leto 2002

Inflacija v Rusiji
12. 05. 2001 00.00
Ruska inflacija bi leta 2002 lahko dosegla 12 odstotkov, rast bruto domačega proizvoda (BDP) pa med 3,5 in štirimi odstotki, je sporočil ruski minister za ekonomski razvoj in trgovino Guerman Gref. Te ocene so nastale na podlagi predloga proračuna za prihodnje leto, ki ga bodo predstavili na seji vlade 24. maja. Gref je dodal, da bo proračun izračunan na podlagi cene nafte 17 dolarjev za sodček.

Predlog proračuna podprl tudi senat
10. 05. 2001 00.00
Predstavniški dom ameriškega kongresa je z 221 glasovi proti 207 potrdil predlog proračuna za fiskalno leto 2002 v višini 1970 milijard dolarjev, s čimer je ustvaril podlago za načrt predsednika Georga Busha o zagotovitvi 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih desetih letih. S 53 glasovi za in 47 proti pa je predlog proračuna podprl tudi senat. 

Teden v znamenju Evrope
07. 05. 2001 00.00
Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Ukinitev spornih glasovnic
05. 05. 2001 00.00
Senat v ameriški zvezni državi Florida je včeraj z veliko večino, 38 glasovi za in dvema proti, sprejel zakon, ki v tej zvezni državi z letom 2002 odpravlja uporabo luknjičastih volilnih lističev in uvaja elektronsko preštevanje glasovnic. Luknjičasti volilni lističi so bili namreč na lanskih ameriških predsedniških volitvah zaradi težav pri preštevanju glasov v središču polemik in zapletov, ko več tednov ni bilo znano, kdo je zmagovalec volitev. Predstavniški dom je opustitev luknjičastih volilnih lističev z veliko večino izglasoval že 25. aprila.

Evropska banka optimistična
02. 05. 2001 00.00
Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg je v letnem poročilu banke za leto 2000 izrazil optimizem glede napovedi o gospodarski rasti v državah, ki so uvedle evro. Gospodarska rast na tem območju je lani dosegla 3,4 odstotka. Podpredsednik ECB Christian Noyer pa je pred gospodarsko-monetarno komisijo Evropskega parlamenta zatrdil, da obrestne mere v Evropi niso na "zgodovinsko visoki ravni". Obenem je zatrdil, da bo gospodarska rast na območju evra leta 2001 in 2002 približno enaka kot leta 2000 (3,4-odstotna). V svojih zadnjih napovedih Evropska komisija omenja 2,8-odstotno rast leta 2001 in 2,9-odstotno rast leta 2002. Podpredsednik ECB še ocenjuje, da bo stopnja inflacije leta 2002 in 2003 manj kot 2-odstotna.

Slovenija na zadnjem mestu
02. 05. 2001 00.00
Mednarodna hokejska zveza (IIHF) bo žreb skupin za svetovno prvenstvo skupine A, ki bo prihodnje leto na Švedskem, izvedla šele ob koncu letošnjega SP v Nemčiji, kot to po lanskem sklepu IIHF predvideva novi pravilnik.

USOC navdušen nad prireditelji
30. 04. 2001 00.00
Ameriški olimpijski komite (USOC) je nadvse zadovoljen z napredkom prirediteljev zimskih OI leta 2002 v Salt Lake Cityju. Izvršni odbor USOC je na rednem zasedanju ugotovil, da imajo zaradi dobrih priprav na igre ameriška mesta, ki kandidirajo za prireditelja poletnih OI 2012, več možnosti. Američani so tudi razgrnili načrte za prihodnje leto. Na domačih OI nameravajo osvojiti najmanj 20 medalj.

Privatizacija trga električne energije
30. 04. 2001 00.00
Slovaška je s ponedeljkovo objavo razpisa za svetovalce pri prodaji treh državnih distributerjev električne energije začela s privatizacijo svojega sektorja električne energije. Slovaška vlada po pisanju časnika Financial Times želi do konca leta prodati 49-odstotni lastniški delež v treh distribucijskih podjetjih, prihodnje leto pa naj bi prodala še 49-odstotni lastniški delež v največji državni elektrarni.

