literarne

Igralka Sarah Jessica Parker v žiriji za prestižno literarno nagrado
11. 12. 2024 14.01
Zvezdnica serije Seks v mestu, Sarah Jessica Parker, bo med tistimi, ki bodo odločali, kdo bo prejemnik prestižne literarne nagrade. Ob njej bodo nagrajenca prvič določili tudi trije avtorji, ki so v preteklosti že prejeli bookerja. Pisatelj, ki bo izbran za najboljše delo v angleškem jeziku za leto 2025, bo prejel tudi denarno nagrado v vrednosti 60.500 evrov.

Nemirni: Napeta srbska serija s fantastičnim scenarijem
28. 10. 2024 17.53
Napeta kriminalna drama Nemirni, ki jo zdaj lahko spremljate tudi na VOYO, z odlično igralsko zasedbo, vas bo okupirala s fantastičnim scenarijem, kar je potrdila scenaristka Danica Nikolić.

Nobelova nagrada za literaturo pisateljici Han Kang
10. 10. 2024 13.27
Južnokorejska pisateljica Han Kang je letošnja dobitnica Nobelove nagrade za literaturo, je danes v Stockholmu sporočila Švedska akademija. Prejela jo je za "intenzivno poetično prozo, ki se sooča z zgodovinskimi travmami in razkriva krhkost človeškega življenja", so zapisali v utemeljitvi. V slovenščino je preveden njen roman Vegetarijanka.

Na sarajevskem festivalu tudi dokumentarni film o Zoranu Predinu
06. 08. 2024 10.55
Dokumentarni film Praslovan o glasbeniku Zoranu Predinu v režiji Slobodana Maksimovića se je uvrstil med izbrane filme, ki se bodo na prihajajočem filmskem festivalu v Sarajevu potegovali za srce Sarajeva. Celovečerni dokumentarec spremlja Predinovo življenje od mladosti v delavskem Mariboru prek skupine Lačni Franz do uspešne solistične kariere.

So za jamski turizem dovolj Postojnska in Škocjanske jame?
13. 07. 2024 13.00
Februarja letos je bilo v Sloveniji registriranih 15.265 jam, vsako leto odkrijejo na ducate novih. In jamski turizem je ena najstarejših oblik turizma v Sloveniji. Imamo tako najstarejšo turistično jamo na svetu kot najbolj znano turistično jamo na svetu. Če Postojnska jama beleži pravi naval obiskovalcev, si jih v nekaterih podzemnih lepoticah želijo več. Potrebna zakonska dopolnila pa že 20 let niso urejena.

Kresnik za najboljši roman Anji Mugerli za roman Pričakovanja
23. 06. 2024 19.44
Kresnika za najboljši roman leta je prejela Anja Mugerli za roman Pričakovanja, v katerem tematizira neplodnost in umetno oploditev. Nagrado podeljuje medijska hiša Delo. Kresnika so letos podelili 34. leto zapored.

'Umetna inteligenca predvsem grožnja za scenariste in nekatere literarne zvrsti'
23. 03. 2024 12.28
Umetna inteligenca predstavlja grožnjo za scenariste ter določene literarne zvrsti, kot sta triler in znanstvena fantastika, kjer nista toliko pomembna izvirnost in humor, in ne predstavlja izziva za resne romanopisce, je nedavno v francoski literarni reviji La Nouvelle Revue Francaise zapisal britansko-indijski pisatelj Salman Rushdie.

Kaj pa ste vi nazadnje prebrali, pa da ni bila položnica?
08. 02. 2024 11.33
David Zupančič je zdravnik, je pa tudi avtor dveh izmed najbolje prodajanih knjig lanskega leta. Njega in še nekaj znanih ljudi sem vprašala, katera je bila zadnja knjiga, ki so jo prebrali, in katera je njihova najljubša.

Za glasnega Putinovega kritika usoden 'voznik, ki ni upočasnil'
14. 01. 2024 18.22
Nekaj dni zatem, ko ga je povozil avtomobil, je umrl ruski pesnik Lev Rubinstein. Star je bil 76 let in je bil ključna osebnost sovjetske underground literarne scene, ki je pozneje protestirala proti Vladimirju Putinu, represiji Kremlja in kršitvam človekovih pravic. Ko je Putin sprožil ofenzivo v Ukrajini, je bil Rubinstein eden od znanih pisateljev, ki so podpisali javno pismo, v katerem so obsodili "kriminalno vojno".

Dobitnik letošnjega bookerja je irski pisatelj Paul Lynch
27. 11. 2023 10.42
Irski pisatelj Paul Lynch je v nedeljo v Londonu prejel nagrado booker za leto 2023 za roman Prophet Song, postavljen v Dublin v čas, ko Irska zapade v tiranijo. Postal je peti irski pisatelj, ki je prejel to ugledno literarno nagrado. Nagrada booker je vredna 50.000 funtov (59.000 evrov).

