lesa

Cesar Naruhito uradno odprl OI, Tokić in Terčeljeva nosila zastavo
23. 07. 2021 16.28
Japonski cesar Naruhito v Tokiu razglasil uradni začetek olimpijskih iger. Štiriurno otvoritveno slovesnost je v živo na stadionu, ki sicer sprejme 68 tisoč gledalk in gledalcev, videlo le 950 izbranih gostov. Med njimi tudi prva dama ZDA Jill Biden in francoski predsednik Emmanuel Macron. Iz Slovenije se je otvoritve udeležila ministrica Simona Kustec. Slovesnost in predstavitev držav udeleženk je bila skromnejša, kot smo bili vajeni, in polna omejitev. V Tokiu namreč zaradi covida-19 veljajo izredne razmere. Japonci pa so v veliki meri igram nenaklonjeni. Poletne OI, ki jih je koronska pandemija preložila za leto dni, težko pričakuje blizu 11.000 športnikov. Ta se bodo za odličja borili do 8. avgusta, med njimi tudi 54 Slovencev z nekaj favoriti za odličja.

Na Danskem odprli muzej pravljičarja Hansa Cristiana Andersena
01. 07. 2021 21.09
V danskem mestu Odense, rojstnem kraju Hansa Cristiana Andersena, so odprli muzej, posvečen znanemu pravljičarju. Otroški muzej so po načrtu japonskega arhitekta Kenga Kume, ki je tudi avtor novega olimpijskega stadiona v Tokiu, gradili deset let, vrednost projekta je 52 milijonov evrov. Otvoritvene slovesnosti se je udeležila tudi kraljica Margareta II. Danska.

Joe Jonas in Sophie Turner prodajata svoje domovanje za 14 milijonov evrov
27. 06. 2021 13.55
Zvezdniški par se je odločil, da na trgu ponudi svojo izjemno nepremičnino, ki stoji v losangeleški četrti Encino. V času, ko sta v njej bivala, sta vanjo vložila mnogo truda in sredstev, nepremičninski agent pa jo je opisal kot ''prestižni butični hotel''.

Potovanje slovenske olimpijske bakle
24. 05. 2021 19.09
Po Sloveniji te dni potuje slovenska olimpijska bakla. Po tem, ko je bila najvišje pri nas, na Triglavu, je dosegla tudi najnižjo točko našega morja −37 metrov pod gladino, znano tudi kot podvodni Triglav. Bakla, ki že dober mesec dni kroži po državi, nosi v sebi veliko simbolike. Izdelana je iz jekla kot simbol trdnosti, in bukovega lesa, ta je sinonim modrosti in samozavesti. Nosi pa tudi pomembno sporočilo.

Filip in Blaž nizata uspehe: od vrtoglavih akrobacij do snemanja filmov
18. 05. 2021 10.25
Leta 2014 sta se v finale uvrstila akrobata Filip in Blaž, ki sta še danes znana pod imenom F&B Acrobatics. A fanta sta se v zadnjih sedmih letih močno razvila in svojo kariero razširila na več področij. Zdaj sodelujeta s tujimi filmskimi produkcijami, kjer sta kaskaderja, prijatelja sta pred kratkim posnela tudi nov glasbeni spot za kolektiv Urban3Some, imata celo svoje podjetje, ustvarjata pohištvo v svoji delavnici in še in še.

Odkrili smo najbolj učinkovit način za odpravo celulita kar od doma
16. 05. 2021 00.15
Vsaka ženska je že slišala šalo o celulitu, češ da ga moški nimajo, ker je grd. Res je grd, a z njim se vsakodnevno spopada kar med 80 in 90% žensk. In kar je najhuje, s starostjo ga je vedno več. Strokovnjaki pravijo, da je treba nad celulit s pravim orožjem, z dieto z manj maščobami, manj kajenja in aktivnim življenjem, a žal le s tem celulitu ne bomo pomahali adijo. Ti povemo skrivnost? Našli smo pravo orožje!