Srečanje Pahorja in Tomčića
28. 04. 2001 00.00
Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je po končanem prvem srečanju predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude sinoči v Zadru na neuradnem pogovoru sešel s hrvaškim kolegom, predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot je Pahor povedal, sta v pogovorih izmenjala stališča do odnosov med državama in izrazila skupno željo, da bi se pri reševanju odprtih vprašanj letos premaknilo vsaj za korak naprej. Tomčić je pred tem na srečanju predsednikov parlamentov izrazil tudi željo, da bi se odnosi med državama hitreje uredili.

Delavci Peka prejeli plače
26. 04. 2001 00.00
Od naše posebne gorenjske poročevalke smo izvedeli, da so zaposleni v tržiškem Peku in v dveh hčerinskih družbah Peko Inde in Peko ČSP (skupaj okoli 1100 zaposlenih) danes dobili plače za mesec marec, sta potrdili predsednica uprave Peka Marta Gorjup Brejc in predstavnica sindikata v Peku Mojca Sedminek. Delavci bi plače po kolektivni pogodbi morali dobiti že minulo sredo. Denar za marčne plače - gre za okoli 150 milijonov tolarjev - je na podlagi današnjega sklepa vlade zagotovila Slovenska razvojna družba (SRD). Po besedah predstavnice sindikata naj bi bile zagotovljene tudi plače za mesec april, kar je potrdila tudi predsednica uprave, vendar pa pisnega zagotovila s SRD o tem še ni dobila. Na ministrstvu za gospodarstvo, kjer pripravljajo ustrezen predlog, so pojasnili, da naj bi vlada odločitev sprejela na današnji seji. V drugem polletju bi se morale po pričakovanjih Gorjupove razmere v podjetju, ki je v letošnjem prvem trimesečju doseglo boljše rezultate kot lani, normalizirati, to pa pomeni, da bi podjetje samo zmoglo zagotoviti sredstva za plače. Vseeno pa naj bi Peko leto sklenil z izgubo, pozitivno poslovanje pa je, tako Gorjupova, mogoče pričakovati šele konec leta 2002. Projektna skupina pod vodstvom predsednika uprave Alpine Martina Kopača, ki mora najkasneje do konca maja pripraviti dolgoročni načrt sanacije Peka, je na torkovem sestanku ugotovila, da je sanacija Peka možna. Člani skupine so oblikovali določena stališča, ki jih bodo posredovali vladi, ta pa so po besedah Kopača "za Peko ugodna".

Za prost pretok delovne sile
25. 04. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

Razpis kadrovskih štipendij
23. 04. 2001 00.00
Zavod RS za zaposlovanje je tudi letos pripravil skupni razpis kadrovskih štipendij za šolsko leto 2001/2002, ki jih podeljujejo organizacije in delodajalci v skladu s svojimi kadrovskimi potrebami. Razpis je objavljen v posebni publikaciji, ki jo bodo prejeli učenci osmih razredov osnovnih šol, dijaki in študenti, vsem zainteresiranim pa je na voljo tudi na uradih za delo in območnih službah zavoda za zaposlovanje. Skupni razpis kadrovskih štipendij je objavljen še na spletnih straneh zavoda .

Uspešen začetek leta za Coca-Colo
19. 04. 2001 00.00
Coca-Cola je v prvem letošnjem četrtletju, kljub temu da je za letos in prihodnje leto znižala načrte za prodajo, zabeležila višji dobiček od pričakovanega. Poslovanje se je tako v primerjavi z enakim obdobjem lani, ko so zabeležili 58 milijonov dolarjev izgube, v prvih treh mesecih letošnjega leta močno izboljšalo, saj je dobiček v tem obdobju znašal 863 milijonov dolarjev. Njihovi prihodki od prodaje so se v tem obdobju povečali za pet odstotkov na 4,47 milijard dolarjev, v prvem četrtletju lanskega leta pa so znašali 4,25 milijard dolarjev.

