, notranja trenja v SMC-ju ter vsesplošna kriza zaradi covida-19 so znova obudili že dobro desetletje trajajočo politično igro pred vsakimi parlamentarnimi volitvami – iskanje "novega obraza", ki bo "združil" levo-liberalno sredino z namenom, da se prepreči zmago Janeza Janše na naslednjih volitvah.

14-letnik ob rojstvu ostal brez mame, koronavirus mu je vzel tudi očeta
27. 12. 2020 20.03
V prazničnem času postajajo stiske ljudi vse bolj izrazite. Človekoljubne organizacije iz dneva v dan dobivajo več klicev na pomoč, nanje se obračajo družine, ki pred epidemijo niso poznale finančnih težav. Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje se te dni trudi pomagati tudi 14-letnemu fantu, ki je ob rojstvu izgubil mamo, ki je umrla zaradi zapleta pri porodu, pred nekaj dnevi pa je boj s covidom-19 izgubil še njegov oče. Pomagate mu lahko tudi vi.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06
Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02
Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Popoviča ne bo na gospodarsko ministrstvo, Rupel kandidat za predstavnika Ovseja
17. 09. 2020 16.58
Vlada je danes potegnila več odmevnih kadrovskih potez. Med drugim je za slovenskega kandidata za predstavnika Ovseja za svobodo medijev imenovala Dimitrija Rupla, na gospodarsko ministrstvo kot državna sekretarka prihaja Ajda Cuderman, in ne Boris Popovič, kot naj bi sicer sprva načrtoval Počivalšek.

Slovenija praznuje vrnitev Primorske k matični domovini
15. 09. 2020 09.35
V Sloveniji praznujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini v spomin na uveljavitev pariške mirovne pogodbe leta 1947, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Ob državnem prazniku, ki sicer ni dela prost dan, bo po državi potekalo več slovesnosti, osrednja pa je bila že v soboto v Ankaranu.

Karavana pokroviteljev: odsev marketinškega fenomena dirke po Franciji
13. 09. 2020 06.00
Slabo uro, preden je bil v Clermont-Ferrandu predviden start 14. etape, je med množico na obeh straneh ograje zapeljalo posebej za Tour prirejeno vozilo, na katerem so zaposleni med navijače metali sponzorske obeske. Za enega se je med starejšo gospo in približno sedem let starim dečkom vnel pravi boj. Na koncu je obesek v žep pospravil slednji, gospa pa se je v upanju na novo priložnost pomaknila nekaj metrov stran. Takšni prizori so sestavni del karavane pokroviteljev, marketinškega fenomena, ki v dobrih treh tednih po Franciji opravi identično pot kot kolesarska karavana.

Velvet iz Amsterdama: Prostitutke dajemo veliko več kot le seks
18. 07. 2020 11.00
Vsi smo že slišali frazo 'seks se prodaja', marsikateri poslovnež za trditvijo stoji tako močno, da bi dal roko v ogenj, če ne bi držala. Potem se lahko vprašamo, zakaj tiste, ki seks res prodajajo, pogosto tako ostro in strogo stigmatiziramo. V Sloveniji je prostitucija prepovedana, Amsterdam pa velja za mesto, kjer je prostitucija cvetoč posel.

Demokracija v času koronakrize v Sloveniji
07. 06. 2020 13.00
Že več kot mesec dni potekajo protivladni protesti v različnih mestih po Sloveniji. Zaradi tega je tudi preklic epidemije in bližajočih se prvih 100 dni vlade pravi trenutek, da naredimo refleksijo protestniškega gibanja in stanja demokracije v Sloveniji.

Ameriški predsednik Trump razglasil izredne razmere v ZDA
13. 03. 2020 08.13
Avstrija v boju s koronavirusom uvaja nove ukrepe, Češka, Danska in Poljska zapirajo meje. V Luksemburgu so zaprli šole, podobno tudi v Belgiji, kjer so prenehali obratovati tudi bari in restavracije. Španija je medtem vstopila v stanje izrednih razmer. Te je razglasil tudi ameriški predsednik Donald Trump.

