les

Novo v Sloveniji: Dišeče sveče, ki nevtralizirajo vonjave hišnih ljubljenčkov

02. 12. 2022 00.15

Na naš trg ravno pred prazničnim časom prihajajo sveče naravnih sestavin, ki nevtralizirajo in ne samo prekrijejo vonjave naših hišnih ljubljenčkov.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice

23. 11. 2022 15.34

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

Pogačar: Želim se še izboljševati, motivacija je prisotna

17. 11. 2022 10.38

Tadej Pogačar je še tretjič zapovrstjo postal kolesar leta v Sloveniji. Nagrado je prejel na Ljubljanskem gradu na prireditvi Večer zvezd in dejal, da mu tudi takšni dogodki dajejo motivacijo za prihodnost. Sam pravi, da sicer ne ve, ali je že dosegel vrhunec kariere ali ga ta še čaka, storil pa bo vse, da bo postal še boljši. Za kolesarko leta je bila izbrana Eugenia Bujak, medtem ko je naziv najboljše gorske kolesarke prejela Monika Hrastnik. Nagrado so prejeli od Kolesarske zveze Slovenije (KZS) na slavnostni prireditvi Večer zvezd v Ljubljani. Zveza je sicer podelila nagrade še v številnih drugih kategorijah.

'Vsaka naslednja rolka je bila boljša od prejšnje, ogromno sem se učil iz napak'

06. 11. 2022 11.46

22-letni študent kranjske Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru je že od malih nog navdušen nad športom, predvsem ekstremnim. Sprva je njegova strast postalo surfanje, nato BMX kolo, potem rolkanje. Ker je od nekdaj rad tudi ustvarjal in ker ni bil zadovoljen s kolesi na rolki, je dobil spodbudo, da razvije svojo lastno. Bohanel Šardi je tako izpeljal svojo idejo in postal mladi podjetnik. Sprva so zaživele lesene rolke, zdaj je šel ustvarjalec korak dlje in si drznil ustvariti rolko iz kamna.

Zinedine Zidane je potrdil: Kmalu se vračam

25. 10. 2022 09.44

Nekdanji francoski nogometni zvezdnik in trener Zinedine Zidane je prilil olje na ogenj govoricam, da bo postal naslednik selektorja francoske reprezentance Didierja Deschampsa. V pogovoru za RMC Sport je Zidane, ki je kot trener z Real Madridom trikrat zaporedoma osvojil Ligo prvakov, dejal, da se bo kmalu vrnil v trenerske vode.

Aktivista s pire krompirjem nad Monetovo sliko, vredno 111 milijonov

24. 10. 2022 10.14

Okoljska aktivista sta v znak protesta proti fosilnim gorivom v nemškem muzeju s pire krompirjem prekrila sliko francoskega slikarja Claudea Moneta, ki so jo pred leti na dražbi prodali za 111 milijonov evrov. Gre za še eno v nizu protestnih akcij, usmerjenih v umetniška dela.

Kako deluje Toplarna Ljubljana?

11. 10. 2022 18.22

Medtem ko se Francija sooča s pomanjkanjem pogonskih goriv, pri nas krize ni. Tudi v Ljubljani, kjer se največ ljudi, kar 80 odstotkov, ogreva prek elektrarne in toplarne v Mostah, bodo radiatorji pozimi topli. Za ogrevanje prestolnice v toplarni namreč uporabljajo indonezijski premog in večinoma slovenski les, obeh energentov pa je po zagotovilih pristojnih dovolj. Da pride toplota do več kot 100 tisoč stanovanj, je položenih kar 540 kilometrov cevi – kar je enako, kot je razdalja od Ljubljane do Beograda. In kako izgleda peč mesta?

Nobelova nagrada za literaturo francoski pisateljici Annie Ernaux

06. 10. 2022 13.09

Nobelovo nagrado za književnost letos prejme francoska pisateljica Annie Ernaux. Švedska akademija je omenila, da je nagrado prejela "za pogum in ostrino, s katerima razkriva korenine, odtujenost in kolektivne omejitve osebnega spomina".