Nezadovoljstvo lokalnih skupnosti
19. 04. 2001 00.00
Tako kot v minulih letih vlada tudi pri pripravi proračuna za letošnje leto ni sodelovala z lokalnimi skupnostmi, zato predlog državnega proračuna z njimi ni usklajen, so ocenili na sinočnji seji predsedstva Skupnosti slovenskih občin, ki jo je vodil predsednik Boris Sovič. Zaradi spremenjenega poslovnika državnega zbora pa lokalne skupnosti ne bodo imele zadostnih možnosti sodelovanja niti v fazi sprejemanja državnega proračuna. Zato vodstvo Skupnosti slovenskih občin zahteva, da se še pred sprejetjem proračuna sestanejo predstavniki lokalnih skupnosti in ministrstva za finance. Sklenili so tudi, da se bodo že zdaj začeli temeljito pripravljati na proračunsko razpravo za leto 2002.

Pogajanja o plačah v gospodarstvu
17. 04. 2001 00.00
Socialni partnerji - predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - bodo danes nadaljevali pogajanja o aneksu k dogovoru o politiki plač za obdobje 1999-2001. Skušali se bodo dogovoriti o načinu usklajevanja plač z rastjo cen življenjskih potrebščin v drugem polletju. Pogajalci so se namreč minuli teden razšli brez dogovora, saj so se sindikati zavzeli za višjo eskalacijo plač, delodajalci pa so vztrajali pri stališču, da morajo plače zaostajati za rastjo inflacije.

OECD znižal napovedi
10. 04. 2001 00.00
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je svoje napovedi o letošnji gospodarski rasti v 12 državah Evropske unije, ki uporabljajo evro, znižala na 2,7 odstotka. OECD je še novembra lani državam evro območja napovedoval 3,1-odstotno gospodarsko rast, vendar pa so cene nafte in vse šibkejši evro poslabšali konjunkturne napovedi, med drugim navaja poročilo, ki so ga danes objavili na sedežu OECD v Parizu.

Istrabenz prodal delež
10. 04. 2001 00.00
V letu 2001 lahko utemeljeno pričakujemo normalizacijo razmer v naftni dejavnosti, nadaljevanje uspešnega poslovanja v plinski dejavnosti in že dosežene in zagotovljene prihodke iz finančnih naložb holdinške družbe, h katerim sodijo kapitalski dobički in pričakovane dividende, so med načrti zapisali v koprski družbi Istrabenz ob današnji objavi revidiranih računovodskih izkazov matične delniške družbe Istrabenz in revidiranih konsolidiranih izkazov Skupine Istrabenz za leto 2000. Tudi trženje storitev s področja informatike po njihovih pričakovanjih odpira nove poslovne in razvojne možnosti ter ustrezen donos na vložena sredstva. Kot so dodali, z izkupičkom od prodaje deleža v Simobilu imajo delničarji družbe Istrabenz zagotovljen ustrezen donos na kapital v letu 2001 in 2002.

Kritike na Bushev proračun
10. 04. 2001 00.00
Proračunski predlog ameriškega predsednika Georgea Busha za fiskalno leto 2002, je po pričakovanju naletel na kritike različnih interesnih skupin in politikov, ki se ne strinjajo z zmanjšanjem ali premajhnim naraščanjem porabe v večini ministrstev. Bushev predlog za proračun v prihodnjem letu znaša skupaj 1,96 bilijona dolarjev. Manj denarja se bo namenilo za varovanje okolja, zaposlovanje dodatnih policistov, kmetijstvo, izobraževanje zdravnikov. NASA bo dobila približno enako kot doslej - 14,5 milijard dolarjev, uprava za malo gospodarstvo pa 500 milijonov. Manj denarja bo tudi za ministrstvo za trgovino.

