kustos

Med 224 novimi vrstami tudi opica z belimi obroči okrog oči
26. 01. 2022 13.37
Opica z belimi obroči okrog oči je med 224 novimi vrstami, ki so jih identificirali na širšem območju regije Mekong, piše v najnovejšem poročilu Svetovnega sklada za divje živali (WWF). Poročilo naravovarstvene skupine, objavljeno v sredo, poudarja potrebo po zaščiti bogate biotske raznovrstnosti in habitatov v regiji, ki vključuje Vietnam, Kambodžo, Laos, Tajsko in Mjanmar.

Slika, ki jo je kupil za okoli 80, bi lahko bila vredna skoraj 50.000 evrov
09. 01. 2022 12.15
Christopher Wright je v zadnjih petih desetletjih kot eden vodilnih umetnostnih zgodovinarjev odkril več starih mojstrovin tako v javnih kot tudi zasebnih zbirkah. Zdaj pa je ugotovil, da bi slika Anthonyja Van Dycka, ki jo je leta 1970 kupil za 65 funtov (približno 77 evrov), misleč, da gre za kopijo, lahko dejansko bila izvirnik.

V Britanski knjižnici razstava originalnih predmetov Paula McCartneyja
30. 12. 2021 21.12
V Britanski knjižnici je na ogled gradivo iz osebnega arhiva britanskega pevca, nekdanjega člana legendarnih The Beatles. Predstavljeni so rokopisi pesmi, fotografije in originalni spominki iz McCartneyjeve glasbene kariere, ki jih ima javnost sedaj priložnost videti prvič.

V Berlinu ob stoti obletnici rojstva obsežna retrospektiva Helmuta Newtona
11. 11. 2021 16.45
Berlinska Fundacija Helmuta Newtona je za lansko leto pripravila razstavo, s katero je želela obeležiti 100. obletnico rojstva enega najpomembnejših fotografov 20. stoletja, po katerem nosi ime. Načrte jim je prekrižala epidemija, zdaj pa je obsežna retrospektivna razstava Helmut Newton – zapuščina po letu dni na ogled v prostorih fundacije.

Razstava v Evropskem parlamentu vendarle bo, a pod pogoji Simonitija
27. 05. 2021 11.07
Razstava sodobne slovenske likovne umetnosti v stavbi Evropskega parlamenta v Bruslju med slovenskim predsedovanjem EU je potrjena. Bo pa postavljena pod pogoji, ki jih je določil kulturni minister Simoniti. Kot so sporočili z ministrstva, bodo v Sloveniji izbrana dela in pa tista iz stalne zbirke parlamenta razstavljena v dveh sklopih.

Razstava vendarle bo? Peterica evropskih poslancev za pomoč prosi Sassolija
20. 05. 2021 11.15
Pet od osmih evropskih poslancev iz Slovenije se je podpisalo pod pismo, v katerem predsednika Evropskega parlamenta Davida Sassolija prosijo za pomoč, da bi odpovedano razstavo del slovenskih umetnikov vendarle pripeljali v Bruselj. Predlagali so dve možnosti: postavitev bi lahko organiziral Evropski parlament sam ali pa bi nalogo prevzeli oni. V pismu manjkajo podpisi Romane Tomc, Milana Zvera in Franca Bogoviča.

Simoniti krivdo za odpoved razstave prevalil na Evropski parlament
19. 05. 2021 11.35
Minister za kulturo Vasko Simoniti je vendarle pojasnil, zakaj je odpovedal razstavo likovnih del slovenskih umetnikov v Bruslju. Za "zadrego" naj bi bilo krivo pogojevanje Evropskega parlamenta, ki je želel v razstavo vključiti tudi tista dela slovenskih avtorjev, ki so del njihove trajne zbirke. Kot pravijo na ministrstvu, na tak pogoj niso ogli pristati. "Odločitev o tem, da se razstava odpove, je bila moja," je ob tem povedal Simoniti.

Razstave pred predsedovanjem v Bruslju ne bo
17. 05. 2021 18.57
V Evropskem parlamentu so potrdili odpoved razstave slovenskih umetniških del v Bruslju, ki bi bila na ogled v času predsedovanja Slovenije Svetu EU. Kot so zapisali, jih je o odpovedi razstave obvestilo stalno predstavništvo Slovenije pri EU. Takšne občasne razstave so sicer pripravljali od leta 2011.

Metropolitanski muzej umetnosti in revija Vogue načrtujeta tradicionalni gala ples
13. 04. 2021 14.00
Metropolitanski muzej umetnosti in modna revija Vogue sta v skupni izjavi za javnost sporočila, da načrtujeta tradicionalno gala prireditev, imenovano MET gala. Ta se zgodi vsako leto v prostorih muzeja, kjer priredijo velik modni spektakel, sledi pa mu gala ples, na katerega so povabljena tudi zvezdniška imena.

