kustos

Oko in njegova resnica
26. 04. 2001 00.00
V Moderni galeriji v Ljubljani so odprli pregledno razstavo Oko in njegova resnica - Spektakel in resničnost v slovenski umetnosti. Avtor razstave, kustos Moderne galerije Igor Zabel, je zamejil koncept razstave med letnici 1984 in 2001 oziroma med dva literarna avtorja - Orwella (Živalska farma) in Clarka (Odiseja 2001), ki sta vpeljala vrsto paradigem, ki danes niso utopija, temveč realnost, denimo interaktivnost med človekom in tehnologijo, podrejenost sistemu oblasti in nadzora, transformacija človeškosti in podobno. Razstava razgrinja nekakšno metaforično mrežo, v katero kustos po subjektivni presoji umešča dela približno šestdesetih slovenskih umetnikov iz obravnavanega časa. Razstavo bodo odprli drevi ob 20. uri v zgornjih prostorih Moderne galerije in bo odprta do 27. maja.

Umetnice razstavljajo v Škucu
16. 03. 2001 00.00
V Galeriji Škuc so odprli skupinsko razstavo "somewhereovertherainbow", na kateri se predstavlja dvanajst avtoric. Umetniški vodja galerije Neon v Bologni in kustos razstave Gino Gianuzzi je prepričan, da je ločevanje na žensko in moško umetnost represivno dejanje, vseeno pa v praksi spoznava, da večina umetnic na bolj sproščen in naraven način uporablja tehnološka orodja, ki so bila tradicionalno domena moških. Razstava, ki se navezuje na esej Čarovnik iz Oza Salmana Rushdija, bo odprta do 22. aprila.

Pridobitve Umetniške zbirke NLB
24. 02. 2001 00.00
V Galeriji Avla Nove Ljubljanske banke je do 2. aprila na ogled del umetnin, ki jih je NLB odkupila v minulem letu. Vodja Umetniške zbirke NLB in kustos razstave Stane Bernik predstavlja dela Rika Debeljaka, Bojana Gorenca, Marjana Gumilarja, Zdenka Huzjana, Zmaga Jeraja, Živka Marušiča in Tuga Šušnika.

Okrogla miza o slovenski sodobni umetnosti
18. 02. 2001 00.00
V Centru za nove medije Moderne galerije v Ljubljani je v soboto 17. februarja potekala okrogla miza z naslovom Sodobna umetnost v Sloveniji. Predzadnji dan razstave Vulgata, tretje razstave U3, so oganizatorji izbrali za razmišljanje o vprašanjih in strategijah v delih sodobnih slovenskih umetnikov, o pogledih na sodobno umetnost v povezavi z institucijo U3 ter o vlogi Moderne galerije kot muzeja moderne in sodobne umetnosti. Omizje je vodil kustos Moderne galerije Igor Zabel, v debatni skupini pa so bili Zdenka Badovinac, Miran Mohar, Tugo Šušnik, Apolonija Šušteršič ter vsi trije dosedanji kustosi trienalov sodobne slovenske umetnosti: Tomaz Brejc, Peter Weibel in Gregor Podnar.

Sodobna umetnost v Sloveniji
17. 02. 2001 00.00
Na predzadnji dan razstave U3. 3. trienala sodobne slovenske umetnosti Vulgata bo v Moderni galeriji, ob 17.uri, potekala okrogla miza na temo Sodobna umetnost v Sloveniji.

Trienale sodobne slovenske umetnosti
14. 12. 2000 00.00
V Moderni galeriji so odprli tretji bienale sodobne slovenske umetnosti - Vulgata U3, ki ga je v sodelovanju z galerijo pripravil gostujoči kustos Gregor Podnar. Predstavljena bodo dela umetnikov in umetnic, ki so med leti 1990 in 2000 živeli in delovali v Sloveniji. To so Vadim Fiškin, Bojan Gorenec, Dejan Habicht in Tanja Lažetič, Ivan Ilič, Marko A. Kovačič, Darij Kreuh, Maja Licul, Marko Peljhan, Tadej Pogačar in člani skupine Irwin. Razstava bo odprta od 14. decembra 2000 do 18. februarja 2001.

