latinski

Na tovorni ladji blizu Kanarskih otokov zasegli 4,5 tone kokaina

28. 01. 2023 15.57

Na tovorni ladji, ki je iz Latinske Amerike plula pod zastavo Toga, so na odprtem morju blizu španskih Kanarskih otokov zasegli 4,5 tone kokaina. Kot je sporočila španska policija, so prijeli 28 članov posadke iz devetih držav.

Fajonova in Albares: Enotnost Evrope je najboljši način za soočenje z Rusijo

26. 01. 2023 18.35

Slovenija in Španija imata odlične odnose in se strinjata, da je v trenutni krizi ključna enotnost Evrope, sta danes na Brdu pri Kranju poudarila slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon in njen španski kolega Jose Manuel Albares, ki je bil gost posveta slovenskih diplomatov. Albares je izrazil podporo Sloveniji za članstvo v Varnostnem svetu ZN.

Pahor: Zamisel o lobiranju za Varnostni svet ZN ni bila moja

06. 01. 2023 12.17

Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je sporočil, da zamisel o lobiranju za nestalni sedež Slovenije v Varnostnem svetu ZN po izteku mandata ni bila njegova. Kljub temu je pripravljen pri tem pomagati. Zunanja ministrica Tanja Fajon je nedavno dejala, da v zvezi s kandidaturo z nikomer ne nameravajo sklepati pogodb o sodelovanju.

Abba s skladbo Chiquitita že več kot 40 let pomaga najranljivejšim

03. 01. 2023 08.58

Švedska skupina Abba je leta 1979 posnela skladbo Chiquitita. Pesem, posneta v španščini, katere naslov pomeni deklica, je nastala ob Unicefovem letu otroka. Člani zasedbe so se že takrat odločili, da bodo avtorske pravice podarili v humanitarne namene. Tako z izkupičkom uspešnice že več kot 40 let pomagajo najranljivejšim v Latinski Ameriki.

Fajonova: Slovenija povečala kredibilnost na Zahodnem Balkanu

23. 12. 2022 12.58

Slovenija je v zadnjem času dvignila svoj ugled in kredibilnost na Zahodnem Balkanu, to, da je BiH dobila status kandidatke za članstvo v EU, je tudi uspeh slovenske diplomacije, je ob koncu leta ocenila zunanja ministrica Tanja Fajon. V prvi polovici prihodnjega leta bodo sicer v ospredju prizadevanja za uspeh kandidature za Varnostni svet ZN.

Da bi umirili napetosti, so v Peruju odprli pot predčasnim volitvam

21. 12. 2022 09.02

Parlament v Peruju je v prizadevanjih za umiritev napetosti po odstavitvi in aretaciji predsednika Pedra Castilla odprl pot predčasnim volitvam. Te bodo namesto leta 2026 potekale aprila 2024. Ustavno spremembo mora sicer parlament z dvotretjinsko večino potrditi še na drugem glasovanju.

Največjo knjižnico optične znanosti v Latinski Ameriki poimenovali po Slovenki

18. 12. 2022 16.30

Mehiška znanstvena agencija je pred dnevi največjo knjižnico optične znanosti v Latinski Ameriki, knjižnico v okviru Centra za optične raziskave (CIO) v mehiškem Leonu, poimenovala po slovenski znanstvenici Mariji Strojnik. Poimenovanje knjižnice zajema priimek njenega očeta in matere, zato se imenuje Biblioteca Marija Strojnik Pogacar.

Žan Serčič z razprodanim koncertom otvoril veliko turnejo ob koncu leta

25. 11. 2022 19.00

Priljubljeni pevec Žan Serčič je s četrtkovim največjim koncertom v svoji glasbeni karieri več kot navdušil občinstvo. 1500 oboževalcev, med katerimi so prevladovale ženske obiskovalke, je od prve do zadnje minute prepevalo s pevcem, ki se je podpisal pod hite, kot so Snežinki, Čudeži, Letim, Zadnja noč in Naj me vzame. S koncertom v ljubljanskem klubu Cvetličarna je otvoril svojo veliko koncertno turnejo ob koncu leta.