Laibach maja z albumom We Forge the Future
08. 04. 2021 21.08
Skupina Laibach je za 1. maj naznanila izid novega albuma z glasbo v živo z naslovom We Forge the Future. Album, ki bo izšel pri GOD Records, je dokument nastopa skupine v madridskem Muzeju Reina Sofia 26. novembra 2017. Studijski izdelek je že mogoče prednaročiti, je sporočila skupina.

Kako so mediji pograbili dan norcev?
01. 04. 2021 07.00
Dan norcev. Vsak prvi april v letu. Dan, ko v Sloveniji, po podatkih Sursa, rojstni dan praznuje 6095 Slovencev. Dan, ko si lahko privoščite šalo na račun kogar koli in jo odnesete z bistveno manj posledicami kot sicer. Seveda je vse odvisno od šale. Prvi april, ko so svoj dan na koledarju dobili vsi ljubitelji šal in dobrih potegavščin, se imenuje tudi dan norcev. Njegova tradicija sega daleč v zgodovino, po nekaterih navedbah celo nekaj stoletij nazaj.

Laibach: Provokativen leta 1980, provokativen še vedno
20. 03. 2021 13.00
V Zasavskem muzeju Trbovlje so nedavno odprli razstavo Laibach 4 dekade, ki je posvečena štirim desetletjem v domačem in svetovnem merilu najbolj uspešne slovenske glasbene zasedbe, kar jih poznamo. O njej sta nam več povedala avtor razstave Gregor Jerman in član Laibacha Ivan Novak.

V čoln istrskega ribiča trčil morski pes: 'Meril je okoli osem metrov'
05. 03. 2021 17.18
So dogodki, ob katerih človeku zastane dih in ki se morda zgodijo le enkrat v življenju. Enega takšnih si bo najverjetneje za vekomaj zapomnil ribič iz Koromačnega v Istri, ki je doživel bližnje srečanje z morskim psom, dolgim približno osem metrov. Ribiču je kljub začetnemu šoku uspelo fotografirati žival, ki je, kot pravi, celo trčila v njegov čoln.

Končno razkrit blišč 1000 let starega križa, zakopanega na škotskem polju
24. 12. 2020 15.51
Pred leti je nek pustolovec na škotskem podeželju na polju našel kopico zakopanih predmetov. V last jih je nato pridobil tamkajšnji narodni muzej, a so ostali neočiščeni shranjeni v skladišču. Nedavno pa so si škotski restavratorji zadali nalogo, da jih obnovijo. In takrat je sledilo presenečenje: v zaprašenem arhivu so hranili pravo zakladno najdbo.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06
Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

VIDEO: Z dronom posneli še drugega velikega kita v Jadranu
08. 09. 2020 10.41
V uspešnem iskanju velikega kita v Velebitskem kanalu avgusta 2020 so raziskovalci iz Hrvaškega prirodoslovnega muzeja in Inštituta Modri svet avgusta fotografirali odraslo žival pred Starigradom in Paklenico, zadnjo soboto pa so posneli še odličen video res ogromnega gosta v Jadranu.

Legendarni aparat, ki je spremenil vsakdanje življenje, praznuje 20 let
01. 09. 2020 20.31
Minili sta že dve desetletji, odkar je Nokia uradno predstavila svoj ikonični mobilni telefon 3310. Gre za napravo, ki v trenutku pričara nostalgijo, saj je bila za kratek čas ta, po današnjih standardnih masivna naprava zelo priljubljena in za mnoge tudi prvi telefon. V spominu nam bo najbolj ostala zaradi popularne igre "Kača", v popularni kulturi pa slovi tudi zaradi mita o svoji "neuničljivosti".

Časovna kapsula razkrila skrivnosti bistriškega župana pred 100 leti
26. 07. 2020 06.58
V Ilirski Bistrici razkrivajo zgodovinske zgodbe, ki so bile več kot sto let ujete v Čenarjevi hiši, kjer je z družino prebival Franc Starec, ki je županoval Bistrici, ko je bila leta 1911 povzdignjena v trg. Vnukinja Gabrijela, ki je hišo podedovala, in njen mož Alojz Fatur sta jo zdaj prodala, a je Fatur pred tem na podstrešju v zazidanem oknu našel list z zapisi, ki ga je župan skril. A ne zgolj listine, vse, kar je v hiši ostalo, je prava časovna kapsula, ki razkriva življenje družine in tistega časa.

Grafiti - vandalizem, umetnost, družben protest, duh časa na zidovih
07. 06. 2020 07.00
Grafiti so zadnje tedne pogosto v središču pozornosti. Ste denimo zadnje tedne opazili ponavljajoč se grafit - na tla in zidove naslikano podobo piščali? Kaj sporoča? Kaj vse so grafiti? Od vandalizma do umetnosti in družbenega protesta. Od zgodovinskega konteksta do sedanjosti.

