leto 2002

Spremembe v ureditvi šolstva

19. 08. 2001 00.00

Spremembe zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinašajo nov, bolj "evropski" režim za imenovanje ravnateljev, urejajo pa tudi sredstva za prevoz učencev osnovnih šol.

Optimistične napovedi vlade

13. 07. 2001 00.00

Poslej naj bi se več vlagalo v izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, tretjino več denarja naj bi šlo v znanost in tehnologijo, slabo četrtino več denarja bo namenjenega informatizaciji uprave, pa tudi gradnji cest naj bi se poslej namenjalo več sredstev. "Kar se tiče izgradnje avtocest lahko povem, da smo v bilancah makrofiskalnega scenarija predvideli povečanje obsega izdatkov za te namene, za leto 2002 smo zagotovili 32 milijard, v letu 2003 okoli 35 milijard, tu gre za pospešeno dinamiko. O koncesijah smo govorili zlasti na nekaterih področjih, tudi odsekih avtocestnega križa, zlasti pa pri železnicah, npr. pri gradnji drugega tira na Primorsko," je za 24 ur povedal finančni minister Anton Rop.

Aurelio Juri posreduje za ribiče

12. 07. 2001 00.00

Poslanec Aurelio Juri je na ministra za kmetijstvo Francija Buta naslovil poslansko vprašanje, v katerem ministra sprašuje, zakaj kmetijsko ministrstvo še ni izpolnilo zakonske obveze in ribičem, ki jim je lani cvetenje morja onemogočilo normalen izlov in s tem prizadejalo veliko škodo, še ni izplačalo odškodnine.

MOK v procesu odločanja

12. 07. 2001 00.00

Očči svetovne javnosti so uprte v Moskvo, kjer zaseda Mednarodni olimpijski komite (MOK). Na zasedanju generalne skupščine v Moskvi bo znan nov predsednik, ki bo po 21 letih zamenjal Juana Antonia Samarancha, izbran pa bo tudi prireditelj poletnih olimpijskih iger za leto 2008. Članice MOK, ki je bil ustanovljen že leta 1894, so takorekoč vse države sveta, njegovo skupščino pa sestavlja 122 članov iz 80 držav.

Jankovič napoveduje nove prevzeme

12. 07. 2001 00.00

V pogovoru za Gospodarski vestnik je predsednik uprave Mercatorja potrdil, da bodo nadaljevali s prevzemi trgovskih družb v Sloveniji, kjer že imajo 36,8-odstotni tržni delež. S prevzemi bodo nadaljevali tudi na Hrvaškem, kjer želijo pridobiti šest maloprodajnih podjetij.

ZPIZ o metodologiji za uskladitev pokojnin

09. 07. 2001 00.00

Upravni odbor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) je na današnji seji obravnaval osnutek metodologije za uskladitev pokojnin in sklenil, da se skupščini zavoda, ki se bo na seji sestala v petek, 13. julija, s soglasjem vlade posreduje predlog metodologije za ugotavljanje razlike v rasti povprečnih mesečnih plač vseh zaposlenih in pokojnin ter načinu upoštevanja izvedene uskladitve pokojnin med letom v januarju. Na podlagi trenutno razpoložljivih ocen gibanj plač vseh zaposlenih v letošnjem letu v zavodu ocenjujejo, da bo v septembru potrebno pokojnine uskladiti za okoli pet ali šest odstotkov, kar naj bi proračun obremenilo za dodatnih šest do osem milijard tolarjev. Zaradi razlike, ki bo nastala v stopnji rasti plač in pokojnin, izplačanih v enajstih mesecih letošnjega leta v primerjavi s povprečjem predhodnega leta, pa bo januarja potrebno pokojnine uskladiti še za dodatna dva odstotka.

Šanghaj gostitelj mastersa

06. 07. 2001 00.00

Šanghaj na Kitajskem bo konec leta 2002 gostitelj teniškega mastersa, tekmovanja najboljše osmerice tenisačev na svetu. Novico so ob robu teniškega turnirja v Wimbledonu sporočili predstavniki ITF, ATP in kitajski organizatorji. Po Lizboni 2000 in Sydneyju novembra letos, bo Šanghaj tretji prireditelj tega turnirja, ki je zamenjal neuradno svetovno prvenstvo in Grand Slam cup kot končni turnir leta.