Vzdolž reke Ganges v Indiji našli na stotine trupel
16. 05. 2021 15.12
Policija v severni Indiji preiskuje na stotine trupel, ki so se pojavila na obrežju reke Ganges. Nekatera naj bi bila pokopana v plitvih peščenih grobovih, druga naj bi na breg naplavila reka. Po pomoč so se obrnili tudi na vaščane, na družbenih omrežjih pa so se pojavila ugibanja, da gre za trupla žrtev covida-19. Platnene prevleke, s katerimi so bila pokrita trupla, so sicer razgalile tudi padavine, ki so zajele Indijo. Te se zdaj še krepijo, močan ciklon je medtem popolnoma opustošil zahod države, pri čemer je umrlo najmanj šest ljudi.

Število primerov mišje mrzlice narašča: NIJZ doslej prejel 95 prijav
10. 05. 2021 19.13
NIJZ je doslej prejel prijave 95 primerov mišje mrzlice, od tega največ, to je 56, pri osebah s stalnim prebivališčem v ljubljanski zdravstveni regiji. Iz družbe Slovenski državni gozdovi pa so sporočili, da je zbolelo tudi nekaj gozdnih delavcev.

Kaj se bo zgodilo z luksuzno vilo Billa in Melinde Gates?
08. 05. 2021 11.38
V javnosti še vedno odmeva ločitev enega izmed najbogatejših parov Billa in Melinde Gates. Zakonca sta pred naznanitvijo razhoda sklenila ločitveno pogodbo o deljenju premoženja, med drugimi tudi večmilijonskih nepremičnin. Vprašanje, ki se ob tem mnogim poraja, je, kdo bo obdržal gromozansko vilo v Washingtonu?

Izročitev računa ne bo več obvezna, prihaja zvišanje splošne olajšave
06. 05. 2021 14.03
Vlada je v sredo na seji določila besedila predlogov zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb, o dohodnini in o davku na dodano vrednost. Med drugim zakon predvideva, da ne bo več obvezna izročitev računa, kmetje ne bodo več davčni zavezanci, prihaja pa tudi več olajšav. Kot je pojasnil minister za finance Andrej Šircelj, prihaja zvišanje splošne olajšave, sprememba zakona pa predvideva tudi 45-odstotno olajšavo pri zaposlovanju oseb z deficitarnimi poklici.

V Indijo prispela prva ameriška pomoč
30. 04. 2021 10.26
V Indijo je prispela prva ameriška nujna pomoč za soočanje s pandemijo covida-19. Bidnova administracija obenem omejuje vstop v državo iz Indije, kjer so medtem znova zabeležili rekordnih 385.000 novih primerov okužbe in skoraj 3500 smrtnih žrtev covida-19.

V Slovenskih državnih gozdovih opravljena forenzična preiskava
26. 04. 2021 10.42
Revizorska hiša Ernst & Young je po naročilu nadzornikov nedavno opravila forenzično preiskavo v družbi Slovenski državni gozdovi. Prečesala je delovanje upravljavca državnih gozdov in mu izdala 42 priporočil. Ugotovitve po zagotovilih vodstva za zdaj ne terjajo kazenske odgovornosti.

Dan slovenskega ekološkega dolga vse bližje dnevu Zemlje
22. 04. 2021 08.07
Dan Zemlje je namenjen ozaveščanju o edinstvenosti Zemlje in problematiki njenega izčrpavanja. "To zelo zgovorno nakazuje 30. april, ko bo Slovenija dosegla svoj dan ekološkega dolga. Zato moramo na dan Zemlje še posebej premisliti, kaj lahko izboljšamo v odnosu do našega planeta v praksi," so zapisali na Inštitutu za zdravje in okolje.

