literarne

Krstna uprizoritev Kosmačeve novele
26. 09. 2000 00.00
Primorsko dramsko gledališče iz Nove Gorice bo v četrtek, 28. septembra, na dan 90. obletnice rojstva Cirila Kosmača (1910-1980), kot prvo predstavo nove sezone uprizorilo priredbo komedije Tistega lepega dne, po kateri je bil posnet eden najlepših slovenskih filmov. Tistega lepega dne velja med vsemi Kosmačevimi novelami za najbolj razposajeno besedilo. Kljub temu, da se zgodba dogaja v času fašističnega nasilja in raznorodovanja, se v Kosmačevi pripovedi oblikuje zanj značilno ravnovesje med trpkostjo in humorjem.

Nagrajenec Vilenice Slavko Mihalič
10. 09. 2000 00.00
S slovesno podelitvijo mednarodne literarne nagrade Vilenica klasiku sodobne hrvaške poezije Slavku Mihaliču se je v istoimenski jami v bližini Lipice sklenilo letošnje štiridnevno, tokrat še bogatejše vileniško dogajanje. Nagrajenec je poudaril, da je počaščen s priznanjem, še posebej, ker je po kristalu leta 1994 zdaj prejel še veliko nagrado Vilenice

Dobitnik kristala Vilenice Istvan Voeroes
09. 09. 2000 00.00
Dvorišče gradu v Štanjelu je bilo opoldne prizorišče tradicionalne literarne matineje v okviru vileniških prireditev in podelitve kristala Vilenice, ki kot priznanje kolegov - pesnikov za najboljši prispevek v zborniku velja za "malo vileniško nagrado". Dobitnik kristala je madžarski pesnik in prevajalec iz češčine Istvan Voeroes (1964), od konca 80. let naprej avtor petih pomembnejših zbirk, tudi pisec kratkih zgodb in esejev. Štanjelska matineja je bila tudi priložnost za predstavitev slovenskega prevoda romana Najožja domovina, dela lanskoletne nagrajenke Vilenice Erice Pedretti. Knjigo v prevodu Anje Uršič je izdala Cankarjeva založba.

Razstava Zmaga Jeraja
02. 09. 2000 00.00
V

Je Harry Potter plagiat?
23. 08. 2000 00.00
Harry Potter, znani junak otroških knjig, se bo moral spopasti z novo nalogo - tožbo. Ameriška pisateljica Nancy Stouffer namreč avtorico istoimenske zbirke J.K. Rowling toži literarne tatvine. Stoufferjeva letos namerava izdati knjigo, ki naj bi jo napisala že leta 1984, in ki je v nekaterih elementih podobna knjigam Rowlingove. Zbirka Harry Potter je sicer požela velikanski uspeh in postala ena najbolj prodajanih na svetu, Rowlingova pa je med najbolj plačanimi Britankami. Po eni od zgodb bodo v kratkem posneli tudi film. Ameriška pisateljica Nancy Stouffer pravi, da si je Rowlingova iz njenih knjig sposodila nekaj likov. Rowlingova vse obtožbe zavrača in je Nancy Stouffer tožila klevetanja. Tekmici se bosta prvič srečali v ponedeljek, ko se začne sojenje.

Prireditve ob obletnici smrti Nietzscheja
19. 08. 2000 00.00
V počastitev 100. obletnice smrti nemškega filozofa Friedricha Nietzscheja bodo v Naumburgu priredili številne literarne večere, gledališke predstave in razstave. Nekaj razstav bo tudi v Nietzschejevi hiši, kjer je filozof preživel velik del svojega življenja. V okviru omenjene obletnice bo potekala tudi podelitev Nietzschejeve nagrade v vrednosti 30.000 mark, ki jo bo letos prejel berlinski pisatelj in esejist Ruediger Safranski.

Umrl španski pesnik Jose Angel Valente
20. 07. 2000 20.22
V Švici je v starosti 71 let umrl eden najpomembnejših španskih pesnikov Jose Angel Valente. Valentejeva družina je iz njegovega rojstnega kraja Ornense na severuzahodu Španije sporočila, da je pesnik umrl v bolnišnici v Ženevi zaradi raka. Valente je prejel številne nagrade za literaturo - md drugim tudi ugledno Nagrado princa iz Asturije za literaturo (1988), nacionalno Nagrado za poezijo (1996) in nagrado Kraljice Sofije za iberoameriške pesmi (1998). Objavil je več kot 20 pesniških zbirk in številna besedila v prozi. Svojo prvo pesem, ki je navdušila literarne kritike, je objavil leta 1947, ko je bil star 18 let.