Podaljšan rok za dokončanje študija

03. 07. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport je brez večjih razprav in brez glasu nasprotovanja podprl vladni predlog za noveliranje zakona o visokem šolstvu, s katerim naj bi zakonodajalec v študijsko leto 2001/2002 podaljšal rok oz. podaljšal možnost za dokončanje študija za tiste študente, ki so šolanje začeli še pred uveljavitvijo visokošolske reforme v letu 1994. Če omenjenega roka ne bi podaljšali, bi namreč po besedah državnega sekretarja Staneta Pejovnika brez diplome ostalo 2000 do 3000 študentov, ki jim manjkata le še kakšen izpit in diploma.

Zapravljivi kongresniki

03. 07. 2001 00.00

Kot je bilo pričakovati, ameriški kongresniki v predstavniškem domu in senatu niso pripravljeni upoštevati prošnje Bele hiše, da v imenu predsednikovega načrta o davčnih olajšavah malce zmanjšajo porabo za programe, s katerimi si pridobivajo politične točke med domačimi volivci. Med razpravo o proračunu za naslednje leto prihajajo na dan veliki zneski, ki grozijo, da bodo v kombinaciji z davčnimi olajšavami, hitro požrli proračunske presežke.

Do sedaj 51 vlog za nove občine

03. 07. 2001 00.00

Do izteka roka za vlaganje pobud in predlogov za preoblikovanja obstoječe občinske mreže pred novimi lokalnimi volitvami konec prihodnjega leta, je v državni zbor do konca minulega meseca prispelo 51 vlog za ustanovitev novih občin, 14 za spremembe obstoječih območij, tri za preimenovanje in štiri za spremembo statusa - Jesenice, Škofja Loka, Radovljica in Bled si bodo namreč prizadevale za pridobitev naziva in pravic mestnih občin. V Sloveniji je trenutno 192 občin, od tega 11 mestnih.

Težave Kliničnega centra

02. 07. 2001 00.00

Za srčnim infarktom v Sloveniji letno zboli okoli 2000 ljudi. Zdravljenje z zdravili , ki topijo krvne strdke, je uspešno le v 60 odstotkih, zato s posebnim aparatom rentgensko slikajo srčne žile, da natančno vidijo, kje je strdek, in ga nato z balonskim katetrom odstranijo.

Kandidatkam se mudi v Nato

02. 07. 2001 00.00

Zunanji ministri Vilniuške skupine kandidatk za članstvo v zvezi Nato in Hrvaška so danes na srečanju v Tallinnu zahtevali, da jih zavezništvo prihodnje leto povabi k članstvu. Zunanji ministri so v skupni izjavi izrazili prepričanje, da bo zavezništvo s tem razširilo območje varnosti in stabilnosti v Evropi. Slovenijo je na srečanju zastopal državni sekretar na MZZ Ignac Golob. Voditelji držav Nato bodo o širitvi razpravljali jeseni 2002 v Pragi.

Francija ukinila vojaščino

27. 06. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac in premier Lionel Jospin sta danes z odlokom odpravila redno služenje vojaškega roka, ki je bilo v Franciji v veljavi 96 let. Kot sta pojasnila Chirac in Jospin, vpoklic nabornikov v Franciji ni več potreben, saj se projekt profesionalizacije vojske dobro odvija, število prostovoljcev se veča, prav tako pa Francija ni več resno zunanje ogrožena. Vpoklic mladih nabornikov se bo tako končal z današnjim dnem, zadnji pa bodo vojašnice zapustili novembra letos.

Pridružitveni svet o slovenskih pripravah

26. 06. 2001 00.00

Na tretjem rednem letnem zasedanju se danes v Luksemburgu sestaja pridružitveni svet, po Evropskem sporazumu najvišji skupni organ med Slovenijo in Evropsko unijo. Svet bo pregledal izvajanje sporazuma ter dvostranska in mednarodna vprašanja skupnega interesa. Slovensko stran bo vodil zunanji minister Dimitrij Rupel, evropsko pa švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Vodja slovenske diplomacije bo nato odpotoval v Bruselj, kjer bo popoldne na konferenci o prihodnosti Evrope, ki jo za države kandidatke prireja Kraljevi inštitut za mednarodne odnose, predstavil slovenske poglede na bodočo podobo EU.