V Trnovskem gozdu povečan obseg sečnje zaradi nujnih načrtovanih ukrepov
16. 04. 2021 14.04
V Trnovskem gozdu se je v zadnjih dveh letih obseg sečnje po ocenah Zavoda za gozdove Slovenije povečal za do 70.000 kubičnih metrov letno. Po pojasnilih vodje tolminske enote zavoda Eda Kozoroga je bilo treba namreč izvesti nekatere nujne načrtovane ukrepe, zlasti uvajanja gozdov v obnovo ter nadaljevanja in zaključke obnov gozda.

Sečnja v Trnovskem gozdu 'presega vse meje zdravega razuma'
15. 04. 2021 13.01
V zadnjem času se je sečnja na območju Trnovskega gozda izjemno povečala, so na današnji videokonferenci z zaskrbljenostjo opozarjali tako domačini kot strokovnjaki. Poleg vpliva na sama drevesa je trenutni tempo poseka škodljiv še z vidika požarne varnosti in ohranitve gozda za prihodnje generacije, je bilo med drugim slišati.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34
Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Zaradi naravnih ujm moramo Slovenci vse bolj obnavljati gozdove
21. 03. 2021 07.00
Gozdovi imajo pozitiven vpliv na zdravje ljudi, saj čistijo zrak, pitno vodo, predvsem pa so dom in zavetje številnih živalskih vrst. Zato je pomembno, da k njihovi obnovi in negi pristopamo trajnostno ter na več načinov. Ker je danes mednarodni dan gozdov, je prav, da se spomnimo nekaj dejstev o slovenskih gozdovih in gozdarstvu.

Izzivi za ostrostrelce, noč za minometnike in požar, ki je ustavil dve vojski
20. 03. 2021 07.00
Slovenska in ameriška vojska sta v marcu imeli redna usposabljanja in vaje na Počku. Kot že nekajkrat do zdaj sva se novinarja uspela spraviti med vojakinje in vojake in jim dovolj "težila", da so nama pokazali vse, kar sva si želela videti. Dobre, slabe, manj dobre in nenavadne prigode, ki so enote na terenu še bolj združevale v enotnosti – če ne zaradi vremena, pa zaradi nenavadnih povelj in manjšega požara, ki so ga začeli minometniki.

Pod goro Fuji začeli gradnjo prvega pametnega mesta na svetu
13. 03. 2021 15.18
Kakšnih sto kilometrov od Tokia so konec februarja začeli gradnjo prvega pametnega mesta na svetu, ki so ga poimenovali Woven City. Kot pravijo vodje projekta, gre za nekakšen živi laboratorij ali poligon za testiranje novih tehnologij, od pametnih vozil do pametnih domov, ki bodo med drugim s pomočjo umetne inteligence vsakodnevno spremljali zdravstveno stanje stanovalcev. Mesto ima okoli 2000 prebivalcev, med njimi so tudi IT-znanstveniki, ki pomagajo pri nadaljnjem razvoju sistemov.

'Statik ni želel niti slišati, da bi vstopil v hišo'
09. 03. 2021 11.19
Medtem, ko se tla na hrvaškem spet tresejo, se številni prebivalci območij, ki jih je lani prizadel uničujoči potres, še vedno čakajo pomoč oziroma bivalnike, v katerih bi se lahko začasno namestili. Zdravko Mareković je eden tistih, ki, kljub obljubi, zabojnika še ni prejel, zato mora dnevno vstopati v svojo, od potresa poškodovano hišo.

Lesene pletne na Bledu pripravljajo na novo sezono
05. 03. 2021 20.53
Ali ste vedeli, da lesene pletne na Bledu, ki vozijo turiste na otok, prav vsako zimo potegnejo iz vode? Na kopnem jih pobrusijo, na novo prebarvajo in polakirajo. Le tako lahko čolni na vesla iz macesnovega lesa kljubujejo vremenskim razmeram in plujejo tudi do pol stoletja. Letos so si lahko za to natančno in zamudno delo vzeli veliko časa. Čeprav bi že lahko pluli, so objekti na otoku zaprti, zato začetek pletnarske sezone načrtujejo za začetek aprila.

