lista

Kviaz: 24 članov ustavne komisije

20. 09. 2001 00.00

Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve je sprejela odlok o ustanovitvi 24-članske parlamentarne ustavne komisije, v kateri bodo zastopane poslanske skupine po t. i. proporcionalnem ključu, ki ga je predlagal predsednik Kviaza Jožef Školč.

Dostop do registra predpisov tudi po internetu

19. 09. 2001 00.00

Z jutrišnjim dnem bo javnosti na spletnem naslovu http://zakonodaja.gov.si omogočen brezplačen dostop do uradnega registra predpisov Republike Slovenije, pripravljajo pa še vrsto podobnih uslug.

Samo Pahor ne sme iz Italije

10. 09. 2001 00.00

Italijanske oblasti so borcu za pravice slovenske manjšine Samu Pahorju prepovedale izhod iz države.

V iskanju novih odnosov s Slovenijo

08. 09. 2001 00.00

Predsednik hrvaškega sabora Tomčić je odlog razprave o sporazumu o meji s Slovenijo v saboru označil kot dobro potezo, saj bi trenutno vlada težko dosegla potrebno dvotretjinsko večino.

ZLSD o Kopačevi interpelaciji

07. 09. 2001 00.00

Združena lista poudarja, da interpelacija proti ministru Kopaču ne more reševati vsebinskih problemov holdinga Slovenskih elektrarn.

Lov na Gotovino?

30. 08. 2001 00.00

Hrvaške oblasti so zavrnile medijska ugibanja, da je bila vaja specialne policije blizu Zadra organizirana zaradi aretacije pobeglega generala Gotovine.

Posojila občinam z razvojnimi problemi

26. 08. 2001 00.00

Občine s posebnimi razvojnimi problemi lahko od Javnega sklada RS za regionalni razvoj in ohranjanje poseljenosti slovenskega podeželja dobijo ugodna posojila.

Monopol Elektro holdinga?

18. 08. 2001 00.00

Zaradi nevarnosti ustvarjanja monopola, kar bi lahko povzročilo izločitev ali bistveno zmanjšanje učinkovite konkurence, je Urad za varstvo konkurence začel postopek zoper holding Slovenske elektrarne.

Legalizacija orožja

09. 07. 2001 00.00

Ob polnoči se izteče rok za oddajo vlog za legalizacijo orožja po novem zakonu o orožju, ki je v veljavi od sedmega januarja letos. Do 30. junija so na policijskih postajah in upravnih enotah prejeli že več kot 2600 vlog, pričakujejo pa da bo ta številka do konca akcije še narasla.

Tuji tisk o zaslišanju Miloševića

04. 07. 2001 00.00

Zaslišanje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu danes ocenjuje vrsta evropskih časnikov.

ZLSD za čimprejšnjo ratifikacijo

29. 06. 2001 00.00

Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) se zavzema za čimprejšnjo ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju s Hrvaško (SOPS), saj po odločitvi ustavnega sodišča, da sporazum ni v neskladju z ustavo, za odlog ratifikacije ni več nobenega razloga. V ZLSD zavračajo predlog resolucije SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o določitvi mejne črte, saj menijo, da je nepotrebna in otežuje pogajanja o meji s Hrvaško.

Konferenca o boju proti korupciji

26. 06. 2001 00.00

Slovenija je je gostiteljica regionalne konference o boju proti korupciji držav jugovzhodne Evrope, ki jo je organiziralo ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Korupcija, o kateri se je pri nas začelo več govoriti po aferi Šuštar, je tudi v svetu, zlasti v državah s politično nestabilnostjo, vse bolj pogosta.

Največ glasov dobila LDS

18. 06. 2001 00.00

Na prvih volitvah v svete 17 novoustanovljenih četrtnih skupnosti ljubljanske mestne občine je LDS zmagala v 14, SDS, NSi in ZLSD pa v eni četrtni skupnosti. V četrtne svete se je po sicer delnih in neuradnih izidih uspelo prebiti tudi šestim neodvisnim listam. Po podatkih mestne volilne komisije se je volitev udeležilo 36,03 odstotka volilnih upravičencev, uradni izidi volitev pa bodo po napovedih razglašeni v četrtek, 21. junija.

