ljudske

Medvedjev: Naš cilj je zgraditi odprto Evrazijo – od Lizbone do Vladivostoka
05. 04. 2022 07.32
Nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je razburil z izjavo, da je cilj Moskve "končno zgraditi odprto Evrazijo – od Lizbone do Vladivostoka". Medtem satelitske fotografije in posnetki, ki jih je objavila ameriška družba za vesoljsko tehnologijo Maxar Technologies, izpodbijajo trditve ruskih predstavnikov, da so se trupla civilistov v Buči pojavila šele po umiku ruskih sil iz opustošenega ukrajinskega mesta. Na družbenih omrežjih pa so se pojavili posnetki, na katerih naj bi bili pripadniki 501. bataljona ukrajinskih marincev, ki naj bi se prostovoljno predali ruskim silam v Mariupolu. Ukrajinska stran to zanika.

Mineva 30 let od začetka obleganja Sarajeva: 'Nikoli ne bomo izgubili upanja'
05. 04. 2022 12.56
30 let po začetku vojne v Bosni in Hercegovini se Sarajevo poklanja svojim državljanom, ki so preživeli najdaljše vojaško obleganje v sodobni zgodovini, in se spominja na tisoče tistih, ki ga niso. Številni preživeli pripovedujejo, da je letošnja obletnica zanje še posebej težka, saj jo obeležujejo v času, ko podobno trpljenje doživljajo civilisti v Ukrajini. Žrtvam so se poklonili na mostu, kjer sta umrli prvi žrtvi, županja Sarajeva pa je izrazila upanje, da se sarajevski scenarij ne bo ponovil v Ukrajini.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?
31. 03. 2022 15.11
Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Kremelj o ocenah, da Putina zavajajo lastni svetovalci: 'Ne razumejo našega načina dela'
31. 03. 2022 06.57
Po ruskem zagotovilu o začasni prekinitvi ognja v Mariupolu je ukrajinska vlada v to oblegano pristaniško mesto na jugovzhodu Ukrajine za evakuacijo civilistov poslala 45 avtobusov, a je bil konvoj ustavljen na ruski kontrolni točki. Ukrajinski predsednik Zelenski je opozoril na novo rusko ofenzivo na vzhodu Ukrajine. Iz Washingtona medtem prihajajo ocene, da ruskega predsednika zavajajo lastni svetovalci, saj mu zaradi strahu pred njegovim odzivom ne upajo povedati resnice o poteku vojne v Ukrajini. "To kaže, da niti ameriško zunanje ministrstvo niti Pentagon nimata pravih informacij o tem, kaj se dogaja v Kremlju," odgovarjajo v Rusiji.

Rusija obljublja zmanjšanje vojaških operacij, možno srečanje Putina in Zelenskega
29. 03. 2022 07.01
Mineva 34. dan vojne v Ukrajini. Rusko-ukrajinski pogovori v Istanbulu so prinesli prve znake optimizma, da bi se morda vendarle lahko končala vojna v Ukrajini, do katere je prišlo zaradi ruskega napada na to državo. Rusija napoveduje močno zmanjšanje svojih vojaških aktivnosti v državi, Ukrajina je ob določenih varnostnih zagotovilih pripravljena na trajno nevtralnost.

Župan: Irpin je osvobojen. Nova pogajanja v torek v Istanbulu
28. 03. 2022 07.03
V Ukrajini so se nadaljevali spopadi, tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov pa je dejal, da bi se lahko pogajanja o prekinitvi spopadov med Rusijo in Ukrajino nadaljevala v torek v Istanbulu. Ob tem je opozoril, da zaenkrat napredka niso dosegli in da tudi tokrat ne gre pričakovati večjih prebojev. Ruska vojska je medtem sporočila, da "v Mariupolu ni več centraliziranega vodenja obrambe s strani ukrajinskih sil" ter da njihove enote "čistijo izolirana območja upora". V nočnem bombardiranju je bilo uničeno skladišče goriva v Lutsku, izstrelki pa so padali tudi na Kijev, Žitomir in Harkov. Ukrajinske enote so znova prevzele nadzor nad nekaj kraji v regiji Sumi in v mestu Irpin.

V Lugansku bi lahko že kmalu izvedli referendum o priključitvi Rusiji
27. 03. 2022 12.33
Samooklicana Ljudska republika Lugansk na vzhodu Ukrajine, ki jo podpira Rusija, bi lahko kmalu izvedla referendum o pridružitvi Rusiji. Tako pravi lokalni separatistični voditelj Leonid Pasečnik. Od kje pa korenine separatističnih teženj pravzaprav sploh poganjajo?

Ustavno sodišče zavrnilo pobudo Vilija Kovačiča glede Levice in SD
23. 03. 2022 16.11
Ustavno sodišče je "kot očitno neutemeljeno" zavrnilo pobudo aktivista Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti programa politične stranke Levica ter delovanja političnih strank Levica in SD. V obeh omenjenih strankah so sicer že predhodno pričakovali, da bo ustavno sodišče Kovačičevo pobudo zavrnilo. Menili so, da ta ni bila po naključju vložena pred volitvami, videli pa so jo kot poskus vplivanja na volilno kampanjo in volitve.