DZ tudi o starševskem varstvu

22. 06. 2001 00.00

Državni zbor se je v okviru druge obravnave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obravnaval slabo polovico vloženih dopolnil - večinoma vladnih, nekaj pa sta jih "prispevala" tudi opozicijska poslanca France Cukjati (SDS) in Janez Drobnič (NSi) -, nato pa današnje zasedanje prekinil. Poslanke in poslanci bodo redno junijsko zasedanje nadaljevali prihodnji torek ob 14. uri, ko bodo po napovedih najprej opravili volitve in imenovanja, dokončali drugo branje omenjenega zakona s področja družinske politike, zatem pa prešli na prvo obravnavo predloga zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU za opravljanje reguliranih poklicev v Sloveniji.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu

21. 06. 2001 00.00

Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Gradnja avtocest se bo upočasnila

21. 06. 2001 00.00

Vlada je sprejela program razvoja in vzdrževanja avtocest za leto 2001, ki na večini odsekov ali etap predvideva drugačno letno porabo od predvidene v nacionalnem programu izgradnje avtocest v Republiki Sloveniji. Ker so skupni viri bencinskega tolarja, cestnin in kreditov predvideni v višini zgolj 74 milijard tolarjev, kar je 47 odstotkov predvidenih virov v nacionalnem programu, je v letu 2001 predviden manjši obseg gradnje avtocestnih odsekov, in sicer v vrednosti 52,6 milijarde tolarjev. Po oceni Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji bi bilo možno letos pri gradnji avtocest izvesti dela na novih investicijah v obsegu 76 milijarde tolarjev, vendar pa bi takšen obseg del zahteval sredstva bencinskega tolarja v višini med 45 in 50 milijard tolarjev.

Z Ropom o financiranju občin

20. 06. 2001 00.00

Skupnost občin Slovenije je v Laškem pripravila delovni posvet, na katerem je ministra za finance Antona Ropa seznanila s problematiko financiranja občin. Od ministra pa so želeli izvedeti, kdaj bo pripravljen nov zakon o financiranju občin, saj je zakon, ki je trenutno v veljavi, že večkrat noveliran, obravnavalo ga je tudi ustavno sodišče. Predstavniki lokalnih skupnosti so izrazili prepričanje, da bi tudi skupnost morala sodelovati v pripravi tega pomembnega dokumenta, ki bi po mnenju večine udeležencev moral poenostaviti postopke in določiti meje zadolževanja lokalnih skupnosti. Sedaj je namreč v veljavi odredba, ki določa 10-odstotni limit na realizirane prihodke, kar onemogoča uresničitev večjih naložb in omejuje občine pri najemu ugodnih posojil iz državnih skladov.

Nürburgring z novo pentljo

20. 06. 2001 00.00

Na nemškem dirkališču Nürburgring bodo prihodnje leto gradili. Dirkališče bo dobilo novo pentljo, ki bo speljana bližje tribunam, kar bo omogočilo ogled dirk večjemu številu gledalcev. Poleg lepšega razgleda, bo po novem 30.000 gledalcev tudi uživalo večje udobje. Nov odsek proge bo dolg 710 metrov, tribuna okrog njega pa bo lahko sprejela 10.000 gledalcev. Z deli, ki bodo stala 11 milijonov mark, bodo pričeli decembra letos, zaključili pa naj bi jih aprila 2002.

Širitev leta 2004?

17. 06. 2001 00.00

Vrh Evropske unije je na zasedanju v Goeteborgu sprejel okvirni časovni načrt za izvedbo širitve, v katerem je leto 2004 opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic. "Če se bo pristopni proces nadaljeval z nezmanjšanim tempom, bi morale na to pripravljene kandidatke pristopna pogajanja končati do izteka leta 2002. Cilj je, da kot članice v letu 2004 sodelujejo na volitvah evropskih poslancev," se glasi formulacija iz sklepov zasedanja. Časovni cilji torej niso popolnoma zavezujoči, saj so, kot opozarja petnajsterica, odvisni od nadaljevanja intenzivnega tempa pristopnega procesa.

Prodi v Sloveniji

07. 06. 2001 00.00

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki je danes prispel na prvi uradni obisk v Slovenijo, je po pogovorih s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju pohvalil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija postala formalna članica povezave leta 2004. Tudi premier Drnovšek je poudaril, da želi Slovenija pogajanja skleniti do konca leta 2002, kar bi pomenilo, da bi lahko njeni državljani že sodelovali na volitvah v Evropski parlament dve leti kasneje. Sogovornika sta soglašala, da obstaja še nekaj odprtih vprašanj, ki pa jih je moč rešiti s sodelovanjem.

Prevzemanje pravnega reda EU

31. 05. 2001 00.00

Slovenska vlada je sprejela prenovljen državni program za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002. Letošnja redna revizija državnega programa upošteva zadnje poročilo Evropske komisije o napredku in komisijine pripombe na program, pogajalska izhodišča in preglede usklajenosti zakonodaje v letu 2000, pa tudi program dela vlade za letošnje leto ter podpisane finančne memorandume ter programske dokumente za tekoče leto. Sledi pa tudi dejstvu, da se spreminja in dopolnjuje tudi pravni red EU, je zapisano v sporočilu za javnost z vladne službe za evropske zadeve.