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje

27. 09. 2022 12.46

Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

Zagorelo skladišče največje pariške tržnice

25. 09. 2022 16.58

Nad Parizom se vije gost oblak črnega dima. Ogenj je iz zaenkrat še neznanega vzroka pogoltnil skladišče največje pariške tržnice Rungus s svežimi pridelki, ki velja za največjo na svetu. Gasilci so popoldne požar spravili pod nadzor, žrtev ni bilo.

Nas bo pozimi zeblo?

17. 09. 2022 07.00

Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'

14. 09. 2022 09.58

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

Neznanci kmetom kradejo pridelke z njiv in dreves, iz gozdov pa tudi les

14. 09. 2022 06.00

Kam gre ta svet, se te dni sprašujejo nemški kmetje. Ni se jim namreč še zgodilo, da bi jim ljudje brezsramno kradli pridelke. "Najprej sta nas poleti udarili vročina in suša, sedaj pa so na delu tatovi sadja in zelenjave, ki so prepričani, da lahko vstopijo v gozd in vzamejo les ali pa si preprosto naberejo naše poljščine," so ogorčeni kmetje.

Kako bomo (pre)živeli brez ledenikov?

31. 08. 2022 10.34

Podnebna kriza uničuje svetovne ledenike. Ker se drastično hitro topijo, se s tem uničujejo ekosistemi. Švicarski ledeniki so v manj kot sto letih izgubili več kot polovico svoje prostornine, letošnje dolgo vroče poletje pa je pospešilo taljenje, kaže nova študija. Ledenike pogosto imenujemo vodni stolpi Evrope. Shranjujejo zimski sneg in ga poleti nežno izpuščajo ter tako zagotavljajo vodo za evropske reke in pridelke, pa tudi za hlajenje jedrskih elektrarn.

Država bo gospodarstvu pomagala s subvencioniranjem energetskih stroškov

30. 08. 2022 06.18

Odbor DZ za gospodarstvo je na nujni seji z 10 glasovi za in brez glasu proti podprl predlog zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Vlada poudarja, da ne gre za zadnji korak pomoči, medtem ko si v opoziciji želijo, da bi ta zajemal širši nabor upravičencev in energentov. Poleg tega bo država pet milijonov evrov namenila za energetsko učinkovitost podjetij.

Minevajo štiri desetletja od smrti filmske zvezde Ingrid Bergman

29. 08. 2022 18.48

Švedska igralka Ingrid Bergman se je poslovila pred štiridesetimi leti. Prepoznavna je bila po svoji lepoti, zaslovela pa s svojo igro, ki je bila daleč od glamurja in izumetničenosti igralk iz 30. let minulega stoletja. Svetovno slavo je dosegla z vlogo Ise Lund v filmu Casablanca, v katerem je zaigrala skupaj s Humphreyjem Bogartom.

Evenepoel še povečal prednost pred Rogličem

28. 08. 2022 07.58

Na kolesarski dirki po Španiji je bila na sporedu deveta etapa od Villaviciose do Les Praeresa (171,4 km). Šlo je za novo razgibano in zahtevno traso v Asturiji, etapne zmage se je veselil Louis Meintjes, v skupnem seštevku pa je Remco Evenepoel še povečal prednost pred Primožem Rogličem, narasel je na 1:53 minute.

Vinu še druga etapa na Vuelti, Roglič napredoval na tretje mesto

27. 08. 2022 17.51

Avstralec Jay Vine je zmagovalec osme etape kolesarske dirke po Španiji. S tem je prišel še do druge etapne zmage na Vuelti, potem ko je slavil že v četrtek. Slovenski as Primož Roglič je v etapi osvojil šesto mesto in deloval bolje kot pred dvema dnevoma. V skupnem seštevku, v katerem vodi Belgijec Remco Evenepoel, je napredoval na tretje mesto.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj

22. 08. 2022 22.39

V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Kakšne ukrepe je proti energetski krizi sprejela Slovenija in kaj ostale države?