Razstava o predsedniških volitvah
23. 11. 2000 00.00
Narodni muzej ameriške zgodovine na Floridi že razmišlja o novi razstavi o za zdaj še nekončanih ameriških predsedniških volitvah. Kustos Larry Bird se bo celo odpravil v Palm Beach, da bi zbral vse predmete, ki so kakorkoli povezani z letošnjimi volitvami 43. predsednika ZDA. Poleg drobnarij, kot so krogci od luknjanja papirja in volilnih glasovnic, namerava Bird za muzej dobiti tudi napravo za preštevanje glasov, ki so jo uporabili na volitvah. V ZDA še vedno ni jasno, kdo bo novi predsednik, zapletlo pa se je prav na Floridi, kjer je bila razlika med predsedniškima kandidatoma, republikancem Georgom W. Bushem in demokratom Alom Gorom, tako majhna, da so morali znova preštevati glasove.

Razstava Petra Hergolda
18. 11. 2000 00.00
V koprski galeriji Loža je v okviru razstavnega projekta Moja in druge zgodbe te dni na ogled razstava Petra Hergolda z naslovom V gospodovem vrtu so koraki tišji. To je že četrta samostojna predstavitev v okviru omenjenega projekta, tudi tokratno razstavo pa spremlja katalog, ki bo v priložnostni mapi na koncu tvoril oblikovno zaključeno celoto. Besedilo za katalog je prispeval umetnostni zgodovinar in kritik Marko Košan, kustos razstave v Loži pa je Majda Božeglav - Japelj.

Nagrada Hugo Boss Marjetici Potrč
10. 11. 2000 00.00
Slovenska kiparka Marjetica Potrč, docentka za kiparstvo na Akademiji likovnih umetnosti v Ljubljani in ustvarjalka, ki svoje zamisli predvsem o mestu - človekovem okolju predstavlja, razstavlja in uresničuje praktično po vsem svetu, je v New Yorku prejela nagrado za sodobno umetnost, ki jo bienalno podeljuje Guggenheimov muzej. Nagrado, poimenovano Hugo Boss, podeljujejo od leta 1996, dobitnici pa prinaša 50.000 ameriških dolarjev in povabilo na samostojno razstavo v omenjenem muzeju.

Razstava Jesen 2000
09. 11. 2000 00.00
V izolski galeriji Alga bodo drevi ob 19. uri odprli likovno razstavo z naslovom Jesen 2000, ki so jo v okviru medobmočne koordinacije za Južno Primorsko pripravile območne izpostave Sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti Izola, Koper, Postojna, Sežana in Ilirska Bistrica. Razstava, ki bo v Izoli na ogled do 28. novembra, se bo selila še v Koper, Ilirsko Bistrico, Sežano, Postojno in Piran.

Kdo bo gostitelj Manifeste 4?
28. 10. 2000 00.00
Četrti evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 4 bo leta 2002, v ožjem izboru za gostitelja pa sta poljska Varšava in nemški Frankfurt. Nacionalni koordinator Manifeste 3, kustos ljubljanske Moderne galerije Igor Zabel je sporočil, so člani mednarodnega odbora Manifeste obiskali že obe mesti, ki se potegujeta za prireditev. Obe mesti so ocenili kot izjemno zanimivi potencialni prizorišči omenjene odprte in nomadske prireditve, ki je v svoji tretji izdaji letos gostovala v Ljubljani.