V Bolgariji zaradi suma zlorabe evropskih sredstev pridržali Borisova
17. 03. 2022 22.17
Bolgarski pristojni organi so danes zaradi suma zlorabe evropskih sredstev pridržali nekdanjega bolgarskega premierja Bojka Borisova in več članov njegove stranke. Policijska akcija je potekala v okviru preiskave, ki jo je sprožil urad evropskega javnega tožilstva (EPPO).

Umrl nekdanji avstrijski podkancler Busek: 'Ni bil ošaben in obseden z oblastjo'
14. 03. 2022 15.35
V 81. letu starosti je umrl nekdanji avstrijski podkancler Erhard Busek, ki je veljal za dobrega poznavalca razmer v Jugovzhodni Evropi in bil zagovornik članstva Slovenije v EU. Na njegovo smrt so se odzvali tudi nekateri slovenski politiki, ki so ga označili za prijatelja Slovenije in vizionarja.

Ukrajina se boji, da se bo ruski invaziji priključila Belorusija, Pentagon miri: Ni znakov za to
11. 03. 2022 05.50
Situacija v Ukrajini je tudi 16. dan ruske invazije napeta. Ruske enote so izvedle nove napade na zahodu države, kamor v prepričanju, da je tako varneje, beži vedno več ljudi. Rakete so tako padle na letališča v zahodnih mestih Luck in Ivano-Frankivsk, prvič od začetka invazije so Rusi bombardirali tudi zahodno mesto Dnipro. Ukrajina opozarja na možnost, da se bo ruski invaziji kmalu pridružila še Belorusija, a Pentagon miri, da ni nobenih znakov, da bi se beloruske enote ali sile premaknile v Ukrajino. Ukrajinski zunanji minister je sporočil, da je v obleganem Mariupolu v 12 dneh umrlo 1582 civilistov, kar je označil za "najhujšo humanitarno katastrofo na planetu". V mestu Melitopol, ki so ga zasedle ruske enote, pa naj bi ugrabili župana.

Bombardirani bolnišnica in porodnišnica v Mariupolu: 'To je vojni zločin'
10. 03. 2022 09.03
Rusi so v sredo bombardirali porodnišnico in otroško bolnišnico v Mariupolu, posnetki in slike grozodejstva pa so zaokrožili po svetu. Bolnišnica je popolnoma uničena, avtomobili, ki so bili parkirani pred stavbo pa požgani. Ukrajinske oblasti so sporočile, da je bilo v napadu ranjenih najmanj 17 ljudi, trije so umrli – med temi je tudi šestletni otrok. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bombardiranje označil za "vojni zločin".

Ukrajinska pevka s svojo različico pesmi 'Bella Ciao' dala nov žarek upanja
07. 03. 2022 09.22
Na družbenih omrežjih je zaradi celotnega dogajanja – ruske invazije na Ukrajino – svoj glas povzdignila tudi pevka Khrystyna Soloviy, polfinalistka ukrajinskega pevskega tekmovanja The Voice. Na Twitterju je objavila svojo različico italijanske ljudske pesmi Bella Ciao, ki velja za glasnik svobode, ter z njo na nek način ljudem vlila novo upanje ter sporočilo, da bodo Ukrajinci to vojno dobili.

Prva nestrankarska lista v slovenski zgodovini zbira podpise za nastop na parlamentarnih volitvah
03. 03. 2022 00.15
Nestrankarska ljudska lista civilno-družbenega povezovalnega gibanja Zdrava družba je potrdila pričetek zbiranja podpisov podpore za nastop na državnozborskih volitvah. V Sloveniji bo prvič uporabljena procedura, ki jo opredeljuje 44. člen Zakona o volitvah v Državni zbor, da lahko na volitvah predlagajo listo tudi volivke in volivci, če za to pridobijo v volilni enoti 1.000 podpisov podpore.

Zelenski nagovoril Evropo: Vsak dan umre več ljudi, to je cena naše svobode
01. 03. 2022 11.19
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je odprla razpravo Evropskega parlamenta, na kateri je nato zbrane z neznane lokacije v Kijevu prek videopovezave nagovoril ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski. "Ne morem vam voščiti dober dan, saj za mnoge moje rojake ni dober dan, za mnoge od njih je to zadnji dan njihovega življenja," je dejal v čustvenem nagovoru. "Ukrajina brani meje civiliziranega sveta. Bog nam pomagaj, če Ukrajina pade," pa je opozoril predsednik ukrajinske rade Ruslan Štefančuk. Evropski poslanci so kasneje z veliko večino sprejeli resolucijo, v kateri so pozvali, naj se Ukrajini dodeli status kandidatke za članstvo v uniji, k več pomoči državi, tudi obrambne, ter k omejitvi uvoza ruskega plina in nafte. Podprli so jo tudi vsi slovenski evroposlanci.