Dvojezične gledališke prireditve Meja na reki
16. 07. 2000 09.47
Dvojezične gledališke prireditve Meja na reki - Grenze im Fluss bodo v obmejnih in sosednjih mestih Gornja Radgona (Slovenija) in Bad Radkersburg (Avstrija) letos od 16. do 30. julija potekale že šestič. Tema letošnjih meje presegajočih gledaliških prireditev je ''Zadnja postaja. Hrepenenje!'' Odprtje je bilo predvčarajšnjim na mostu čez Muro med Gornjo Radgono in Bad Radkerburgom. Nastopili sta pihalni godbi iz Bad Radkersburga in Gornje Radgone, Boris Ostan z dramskim odlomkom, Janez Škof s pesmimi, pevska zbora iz Avstrije in Slovenije ter Liz King.

6. gledališka prireditve Meja na reki
12. 07. 2000 14.55
Dvojezične gledališke prireditve Meja na reki - Grenze im Fluss bodo v obmejnih in sosednjih mestih Gornja Radgona (Slovenija) in Bad Radkersburg (Avstrija) letos od 16. do 30. julija potekale že šestič. Tema letošnjih meje presegajočih gledaliških prireditev je Zadnja postaja. Hrepenenje! Sodelovalo bo več mednarodnih umetnikov, med drugim Erika Pluhar, Miguel Herz Kestranek, Cornelia Koendgen, Hans Piesbergen, Ernst Konarek, Zazie de Paris, Janez Škof, Boris Ostan, Jette Ostan Vejrup, Saša Pavček, Maja Novak in Jovita Dermota. Program obsega gledališke produkcije, gledališka gostovanja, literarne večere in matineje, koncerte, poseben program za otroke, skupinsko razstavo in simpozij.

Gledališki festival Meja na reki
11. 07. 2000 14.02
V Gornji Radgoni in avstrijski Radgon se bo letos že šestič odvijal avstrijsko-slovenski gledališki festival <I>Meja na reki</I>. Naslov letošnje prireditve, ki bo potekala od 16. do 30. julija, <I>je Zadnja postaja: Hrepenenje</I>, ki opozarja na sosednji regiji, ki sta ločeni, a vendarle povezani.

Umrl francoski pisatelj Jean-Pierre Giraudoux
13. 06. 2000 16.08
V Parizu je umrl francoski pisatelj Jean-Pierre Giraudoux. Umrl je že 9. junija, njegova družina pa je vest o njegovi smrti sporočila šele včeraj. 80-letni Giraudoux je bil sin znanega francoskega pisatelja in diplomata Jeana Giraudouxa (1882-1944) in dobitnik literarne nagrade Medicis.

Umrl eden vodilnih iranskih piscev
07. 06. 2000 13.32
V teheranski bolnišnici je v 64. letu starosti umrl pisatelj Houshang Golshiri, ki velja za najpomembnejšega sodobnega iranskega romanopisca. Golširi je prvo zbirko kratkih zgodb napisal v poznih 60. letih.

Vlak literature - Evropa 2000
20. 05. 2000 11.09
Od 4. junija do 14. julija bo potekal Vlak literature - Evropa 2000, največji evropski literarni projekt leta 2000. Vlak bo potoval od Lizbone do Berlina skozi 22 mest in 16 držav, v njem pa bodo sodelovale literarne delegacije iz 45 držav. Slovensko delegacijo bodo zastopali trije avtorji - Aleš Šteger, Esad Babačič in Aleš Čar - in koordinator ter prevajalec Igor Divjak, je sporočila Študentska založba v Ljubljani.

Assia Djebar dobitnica nemške literarne nagrade
19. 05. 2000 15.42
Alžirska pisateljica Assia Djebar je dobitnica letošnje nagrade za mir nemških knjižnih založnikov. 63-letna pisateljica je po mnenju žirije s svojim delom prispevala k upanju za demokratične spremembe v Alžiriji, svobodo v svoji domovini in razumevanje med kulturami. Nagrado v vrednosti 25.000 mark ji bodo podelili na Frankfurtskem knjižnem sejmu 22. oktobra. Nagrada za mir, ki jo podeljujejo od leta 1951, je najpomembnejše nemško literarno priznanje.

Zaključna prireditev natečaja Evropa v šoli
12. 05. 2000 15.34
V Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru je bila danes zaključna prireditev natečaja Evropa v šoli, na kateri so podelili nagrade najboljšim učencem in dijakom, ki so na natečaj poslali literarne, likovne, glasbene in internetne prispevke na temo Združeni Evropi naproti - izziv zame, državljana 21. stoletja.