Kulturne prireditve v Kosoveli domačiji
26. 08. 2000 00.00
Popoldne bodo v Tomaju slovesno odprli prenovljeno Kosovelovo domačijo in v njej spominsko zbirko družine Kosovel. Zbrane bodo nagovorili podpredsednik SAZU akademik Ciril Zlobec, župan občine Sežana Miroslav Klun in poslanec državnega zbora Davorin Terčon. Spominsko zbirko je uredil in postavil kustos Goriškega muzeja Borut Koloini. Družinski predmeti, dokumenti in fotografije članov družine, ki pričajo o njihovem življenju, objavljene knjige Srečka in Stanota, umetniške slike ter bogata družinska knjižnica Kosovelovih so razstavljeni v pritličju hiše. Za obnovo in ureditev domačije, v kateri je od leta 1924 prebivala družina Kosovelovih, ter za ureditev spominske zbirke družine Kosovelovih so poskrbeli Goriški muzej, Nova Gorica in Občina Sežana. Po dogovoru med Občino in Aino Kosovel, je slednja predala hišo v uporabo in oskrbo občini. Domovanje Kosovelovih je bilo v 20. in 30. letih za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev. Družina Kosovelovih je predstavljala kulturni most, ki je v začetnem obdobju okupacije Primorskim Slovencem omogočal stike z matičnim narodom, vzdrževala je stike tako s primorskimi izobraženci kot s tistimi, ki so živeli v Jugoslaviji. Po odprtju prenovljene Kosovelove domačije bo drevi v Tomaju še celovečerna kulturna prireditev, na kateri bodo svoje dosežke predstavili mladi plesalci, gledališčniki, pevci, glasbeniki in godbeniki iz Tomaja in Sežane. Skozi ves dan bo na ogled pet razstav - stanovanjske in kmečke opreme, kamnoseških izdelkov, likovnih del učencev tamkajšnje osnovne šole, cerkvenih listin iz zgodovine tomajske župnije ter kronika delovanja nekdanjih šolskih sester v Tomaju. V nedeljo, 27. avgusta, zvečer bo na Kosovelovi domačiji še literarni večer avtorjev knjižne zbirke Beletrina. Šesterica pesnikov in pisateljev, Esad Babačič, Aleš Čar, Maja Novak, Dušan Šarotar, Aleš Šteger in Jani Virk, bo pred tem, 25. in 26. avgusta, obiskala še Gregorčičevo domačijo v Vrsnem in Gradnikovo domačijo v Medani. S tremi večeri slovenske avtorske besede želijo sodelavci Beletrine počastiti spomin na tri velike primorske pesnike. Hišo v predmestju Tomaja je Anton Kosovel zgradil v začetku dvajsetih let, po tistem, ko so ga nepričakovano upokojili in družino izselili iz šolskega stanovanja. Stavba po svoji arhitekturi ni spomeniško pomembna, je pa zanimiva kot prebivališče kulturno pomembne družine, ki je predstavljala za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev, opozarja višji kustos Koloini.

Celje je zadišalo
14. 06. 2000 10.02
V Pokrajinskemv muzeju Celje so včeraj odprli razstavo z naslovom <I>Parfumi - Skrivnostni svet dišav in stekla</I>, ki odkriva skrivnosti svet uporabe, proizvodnje in embalaže za parfume, katere kustos je Jože Rataj. Katalog za razstavo, ki bo na ogled vse do 30. septembra, je oblikoval Radovan Jenko, za postavitev razstave pa je poskrbela Ksenija Baraga. Razstavo, ki jo je odprla Štefka Kučan, sta finančno podprli Mestna občina Celje in celjski Etol.

Festival računalniških umetnosti
23. 05. 2000 16.41
V Mariboru bo od danes do 27. maja na več prizoriščih potekal <A HREF=http://home.amis.net/mkc/6mfru/ target=_blank> 6. festival računalniških umetnosti</A>. Zasnovali so ga kustos ljubljanske galerije Kapelica Jurij Krpan, dr. Marina Gržinić z Znanstveno-raziskovalnega centra SAZU in Američanka Kathy Rae Huffman, svetovalka za medijske in performerske umetnosti ter spletna umetnica. Festivalska tema je odnos do telesa v umetnosti. Predstavljena bodo dela, ki raziskujejo odnose med človekom in strojem. Manifestacijo organizira Mladinski kulturni center Maribor.

Danski skupini na Metelkovi
23. 05. 2000 14.03
Danes ob 21. uri, bodo pred klubom Gromki, Metelkova mesto, trije umetniški elementi ene celote, posvečeni pravičnemu boju, ki ga kustos Jurij Krpan bije za obstoj galerije Kapelica.

Retrospektiva Lojzeta Spacala
26. 04. 2000 10.54
Včeraj so v Moderni galeriji postavili na ogled pregledno razstavo leta 1907 v Trstu rojenega umetnika Lojzeta Spacala. Razstavljenih je 100 mojstrovih slik, 150 grafik, osem poslikanih lesenih grafičnih matric, sedem skulptur v lesu, štiri tapiserije in osnutek za tapiserijo. Dela so iz vseh Spacalovih ustvarjalnih obdobij. Po 45 letih je to drugi velik pregled Spacalovega ustvarjanja v istem razstavišču, čeprav je bil Spacal v slovenskem likovnem prostoru prisoten na vseh najpomembnejših nacionalnih in mednarodnih razstavah.