20. 08. 2022 14.43

Države se različno spoprijemajo z energetsko krizo. Od neposrednih pomoči državljanom do zniževanja dajatev in davkov na energente. V četrtek je tudi naša vlada sprejela določene ukrepe za pomoč tako gospodinjstvom in najranljivejšim skupinam kot tudi podjetjem.

Veteranski funk-metalci Primus povezujejo generacije

20. 08. 2022 11.00

Sveži umetniški projekt Bloom predstavi Cloud Tailor.

Kljub visoki gozdnatosti Slovenije cena lesa višja od pričakovane

17. 08. 2022 19.02

S pogorelega Krasa bo v grobem ostalo 100.000 kubičnih metrov lesa, iz česar bodo naredili 200.000 ton lesnih sekancev, ki jih bodo v večini porabili za daljinsko ogrevanje. V Sloveniji v zasebnih kuriščih gospodinjstva za ogrevanje porabijo okoli milijon 400 ton drv, peletov in drugih lesnih goriv, a trenutno je na trgu povpraševanje po lesnih gorivih večje od ponudbe. Cene za drva in pelete so se podvojile, in če bi človek pričakoval, da bo v Sloveniji, ki je 58-odstotno pokrita z gozdom, cena lesa nižja, temu ni tako. Kaj se dogaja na trgu lesnih goriv?

Ranjeni Roglič v Španijo na zmenek z zgodovino

16. 08. 2022 15.32

Z ekipnim kronometrom v nizozemskem Utrechtu se bo v petek začela 77. kolesarska dirka po Španiji. Na njej bo nastopil tudi zmagovalec zadnjih treh izvedb, slovenski as Primož Roglič, ki bo lovil zgodovinsko četrto zaporedno zmago. Ustrezne priprave na špansko pentljo sta mu prekrižala padec in posledična poškodba na Dirki po Franciji.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'

15. 08. 2022 15.34

Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Ikonično ladijsko razbitino 'zavzeli' morski črvi

14. 08. 2022 19.57

HMS Endeavour, znamenita raziskovalna ladja britanske kraljeve mornarice, s katero je kapitan James Cook odkril vzhodno obalo Avstralije, je postala žrtev ladijskih črvov in rakov, ki so se zažrli v les plovila. "To pomeni, da se ena najpomembnejših razbitin v človeški zgodovini uničuje pred našimi nosovi," je opozoril profesor morske biologije.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu

09. 08. 2022 14.53

Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

Prvi vidni znak napada: črvina za luskami in na pajčevinah

08. 08. 2022 13.17

V drugi polovici julija se je močno povečalo število s podlubniki napadenih dreves, opozarja Zavod za gozdove Slovenije. Poškodbe so zaradi podlubnikov največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da lahko zaradi izredno toplega in sušnega vremena v avgustu in v nadaljevanju leta pričakujemo povečanje poškodb zaradi smrekovih podlubnikov tudi na drugih območjih Slovenije. Lastnike gozdov pozivajo, naj redno pregledujejo svoje gozdove in v primeru napada podlubnikov nemudoma začnejo s sanacijo poškodovanih gozdov. O začetku sanacije morajo lastniki gozdov obvestiti revirnega gozdarja.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov

05. 08. 2022 16.09

V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

Na Krasu že poteka izvoz lesne mase in čiščenje pogorišča

03. 08. 2022 11.20

Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Prizorišče so si ogledali tudi pristojni s kmetijskega ministrstva in predstavniki Zavoda za gozdove in podjetja Slovenski državni gozdovi, ki so poudarili, da mora biti lesa masa čim prej odstranjena, saj predstavlja nevarnost za ponoven vžig.