ljudske

Kitajska, pomorska velesila: v Šanghaju splavili tretjo letalonosilko

17. 06. 2022 07.52

Šampanjec, pisani trakovi, vodni topovi in dim. Kitajska je iz šanghajskega pristanišča splavila svojo tretjo letalonosilko Fujian. To jo postavlja med največje vojaške velesile, po svetovnih oceanih več letalonosilk od Kitajske pluje le še od ZDA.

Uničen zadnji most do Severodonecka, možna evakuacija civilistov

14. 06. 2022 07.14

Severodoneck, regija na vzhodu Ukrajine, je odrezana od preostalega dela države, so potrdile oblasti v Kijevu. Ljudje, ki so še ostali tam, živijo v izredno težkih razmerah, saj je dostava zalog hrane in drugih nujnih potrebščin ter evakuacija civilistov trenutno nemogoča, opozarjajo. Okoli 500 civilistov, med njimi naj bi bilo 40 otrok, se pred bombardiranjem in streli skriva v tamkajšnji kemični tovarni, kjer pa zaklonišča niso tako stabilna, kot so v mariupolski jeklarni Azovstal. Ruska in Ukrajinska stran naj bi se sicer dogovorili za evakuacijo civilistov in začasno prekinitev ognja.

Rusija naj bi nadzirala več kot 70 odstotkov mesta Severodoneck

13. 06. 2022 10.22

Ruske sile nadzorujejo več kot 70 odstotkov mesta Severodoneck, z zavzetjem upravnega dela mesta pa so skoraj v celoti prevzeli nadzor nad regijo Lugansk, je sporočil guverner regije Sergej Hajdaj. Načelnik ukrajinske policije je medtem opozoril, da je bilo tekom ruske invazije ubitih več kot 12.000 civilistov. Organizacija Amnesty International je Rusijo obtožila vojnih zločinov nad civilisti v mestu Harkov.

Družina Britanca, obsojenega na smrt, obupana

11. 06. 2022 16.07

Oglasili so se bližnji Britancev, ki ju je sodišče samooklicane Ljudske republike Doneck obsodilo na smrt. Pozivajo k upoštevanju statusa vojnih ujetnikov in mednarodnih konvencij.

Evropski poslanci: Poljska naj sredstva prejme le ob izpolnjevanju pogojev

10. 06. 2022 10.57

Evropski parlament, ki je kritičen do Evropske komisije zaradi odobritve poljskega načrta za okrevanje in odpornost, je sprejel resolucijo, v kateri poziva, naj Poljska ne prejme evropskih sredstev iz sklada za okrevanje po pandemiji covida-19, dokler ne izpolni vseh pogojev v skladu z evropsko zakonodajo in vrednotami EU, tudi glede pravne države.

Sodišče v Donecku zajeta Britanca obsodilo na smrt

09. 06. 2022 16.32

Sodišče mednarodno nepriznane Ljudske republike Doneck je Britanca Aidena Aslina in Shauna Pinner ter Maročana Saauduna Brahimija obsodilo na smrt. Sodišče je kazen utemeljilo s tem, da so bili Britanca in Maročan plačanci in ne pripadniki ukrajinskih oboroženih sil, zato zanje ne veljajo mednarodne konvencije. Velika Britanija že od začetka procesa trdi, da jima pripada status vojnih ujetnikov, zato proti njima ne bi smel biti sprožen sodni proces.

Zelenski obiskal čete v Donbasu, razmere v Severodonecku vse slabše

06. 06. 2022 07.46

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljo obiskal svoje vojake na frontni liniji v vzhodnem Donbasu. "Bili smo v Lisičansku, bili smo v Soledarju," je dejal predsednik, ki je obiskal poveljniška mesta v bližini Severodonecka, ključnega mesta ruske ofenzive. Ob tem je opozoril, da bi se lahko zaloge žita, ki ga Ukrajina zaradi ruske blokade ne more izvoziti, do jeseni potrojile. Medtem ruski novinar tamkajšnje državne televizije poroča o smrti generala samooklicane ljudske republike Doneck Romana Kutuzova, ki naj bi čez vikend umrl prav v tej vzhodni ukrajinski regiji.