Claude Closky v Mali galeriji
21. 04. 2000 15.45
V Mali galeriji na Slovenski cesti v Ljubljani se bo med 21. aprilom in 21. majem predstavil francoski avtor Claude Closky. Closkyjeva dela je izbral gostujoči kustos Ami Barak in jim dal skupni naslov Ski. Barak je direktor ustanove FRAC (Fonds regional d'art contemporain) Languedoc - Roussillon s sedežem v Montpellieru, ki je pod njegovim vodstvom postal eno najzanimivejših razstavišč sodobne umetnosti v Franciji. Pred tem je deloval kot umetnostni kritik in kustos razstav.

Retrospektiva Lojzeta Spacala v Moderni galeriji
20. 04. 2000 19.06
Od 25. aprila do 4. junija si bo v Moderni galeriji v Ljubljani mogoče ogledati veliko retrospektivo leta 1907 v Trstu rojenega umetnika Lojzeta Spacala. Razstavljenih bo kar 100 mojstrovih slik, 150 grafik ter 20 kiparskih objektov in tapiserij. Po letu 1955 bo to drugi velik pregled Spacalovega ustvarjanja v istem razstavišču.

Kustosinji Manifeste 3 v Ljubljani
01. 04. 2000 11.41
Od danes do 5. aprila bo spet na obisku v Sloveniji ženski dvojec iz kvarteta mednarodnih kustosov evropskega bienala sodobne umetnosti Manifesta 3. Bienale bo v slovenski prestolnici od 23. junija do 24. septembra letos. To sta slovaška kustosinja Maria Hlavajova in Kathrin Rhomberg z Dunaja.

Razstava Ničvredno (Neprecenljivo) še do nedelje
02. 03. 2000 13.33
Iz Moderne galerije so sporočili, da je razstava Ničvredno (Neprecenljivo) odprta le še do vključno nedelje, 5. marca. V četrtek, 2. marca, ob 17. uri je organiziran ogled razstave. V istem času poteka za otroke likovna delavnica. V soboto, 4. marca, bo pustna likovna delavnica za otroke, v nedeljo pa še eno javno vodstvo po razstavi. Vodila bo kustosinja Adela Železnik. Razstava je bila rekordno dobro obiskana, saj jo je v času od 4. februarja videlo več kot osem tisoč obiskovalcev, od tega jih je bila kar ena tretjina tujcev.

Vrednost v sodobni umetnosti
05. 02. 2000 11.19
Moderna galerija je včeraj odprla razstavo Ničvredno (Neprecenljivo), ki jo je zasnoval argentinski kustos Carlos Basualdo. Razstava, ki jo je Carlos Basualdo pripravil kot gostujoči kustos v New Yorku, vključuje dela številnih mednarodnih umetnikov, od že dolgo uveljavljenih, do tistih, ki se šele pojavljajo.

Berlin - umetnost v devetdesetih
21. 09. 1999 19.56
V Galeriji Škuc bo jutri ob 20. uri predavanje Christopha Tannerta, ki bo predaval o umetnosti v dinamično spreminjajočem se velemestu Berlin. Kot vpliven kustos in kritik, ki živi in dela v Berlinu, bo podal ''notranji'' vpogled na berlinsko umetniško prizorišče v devetdesetih.

Razstava It's comfy v galeriji Škuc
15. 07. 1999 13.35
V prostorih Galerije Škuc bodo danes ob 20. uri odprli skupinsko razstavo z naslovom It's comfy. Razstava, ob kateri je potekala tudi delavnica, se dotika vprašanj udobja, brezdelja in užitka. Likovni projekt predstavlja ''odprto strukturo dela''. Umetniki si za cilj niso postavili končni izdelek - razstavo oz. artefakt - , ampak so želeli delati v smeri, ko ''sam način dela lahko sreobrne zastavljena vprašanja oziroma določa nova''.

Fotograf Luka Mjeda v Mali galeriji CD
02. 06. 1999 14.18
Zagrebški fotograf Luka Mjeda, ki se je v zadnjih letih začel posvečati portretiranju umetnikov doma na Hrvaškem in po svetu, se bo od danes do 29. junija predstavil v Mali galeriji Cankarjevega doma.