Težave NHL zaradi OI

30. 05. 2001 00.00

Predstavniki severnoameriške hokejske lige NHL so sporočili, da za zdaj še ne načrtujejo prekinitve najmočnejše lige na svetu med zimskimi OI leta 2006 v Torinu. O morebitni prekinitvi NHL, s katero bi omogočili najboljšim reprezentancam nastop na igrah z vsemi zvezdniki, se bodo odločili šele po OI naslednje leto 2002 v Salt Lake Cityju, je sporočil komisar lige NHL Gary Bettman.

Skupščina delničarjev Radenske

29. 05. 2001 00.00

Delničarji Radenske, ki poleg matične družbe združuje še družbe Tri srca, Zdravilišče Radenci, Zvezda Diana in Ecoss, so na današnji skupščini, na kateri je bilo prisotnega 84 odstotkov kapitala, soglasno sprejeli letno poročilo za leto 2000 ter sklepe o pokrivanju izgube v letu 2000, ki je bila povzročena z odpravo precenjenega premoženja in kapitala ter za matično družbo znaša 3,9 milijarde tolarjev. Izgube bodo pokrili z zmanjšanjem revalorizacijskega popravka osnovnega kapitala po stanju 31. decembra 2000 na dan 1. januarja 2001. Delničarji so na skupščini imenovali tudi revizorja družbe za leto 2002, in sicer revizijsko hišo PriceWaterhouseCoopers iz Ljubljane.

Predsednik Kučan na Češkem

28. 05. 2001 00.00

Na povabilo češkega predsednika Vaclava Havla se predsednik republike Milan Kučan mudi na enodnevnem delovnem obisku na Češkem. Srečanje v Lanah pri Pragi je predvsem priložnost za pogovor Kučana in Havla pred junijskim tradicionalnim srečanjem predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo letos v Italiji. Predsednika bosta govorila o poglobitvi sodelovanja med državama, ki se uspešno razvija na vseh ravneh, izmenjala pa bosta tudi izkušnje obeh držav pri približevanju EU ter stališča o aktualnih evropskih varnostno-političnih procesih, zlasti o širitvi zveze NATO in pričakovanjih ob vrhu zavezništva v Pragi leta 2002.

Simoniti v Splitu

25. 05. 2001 00.00

V Splitu se je začel sestanek ministrskega sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se ga udeležuje tudi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti. Ministrskemu sestanku predseduje hrvaški zunanji minister Tonino Picula, udeležujejo pa se ga tudi visoki predstavniki Italije, BiH, Grčije, ZRJ in Albanije. Ob tej priložnosti bo vodenje pobude od Hrvaške prevzela Grčija.

Zeman v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Skupna uprizoritev Amadeusa v čast SNG

22. 05. 2001 00.00

Dramski, operni in baletni ansambel Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru bodo v počastitev 80-letnice mariborskega gledališča v petek, 25. maja, premierno izvedli skupno uprizoritev dela Petra Shafferja Amadeus. Gledališko igro, ki govori o odnosu med genialnima skladateljema Wolfgangom Amadeusom Mozartom in njegovim povprečnim sodobnikom skladateljem Antoniom Salierijem, je zrežiral Sebastjan Horvat, dirigent pa bo Simon Robinson. Po njunih besedah uprizoritev ni ne drama ne opera, niti musical ali zlepljenka, pač pa predstavlja povsem nov in enkraten žanr, primeren za visok gledališki jubilej.

Giro 2002 po kar šestih državah?

20. 05. 2001 00.00

Letošnja kolesarska dirka po Italiji se še ni pošteno začela, prireditelji pa že sestavljajo traso za prihodnjo sezono. Po trenutnem predlogu naj bi znamenita italijanska pentlja peljala kar skozi šest evropskih držav, začela pa bi se na severu Evrope.

Uvedba evra bo povzročila znižanje cen

13. 05. 2001 00.00

Nemški finančni minister Hans Eichel je nemškim potrošnikom zagotovil, da uvedba evro bankovcev in kovancev ne bo prizadela njihovih žepov, temveč naj bi celo povzročila znižanje cen. Minister je v pogovoru za nemški časnik Sueddeutsche Zeitung med drugim dejal, da je nemška industrija obljubila, da ob spreminjanju cen iz mark v evre 1. januarja prihodnje leto cen ne bo zaokroževala navzgor.