Ruske sile prodirajo v notranjost, od Slavjanska oddaljene le še 11 kilometrov

02. 06. 2022 15.07

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril, da ruske sile nadzorujejo približno petino njegove države, vključno z že aneksiranim Krimskim polotokom in ozemljem na vzhodu, ki je od leta 2014 v rokah proruskih separatistov. Guverner regije Lugansk Sergij Gajdaj je potrdil, da je pod ruskim nadzorom že večino Severodonecka. Prav tako je dejal, da se boji na ulicah nadaljujejo in obljubil, da se bodo ukrajinske sile do konca borile za mesto. Ruska vojska medtem napreduje proti notranjosti države in je trenutno le še dobrih deset kilometrov oddaljena od Slavjanska.

Weber bo vodil EPP: 'Čas je za odgovornost, kredibilnost ...'

31. 05. 2022 21.44

Vodja politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu Nemec Manfred Weber je bil na kongresu v Rotterdamu izvoljen za novega predsednika stranke. Bil je edini kandidat, na položaju bo nasledil Poljaka Donalda Tuska. Dobil je 447 od 515 oddanih glasov.

Medkulturni mediator – nov poklic prihodnosti

31. 05. 2022 11.14

Preseliti se v tujo državo ni lahko. Še težje je, če človek dobro ne razume niti jezika niti kulture in navad svojega novega doma. V podobni situacijski stiski se lahko znajde tudi tisti na nasprotni strani. Da ne bi prišlo do jezikovno kulturnih šumov, lahko iz zagate pomaga nekdo, ki razume obe strani – medkulturni mediator. To je poklic, ki je pri nas še precej svež, v tujini pa marsikje že stalna praksa. Opravlja ga lahko le človek, ki poleg jezika obeh strani pozna in razume tudi njuni kulturi, področje integracij, človekovih pravic, delovanje družbenih sistemov in podobno, hkrati pa premore tudi veliko mero empatije.

Borcem iz Azovstala smrtna kazen? '10 let za demilitarizacijo Ukrajine'

30. 05. 2022 17.33

Ruski predsednik Vladimir Putin s sodelavci še naprej vztraja, da Ukrajino upravljajo neonacisti, čeprav je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Jud, veliko njegovih sorodnikov pa je bilo ubitih med holokavstom. Visoki ruski vojaški uradnik je nanizal še nekaj imen ukrajinskih osebnosti, vključno z več politiki in novinarji, ki jim namerava Rusija soditi zaradi vojnih zločinov. Napovedujejo kar nove "nürnberške" procese", torej sojenja po zgledu tistih, ki so od 1945 do 1949 potekala v Nürnbergu, na njih pa so sodili nekaterim predstavnikom političnega, vojaškega in ekonomskega vodstva Tretjega rajha.

Zelenski: Kijev bo storil vse za obrambo Donbasa

28. 05. 2022 11.53

Ruske sile krepijo ofenzivo na vzhodu Ukrajine, razmere v regijah Lugansk in Doneck pa so izjemno težke, je v videonagovoru opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajinska vojska brani državo z vsemi razpoložljivimi sredstvi, Kijev pa bo storil vse za obrambo Donbasa, je zatrdil.

Španija zaostruje kazensko zakonodajo glede posilstva

27. 05. 2022 14.42

Španski parlament je podprl zakon, ki bo žrtvam posilstva olajšal pregon napadalcev, saj poudarja pomen privolitve v spolni odnos. S tem je Španija naredila pomemben korak k zaostritvi kazenske zakonodaje na tem področju. Zakon mora potrditi še senat, vendar to velja za formalnost.

Stanje za ukrajinske branilce na vzhodni fronti izjemno zahtevno

24. 05. 2022 09.04

Ukrajinskim silam v mestih Severodoneck in Lisičansk grozi, da jih bodo nasprotniki v celoti obdali. V primeru zavzetja teh dveh krajev, bi Rusi tako rekoč v celoti obvladovali regijo Lugansk.

Zelenski: Ukrajina na vzhodu vsak dan izgubi do 100 vojakov

22. 05. 2022 09.46

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je povedal, da Ukrajina vsak dan izgubi med 50 in 100 vojakov. Kijev pa je presenetljivo znova obiskal poljski predsednik Andrzej Duda in tam kot prvi tuji voditelj od februarskega začetka ruske invazije na Ukrajino nagovoril parlament. "Le Ukrajina ima pravico odločati o svoji prihodnosti," je dejal v nagovoru. Medtem pa so se ruski napadi na vzhodu in jugu države po padcu Mariupola občutno okrepili.