Predavanje o umetnosti na Češkem
15. 04. 1999 11.16
Tretje predavanje v okviru izobraževalnega programa Svet umetnosti na temo Geopolitika in umetnost bo danes, ob 20. uri, v ljubljanski galeriji Škuc, kjer bo umetnostni zgodovinar in kustos Jaroslav Andel na primeru Češkoslovaške oziroma Češke govoril o spreminjajočih se stališčih umetnosti.

Predavanje Edija Muke: Permanentna nestabilnost
11. 03. 1999 16.31
V okviru niza predavanj s področja sodobne umetnosti pod skupnim naslovom Geopolitika in umetnost bo danes, ob 20. uri v ljubljanski galeriji Škuc, nato pa 12. marca ob 19. uri še v galeriji sodobne umetnosti v Celju predaval Edi Muka, umetnik, kustos in profesor na Akademiji za likovno umetnost v Tirani. Naslov predavanja bo Permanentna nestabilnost.

Razstava Božidar Jakac in Novo mesto
05. 03. 1999 15.42
V Domu Božidarja Jakca v Novem mestu bo minister za kulturo Jožef Školč drevi ob 18. uri odprl novo postavitev Jakčevih del iz zbirke Dolenjskega muzeja. Razstava, s katero se Novomeščani spominjajo stoletnice rojstva slikarja, grafika in pionirja slovenskega filma Božidarja Jakca (1899-1989), bo odprta do začetka prihodnjega leta. Višji kustos Dolenjskega muzeja Jožef Matijevič je za novo postavitev izbral okrog 200 oljnih slik, grafik, risb in pastelov, ki tematsko zajemajo avtoportrete, slike Novega mesta, portrete Jakčevih sorodnikov in drugih osebnosti iz sveta umetnosti.

Razstava fotografij Karla Kocjančiča (1901-1970)
03. 02. 1999 14.51
Arhitekturni muzej Ljubljana je v Jakopičevi galeriji pripravil razstavo 127 fotografij Karla Kocjančiča (1901-1970), enega vodilnih slovenskih fotografov med obema vojnama in pobudnika za ustanovitev Fotokluba Ljubljana leta 1931, ki je s svojimi spisi in predavanji postavil tudi temelje teoretični misli o barvni fotografiji. Razstavo bodo odprli jutri, 4.februarja ob 19.uri, odprta pa bo do 4. marca.

Razstava Košček Pariza slikarke Ane Cajnko v galeriji ZDSLU
13. 01. 1999 14.36
V galeriji Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov v Ljubljani bodo jutri, 14. januarja, ob 18. uri odprli razstavo likovnih del Ane Cajnko z naslovom Košček Pariza. Na ogled bodo dela v mešani tehniki na platnu in papirju ter kolaž. V njih Cajnkova nadaljuje svoje likovno razmišljanje, ki ga je kritika skoraj enotno videla na meji med predmetnim in abstraktnim.

Muzejski kustos dvomi v pristnost egipčanskega kipa
17. 11. 1998 09.36
Egipčanski kip, ki so ga pred dnevi v Franciji prodali za 5,1 milijona frankov (okoli 900.000 dolarjev), bi lahko bil tudi ponaredek, trdi neki nemški muzejski kustos. Kip, ki upodablja egipčanskega faraona Sesostrisa III. na prestolu, je postavil francoski rekord, ko so ga prodali pri avkcijski hiši Drout. Toda neki nemški muzejski kustos, ki je želel ostati neimenovan, v članku, ki so ga objavili v časopisu Liberation, trdi, da je njegov muzej v začetku 80. let zavrnil ponudbo o nakupu kipa. Kustos namreč trdi, da je bil kip najbrž izdelan v prvi polovici 20. stoletja. Sicer naj bi bil kip narejen med leti 1878-1843 pred našim štetjem. Razmerje med telesom in prestolom naj bi bilo po trditvah kustosa nenormalno v primerjavi z razmerjem med nogami in glavo. Tiskovni predstavnik avkcijske hiše pa je omenjene navedbe že zavrnil, saj naj bi za izvirnost kipa jamčili številni strokovnjaki.