lesa

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo
17. 09. 2022 15.08
Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

Nas bo pozimi zeblo?
17. 09. 2022 07.00
Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Zastarela tehnologija v tehnološko napredni državi
03. 09. 2022 13.17
Japonski digitalni minister je "napovedal vojno" disketam in drugi retro tehnologiji, ki jo uporabljajo državni birokrati. Kar 1900 pisarn v podjetjih naj bi še vedno uporabljalo diskete, CD-je in mini diske na svojih delovnih mestih. "Kje se lahko sploh še kupi disketa?" se je minister spraševal na novinarski konferenci.

V veljavo stopili osrednji ukrepi v boju z energetsko draginjo
01. 09. 2022 06.17
Na pragu jesensko-zimskega obdobja, ki bo z energetskega vidika po napovedih eno težjih v Evropi po drugi svetovni vojni, začenja s tem mesecem veljati osrednji del ukrepov države za naslovitev izzivov energetske draginje. Gre za sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižanega DDV-ja na energente. Vlada bo sicer danes predvidoma nadaljevala ukrepanje za spopad z razmerami na energetskem trgu.

V ponedeljek nov posvet političnega vrha o draginji in energetski varnosti
26. 08. 2022 12.06
Premier Robert Golob je "v želji po sodelovanju in oblikovanju celovitih rešitev za obvladovanje draginje in zagotovitev energetske varnosti države" za ponedeljek sklical drugi delovni posvet, na katerega je znova povabil predsednike strank in vodje poslanskih skupin v DZ, ekonomske strokovnjake ter predstavnike energetskih podjetij.

Zakaj je toaletni papir vse dražji?
24. 08. 2022 13.02
Začetek epidemije covida je zaznamovalo množično kopičenje toaletnega papirja, trenutna kriza pa bo, kot kaže, minila v znamenju varčevanja s to prepotrebno dobrino, ki postaja vse dražja. Vzroke je treba iskati v vojni v Ukrajini, ki je potisnila cene energentov krepko navzgor, grozijo tudi hude motnje v oskrbi s celulozo, hkrati pa so še Kitajci postali veliko večji porabniki, kot so bili.

Državni zbor soglasno sprejel začasno znižanje DDV na energente
23. 08. 2022 06.09
78 glasov za in noben proti. Državni zbor je tako soglasno sprejel zakon o nujnem ukrepu na področju DDV za omilitev dviga cen energentov. Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo tako DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike z 22 odstotkov znižan na 9,5 odstotka.

Odbor DZ podprl začasno znižanje DDV na energente
22. 08. 2022 11.30
Kolegij predsednice DZ je potrdil, da se predlog zakona za znižanje davka na dodano vrednost na energente obravnava po nujnem postopku. Ga je pa že podprl pristojni odbor DZ.

Kljub visoki gozdnatosti Slovenije cena lesa višja od pričakovane
17. 08. 2022 19.02
S pogorelega Krasa bo v grobem ostalo 100.000 kubičnih metrov lesa, iz česar bodo naredili 200.000 ton lesnih sekancev, ki jih bodo v večini porabili za daljinsko ogrevanje. V Sloveniji v zasebnih kuriščih gospodinjstva za ogrevanje porabijo okoli milijon 400 ton drv, peletov in drugih lesnih goriv, a trenutno je na trgu povpraševanje po lesnih gorivih večje od ponudbe. Cene za drva in pelete so se podvojile, in če bi človek pričakoval, da bo v Sloveniji, ki je 58-odstotno pokrita z gozdom, cena lesa nižja, temu ni tako. Kaj se dogaja na trgu lesnih goriv?

Jan Zadravec
16. 08. 2022 08.47
24-letnik, ki se ukvarja z igranjem igric, je spreten tudi v kmečkih opravilih, kot sta košnja trave in obdelava lesa. Ob prihodu na Kmetijo se veseli dejstva, da bo spoznal nove ljudi. Sebe opiše kot trmastega, prijaznega in zabavnega. Želi se predstaviti Sloveniji in širiti dobro energijo.

Spoznajte tekmovalce nove sezone šova Kmetija
16. 08. 2022 08.00
Na POP TV se vrača priljubljeni resničnostni šov Kmetija, v katerem se bo 16 tekmovalcev znova potegovalo za glavno nagrado, ki tudi znaša zavidljivih 50 tisoč evrov. Kdo se bo najbolje izkazal pri kmetovanju?

