les

Slovenski gozdovi – politični fevd?

26. 03. 2022 07.00

Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

Brez padavin še nekaj časa: velika požarna ogroženost

20. 03. 2022 16.45

Zaradi vse pogostejših požarov v naravnem okolju pristojni znova opozarjajo, da je na območju celotne države, razen tam, kjer je še snežna odeja, razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Kurjenje v naravnem okolju je zato prepovedano. Padavin glede na vremensko napoved še nekaj časa ne bo.

Priprava vrta in orodja na novo sezono – koristni nasveti

11. 03. 2022 08.17

Dnevi so vedno daljši, temperature vedno višje in priprave na novo vrtno sezono so tik pred vrati! Spomladi priporočamo rahljanje zemlje z vilami, da ne uničimo vseh mikroorganizmov, ki živijo v zemlji. Rahljanje je najbolj enostavno z dodajanjem kupljene zemlje, ki jo zmešamo v vrtno zemljo. Tako je zemlja hitreje pripravljena na setev in sajenje.

Odkrili razbitine Shackletonove ladje

09. 03. 2022 12.48

Člani odprave Endurance22 so sporočili, da so v Weddllovem morju končno odkrili razbitine ladje Endurance (Vzdržljivost) britanskega raziskovalca Ernesta Shackletona, ki je potonila med njegovo ekspedicijo na Antarktiko leta 1915.

Primerna osvetlitev doma

27. 02. 2022 00.15

Ste vedeli, da približno 18 % prebivalstva v notranjih prostorih preživi tudi do 21 ur dnevno? Izpostavljenost naravni svetlobi pa se v hladnejših in zimskih obdobjih še zmanjša. Prav iz tega razloga je še posebej pomembno, da poskrbimo za primerno osvetlitev prostora.

Luka Novak

24. 02. 2022 06.00

Poslovnež, ki sanjari o svoji gostilni s pridihom mediterana. Že pri 10 letih je z očetom pripravil školjke na buzaro in z njimi navdušil. Še danes ga navdušuje morska hrana, a na drugačen način. Kakšen? To bo Luka zagotovo pokazal v MasterChefu. Je optimističen, nasmejan in že komaj čaka, da se preizkusi v kuhanju pred kamerami.

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov

18. 02. 2022 10.24

Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'

14. 02. 2022 06.00

Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa

07. 02. 2022 06.00

V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Evenepoelu prva etapa dirke po Valencii, Mohorič deveti

02. 02. 2022 20.12

Belgijski kolesar Remco Evenepoel si je na dirki po Valencii priboril pozno darilo za 22. rojstni dan, ki ga je praznoval 25. januarja. Dobil je prvo, zahtevno, 166,7 kilometra dolgo etapo od Les Alqueriesa do Torralbe, ki se je zaključila z vzponom.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa

02. 02. 2022 06.00

Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Gozdovi – politični fevd?

30. 01. 2022 07.02

Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

'Umrl je zaradi brezbrižnosti': Francijo pretresa smrt fotografa na obljudeni pariški ulici

29. 01. 2022 15.00

Rene Robert, švicarski fotograf, ki je zaslovel s posnetki najbolj znanih španskih zvezd flamenka, je umrl zaradi podhladitve v Parizu, njegova tragična smrt pa je šokirala francosko javnost. V devetih urah, odkar je ponesrečeni ležal na pločniku, se noben mimoidoči ni ustavil. Na koncu je reševalce poklical brezdomec.

Slovenski oblikovalci, globalne oblikovalske zvezde

16. 01. 2022 07.00

Kdo so in kaj počnejo globalne oblikovalske zvezde iz Slovenije: Nika Zupanc, Rok Predin, Olga Košica in Peter Movrin? Osvajajo ves svet – od Italije, Francije, Londona, Amerike, Kitajske, Koreje. Najemajo jih zvezde svetovnega formata – od Rolling Stonesov, U2, Lady Gaga, Jennifer Lopez, do Philippa Starcka in Mashe Ma. Kakšno vlogo pri tem igra talent, kakšno garanje, vztrajnost, drznost, avtentičnost in nenazadnje glasnost?