Predčasno glasovanje v teku

12. 06. 2001 00.00

Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Lokalne volitve v sosednji Italiji

10. 06. 2001 00.00

Tržaške volilce upravičeno štejejo za ene najbolj vestnih, saj jih je dobra tretjina oddala svoj glas že pred poldnevom, četudi bodo volišča odprta do desetih zvečer. Glede na stanje na voliščih, tu ne gre pričakovati množic, kakršne so na volitvah v Milanu, Rimu ali Neaplju globoko v noč čakale, da bi prešle na vrsto pred volilnimi skrinjicami.

Izdajanje novih potnih listov

08. 06. 2001 00.00

V prvih treh mesecih izdajanja novih potnih listov je za ta dokument zaprosilo skoraj 30 tisoč državljanov. Veljavnih starih potnih listov je po podatkih ministrstva za notranje zadeve (MNZ) še več kot milijon in pol, septembra letos pa se izteče veljavnost nekaj več kot 63 tisočim potnim listom. Trenutno je potrebno za izdelavo potnega lista čakati manj kot dva tedna, zaradi bližajočih se dopustov pa na MNZ pričakujejo povečano število vlog.

Potrč o privatizaciji bank

01. 06. 2001 00.00

Pomembno je, da je program privatizacije obeh državnih bank, Nove ljubljanske banke (NLB) in Nove kreditne banke Maribor (NKBM), ki ga je včeraj potrdila vlada, "odprt" in da zagotavlja postopnost odločanja, hkrati pa je bil z njim dosežen sprejemljiv koalicijski dogovor, je poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Kot je dejal, program omogoča sodelovanje več strateških investitorjev, tudi domačih, predkupna pravica pa ni vsebina razpisa oz. ni vnaprej obljubljena. Ob tem je poslanec ZLSD Feri Horvat izrazil zadovoljstvo, ker so pri oblikovanju programa privatizacije dveh največjih slovenskih bank vendarle prevladali narodno-gospodarski interesi. Po njegovih besedah program upošteva zlasti "občutljivost" NLB kot pomembnega stebra domačega gospodarstva. "Potrebujemo konkurenčnost v bančništvu, potrebujemo močne banke, potrebujemo pa tudi vlečnega in ne trojanskega konja," pripominja Horvat.

Konec zapletov z razvrščanjem?

27. 05. 2001 00.00

Kot kaže, se je na področju uresničevanja določb lani sprejetega zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami vendarle začelo premikati. Tako je ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok z odredbo, ki je bila objavljena v zadnji številki Uradnega lista, za začasno izvajanje nalog, povezanih s postopki usmerjanja otrok s posebnimi potrebami v programe vzgoje in izobraževanja, določila centre za socialno delo. Za opravljanje nalog, določenih z zakonom, bo ministrstvo s centri za socialno delo - te naj bi te naloge izvajali do konca leta -, sklenilo posebne pogodbe, na podlagi katerih jim bo zagotavljalo potrebna finančna sredstva.

Veljavnost potnih listov se izteka

14. 05. 2001 00.00

Od vložitve prošnje na upravni enoti do izdelave potnega lista lahko po novem mine tudi do štirinajst dni. Slovenci, po novem, izbiramo med dvema potnima listoma različnega obsega. Prvi ima dvaintrideset, drugi pa oseminštirideset strani. Ob menjavi je poleg fotografije treba predložiti še star potni list ali kakšen drug dokument. Pred septembrskim valom menjave potnih listov pa so na notranjem ministrstvu pripravili novost tudi za zdomce. Ti lahko zaprosijo za potni list na diplomatsko-konzolarnih predstavništvih, v času dopustov pa je možno zaprositi tudi na upravni enoti, kjer imajo stalno prebivališče. Njihove vloge bodo obravnavali prednostno, tako da bodo s počitnic v Sloveniji že lahko odšli z novimi potnimi listi. Znotraj Slovenije pa vam potni list, ko je izdelan, lahko pošljejo tudi po pošti.