Vsi ukrajinski borci v Azovstalu so se predali, Rusi v celoti prevzeli nadzor

20. 05. 2022 10.56

Ukrajinska vojska je borcem, ki so še ostali v oblegani jeklarni Azovstal v južnoukrajinskem mestu Mariupol, ukazala, naj se nehajo bojevati, kar so tudi storili. Ruska vojska je sporočila, da je prevzela nadzor. Eden od vojakov bataljona Azov je na družbenih omrežjih objavil serijo fotografij uničene jeklarne, ko je zapustil kraj. "No, to je vse," je zapisal in dodal: "Hvala za zavetje, Azovstal je kraj moje smrti in mojega življenja." Predsednik Zelenski je medtem obtožil Rusijo, da je povsem uničila Donbas in ga spremenila v pekel. Ta regija na vzhodu Ukrajine je trenutno središče najintenzivnejših bojev med ukrajinskimi in ruskimi silami.

Ukrajinske borce iz Azovstala odpeljali v rusko ujetništvo

19. 05. 2022 10.05

Ruski vojski se je od ponedeljka predalo že 1730 ukrajinskih vojakov iz jeklarne Azovstal v mestu Mariupolj, od tega je 80 ranjenih, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Po navedbah Moskve je velika večina zajetih vojakov premeščena v nekdanjo zaporniško kolonijo v regiji Doneck.

V napadu na šolo več mrtvih, Zelenski: V Ukrajini krvava obnova nacizma

08. 05. 2022 09.09

Ukrajinske oblasti po ruskem zračnem napadu na šolo na območju Luganska poročajo o domnevno do 60 mrtvih. Ruske sile so medtem okrepile napade tudi drugod na območju Donbasa. Po poročanju ukrajinskega generalštaba je ruskim silam uspelo prevzeti nadzor nad več območji. Padlo naj bi tudi dobro utrjeno mesto Popasna, ki je v večtedenskih bojih utrpelo ogromno škodo. Večina mesta je uničenega. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je povlekel vzporednice med nemško zasedbo med drugo svetovno vojno in trenutno rusko invazijo. "V Ukrajini je bila organizirana krvava obnova nacizma," je dejal. V Kijev je na obisk k Zelenskemu prispel hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković.

Zakaj (ne)poslušaš jazz?

30. 04. 2022 10.00

Glasba ima že od nekdaj pomembno vlogo v življenju ljudi. Če jo je človek najprej ustvarjal za obredne namene, je danes predvsem sredstvo sproščanja in izražanja identitete. Da je pomemben del našega vsakdana, se strinjajo tudi strokovnjaki, pomemben del pa je predvsem v življenju mladih, saj naj bi pri njih predstavljala osrednjo kulturno dejavnost. Rek, povej mi, kaj poslušaš in povem ti, kdo si, tako zagotovo drži, saj je glasbeni okus ena izmed pomembnih skupnih točk, po katerih izbiramo družbo. Svetovni splet in globalizacija sta imela pomemben vpliv na to, kakšno glasbo danes poslušamo, predvsem radijske glasbene lestvice pa narekujejo glasbeni okus množic. Se ob tem zavedamo, kje je njen izvor?

Pahor sestankoval z Milanovićem, Plenković o slovensko-hrvaških odnosih

26. 04. 2022 14.02

Hrvaški premier Andrej Plenković je v ponedeljek dejal, da je v tem trenutku težko reči, kako se bodo po volitvah v Sloveniji in odhodu vlade Janeza Janše odvijali slovensko-hrvaški odnosi, ki so se v zadnjih dveh letih, v času Janševe vlade otoplili. Da so se odnosi v zadnjih dveh letih izboljšali, meni tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović, s katerim se je popoldan na delovnem obisku v Zagrebu sestal slovenski predsednik Borut Pahor.

Uvedba nadzora na notranjih mejah le kot skrajno sredstvo

26. 04. 2022 15.57

Sodišče Evropske unije v Luksemburgu je sporočilo, da lahko država članica ob resni grožnji za svoj javni red ali svojo notranjo varnost ponovno uvede nadzor na svojih mejah z drugimi državami članicami, vendar pri tem nadzoru ne sme prekoračiti najdaljšega celotnega trajanja šestih mesecev.