Mineva 40 let od smrti Josipa Broza Tita
04. 05. 2020 06.33
V kliničnem centru v Ljubljani je 4. maja 1980 umrl dosmrtni predsednik nekdanje Jugoslavije Josip Broz Tito. Pokopali so ga štiri dni kasneje v Beogradu. Njegova smrt je številne prebivalce takratne Jugoslavije, tudi v Sloveniji, pahnila v globoko žalost. Hkrati pa so se že pojavile prve skrbi glede prihodnosti države.

Umrl 'najslavnejši neznani umetnik na svetu' ter nekdanji partner Marine Abramović
02. 03. 2020 10.50
Ulay, s pravim imenom Frank Uwe Laysiepen, je bil svetovno znani umetnik, ki je ustvarjal med Ljubljano in Amsterdamom. Nekdanji partner umetnice Marine Abramović je umrl po dolgoletni bolezni.

V rojstnem kraju Jezusa ob božiču množice romarjev
24. 12. 2019 17.27
V Betlehemu, rojstnem kraju Jezusa, se zbirajo množice romarjev z vsega sveta, ki bodo božič praznovali v Sveti deželi. V mestu na okupiranem Zahodnem bregu že od ranega jutra v okolici in v sami baziliki Jezusovega rojstva potekajo slovesnosti ob drugem največjem krščanskem prazniku.

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji
01. 12. 2019 07.00
Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.

Slovenski paviljon na beneškem bienalu zaradi poplav zaprli predčasno
22. 11. 2019 20.26
Slovenski paviljon na beneškem umetnostnem bienalu so poškodovale novembrske poplave, zaradi česar so ga morali predčasno zapreti. Delo Marka Pehljana je poškodovano do te mere, da ga bo treba temeljito obnoviti ali celo izdelati na novo.

Avtor gole Mone Lise po presoji strokovnjakov morda sam Leonardo
05. 03. 2019 16.09
Risba, na kateri je upodobljena gola ženska, neverjetno podobna Moni Lisi, bi lahko bila Leonardovo delo, ocenjujejo strokovnjaki iz pariškega muzeja Louvre. Doslej je bilo znano, da je z ogljem ustvarjena risba, znana kot Monna Vanna, nastala v Leonardovem studiu, a so jo pripisovali njegovemu učencu.

V Madridu razstava Banksyjevih del brez njegove privolitve
09. 12. 2018 07.44
V madridskem centru Ifema so odprli razstavo Banksyjevih del, naslovljeno Genij ali vandal?. Razstava, ki je priljubljeni anonimni umetnik ne odobrava zaradi komercialne naravnanosti, je bila pred tem že na ogled v Moskvi in Sankt Peterburgu. Pritegnila je pol milijona obiskovalcev.

Ivana Kobilca - veličastno neprilagojena slikarka
25. 11. 2018 07.00
Ivana Kobilca je najbolj znana slovenska slikarka. Razstavljala je v Münchnu, Pragi, Trstu, Budimpešti, Zagrebu, Berlinu, kot ena redkih Slovencev se je uvrstila na znameniti pariški Salon, bila je prva Slovenka, ki se je udeležila Beneškega bienala. Rodila se je 20. decembra 1861 v Ljubljani, umrla 4. decembra leta 1926. Kot ena redkih v tistem času je živela od svoje umetnosti – bila je profesionalna slikarka.

'Nasilje nad ženskami in dekleti je globalna pandemija'
25. 11. 2018 06.00
Med letoma 2010 in 2014 je bilo v Sloveniji povprečno 1600 žensk na leto žrtev fizičnega ali spolnega nasilja. V raziskavi, izvedeni leta 2014, je polovica porodnic do svojega 31. leta že doživela neko obliko nasilja. Štiri od desetih žensk pa še vedno trpijo zaradi posledic nasilja v preteklosti, najbolj zaradi spolnega nasilja.

'Vlečemo jih iz dreka, oni pa nas pošiljajo v prve bojne vrste'
10. 11. 2018 12.07
888 dni, najmanj 250.000 mrtvih, milijon beguncev, okoli 700.000 ranjenih ali zastrupljenih z bojnimi plini, več kot 500.000 izginulih in ujetih vojakov. Številke, ki ponazarjajo soško fronto. A za njimi se skrivajo obrazi, ki so živeli in umirali na krvavem bojišču prve svetovne vojne.

Muzej nagnusne hrane: vino z mišjimi mladiči, sok z ovčjimi očmi, netopirjeva juha ...
03. 11. 2018 07.00
Bi poskusili bikov penis, vino z mišjimi mladički, najbolj smrdeč sadež na svetu ali netopirjevo juho? Kaj pa sir, ki ga pustijo zoreti skupaj z ličinkami muh? Na Švedskem so odprli muzej najbolj nagnusne hrane z vseh koncev sveta. Na njihovem 'jedilnem listu' pa se je znašlo tudi nekaj zahodnjaških jedi.