Večer s Tratnikovo in Šalejem
08. 05. 2000 12.52
V organizaciji literarne revije Primorska srečanja se bosta drevi v Društvu slovenskih pisateljev predstavila pisateljica, esejistka in prevajalka Suzana Tratnik ter pisatelj in prevajalec Milan Šalej.

Slovenski pisatelji v Braziliji
25. 04. 2000 17.31
Osmerica slovenskih literarnih ustvarjalcev ter prevajalcev bo jutri odpotovala na dvotedensko turnejo po Braziliji, kjer bodo v soorganizaciji Centra za slovensko književnost in brazilskih ustanov brali svoja dela, sodelovali na pogovorih in se srečali z nekaterimi brazilskimi kolegi.

Nagrada vstajenje Mileni Šoukal
19. 04. 2000 20.59
Dobitnica literarne nagrade Vstajenje, ki bo podeljena že sedemintridesetič, je slovenska zdomska pesnica iz Chicaga Milena Šoukal za pesniško zbirko Ptice na poletu, je sinoči odločil odbor zamejske literarne nagrade vstajenje. V utemeljitvi je zapisano, da ''Milena Šoukal izkazuje kultivirano pero, moderen literarni prijem, široko in svetsko tematiko, izvirno severnoameriško motiviko in sodoben pesniški izraz.'' Šestčlanski odbor je dobitnico nagrade izbral ''iz bogate bere izvirne literature,'' ki je v zamejstvu in zdomstvu izšla v letu 1999; v ožjem izboru je bilo 22 del. Nagrado vstajenje bodo Šoukalovi podelili 8. maja.

Umrla fotografinja Gisele Freund
01. 04. 2000 12.59
V Parizu je včeraj v 91. letu umrla fotografinja nemškega rodu Gisele Freund. Bila je uradna fotografinja pokojnega francoskega predsednika Francoisa Mitterranda, znana pa je tudi po fotografijah literarne elite, ki se je zbirala na levem bregu Sene.

Kulturni večer v velenjski knjižnici
16. 03. 2000 12.17
Gosta kulturnega večera v velenjski knjižnici bosta drevi pesnik Iztok Osojnik in igralka Darja Reichman, Z enim najbolj vsestranskih slovenskih umetnikov srednje generacije, ki je predlani prevzel tudi vodenje prireditev ob podelitvi literarne nagrade Vilenica, ter talentirano in že večkrat nagrajeno gledališko in filmsko igralko, ki je ta čas zaposlena v kranjskem gledališču, se bo pogovarjal Marjan Marinšek.

Popisovanje Zoisove zapuščine
09. 03. 2000 20.59
Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede nadaljuje s pred časom zastalim projektom pregledovanja in popisovanja rokopisnega gradiva barona Žige (Sigismunda) Zoisa (1747-1819), razsvetljenega humanista, vplivnega gospodarstvenika, znanstvenika naravoslovca, pesnika in prevajalca ter mentorja in širokogrudnega mecena slovenske kulture. Knjiga Jožeta Faganela, poldrugo desetletje sodelavca omenjenega inštituta, naslovljena Zoisovi rokopisi, vsebuje podatke o še neobdelanem rokopisnem gradivu, ki ga hrani Narodni muzej v Ljubljani in je tja prispelo po 2. svetovni vojni. Njen podnaslov Popis - I ne kaže le, da je pred raziskovalci še veliko dela, ampak med drugim obeta, da bomo o enem ključnih mož slovenske zgodovine 18. in začetka 19. stoletja lahko izvedeli še veliko novega.

V Italiji prva knjižnica na internetu
03. 03. 2000 15.22
Jezikoslovci, študenti ter vsi, ki preučujejo italijanski jezik in kulturo po svetu, bodo lahko iskali gradivo tudi na straneh interneta. Italija bo namreč končno imela svojo prvo knjižnico, imenovano <a href=http://131.114.83.3/ target=_new>Cibit</a> po meduniverzitetnem centru, ki je projekt zasnoval.

Taufer o prihodnjih usmeritvah slovenskega PEN-a
02. 03. 2000 19.59
V začetku tedna je bil na volilnem občnem zboru Slovenskega centra PEN, ki šteje približno sto članov, za novega predsednika izvoljen Veno Taufer. V novem dveletnem mandatu bo nasledil dosedanjega predsednika Marka Kravosa; prenovljen je tudi upravni odbor centra. Taufer je razen kot pesnik širše po Evropi znan tudi kot pobudnik mednarodne literarne nagrade <A HREF=http://www.drustvo-dsp.si/vilenica.html target=_blank> Vilenica</A> in več kot desetletje vodja vsakoletnih srečanj ob podeljevanju nagrade.