Zakaj so balkanske serije obnorele regijo in svet?

24. 11. 2022 07.00

Na VOYO si lahko ogledamo kar nekaj balkanskih serij, ki navdušujejo gledalce tako na tleh nekdanje skupne države kot tudi drugod v tujini, tudi izven Evrope. Kje se skriva čar serij, kot so Južni veter, Besa, Sence nad Balkanom, Obveščevalec in ostalih? Zdi se, da so balkanske serije ponovno združile narode te regije in med njih ponovno vnesle harmonijo.

Musk objavil anketo o vrniti Trumpa na Twitter: 'Glas ljudstva je božji glas'

19. 11. 2022 08.29

Elon Musk je poskrbel za novo potezo, ki je razburila javnost. Odločitev o vrnitvi Donalda Trumpa, ki je bil znan po sovražnih in spornih objavah, na Twitter, je prepustil kar uporabnikom. Ti lahko zdaj tako z enim klikom odločijo, ali se bo Trumpu uresničila velika želja in se bo lahko znova vrnil na svoje 'spletno igrišče'.

Pandemično krhanje populistov in obeti liberalne demokratične prihodnosti?

13. 11. 2022 17.50

Svet je že več kot desetletje potopljen v demokratično recesijo, kar pomeni stagnacijo in celo delno zmanjševanje tako števila (nekdaj) demokratičnih držav kot kakovosti tistih, ki še stojijo. Delež trdnih demokracij se je po Freedom Housu z zgodovinskega vrha 46,6 odstotkov, ki je bil dosežen v letu 2006 in 2007, zmanjšal na 42 odstotkov do leta 2020. Zadovoljstvo z demokracijo v trdno demokratičnih državah je bilo sodeč po podatkih iz Harvardovega projekta HUMAN v prvem desetletju 21. stoletja relativno visoko, med 50 in 55 odstotkov državljanov je bilo zadovoljnih, nato pa je zdrselo med letoma 2013 in 2018 na skoraj 45 odstotkov. V tem istem obdobju se je po zadnjem letnem poročilu Populists in Power število populističnih vlad v demokratičnih državah povzpelo z okoli šest leta 2000 na kar 19 do leta 2019 – in to ne po naključju.

V Braziliji drugi krog volitev, Bolsonaro pričakuje zmago

30. 10. 2022 13.31

V Braziliji poteka drugi krog predsedniških volitev, v katerem se merita trenutni predsednik Jair Bolsonaro in nekdanji predsednik Lula da Silva. Kandidata, ki stojita na nasprotnih političnih bregovih, sta drug drugega med kampanjo pogosto obtoževala korupcije in laganja.

FAO: svetovne cene hrane upadle šesti zaporedni mesec

07. 10. 2022 13.29

Svetovne cene hrane so se po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) septembra znižale šesti mesec zapored, potem ko so rekordne ravni dosegle po ruski invaziji na Ukrajino. Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je na mesečni ravni upadla za 1,1 odstotka na 136,3 točke, na letni ravni pa zrasla za 5,5 odstotka.

Kubanci za nov družinski zakonik: poroke in posvojitve za istospolne pare

26. 09. 2022 15.24

Kubanci so konec tedna na referendumu prepričljivo podprli nov družinski zakonik, ki bo med drugim istospolnim parom omogočil poroke in posvojitve. Sveženj sicer vključuje tudi možnost nadomestnega materinstva in pravnega skrbništva za nebiološke starše ter ukrepe za zaščito pravic otrok, starejših in invalidov.