Hrvati izročili Eberla Italiji

13. 05. 2001 00.00

Hrvaške oblasti so včeraj italijanski policiji izročile 30-letnega Simona Eberla, slovenskega državljana iz Slovenske Bistrice, ki je bil zaradi organiziranja ilegalnih prehodov državne meje zaprt v varaždinskem okrožnem zaporu, je danes poročal Večernji list. Odločitev o izročitvi Eberla Italiji je sicer hrvaški pravosodni minister Stjepan Ivanišević sprejel že 3. maja, pred tem pa je bila na hrvaškem vrhovnem sodišču zavrnjena tudi Eberlova pritožba glede izročitve.

Boninova nadaljuje s stavko

08. 05. 2001 00.00

Nekdanja evropska komisarka za razvoj in humanitarno pomoč ter predsednica italijanske radikalne stranke Lista Panella Emma Bonino je opolnoči začela novo gladovno stavko, s katero izraža nasprotovanje italijanskemu medijskemu prostoru, ki po njenem mnenju ignorira manjše stranke pred bližnjimi parlamentarnimi volitvami. Stavko namerava nadaljevati do petka zvečer, ko se bo uradno končala kampanja pred parlamentarnimi volitvami v Italiji.

Hrvaška bo Eberla izročila Italiji

03. 05. 2001 00.00

Hrvaški pravosodni organi bodo 30-letnega Simona Eberla, slovenskega državljana iz Slovenske Bistrice, ki je zaradi organiziranja ilegalnih prehodov državne meje zaprt v varaždinskem okrožnem zaporu, izročili italijanskim oblastem. Tako je namreč odločil hrvaški pravosodni minister Stjepan Ivanišević, pred tem pa je bila na hrvaškem vrhovnem sodišču zavrnjena Eberlova pritožba glede izročitve, je poročal Večernji list.

Emmo Bonino prepeljali v bolnišnico

02. 05. 2001 00.00

Zdravniki milanske bolnišnice so izrazili zaskrbljenost zaradi zdravstvenega stanja italijanske političarke Emme Bonino, ki že štiri dni gladovno stavka in so jo sinoči prepeljali v bolnišnico, kjer je zavrnila vsa zdravila. Zdravnike v bolnišnici Sao Paolo skrbi njeno srce in bi zato lahko zanjo odredili obvezno zdravljenje. 53-letna političarka, ki je shujšala za štiri kilograme, ima težave z neenakomernim srčnim utripom, prav tako pa kaže znake dehidracije.

Hrvaška odpovedala sestanek

21. 04. 2001 00.00

Komaj teden dni od dogovora slovenskega in hrvaškega premiera Janeza Drnovška in Ivice Račana, da se bo za reševanje vprašanja meje med državama vsak teden sestajala posebna mešana komisija, včeraj napovedanega sestanka ni bilo. Hrvaška stran ga je namreč v zadnjem hipu odpovedala. V Zagrebu dogodka niso posebej komentirali, člani slovenske diplomatske komisije pa so v sporočilu za javnost zapisali, da odpoved obžalujejo. Slovenska delegacija je izrazila upanje, da je do odpovedi s hrvaške strani v zadnjem trenutku prišlo zaradi tehtnih razlogov, saj je sama za pogovore s hrvaško stranjo ustrezno pripravljena in je, v skladu z dogovori, pravočasno izdelala vso potrebno dokumentacijo. Glede na dogovore na najvišji ravni o pospešenem tempu reševanja medsebojnih odprtih vprašanj, slovenska stran pričakuje, da bo hrvaška stran čimprej pripravljena na nadaljevanje strokovnih pogovorov in se v polni sestavi udeležiti dogovorjenih sestankov.