Grški klasiki v Berlinu
08. 04. 2001 00.00
Razstavišče Martin-Gropius-Bau v Berlinu bo prihodnje leto prizorišče obsežne razstave o klasiki stare Grčije. Na razstavi z naslovom Grška klasika - ideja ali resničnost bo od 1. marca do 31. junija 2002 na ogled kakih 600 eksponatov, od umetniških del do skulptur, iz sedmih evropskih držav in ZDA.

Lloyd's pričakuje rekordno izgubo
05. 04. 2001 00.00
Britanska zavarovalna družba Lloyd's je napovedala, da naj bi njihova izguba v letu 1999 znašala več kot milijardo angleških funtov, in sicer naj bi presegla izgubo iz leta 1998 v višini 1,06 milijarde angleških funtov, je poročal Financial Times.

Razprodana Plešasta pevka v Caracasu
05. 04. 2001 00.00
V polni dvorani gledališča Ateneo de Caracas v venezuelskem glavnem mestu je Primorsko dramsko gledališče iz Nove Gorice sinoči na mednarodnem gledališkem festivalu odigralo prvo od štirih predstav Ionescove Plešaste pevke v režiji Vita Tauferja. Pred dvorano je ostalo več kot dvesto ljudi, vse naslednje predstave pa so že razprodane. Po koncu predstave je igralce čakal buren aplavz. Zaradi takšnega zanimanja so Primorsko dramsko gledališče že povabili, da prihodnje leto v Mestnem gledališču Caracasa uprizori še novo Ionescovo predstavo, Kralj umira, ob tem pa pripravi Teden slovenske kulture.

V Sparu zadovoljni z rezultati
22. 03. 2001 00.00
Spar Slovenija je lani v primerjavi z letom 1999 povečal prometa za 43 odstotkov na 36 milijard tolarjev, medtem ko naj bi letos ustvarili za 47 milijard tolarjev prometa. "Če bo trend takšen, kot je bil v prvih treh letošnjih mesecih, bo promet še večji," je na novinarski konferenci poudaril generalni direktor Spara Slovenija Igor Mervič in ob tem dodal, da so z lanskimi poslovnimi rezultati zelo zadovoljni. Spar načrtuje veliko rast poslovanja tudi v prihodnjih dveh letih, k čemur bo med drugim prispevalo odpiranje novih trgovin. V kratkem bodo tako začeli z gradnjo največjega Sparovega svetovnega nakupovalnega centra City Park, ki bo stal 10 milijard tolarjev, zgradili pa ga bodo v dveh fazah.

Sestanek odbora SLS+SKD
19. 03. 2001 00.00
Nekaterih članov izvršilnega odbora, predvsem štajerskega dela, v katerem je tudi mecen Marije Ribič Franc Kangler, na seji ni bilo. Virus v SLS+SKD, ki se je aktiviral zaradi Marije Ribič, je bil pravzaprav programiran na kongresu v Murski Soboti s samo sestavo izvršilnega odbora stranke.

Slovenijo največ dela čaka letos
19. 03. 2001 00.00
Zveza NATO bo prihodnje leto na vrhu v Pragi najverjetneje odločala o morebitni novi širitvi, zato Slovenijo v prizadevanjih za zagotovitev povabila prav letos čaka največ dela. Kot je na današnji predstavitvi mnenj o vključevanju Slovenije v zavezništvo menil zunanji minister Dimitrij Rupel, državi pri približevanju kljub nekaterim težavam "ne gre tako slabo", obrambni minister Anton Grizold pa je poudaril, da prednosti vključitve v NATO niso le vojaško-obrambnega značaja, ampak gre tudi za uresničevanje širših družbenih, političnih in ekonomskih ciljev.

Lokalne volitve v Franciji
12. 03. 2001 00.00
V Franciji so se včeraj zvečer zaprla volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. Po prvih ocenah javnomnenjskih institutov se je volitev udeležilo približno 70 odstotkov volilnih upravičencev. Drugi krog volitev bodo pripravili prihodnjo nedeljo.