Vozniku tovornjaka, ki je povzročil smrtonosno nesrečo, kazen znižali za sto let

31. 12. 2021 16.32

Vozniku tovornjaka, ki mu je grozila 110-letna zaporna kazen zaradi smrtonosne prometne nesreče, so kazen po pritiskih javnosti skrajšali na deset let. Rogel Aguilera-Mederos je prometno nesrečo v ameriški zvezni državi Kolorado, v kateri so umrli štirje ljudje, povzročil leta 2019.

Štiri Slovenke na čelu z Lampičevo in dva Slovenca na novoletno turnejo

26. 12. 2021 14.09

Anamarija Lampič, Eva Urevc, Anja Mandeljc, Anita Klemenčič, Miha Šimenc in Miha Ličef bodo nastopili na novoletni turneji za svetovni pokal v smučarskem teku, ki se bo začela 28. in 29. decembra v švicarskem Lenzerheideju. Le Vili Črv zaradi bolezni ostaja v domovini, je povedal vodja slovenske ekipe Nejc Brodar.

Žalostna usoda bivaka na Kaninu: Kaj bo z njim, še ni znano

25. 12. 2021 11.05

Leta 2016 je Kanin dobil povsem novi moderen bivak, ki so ga zasnovali v arhitekturnem biroju OFIS Arhitekti. A futuristični bivak, ki je lahko pod svojo streho sprejel do devet oseb, ni dočakal srečnega konca. Pred dnevi so ga namreč zaradi nesoglasij sodelavci arhitekturnega biroja popolnoma razstavili, zdaj pa čaka, da ga helikopter odpelje v dolino. Kaj se bo potem zgodilo z njim, še ni znano.

Umrl član skupine Il Divo Carlos Marin

19. 12. 2021 21.26

Glasbena skupina Il Divo je z ganljivim zapisom na Twitterju sporočila, da jo je zapustil član Carlos Marin. Star je bil 53 let. Britanski mediji poročajo, da je v bolnišnici v Manchestru izgubil bitko s covidom-19.

Na Vuelti 2022 novi vzponi, zahteven drugi teden in morebitni spopad Pogačar - Roglič

16. 12. 2021 21.02

Organizatorji kolesarske dirke po Španiji so predstavili razgibano traso 77. izdaje, ki bo na sporedu med 19. avgustom in 11. septembrom prihodnje leto. Zadnje tri izdaje Vuelte je dobil slovenski as Primož Roglič, v letu 2022 pa utegne na Vuelti drugič v karieri nastopiti tudi njegov rojak Tadej Pogačar.

Izberite prava stikala za vaš dom

16. 12. 2021 12.52

Izbira stikal na trgu je velika, zakaj ne bi izbrali kvalitetnega slovenskega proizvajalca. Izbirate lahko med različnimi programi ter različnimi barvami stikal in okvirjev. Ponudba je res pestra, zato boste gotovo našli prava stikala za vaš okus in primerna za vaš ambient.

Pojdimo smučat!

07. 12. 2021 00.15

Če je smučanje najboljši način, da človek porabi svoj čas … Če je res, da zima oblikuje naš značaj in iz nas potegne najboljše ... In če zima ni letni čas, pač pa način življenja … Potem potrebujemo bundo iz dežele NÔRT.

Pismo je prineslo nove zaplete, završalo je med golobčkoma

14. 12. 2021 22.17

Bliže kot je finale, bolj napeto je ozračje na Kmetiji. Gospodarica Nada je naložila finalistom novo obsežno nalogo, porota je prejela pismo, ki je med tekmovalce vnesla nove napetosti, med Nino in Ambroža pa so se prikradle skrivnosti iz preteklih tednov ...

Genska napaka dviga ceno: hlod gorskega javorja rebraša prodali za 32 tisoč evrov

10. 12. 2021 20.27

Si predstavljate, da bi za hlod odšteli skoraj 32 tisoč evrov? Za to rekordno vsoto je bil na dražbi prodan gorski javor rebraš z območja Novega mesta. Kupili so ga kupci iz Nemčije, ki bodo les uporabili za izdelavo vrhunskih glasbil ter opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov. In kaj je razlog za tako visoko ceno? Verjeli ali ne – genska napaka na drevesu, ki je med kupci izjemno zaželena.