Besedilo brez soglasja ZLSD

14. 04. 2001 00.00

V ZLSD poudarjajo, da besedilo izhodišč za pogajanja s Svetim sedežem, ki jih je vlada sprejela v četrtek, med koalicijskimi partnerji ni bilo usklajeno. Stranka, kot trdi vodja njene poslanske skupine Miran Potrč, ni dala nikakršnega soglasja za odločanje na odboru vlade ali na vladi. Nasprotno, zahtevala je nadaljnje koalicijsko usklajevanje. Odločitev vlade, ki je ob izrecnem nasprotovanju ministrov ZLSD sprejela neusklajeno besedilo, je po Potrčevih besedah slaba za Slovenijo, popravki, ki so bili doslej narejeni, pa so nezadostni. V ZLSD trdijo, da predlagana vsebina pogajalskih izhodišč za sporazum s Svetim sedežem kljub nekaterim popravkom omogoča katoliški cerkvi v Sloveniji delovanje neodvisno od slovenske zakonodaje. Miran Potrč je za 24 ur povedal, da "omogoča še vedno opredelitev posebnega položaja Rimskokatoliške cerkve nasproti drugim verskim skupnostim in jasno je, da na podlagi tega sporazuma katoliška cerkev pričakuje in lahko tudi zahteva posebne sporazume, ki bodo urejali vprašanje verouka v šolah, vprašanje položaja cerkve v nekaterih zavodih, vprašanja davkarije, vprašanja denacionalizacije in podobnega." Po njegovih besedah je to poseg v avtonomnost slovenske države in omogoča privilegiran položaj katoliške cerkve. Vatikanski sporazum tudi ni dogovorjena prioriteta zunanje politike, trdijo v ZLSD, sklenitvi sporazuma ne nasprotujejo, menijo pa, da se z njegovim sprejetjem ne mudi in da mora biti prvi interes vsakega sporazuma interes Slovenije in njena ustavna ureditev, ne pa interesi posameznih strank ali njihovih prvakov. Združena lista bo, je napovedal Potrč, nadaljevala z aktivnostmi, da se ne sprejme v tej obliki.

Sprejeli besedilo Vatikanskega sporazuma

13. 04. 2001 00.00

Vlada je po nekajtedenskih koalicijskih pogajanjih sprejela pogajalska izhodišča za sklenitev Vatikanskega sporazuma. Besedilu sporazuma, s katerim naj bi uredili pravni položaj Rimskokatoliške cerkve v Sloveniji, nasprotuje Združena lista, saj naj bi bila nekatera določila sporazuma pravno premalo natančno definirana in dajejo cerkvi preširoka pooblastila.

Heather Mills na Hrvaškem

11. 04. 2001 00.00

Heather Mills, britanska manekenka in zaročenka nekdanjega člana legendarne skupine Beatles Paula McCartneya, bo na Hrvaškem posnela dokumentarni film o žrtvah protipehotnih min. Millsova, sicer znana humanitarna aktivistka, ki je bila leta 1996 tudi nominirana za Nobelovo nagrado za mir, se bo po pisanju hrvaškega Večernjega lista na Hrvaškem mudila že drugič - prvič je bila v hrvaški prestolnici leta 1994.

Kmalu nove obtožbe

07. 04. 2001 00.00

Pooblaščenec haaškega sodišča za vojne zločine Hans Holthuis je jugoslovanskim oblastem včeraj vendarle predal zaporni nalog in obtožnico zoper Slobodana Miloševića, ki je od nedelje v priporu v osrednjem beograjskem zaporu. Nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku se bodo kmalu pridružili še nekateri najožji sodelavci in člani družine.

Pahor o odnosih s Hrvaško

06. 04. 2001 00.00

Prvi mož Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor je kot sinočnji gost na poslanskem večeru velenjskega podžupana in člana združene liste Bojana Kontiča poudaril, da je letošnje leto ugodno za ureditev odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Obe državi, tako Pahor, trdita, da se zavzemata za rešitev vseh težav, vendar je dejstvo, da Slovenija za Hrvaško ni zunanjepolitična prioriteta številka ena. Za nas pa je ureditev odnosov s Hrvaško na prvem mestu, saj si želimo vstopiti v Evropsko unijo že v prvem krogu.

ZLSD o invalidih in sporazumu

06. 04. 2001 00.00

Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) si bo v parlamentu prizadevala za sprejem enotne klasifikacije invalidov, v kateri bi pravice dobili tudi ljudje s telesnimi okvarami, ki do sedaj niso imeli priznanega statusa invalida.