Guardiola: Ljudje govorijo o naslovu Lige prvakov, a nismo še pripravljeni
21. 10. 2019 10.32
Liga prvakov bo znova ogrela nogometne navijače, v torek bo zanimivo v Manchestru, kjer bo gostovala italijanska Atalanta (prenos tekme na Kanalu A in VOYO ob 20.40). Trener Pep Guardiola po zadnji tekmi v angleškem prvenstvu ni bil zadovoljen, čeprav je Manchester City zmagal.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'
06. 10. 2019 07.55
"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

Kaj je levica v Evropi izgubila 9. 11. 1989?
22. 06. 2019 07.00
V jedru delitve med levico in desnico je fundamentalni spopad med delom in kapitalom. To je verjetno srž socialdemokratske ali socialistične ideje. Spopad med delom in kapitalom je v zadnjih nekaj desetletjih prekinjen, pogosto pa se zdi, da delitev levo-desno ne obstaja več, kar v javnem diskurzu ponazarja parola o tem, da so tako ali tako 'vsi isti'.

Turški diplomati naj bi vohunili za Erdoganovimi kritiki v Sloveniji
30. 04. 2019 15.10
Turško veleposlaništvo v Ljubljani naj bi vohunilo za kritiki turške vlade in predsednika Recepa Tayyipa Erdogana v Sloveniji, poroča portal Nordic Monitor. Sklicuje se na tajne dokumente oz. uradno korespondenco, ki jo je veleposlaništvo v Ljubljani pošiljalo v Ankaro.

Kratek spomin Mariborčanov obudil Kanglerja, Fištravec snel klobuk
19. 11. 2018 13.45
Franc Kangler in Saša Arsenovič v drugem krogu napovedujeta "spoštljiv boj" do konca. Kangler iz rezultatov volitev razbira, da so Mariborčani na neki način kaznovali Fištravca, "ker ni izpolnil svojih obljub". Fištravec meni, da Arsenovič nima zadostne moralne integritete, Arsenovič pa upa, da bo v drugem krogu več govora o razvoju Maribora in ne toliko o njem osebno.

Priznal, da mu je takrat slava malce stopila v glavo
06. 02. 2018 06.30
Le kdo se ne spomni kuštravega fanta, ki je v filmu Gremo mi po svoje s taborniki raziskoval Posočje? Jureta Krefta je film že kot najstnika izstrelil med slovenske zvezde in priznal je, da mu je takrat to malce stopilo v glavo. "Še zdaj me kdo preseneti in prosi za avtogram. Včasih tudi slišim: To je pa 'un'. Ampak sem sam kriv, ker imam ves čas isto frizuro," pravi. In kaj počne zdaj?

104 leta star Boris Pahor se obrača k mladim: Potrudite se, le z vašo pomočjo lahko svet doživi spremembo
26. 08. 2017 12.04
Tržaški pisatelj Borisa Pahorja je dopolnil 104 leta. Meni, da je zdaj pravi čas, da misli, doživetja in izkušnje širi med mlade. Kot pravi, imajo le mladi v rokah priložnost, da spremenijo svet.

Domača satirična komedija Pr' Hostar navdušila že več kot 200.000 gledalcev
21. 03. 2017 18.13
Filmska senzacija Pr'Hostar, ki je od konca oktobra lani v kinematografih po vsej Sloveniji navduševala staro in mlado, se počasi poslavlja od filmskih platen. Film se v tem trenutku na lestvici najbolj gledanih slovenskih filmov nahaja na drugem mestu. Po številu gledalcev je za zdaj uspešnejši samo še mladinski film Gremo mi po svoje Miha Hočevarja, ki ga je v kinu videlo 208.646 gledalcev.

'Osebe s HIV izgubljajo službe, ne morejo k zobozdravniku'
01. 12. 2016 06.30
1. december je mednarodni dan boja proti aidsu. V letošnjem letu so virus HIV v Sloveniji odkrili pri rekordnem številu ljudi, kar 56. Od teh je še vedno večina moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Zgodnje odkrivanje oseb z virusom HIV in njihovo zdravljenje je prioriteta v boju proti tej bolezni.

To se dogaja v vašem telesu, ko pojeste velik, sočen, masten hamburger
07. 10. 2016 06.30
Povečana telesna teža je le najbolj vidna posledica pretiranega uživanja hitre hrane. Ta v telesu sproža še številne druge, zdravju škodljive procese. Sicer pa se je začela jesen. Hladni meseci večino "obdarijo" z nekaj kilogrami več. Kako se temu izogniti in kdo običajno kopiči "zimske zaloge"?