'Če bodo države zasledovale imperialne ambicije, bo ogroženo bistvo ZN'

21. 09. 2022 19.13

Predsednik ZDA Joe Biden je nastop na zasedanju Generalne skupščine ZN izkoristil za oster napad na Rusijo in njenega predsednika Vladimirja Putina. Rusijo je obtožil, da želi z vojno ukiniti pravico Ukrajine do obstoja kot države in naroda ter s tem kršenja osnovnih postulatov Ustanovne listine ZN. Prav tako je bil oster glede Putinovih jedrskih groženj. Biden je sicer dejal, da si ZDA ne želijo konflikta s Kitajsko.

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki

10. 09. 2022 18.57

Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

Putin tujim zaveznicam v nakup ponujal orožje: 'Zanesljivo, kakovostno, učinkovito'

15. 08. 2022 19.56

Ruski predsednik Vladimir Putin je na vojaškem sejmu na obrobju Moskve hvalil rusko orožje in ga ponujal v nakup tujim zavezniškim državam, češ da je bilo skoraj v celoti preizkušeno na terenu. Kot je dodal, Rusija izjemno ceni prijateljske odnose z državami v Latinski Ameriki, Aziji in Afriki.

Protislovja 'populizma': med zmerljivko, konceptom in politično emancipacijo

02. 07. 2022 15.54

V zadnjem desetletju je populizem postal eden najpogosteje uporabljenih pojmov, tako javno kot tudi v akademskih krogih. Zlasti po referendumu leta 2016 in brexitu ter zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah so analize in raziskave populizma doživele razcvet. Od takrat so se pojavili številne knjige, članki in zborniki, ki so poskušali obravnavati fenomene populizma in populističnih politikov ter nevarnost populizma za liberalno demokracijo. Ni presenetljivo, da je beseda populizem postala beseda leta 2017 Cambridgevega slovarja. Od takrat pa vse do danes doživljamo, če je medijem in znanstveni skupnosti verjeti, pravi razcvet populistične politike. Vse bolj se zdi, da bo populistični trenutek, o katerem pišeta Chantal Mouffe in Yasha Mounk, verjetno postal populistično stoletje (Rosanvallon). Toda, kaj je sploh populizem?

Booom!: Bonita govori o punci z zlomljenim srcem

21. 06. 2022 18.06

Gotovo se še spomnite treh mladeničev, ki so na odru Slovenija ima talent dobili drugo priložnost in žirante navdušili s Plestenjakovo uspešnico Moja ljubica. Sedaj vzpenjajoča se pop skupina Booom!, ki navdušuje s svojim šarmom, nalezljivimi refreni in mladostno energijo, predstavlja poletno obarvani singel in video Bonita.

Camila Cabello o duševnem zdravju: Postala sem ranljivejša

11. 05. 2022 09.31

Camila Cabello je v intervjuju za ameriški medij dejala, da namerava v javnosti več govoriti o duševnem zdravju, saj je ta tema v nekaterih kulturah še vedno tabu. Poudarila je, kako pomembno je, da svojih čustev ne zatiramo, ampak se o njih pogovarjamo, saj to vpliva tudi na naše fizično zdravje.

Raziskava: zaradi covida umrlo trikrat več ljudi kot kažejo uradne evidence

11. 03. 2022 13.17

Medtem ko so v nekaterih državah odkrili novo različico, kombinacijo delte in omikrona, ki že vzbuja določene skrbi, pa so znanstveniki sporočili, da je zaradi covida do sedaj najverjetneje umrlo več kot 18 milijonov ljudi, trikrat več kot kažejo uradne statistike.

Kolumbija kot zadnja država v Latinski Ameriki uzakonila možnost splava

04. 03. 2022 18.54

Pravica do prekinitve nosečnosti se nam morda zdi samoumevna in pravična, medtem ko v nerazvitih državah ni tako enostavno. Le teden nazaj je Kolumbija kot zadnja država v Latinski Ameriki uzakonila možnost splava, a to kar do 24. tedna nosečnosti. Ženske se lahko prvič svobodno odločijo za splav, kar je velik korak za svobodo kolumbijskih žensk, a je tako pozna prekinitev nosečnosti sporna. Pri nas v 24. tednu nosečnosti že brez pomisleka govorimo o otroku, ki ima vse možnosti za preživetje, v manj razvitih državah pa so strokovne določbe drugačne.