Hrvaški gozdarji v slovenskem gozdu sekali na črno
05. 03. 2021 19.58
Hrvaški gozdarji so na eni od t. i. Tomšičevih parcel na vzhodnem pobočju Snežnika, ki je v lasti državne gozdarske družbe Slovenski državni gozdovi, na črno posekali približno 85 kubičnih metrov pretežno smrekovega lesa. Okoliščine sta si že ogledali policija in gozdarska inšpekcija.

Sloles Petrinji doniral 300 kubičnih metrov gradbenega lesa
03. 03. 2021 19.47
Mineva že dva meseca od uničujočega potresa na Hrvaškem. Prizadetim v tragediji smo med prvimi pomagali prav Slovenci. Da sosedska solidarnost ne pozna meja, dokazuje tudi gesta slovenskega lesnega združenja Sloles. Z donacijo tristo kubičnih metrov gradbenega lesa, ki so ga danes zjutraj odposlali proti Petrinji, bo obnova porušenih stavb lahko stekla hitreje.

Med sečnjo lesa se je huje poškodoval 62-letnik
03. 03. 2021 09.34
62-letnik je v gozdu opravljal gozdarska dela, ko mu je veja padla na glavo. Na srečo ga je našel domačin, ki mu je takoj priskočil na pomoč in poklical reševalce. Ti so poškodovanca s helikopterjem odpeljali na zdravljenje v ljubljanski klinični center.

Iz Slovenije krenil konvoj z lesom za popotresno obnovo hrvaške Petrinje
03. 03. 2021 06.53
S parkirišča nekdanjega podjetja Novoles v Straži pri Novem mestu je na pot proti Hrvaški danes krenilo devet tovornjakov vlačilcev z v Sloveniji zbranim podarjenim gradbenim žaganim lesom, ki ga bodo uporabili pri popotresni obnovi hrvaške Petrinje. Omenjeno humanitarno pomoč so zbrali člani Slovenskega lesnega združenja Sloles. Območje Petrinje je danes sicer znova stresel zmeren potres.

V petek pričakovana visoka onesnaženost zraka z delci PM10
25. 02. 2021 11.58
Visoka onesnaženost zraka z delci PM10 je pričakovana povsod, razen v Kopru in Novem mestu, kjer bo onesnaženost zmerna, napoveduje agencija za okolje. Koncentracije bodo najvišje zjutraj in zvečer.

Sečnja dreves na območju Mosteca: sprehajalci, bodite previdni
23. 02. 2021 12.05
V gozdu v ljubljanskem Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib nad gostiščem v Mostecu bo predvidoma od srede do nedelje potekala sečnja drevja. Pristojni obiskovalcem svetujejo, naj se v času sečnje izognejo delovišču, če pa se bodo tja vendarle podali, naj bodo posebej previdni.

Spravilo lesa usodno za delavca
22. 02. 2021 14.05
V Pamečah se je pri spravilu lesa v gozdu smrtno ponesrečil delavec. Policiji so pomoč pri prenosu poškodovanega nudili gasilci iz PGD Pameče-Troblje. O dogodku so bile obveščene pristojne službe.

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45
Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Neurje v ZDA: milijoni brez elektrike in divjanje tornada
17. 02. 2021 09.57
Zimsko neurje, ki je velik del ZDA zajelo že konec prejšnjega tedna, je do torka zvečer zahtevalo najmanj 20 življenj. V Teksasu so brez elektrike ostali vsaj trije milijoni ljudi. Vnela se je že ostra debata o vzrokih za množični izpad. Nekateri trdijo, da so krive zamrznjene vetrne turbine. V Severni Karolini pa se spopadajo s posledicami uničujočega tornada.