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove
15. 08. 2022 19.25
Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'
15. 08. 2022 15.34
Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Ikonično ladijsko razbitino 'zavzeli' morski črvi
14. 08. 2022 19.57
HMS Endeavour, znamenita raziskovalna ladja britanske kraljeve mornarice, s katero je kapitan James Cook odkril vzhodno obalo Avstralije, je postala žrtev ladijskih črvov in rakov, ki so se zažrli v les plovila. "To pomeni, da se ena najpomembnejših razbitin v človeški zgodovini uničuje pred našimi nosovi," je opozoril profesor morske biologije.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu
09. 08. 2022 14.53
Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

Prvi vidni znak napada: črvina za luskami in na pajčevinah
08. 08. 2022 13.17
V drugi polovici julija se je močno povečalo število s podlubniki napadenih dreves, opozarja Zavod za gozdove Slovenije. Poškodbe so zaradi podlubnikov največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da lahko zaradi izredno toplega in sušnega vremena v avgustu in v nadaljevanju leta pričakujemo povečanje poškodb zaradi smrekovih podlubnikov tudi na drugih območjih Slovenije. Lastnike gozdov pozivajo, naj redno pregledujejo svoje gozdove in v primeru napada podlubnikov nemudoma začnejo s sanacijo poškodovanih gozdov. O začetku sanacije morajo lastniki gozdov obvestiti revirnega gozdarja.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov
05. 08. 2022 16.09
V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

Na Krasu že poteka izvoz lesne mase in čiščenje pogorišča
03. 08. 2022 11.20
Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Prizorišče so si ogledali tudi pristojni s kmetijskega ministrstva in predstavniki Zavoda za gozdove in podjetja Slovenski državni gozdovi, ki so poudarili, da mora biti lesa masa čim prej odstranjena, saj predstavlja nevarnost za ponoven vžig.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53
Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Valentino Rossi v dar prejel rekordno veliko čelado
01. 08. 2022 17.55
Valentino Rossi, sedemkratni prvak elitnega razreda motoGP, ki se je po koncu lanske sezone poslovil od dirkanja z motorji, je pred nekaj dnevi v dar prejel rekordno veliko čelado. Štiri metre visoko in šest metrov dolgo čelado, ki se je zaradi svoje velikosti vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov, mu je podarilo mesto Pesaro, kjer bo čelada tudi na ogled javnosti.

Največji požar v zgodovini Slovenije pogašen, a previdnost je še potrebna
01. 08. 2022 12.45
Po 17 dneh boja s plameni lahko Kraševci, gasilci in ostale ekipe na terenu končno zadihajo. "Največji požar v zgodovini Slovenije je pogašen, ob 19. uri bo preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju," je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu sicer ostaja požarna straža, društva, ki jo bodo izvajala, bodo ob tem zadolžena tudi za gasilsko stražo. Pregled pogorišča bodo opravili dvakrat na dan. Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev.

Boštjančič: Računi za vse bodo manjši zaradi nižjega DDV
28. 07. 2022 09.18
Vlada je na seji sprejela nove ukrepe za pomoč gospodinjstvom zaradi visokih cen energentov. Kot je pojasnil minister za finance Klemen Boštjančič, bo vlada DDV na energente začasno znižala za vse uporabnike. Od 1. septembra do 31. maja naslednje leto bo DDV na energente tako znašal 9,5 odstotka. Sicer je pred tem že uvedla delno regulacijo cen pogonskih goriv ter omejila najvišje cene elektrike in zemeljskega plina.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje
27. 07. 2022 18.26
Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41
Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Izjemen odziv: na Krasu v akciji čiščenja in sečnje gozdov 300 prostovoljcev
23. 07. 2022 18.30
Ob požaru na goriškem Krasu poteka obsežna prostovoljska akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi, v kateri sodeluje okoli 300 prostovoljcev. Vse usposobljene in primerno opremljene delavce k delu znova vabijo v nedeljo, ko bo zbor 7. uri pri osnovni šoli v Komnu, so sporočili z zavoda za gozdove.

Strelec naj bi bil prepričan, da je Abe del 'organizacije', ki jo je sovražil
09. 07. 2022 08.05
Kolona vozil s truplom nekdanjega japonskega premierja Shinza Abeja je prispela na njegov dom v Tokiu. Abe je bil ustreljen med govorom na političnem dogodku v južnem japonskem mestu Nara. Policija, ki preiskuje atentat, je sporočila, da je osumljenec gojil sovraštvo do "določene organizacije" in verjel, da ji pripada tudi Abe.

Kako opremiti teraso?
29. 06. 2022 16.18
Z nekaj preprostimi koraki lahko svojo teraso spremenite v pravi mali raj vašega doma.

STILLES – predstavitev na sejmu v Milanu
24. 06. 2022 00.15

Lenarčičeva ekipa opozorila še na onesnaženost zraka na Zahodnem Balkanu
22. 06. 2022 14.27
Raziskovalci so letos v okviru projekta Green Light World Flight s pilotom Matevžem Lenarčičem in znanstvenikom Grišo Močnikom na čelu opravili meritve kakovosti zraka na območju Zahodnega Balkana. Sarajevo je eno od mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, starejši avtomobili in zastareli energetski sistemi pa težave povzročajo tudi v Beogradu, so navedli.