Pirc Musarjeva: Za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje
30. 10. 2023 21.07
V Gledališki in koncertni dvorani v Lendavi je potekala državna slovesnost ob dnevu reformacije. Osrednja govornica je bila predsednica Nataša Pirc Musar, ki je med drugim poudarila, da za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje, ob tem pa pozdravila dejstvo, da praznik letos zaznamujemo v krajih, kjer sobivajo trije jeziki.

Biografija Borisa Pahorja po desetih letih izšla tudi v slovenščini
25. 08. 2023 14.58
Pri Mladinski knjigi so predstavili prevod biografije Borisa Pahorja Nikogaršnji sin, ki jo je napisala italijanska pisateljica in novinarka Cristina Battocletti. Biografijo, ki je v italijanščini izšla leta 2012, sta prevedla pisateljev vnuk Tadej Pahor in Edvin Dervišević, spremno besedo pa je prispeval pisateljev sin Adrijan Pahor.

Umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari
31. 07. 2023 10.43
V 76. letu starosti je v nedeljo v Urgentnem centru v Beogradu po daljši bolezni umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari, je po pisanju tujih tiskovnih agencij sporočila družina. Pisatelj judovskega rodu, ki je med letoma 1994 in 2012 živel v Kanadi, je prejel več mednarodnih nagrad, leta 2012 tudi nagrado vilenica.

Na poti v deželo čudes: pred vrati je vseslovenski literarni festival
08. 06. 2023 18.43
Med 15. in 18. junijem se bo na vrtu Društva slovenskih pisateljev na Tomšičevi 12 v Ljubljani osrediščil vseslovenski literarni festival 28. Slovenski dnevi knjige. Organizatorji pripravljajo 30 raznolikih literarnih dogodkov, ki jih bo spremljal Sejem na zraku v organizaciji pisarne Ljubljana, Unescovo mesto literature. Otvoritveni dogodek je potekal v dvorani cirkusa Fuskabo, ki deluje v okviru Zavoda Salesianum, OE Skala.

Umrl je večkrat nagrajeni pisatelj Dževad Karahasan
19. 05. 2023 17.54
V 70. letu starosti je umrl bosansko-hercegovski pisatelj Dževad Karahasan. Njegova družina je sporočila, da je izgubil bitko s hudo boleznijo, s katero se je boril v zadnjih dveh letih.

'Naloga pisatelja je razumeti, pisatelj ni sodnik'
13. 04. 2023 19.00
Ko po Dravi zapiha z vzhoda, kar se zgodi le redko, to ne pomeni nič dobrega. V daljavi se pripravlja nekaj hudega. Takšni so bili občutki med prebivalstvom Maribora, ko so se nekje daleč že kuhale razmere, ki so pozneje dozorele v drugo svetovno vojno. In to je čas, ki ga v svojem novem romanu mojstrsko ubesedi priznani slovenski pisatelj Tone Partljič.

Igralka Millie Bobby Brown bo izdala knjižni prvenec
27. 03. 2023 13.00
Millie Bobby Brown, ki je zaslovela v seriji Stranger Things, se podaja v literarne vode. Mlada igralka bo tako septembra izdala knjižni prvenec, navdih pa naj bi našla kar v družinski zgodovini. Knjiga bo nosila naslov Nineteen Steps, kar v prevodu pomeni devetnajst korakov, temelji pa na zgodbi zvezdničine babice Ruth.

Beseda leta 2022 je gasilec, kretnja pa Vse je v naših rokah
20. 01. 2023 14.09
Beseda leta 2022 je postala gasilec. Zmagovalna beseda je na izboru ZRC SAZU prejela več kot 1000 glasov. Razglasili so tudi kretnjo leta, ki je postala Vse je v naših rokah. Izbrana je tudi pesem leta, sestavljena iz 11 finalnih besed. To je pesem brez naslova, ki se začne z besedami V sebe poglej, človek tega časa zamejskega avtorja Petra Verča.

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo
17. 09. 2022 15.08
Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

Kresnik za najboljši roman Romanu Rozini za Sto let slepote
23. 06. 2022 21.58
Kresnika za najboljši roman leta je na Rožniku prejel Roman Rozina za Sto let slepote, v katerem opisuje rudarske revirje 20. stoletja. Nagrado, vredno sedem tisoč evrov, podeljuje medijska hiša Delo. Kresnika so podelili dvaintridesetič.

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
19. 05. 2022 17.55
Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Monumentalne zgradbe, ki jih država v 30 letih ni zgradila
09. 04. 2022 10.17
Zagotovo se spomnite lanskih posnetkov vdora vode v SNG Dramo, zaradi katerega so morali prekiniti predstavo in evakuirati gledalce. Po tej zadnji poplavi so zaposleni v Drami znova opozorili, kako nujna je obnova osrednje gledališke institucije, ki nima le izjemnega zgodovinskega in državotvornega pomena, temveč na simbolni ravni predstavlja celotno slovensko umetnost in kulturo. Koliko od 22 napovedanih projektov izgradnje institucionalnih stavb je država realizirala v prestolnici?