V Severni Koreji preložili slavje

25. 04. 2022 18.47

V Severni Koreji obeležujejo 90. obletnico njihove ljudske armade. Ves svet je bil v pričakovanju velikega slavja, kar je severnim Korejcem ob takih narodnih praznikih v navadi, a je bilo slavje zaenkrat prestavljeno. Tako najverjetneje ne bomo priča izstrelku medcelinske balistične rakete, kot se je to nazadnje zgodilo pred mesecem dni ob obletnici rojstva ustanovitelja Severne Koreje Kima Il-Sunga. Po več letih premora so letos izstrelile že rekordno število raket, ki pa so usmerjene predvsem proti njihovi južni sosedi. Kako pa množični raketni poskusi vplivajo na Južne Korejce?

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi

25. 04. 2022 09.50

Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991

23. 04. 2022 17.24

Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Šanghaj v boju proti covidu-19 preseljuje cele mestne skupnosti

21. 04. 2022 12.39

Po tem, ko je Šanghaj previdno nadaljeval sproščanje strogih ukrepov za omejitev širjenja okužb z novim koronavirusom in najstrožjo obliko zaprtja odpravil še za štiri milijone prebivalcev, si oblasti na drugi strani prizadevajo celotne skupnosti preseliti iz mesta, da bi razkužile območja, kjer bivajo. Na ta način želijo ustaviti novi val covida-19.

Nekoč fotografiral ukrajinski ponos, zdaj spremlja uničevanje

20. 04. 2022 21.43

Azovstal, ogromna železarna in jeklarna s površino desetih kvadratnih kilometrov na jugovzhodu Mariupola, je bil zgrajen leta 1933. Ena največjih metalurških tovarn v Evropi je vsako leto proizvedla več kot štiri milijone ton surovega jekla in Mariupol z zlatimi črkami izpisala na gospodarski zemljevid Ukrajine. Danes je kraj v ruševinah, velik tovarniški kompleks s podzemnimi tuneli pa je tarča intenzivnega obleganja ruskih sil, saj predstavlja zadnjo točko ukrajinskega odpora v mestu. Ob pogledu na uničevanje infrastrukture zmajuje z glavo tudi znani češki fotograf.

'Zgodovina ne bo pozabila vojnih zločinov, ki so se zgodili tukaj'

20. 04. 2022 06.59

Poveljnik ukrajinskih marincev v Mariupolu je opozoril, da se njegove sile morda soočajo s svojimi zadnjimi dnevi, če ne urami, in pozval k evakuaciji. Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby je medtem dejal, da je Ukrajina dobila lovska vojaška letala in rezervne dele, ni pa povedal, od kod natančno, koliko in za kakšna letala gre. Pošiljka je prispela teden dni po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden napovedal paket vojaške pomoči Kijevu v višini 800 milijonov dolarjev (740 milijonov evrov). Ukrajino pa je obiskal predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Politico o 'malem Trumpu' in iz konteksta vzetih pohvalah

20. 04. 2022 10.44

Bruseljski Politico se tokrat ukvarja s prihajajočimi slovenskimi volitvami in predsednikom vlade Janezom Janšo. V članku so spomnili na njegove stare grehe oziroma spodrsljaje na mednarodnem političnem prizorišču, iz naftalina so vzeli tudi razvpito čestitko Donaldu Trumpu, zaključili pa s pohvalami vidnih evropskih politikov, ki so se verjetno brez njihove vednosti znašle v predvolilnem glasilu SDS.

Janša na zadnji konvenciji SDS pred volitvami: To bo naša naslednja zmaga

19. 04. 2022 21.35

Predsednik SDS in premier Janez Janša je na konvenciji stranke pred volitvami v DZ poudaril, da v stranki ne delajo čudežev, naredijo pa, kar je treba, in to v realnem času. Kot je še dejal, so sami šibki, a če bodo v dneh do volitev nagovorili ljudi, bodo dovolj močni. Zato se bodo za glasove borili vse do zaprtja volišč.

'EU bi ob upravičenih kritikah Madžarske morala videti tudi soodgovornost za razmere'

16. 04. 2022 07.12

Odločitev Evropske komisije, da sprejeme ukrep o omejitvi financiranja Madžarske, še vedno odmeva v evropskem in slovenskem političnem prostoru. Opozicijske stranke podpirajo odločitev komisije in izražajo nasprotovanje t. i. iliberalnemu dojemanju demokracije v Budimpešti, medtem ko v delu koalicije ocenjujejo, da je Bruselj čakal na izid madžarskih volitev in nato takoj začel s postopkom. Največja vladna stranka, ki goji tesno zavezništvo z madžarskim vodstvom, na naša vprašanja glede sankcij komisije ne odgovarja.