Ricky Martin praznuje – 50 svečk za kralja latino popa

24. 12. 2021 08.43

Portoriški pevec je dopolnil petdeset let. Avtorju uspešnic, kot sta Livin' La Vida Loca in She Bangs, so pripisali zasluge, da je v ameriško pop glasbo vnesel vplive latino kulture, označili so ga tudi za kralja latino popa. Glasbo ustvarja v španskem in angleškem jeziku, preizkusil pa se je tudi v filmu in na televiziji.

Umrl mehiški pevec Vicente Fernandez

13. 12. 2021 14.47

V 82. letu starosti je v nedeljo v bolnišnici umrl mehiški pevec Vicente Fernandez, so sporočili iz kroga družine. Bil je eden najbolj znanih glasbenikov v Latinski Ameriki in najslavnejši predstavnik mehiške folklorne glasbe ranchera. Ljubitelji mehiških nadaljevank pri nas ga poznajo po naslovnih pesmih iz telenovel Umazane laži, Goreče maščevanje ter Kot ukaže srce.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva

04. 12. 2021 12.25

Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Ponošeni škornji, vojaška kapa in orožje: Fidelu Castru so postavili muzej

01. 12. 2021 19.37

Doprsni kip Fidela Castra, vojaški džip, s katerim je prečkal Kubo, njegovi ponošeni škornji in ruska jurišna puška. To je le nekaj predmetov, ki so na ogled v novem muzeju, posvečenem nekdanjemu dolgoletnemu kubanskemu voditelju, ki je v Havani vrata odprl ob obletnici njegove smrti.

Christina Aguilera po 21 letih na odru latinskih grammyjev

19. 11. 2021 17.06

Ameriška pevka Christina Aguilera, ki ima latinske korenine, saj njen oče prihaja iz Ekvadorja, se je po več kot dveh desetletjih vrnila na oder podelitve latinskih glasbenih nagrad grammy. Ob tej priložnosti se je sprehodila po slavnostni preprogi in predstavila kar dve novi skladbi.

Aleksej Navalni letošnji dobitnik nagrade Saharov

20. 10. 2021 16.02

Poslanci Evropskega parlamenta so ruskemu opozicijskemu politiku in protikorupcijskemu aktivistu Alekseju Navalnemu podelili nagrado Saharov za leto 2021. Nagrado Evropski parlament podeljuje za svobodo misli. Prejemnika za leto 2021 je v Strasbourgu razglasila podpredsednica parlamenta Heidi Hautala. "Letošnjo nagrado Saharova za svobodo misli smo podelili zagovorniku sprememb," je dejala.

V Zagrebu odkrili brazilsko 'mulo', ki je pogoltnila kar 74 kapsul s kokainom

13. 10. 2021 13.38

Carinska služba je med mejno kontrolo na zagrebškem letališču odkrila Brazilko, ki je poskušala v državo pritihotapiti skoraj kilogram kokaina. Skrit je bil v 74 kapsulah, ki jih je ženska pogoltnila.

V Rusiji nov črni rekord, v Italiji tretji odmerek cepiva za starejše od 60 let

09. 10. 2021 17.05

Rusija je četrta najhuje prizadeta država na svetu, kar zadeva okužbe z novim koronavirusom. Država se spopada z zelo nalezljivo različico delta in nizko precepljenostjo, avgusta pa je tam umrlo več kot 49 tisoč covidnih bolnikov, kar je več kot dvakrat več od uradnih številk, ki jih poroča vlada. S tem bi se skupno število smrtnih žrtev v Rusiji zaradi novega koronavirusa povzpelo na več kot 400 tisoč. Novi koronavirus je medtem v Latinski Ameriki vzel že več kot 1,5 milijona življenj, v Italiji pa bodo tretji odmerek cepiva ponudili vsem starejšim od 60 let.