'Strah ne dopušča kompleksnosti čustev, zato si ljudje začnejo lagati'
06. 02. 2022 10.07
Svet je zajela epidemija strahu. Prestrašeni ljudje pa ne gradijo družbe – prestrašeni ljudje so množica, pravi bosansko-hercegovski pisatelj Dževad Karahasan. O tem, kakšen 'vonj' ima strah, pa tudi o tem, kaj lahko reši svet, ki se vse bolj utaplja v strahu, smo se s Karahasanom pogovarjali ob nedavnem izidu slovenskega prevoda romana Vonj po strahu, ki je zadnji del njegove zgodovinske trilogije.

Igralka Whoopi Goldberg razburila z izjavo, da holokavst ni povezan z raso
01. 02. 2022 11.57
Whoopi Goldberg je povzročila kar nekaj slabe krvi v oddaji The View, kjer je presenetila z izjavo, da holokavst ni povezan z raso. Igralka in televizijska osebnost je olje na ogenj prilila še z dodatnim pojasnilom, da sta nacistični genocid nad judi zakrivili dve skupini belih ljudi. Kritiki so takoj vskočili s pojasnilom, da je Hitler svoje sovraštvo do judov izražal v rasnem smislu. 66-letna zvezdnica se je za svoje izjave že opravičila.

Po prepovedi strip o holokavstu zasedel prvo mesto na seznamu Amazonovih uspešnic
31. 01. 2022 17.28
Grafični roman o holokavstu, ki je prejel tudi Pulitzerjevo nagrado, je na seznamu Amazonovih uspešnic zasedel prvo mesto, potem ko ga je šolski svet ene izmed šol v Tennesseeju prepovedal. Člani šolskega odbora so se tako odločili, ker vsebuje kletvice in ilustracijo gole miši.

Bronja Žakelj: Človek se še nikoli ni tako bal smrti, kot se je boji danes
23. 01. 2022 08.00
Bronja Žakelj s prvencem Belo se pere na devetdeset niza uspehe že od samega začetka, ko je leta 2018 prišel na knjižne police. V knjigarnah je leta kraljeval na lestvicah najbolje prodajanih knjig, v knjižnicah pa ga je še danes težko dobiti. Leta 2019 je pisateljica zanj prejela prestižno literarno nagrado kresnik, letos pa je dosegla nov mejnik – roman je postal najbolje prodajana Beletrinina knjiga vseh časov. O tem izjemnem dosežku sem se pogovarjala z avtorico, ki je med drugim spregovorila tudi o pisanju scenarija za film, ki nastaja po njeni knjižni predlogi.

PCT beseda in kretnja leta 2021
12. 01. 2022 12.24
Beseda, ki je najbolj zaznamovala leto 2021, je PCT. Besede leta so besede, ki ujamejo duh časa, v katerem živimo, je ob razglasitvi dejala predsednica komisije in vodja akcije Beseda leta Simona Klemenčič, ki upa, da večino tokratnih finalistk kmalu ne bomo več potrebovali. Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije je za kretnjo leta 2021 prav tako izbrala PCT.

Marko Mandić o novih projektih, jubileju in sinovih
30. 11. 2021 08.00
Marko Mandić je edinstven. S tem bi se strinjal marsikateri igralski kolega in ljubitelj gledališča. Edinstven pa je tudi način, na katerega zna uporabiti svoje telo, ki ga rad postavlja pred zahtevne igralske izzive. Je eden najbolj prepoznavnih obrazov ljubljanske Drame, soprog Pie Zemljič in oče dveh sinov. Rdeča nit najinega pogovora so bili njegovi aktualni igralski projekti. Zaupal mi je tudi, ali pogleda svojo igro na ekranu in kako jo ocenjujeta njegova sinova.

V prvem ohranjenem ljubljanskem tisku najdeni slovnični popravki
19. 09. 2021 10.40
Konec leta bo izšla knjiga Stati in obstati, monografija o prvih petdesetih slovenskih knjigah, ki predstavljajo ključni mejnik slovenskega jezika. Avtor Kozma Ahačič, slovenski jezikoslovec in literarni zgodovinar, je med pripravo zbirke naletel na zanimivo in pomembno odkritje. V enem od novoodkritih izvodov, delu Jesus Sirah, ki velja za prvi Dalmatinov prevod, je odkril rokopisne jezikovne popravke originala, ki so bili zapisani stoletje po izidu knjige, torej že v nekoliko sodobnejši slovenščini.

Kako je iz propadajočega gradu na Gorenjskem nastala pravljica
28. 08. 2021 17.20
Po tem, ko sta grof in grofica po petih letih zapustila dvorec Štatenberg, sta iskala prazen grad, v katerega bi lahko prinesla svojo razkošno zbirko. V Sloveniji propada več kot 200 gradov, hotela sva rešiti vsaj enega, pravita. Našla sta ga v Preddvoru na Gorenjskem. Grad Dvor, ki je bil zapuščen 20 let, je po njuni zaslugi spet odprt za obiskovalce. V njem pa – za nekatere kič, zanju življenje.