Prešernov praznik poezije v Mariboru
07. 02. 2000 21.43
Na Grajskem trgu v Mariboru danes poteka prireditev z naslovom Prešernov praznik poezije, ki jo je na pobudo župana Borisa Soviča organiziral Mladinski kulturni center iz Maribora. Na kulturnem maratonu, ki se je začel ob 11. uri, končal pa se bo ob 16.30, sodelujejo mladi kulturni ustvarjalci iz srednjih šol ter številni člani literarne delavnice študentskega kulturnega društva, Združenja dramskih umetnikov, Mariborske literarne družbe in Gledališke šole za dijake in študente pri Mladinskem kulturnem centru, za glasbeno spremljavo pa so poskrbeli učenci glasbene šole pod mentorstvom Stojana Kralja.

Britanska literarna nagrada staroangleški junaški pesnitvi
26. 01. 2000 14.02
Irski pesnik in Nobelov nagrajenec Seamus Heaney je že drugič postal dobitnik britanske literarne nagrade Whitbread. Heaney je nagrado prejel za svoj prevod staroangleške junaške pesnitve Beowulf, najstarejše še ohranjene germanske sage, napisane v šestem stoletju. Heaneyev prevod Beowulfa je žirija Whitbreada razglasila za knjigo leta, njen predsednik Eric Andersen pa je v obrazložitvi povedal, da je Heaney s svojim delom k življenju obudil delo, ki je bilo doslej znano le redkim literatom in jezikoslovcem. Na pomembnost njegovega dosežka ne more vplivati niti dejstvo, da je Heaney delo le prevedel.

Podelili prestižne nagrade Akutagawa
16. 01. 2000 18.12
Japonska književnika Chiya Fujino in Gengetsu sta prva letošnja dobitnika najbolj prestižne literarne nagrade na Japonskem Akutagawa.

Eseji Aleksandra Zorna pri MK
06. 01. 2000 16.19
Največ od skupno dvanajstih razprav literarnega kritika in urednika Aleksandra Zorna v knjigi z naslovom Nacionalni junaki, narcisi in stvaritelji - izšla je pri založbi Mladinska knjiga - so študije nespornih klasikov povojne slovenske proze, Cirila Kosmača, Andreja Hienga, Vitomila Zupana, Dominika Smoleta, Marjana Rožanca, Lojzeta Kovačiča, Rudija Šeliga, Tomaža Šalamuna, Evalda Flisarja kot potopisca ter o pripadnikih t.i. nove proze 80. let. Postavljene so v okvir med avtorjevo ''mladostno'' študijo o Levstiku in Martinu Krpanu ter med eseje, ki so jih spodbudile družbena dogajanja po osamosvojitvi, ''ko je bilo mogoče določneje povedati dotlej zamolčevane stvari'' (npr. Temna stran meseca), je povzel urednik zbirke Kultura Aleš Berger. Spremno besedo k esejem je prispeval dr. Janko Kos, ki že v naslovu zapisa Zorna uvršča med avtorje t.i. nove literarne kritike.

V SMG že stotič Pika
23. 11. 1999 19.17
V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) bo v petek, 26. novembra, že stotič na ogled predstava Pika Nogavička. Prvič so igro, ki jo je na podlagi literarne predloge Astrid Lindgren priredil Andrej Rozman-Doukštumf, režira pa jo Vito Taufer, uprizorili 8. februarja lani, so sporočili iz SMG.

Dramatikon - gledališče v knjižni izdaji
26. 10. 1999 12.51
Študentska založba iz Ljubljane je v zbirki Beletrina izdala prvi obsežni zvezek dram z naslovom Dramatikon. V prvem letniku bodo v slovenskem prevodu izšle drame Tejreziasove dojke Guillaumea Apollinairea, Čevljarji Stanislawa Witkiewicza, Lov na dvije race Aleksandra Vampilova, Vse zastonj! Vse zastonj! nobelovca Daria Foja, Pokopani otrok Sama Sheparda ter Uničenje ljudstva ali Moja jetra so brez smisla dramatika Wernerja Schwaba.

Začeli so se Študentski kulturni dnevi
18. 10. 1999 11.51
V organizaciji Študentske organizacije Univerze v Ljubljani so se začeli Študentski kulturni dnevi, ki bodo potekali do sobote, 23. oktobra, na več lokacijah v Ljubljani.