Rupel napovedal dobre odnose
12. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za včerajšnjo izdajo tržaškega Il Piccola napovedal dobre odnose med Slovenijo in Italijo tudi v primeru zmage desnosredinskih strank pod vodstvom Silvia Berlusconija na majskih parlamentarnih volitvah. Rupel dodaja, da je imela slovenska vlada v zadnjih mesecih več stikov s predstavniki različnih italijanskih političnih strank, tudi tistih z desne sredine, poleg tega pa se je premier Janez Drnovšek nedavno v Rimu neuradno srečal z Berlusconijem. Po Ruplovih besedah je bil njun pogovor "zelo zanimiv in pozitiven".

Se pišejo novogoriški Mostovni boljši časi?
05. 03. 2001 00.00
Mostovno, zapuščen industrijski objekt na obrobju Nove Gorice v neposredni bližini državne meje med Slovenijo in Italijo, je mestni svet novogoriške občine že leta 1996 namenil reševanju mladinske problematike, saj mladi po zaprtju šempetrskega Centra za razvoj mladinske kulture v Novi Gorici nimajo primernih prostorov za druženje in ustvarjanje. Minilo je pet let, Mostovna pa še vedno propada. Mladi, predvsem predstavniki Zavoda Masovna, ki ga je občina leta 1998 potrdila za bodočega upravitelja Mostovne, so novico, da je mestni svet minuli teden med obravnavanjem proračuna za leto 2001 obnovi objekta namenil 20 milijonov tolarjev, pozdravili. Zaradi dosedanjih zapletov in počasnih postopkov pa se zavedajo, da prizadevanj za odprtje prostorov s tem še ni konec, so pojasnili na današnji novinarski konferenci Zavoda Masovna.

Bush bo predstavil davčni načrt
27. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes zvečer pred obema domovoma ameriškega kongresa predstavil svoj proračunski predlog za fiskalno leto 2002, katerega osrednji del bodo davčne olajšave. Zmanjševanje davkov je bila osrednja parola Busheve predvolilne kampanje in od uspešnosti njegovih predlogov je v veliki meri odvisna njegova nadaljnja kariera v Beli hiši. Kljub privlačnosti zamisli o vračanju denarja davkoplačevalcem, pa Bushu doslej iz različnih razlogov ni uspelo dovolj prepričati javnosti in kongresnikov.

Michelin napoveduje težavno leto
27. 02. 2001 00.00
Francoski proizvajalec pnevmatik Michelin je lani ustvaril 438 milijonov evrov dobička, kar je za 35 odstotkov več kot leta 1999, ko je ta znašal 325 milijonov evrov. Povečal se je tudi obseg prodaje, ki je lani znašala 15,4 milijarde evrov, kar je za 11,9 odstotka več kot leto poprej. Sicer pa v Michelinu opozarjajo, da bo letošnje poslovno leto zaradi pešanja ameriškega gospodarstva zahtevnejše. Michelin trenutno izvaja tudi program racionalizacije v svojih evropskih obratih, kjer naj bi do leta 2002 odpustili 7500 delavcev.

DaimlerChrysler krepko zmanjšal napovedi za 2001
26. 02. 2001 00.00
Nemško-ameriški avtomobilski proizvajalec DaimlerChrysler je močno zmanjšal svoje napovedi za prodajo in dobiček v letošnjem letu. Dobiček iz poslovanja nemškega giganta naj bi se tako letos v primerjavi z lanskim letom zmanjšal za do 83 odstotkov na približno 1,2 do 1,7 milijarde evrov. K temu naj bi največ prispevali pešanje ameriškega avtomobilskega trga, dodatni stroški prestrukturiranja, lanska odprodaja Daimlerjeve divizije za finančne storitve in letalske podružnice ter neugodne tržne razmere.