lista

Potrč o procesih denacionalizacije

04. 08. 2000 17.32

ZLSD nasprotuje vračanju premoženja po političnih kriterijih, saj po njenem mnenju obstaja resna nevarnost, da bo vlada Andreja Bajuka denacionalizacijske postopke reševala po svojih političnih kriterijih in v škodo države. Zato ZLSD od vlade zahteva, naj pri izvajanju denacionalizacije spoštuje zakon, ne pa svojih enostrankarskih političnih interesov. V primeru kakršnegakoli suma o zlorabi položaja ali nezakonitega ravnanja pristojnih vladnih funkcionarjev bo združena lista po volitvah predlagala nadzor nad delom vlade, po potrebi pa tudi ustanovitev posebne preiskovalne komisije za ugotovitev odgovornosti sedanjih vladnih funkcionarjev, je na novinarski konferenci povedal vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč.

Opozicija o kadrovskih zamenjavah

03. 08. 2000 08.07

Slovensko opozicijo vnovič razburjajo kadrovske zamenjave. V Združeni listi in Liberalni demokraciji Slovenije jim pravijo kar čistke, ogorčeni pa so, ker naj bi vlada z nedavnimi potezami posegla tudi v nepolitične ustanove.

Združena lista za brezplačna zdravila

31. 07. 2000 22.06

Hrup okoli plačevanja nekaterih zdravil za otroke se še ni polegel. Čeprav sta pred dnevi Zavod za zdravstveno zavarovanje in Strokovna komisija za pediatrijo sklenila kompromisno rešitev, se je Združena lista socialnih demokratov odločila, da bo vztrajala, dokler ne bodo vsa zdravila za otroke in mladostnike brezplačna.

Mesić najpopularnejši

31. 07. 2000 11.45

V redni mesečni raziskavi zagrebškega Večernjega lista o priljubljenosti domačih politikov in strank v minulem mesecu je na vrhu najbolj pozitivnih politikov še naprej predsednik države Stjepan Mesić. Za najbolj negativno politično osebnost so povprašani izbrali Iviča Pašalića. Še naprej raste število neopredeljenih volilcev. V aprilski anketi Večernjega lista je bilo takih le 22 odstotkov. Stjepanu Mesiću je popularnost v primerjavi z mesecem poprej zrasla za tri odstotke, tako da je tokrat zbral 21,8 odstotka glasov. Drugouvrščenemu, premieru Ivici Račanu, je za približno toliko padla in ima 13,2 odstotka. Sledijo jima Vesna Pusič, Željka Antunovič, Dražen Budiša, Tonino Picula, Vesna Škare Ožbolt, Djurdja Adlešič, Mate Granič in Ivica Pančič. Premier Račan je na drugem mestu tudi na negativni lestvici, na kateri so, tako kot na pozitivni, še Budiša, Mesič in Antunovičeva.

Incident med vojsko in črnogorsko policijo

28. 07. 2000 14.13

Poveljstvo jugoslovanske vojaške mornarice je sporočilo, da je v teritorialnih vodah ZRJ včeraj zaseglo italijanski gliser s tovorom cigaret in šestimi ljudmi, od katerih so bili štirje italijanski državljani in člani posadke, dva pa sta bila predstavnika črnogorskega ministrstva za notranje zadeve. Ko je ladja vojaške mornarice zaustavila italijanski čoln, je policijski gliser črnogorskega ministrstva za notranje zadeve s tremi osebami v civilnih oblekah neuspešno skušal prevzeti plovilo iz Italije. Vojska je zato sprožila kazenski postopek proti posadki policijskega gliserja, ki je oviral vojaško ladjo pri izvrševanju nalog. V uradnem sporočilu je še rečeno, da italijanski gliser ni imel dokumentacije za prevoz cigaret, kot tudi ne registracijskega lista in ne oznake domicilnega pristanišča. Člani italijanske posadke pa niso imeli potnih listov in ne listin za plovbo. Državni mediji so nedavno poročali, da je vojaška mornarica zasegla dva italijanska gliserja s tovorom cigaret brez ustrezne registracije; plovila je izročila črnogorski policiji, ki pa naj bi jih takoj zatem vrnila lastnikom.

Bajuk uradno izstopil iz SLS+SKD

27. 07. 2000 10.04

Predsednik vlade Andrej Bajuk je včeraj izjavil, da uradno odstopa kot podpredsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in obenem izstopa iz združene stranke. Napovedal je tudi ustanovitev nove stranke, ki bo gradila na zvestobi vrednotam slovenske pomladi.

Vrnitev gradu Betnava mariborski škofiji

20. 07. 2000 21.02

Potem ko je ministrstvo za kulturo včeraj izdalo delno odločbo o vrnitvi gradu Betnava mariborski škofiji, je minister za kulturo Rudi Šeligo danes povedal, da je mariborska škofija s tem dobila grad v svojo last, ne pa v celoti v svojo posest, saj del še vedno ostaja v lasti podjetja Lipa. Glede teh prostorov se bosta mariborska škofija in podjetje Lipa sami naprej dogovarjali. Kljub delni odločbi ostaja nerešeno vprašanje odškodnine za morebitno povečano vrednost vrnjene nepremičnine v primerjavi z vrednostjo ob podržavljanju. Odškodnino bo obravnavala dopolnilna odločba, v zvezi s katero pa minister Šeligo ni vedel povedati, kdaj naj bi se postopki nadaljevali. Dodal pa je, da bo marsikateri primer iz poglavja o denacionalizaciji kmalu rešen, saj se bodo postopki pospešeno nadaljevali, ker je to v interesu ministrstva za kulturo in vlade, vendar pa ne na račun površnosti uporabe zakona, je poudaril Šeligo. Minister je zanikal, da bi pri tem šlo za ''politično'' odločanje, kdo bo kaj dobil nazaj. ''Politični'' del teh postopkov je v tem, da po oceni vlade denacionalizacijski postopki potekajo prepočasi oziroma se neupravičeno zavlačujejo in so jih zato pospešili tam, kjer so lahko. Vendar pa je Šeligo ponovno poudaril, da ne na račun ''kvarjenja dikcije zakona''. Gre za striktno uporabo zakona, je dejal. Povedal je še, da je na ministrstvu za kulturo ustanovljen poseben oddelek za denacionalizacijo, vendar pa po njegovih besedah še vedno primanjkuje ustreznih pravnih kadrov.

Neskladnost 17. člena ZEVP z ustavo

15. 07. 2000 16.49

Ustavno sodišče je v najnovejši, 64. številki Uradnega lista objavilo odločbo o ugotovitvi neskladnosti zakona o evidenci volilne pravice (ZEVP) oz. njegovega 17. člena z ustavo. Po mnenju ustavnih sodnikov je v neskladju z drugim odstavkom 14. člena ustave, ki govori o enakosti pred zakonom, to, da ZEVP ne ureja stalne evidence volilne pravice volilnih upravičencev s stalnim prebivališčem v tujini.

Odzivi na zaščitni zakon

13. 07. 2000 12.29

Rudi Pavšič in Sergij Pahor, predsednika krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Slovenske kulturno-gospodarske zveze in Sveta slovenskih organizacij, sta se pozitivno odzvala na sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanski poslanski zbornici.

Je volilni sistem sploh legalen?

12. 07. 2000 17.33

Štiri dni pred prvim možnim rokom za razpis volitev, se je državni zbor lotil razprave o možnosti za takšno spremembo ustave, da bi bil že v njej kot volilni sistem določen proporcionalni sistem. In spet se je vnel boj med zagovorniki in nasprotniki takšne rešitve. Bolj ali manj pa je že jasno, da se je čas, ki je na voljo za kakršnokoli spremembo volilnega sistema, skrajšal še za en dan.

NLB na hrvaškem tržišču

11. 06. 2000 19.18

Večernji list v nedeljski izdaji objavlja zapis o morebitnem prihodu slovenskih bank na Hrvaško. Najprej so se pojavile nepreverjene vesti, da Nova Ljubljanska banka namerava vstopiti v lastniško strukturo najmočnejše hrvaške Zagrebačke banke. Da ima NLB zelo resne namere na Hrvaškem, pa je po mnenju Večernjega lista potrdil tudi nedavni sestanek Gospodarskega interesnega združenja - Hrvaškega združenja bank, na katerem so predstavniki 13 hrvaških bank, članic omenjenega združenja, sklenili, da bodo od odgovornih na Hrvaškem zahtevali, naj se opredelijo o namerah NLB na hrvaškem tržišču.

Drugi krog imenovanja nove vlade

07. 06. 2000 17.27

Državni zbor je začel 50. izredno zasedanje, na katerem bodo poslanci odločali o predlogu mandatarja Andreja Bajuka za potrditev liste 17 ministrskih kandidatov, ki naj bi do letošnjih rednih parlamentarnih volitev oblikovali prehodno vlado koalicije Slovenija.

Danes odločitev vrhovnega sodišča

07. 06. 2000 07.25

Včerajšnji dan je bil predvsem v znamenju pričakovanja odločitve vrhovnega sodišča o tožbi predsednika vlade Andreja Bajuka in njegove ministrske ekipe. Vrhovni sodniki so odločitev o tožbi sicer sprejeli, odločbo pa bodo tožnikom in državnemu zboru vročili danes.

Kandidati za ombudsmana

05. 06. 2000 21.09

Sedanjemu varuhu človekovih pravic Ivanu Bizjaku se izteka prvi mandat. Predsednik republike Milan Kučan se je že posvetoval z vodji poslanskih skupin in poslancem italijanske narodnosti o možnih kandidatih za ombudsmana. V igri je 12 kandidatov, od teh kar 9 žensk, največ možnosti za nov mandat pa pripisujejo dosedanjemu varuhu, Bizjaku.

Drugo glasovanje o Bajukovi ministrski listi

05. 06. 2000 15.55

Državni zbor bo sredi tedna drugič glasoval o predlogu mandatarja Andreja Bajuka za potrditev liste ministrskih kandidatov, ki naj bi do letošnjih rednih parlamentarnih volitev oblikovali prehodno vlado koalicije Slovenija. Za razliko od tajnega glasovanja v prvem poskusu, bodo poslanci po nedavnih poslovniških spremembah o imenovanju nove vlade glasovali javno in to po običajnem postopku z glasovalno napravo.

Marka uradno vredna 6+14 dinarjev

27. 05. 2000 13.22

Vsem izvoznikom, ki bodo prodali svoj devizni prihodek na medbančnem deviznem tržišču, bo od ponedeljka plačano za eno marko poleg šest dinarjev, kolikor znaša uradni tečaj, še 14 dinarjev stimulacije. Ta stimulacijska cena marke (20 dinarjev) je za prebivalstvo v veljavi že danes.

Študenti prava pozivajo DZ

25. 05. 2000 13.49

Akademsko društvo Pravnik, ki združuje študente Pravne fakultete ljubljanske univerze, je v izjavi za javnost zapisalo, da je lista kandidatov za ministre vlade mandatarja Andreja Bajuka v parlamentu dobila potrebno podporo. Zato društvo izvoljene ministre in DZ poziva, da v najkrajšem možnem času prekinejo stanje brezpravja in pred DZ izrečejo prisego ter nastopijo svoj mandat.

Odmevi strank na neuspelo glasovanje

24. 05. 2000 13.07

Po neuspelem glasovanju o listi kandidatov za ministre v prehodni vladi je mandatar Andrej Bajuk napovedal, da se bo o morebitni ponovni vložitvi liste kandidatov še posvetoval. Izid glasovanja je presenetil vse, predvsem pomladni stranki SLS+SKD Slovensko ljudsko stranko in SDS, v LDS, ZLSD in DeSUS pa so ponovno poudarili nujnost čimprejšnjih volitev.

DZ ni podprl prehodne vlade

24. 05. 2000 13.06

Državni zbor (DZ) je na tajnem glasovanju zavrnil predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade.

Pričakoval sem boljši izid

24. 05. 2000 07.24

Mandatar za sestavo nove slovenske vlade Andrej Bajuk je v zvezi z glasovanjem v DZ, ko lista ministrov, ki jo je predlagal, ni dobila zadostne podpore, dejal, da je pričakoval boljši izid, kot so ga doživeli. O tem, ali bo poskusil znova, pa je dejal, da bo to stvar dobro premislil in se posvetoval s kandidati za ministre. Bajuk je izrazil prepričanje, da je lista, ki jo je predlagal DZ, resnično dobra in bi zmogla uresničiti program, ki so ga zastavili.

Propadel prvi poskus za sestavo prehodne vlade

24. 05. 2000 07.23

Državni zbor je malo pred polnočjo na tajnem glasovanju podobno kot na nedavnih zaslišanjih ministrskih kandidatov z neodločenim izidom (45:45) zavrnil tudi predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade iz vrst SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter Socialdemokratse stranke Slovenije (SDS). Po veljavnih pravilih bi morala za ponujeno kandidatno listo 17 ministrov namreč glasovati večina opredeljenih poslank in poslancev.

Odmevi tujih tiskovnih agencij

24. 05. 2000 07.20

Tuje tiskovne agencije so kmalu po polnoči objavile vest, da državni zbor v pvem poskusu ni potrdil nove slovenske vlade mandatarja Andreja Bajuka.

Kako naprej?

22. 05. 2000 20.45

Večina kandidatov za ministre v Bajukovi vladi na parlamentarnih zaslišanjih ni dobila podpore. In kaj se bo zgodilo, če jih tudi jutri državni zbor ne bo podprl?

Našli dokaze o storilcih pokola

19. 05. 2000 13.15

Hrvaške oblasti so našle dokumente, ki odkrivajo prave storilce pokola v bosanski vasi Ahmiči pri Vitezu, za katerega je haaško sodišče obsodilo hrvaškega generala Blaškića na 45 let zapora, je objavil Jutarnji list. Po pisanju Jutarnjega lista gre za uradne dokumente o preiskavi HIS, ene izmed hrvaških obveščevalnih služb, ki razkrivajo, da je za pokol v Ahmičih krivih pet oseb. Tem osebam so po pisanju Jutarnjega lista nekdanje hrvaške oblasti dale nove dokumente z lažno identiteto. Peterica, ki naj bi zagrešila zločin v Ahmičih, še vedno živi na Hrvaškem.

Peterle verjame v predlagane ministre

17. 05. 2000 09.42

Podpredsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Lojze Peterle je v odgovoru na trditve generalnega sekretarja LDS Gregorja Golobiča, da gre pri oblikovanju nove vlade za boj za prevlado na desnici, za Odmeve TV Slovenija povedal, da LDS išče razlago za neuspeh oziroma razrešitev predsednika vlade po osmih letih. Lista ministrskih kandidatov mandatarja Andreja Bajuka je po njegovih besedah ''doslej najmočnejša'' in zasluži pozornost in potrditev. Kot je povedal Peterle, ne verjame, da znotraj koalicije Slovenija ali SLS+SKD obstajajo ljudje, ki ne bi podprli mandatarja, ki so mu že zaupali svoj glas.

Babickiju nagrada za novinarstvo

16. 05. 2000 20.26

Ruski novinar radia Svoboda Andrej Babicki bo na letni Parlamentarni skupščini OVSE, ki bo potekala v Bukarešti med 6. in 10. julijem prejel nagrado za novinarstvo in demokracijo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).

Začela se je prva konferenca o javnih naročilih

15. 05. 2000 21.14

Dvodnevna 1. konferenca o javnih naročilih, ki se je začela v Portorožu, je namenjena predvsem soočenju praktičnih izkušenj s stališči pripravljavcev sprememb zakonodaje, z vsebinami zakona o javnih naročilih, s spremembami v postopkih oddaje javnih naročil in drugimi novostmi na tem področju.

V Iranu naj bi živel 145 let star možakar

15. 05. 2000 08.32

Po podatkih iranske tiskovne agencije Irna živi na severozahodu Irana v provinci Ardebil 145 let star možakar z imenom Mirza Baba Babaei. Njegov najstarejši sin naj bi pa imel 120 let. Mirza, ki živi v vasi Khalifelu, ima deset otrok, 80 vnukov in več kot 200 pravnukov. K tolikšni starosti naj bi najbolj pripomoglo zdravo življenje in zdrava prehrana. Kot najstarejša zemljanka je v Guinnessovi knjigi rekordov zapisana Francozinja Jeanne Calment, ki je umrla leta 1997, stara 122 let. Za prvo mesto v omenjeni knjigi se je potegovalo še veliko drugih starejših kandidatov, ki pa niso imeli rojstnega lista, s katerim bi lahko dokazali svojo starost.

Bajuk o ministrskih kandidatih

14. 05. 2000 20.59

Mandatar za sestavo prehodne vlade Andrej Bajuk, ki je v petek zvečer v DZ vložil listo 16 ministrskih kandidatov prehodne vlade, je na današnji novinarski konferenci izrazil prepričanje, da je predlagana lista kandidatov zelo dobra in da so predlagani kandidati dobro strokovno usposobljeni za to izjemno odgovorno delo. Bajuk pričakuje, da bo predlog v državnem zboru dobil potrebno podporo, saj po njegovem prepričanju odlašanje s to odločitvijo ne bi bilo dobro za Slovenijo, ker bi to pomenilo velike zamude pri naših naporih za vstop v EU in zvezo NATO, verjetno pa tudi predčasne volitev sredi julija ali avgusta, kar ni običajno za urejene evropske države.

Tuje agencije o Bajukovem predlogu

14. 05. 2000 20.56

Tuje agencije so ob koncu tedna izčrpno poročale o sestavi prehodne vlade Andreja Bajuka, ki jo bodo sestavljali ministri iz vrst SDS ter SLS+SKD Slovenske ljudske stranke. Tuje agencije so poročale tudi, da nova levosredinska opozicija Bajukovemu kabinetu odreka podporo.