Madžarska ne bo dovolila tranzita orožja v Ukrajino čez svoj teritorij
28. 02. 2022 21.18
Kam v rusko-ukrajinskem konfliktu spada Madžarska? Po več kontradiktornih izjavah z vrha madžarske politike, je odjeknila napoved madžarskega zunanjega ministra Petra Szijjarta, da Madžarska v Ukrajino ne bo pošiljala ne vojakov ne orožja, prav tako pa ne bo dovolila tranzita orožja čez svoje ozemlje.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'
27. 02. 2022 07.00
Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

'Odpadniške' države, ki niso obsodile Putinovega podpisa
23. 02. 2022 15.19
V obsodbah poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je s podpisom odloka separatistični regiji Doneck (DNR) in Lugansk (LNR) v Ukrajini priznal kot neodvisni, se je združil praktično večina mednarodne javnosti. Vseeno pa se je nekaj državnikov odločilo, da njegovo odločitev javno podpre. Omenjeni ljudski republiki sta se vzajemno uradno priznali že leta 2014, ko sta na svojo roko razglasili neodvisnost, enako se je takrat odločila tudi Južna Osetija, de facto neodvisna kavkaška republika, ki jo sicer večina članic OZN šteje za del Gruzije. Zdaj se je za podporo Donecku in Lugansku odločila tudi prav tako nepriznana republika Abhazija, poleg nje pa še mednarodno priznane države Belorusija, Nikaragva, Sirija, Venezuela in Kuba, tvit odobravanja je prišel tudi iz Jemna.

Parlament Putinu prižgal zeleno luč za napotitev vojaških sil zunaj Rusije
22. 02. 2022 07.33
Ruski predsednik Vladimir Putin je zaprosil parlament za uradno dovoljenje za uporabo vojaške sile zunaj meja države. Zgornji dom ruskega parlamenta je v eni uri soglasno odobril napotitev ruske vojske zunaj države za podporo separatistom v Ukrajini. Putinovo pismo parlamentu nakazuje na zakonito napotitev ruskih vojakov v uporniške regije na vzhodu Ukrajine, dan po tem, ko je Putin priznal njihovo neodvisnost. Še pred tem pa je Rusija sporočila, da "za zdaj" ne namerava poslati vojakov na vzhod Ukrajine, vendar bo to storila v primeru "grožnje", je poudaril namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Rudenko.

Napeto: Putin v separatistični regiji v Ukrajini pošilja vojsko
21. 02. 2022 06.55
Ruski predsednik Vladimir Putin je odredil napotitev ruske vojske za "ohranjanje miru" v separatistični regiji Doneck in Lugansk v Ukrajini, ki ju je priznal kot neodvisni državi. Ni sicer še jasno, kdaj naj bi ruski vojaki krenili čez mejo. Voditelja samooklicanih Ljudskih republik Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine sta ruskega predsednika že predhodno pozvala, naj prizna neodvisnost obeh ukrajinskih ozemelj, ki ju nadzorujejo ruski separatisti. V EU in zvezi Nato opozarjajo, da je to očitna kršitev ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine, zato napovedujejo sankcije.

Proruski separatisti v Donecku napovedali evakuacijo civilistov v Rusijo
18. 02. 2022 09.37
Proruski uporniki na vzhodu Ukrajine so obtožili vladne sile za bombardiranje več naselij, medtem ko ruski mediji poročajo, da pehotne in oklepne enote še naprej zapuščajo vadišča v bližini ukrajinske meje in se vračajo v oporišča v notranjosti države. Vodja proruskih separatistov v Donecku je napovedal množično evakuacijo civilistov v Rusijo, Putin pa je obljubil denarno pomoč za begunce. Na zahodu so medtem še vedno prepričani, da se bo ruska invazija začela vsak čas. Britanski The Times se znova sklicuje na obveščevalne podatke, ki pravijo, da je Putin odločitev o napadu sprejel v zadnjih 24 urah. Rusko zunanje ministrstvo je medtem v pismu Washingtonu ZDA pozvalo k umiku njenih enot iz vzhodne in srednje Evrope.

Petkovi protestniki tokrat proti ustrahovanju in preprečevanju shodov
18. 02. 2022 20.35
Petkovi protestniki so se ponovno zbrali na Trgu republike v Ljubljani, kjer so predstavili pravne postopke, s katerimi naj bi vlada skušala preprečiti pravico do protestnih shodov. V preteklem tednu naj bi določeni protestniki prejeli pravne grožnje z željo po ustrahovanju, so pred shodom zapisali v sporočilu Protestne ljudske skupščine.

Biden znova: Nevarnost ruske invazije v Ukrajino "zelo velika"
17. 02. 2022 07.09
Potem ko je Rusija naznanila nadaljnje umikanje vojaških sil z območij blizu Ukrajine, so zahodni zavezniki do tega skeptični. ZDA so navedbe Rusije o umikanju svojih vojakov z meje z Ukrajino že predhodno zavrnile kot napačne, Biden pa je znova zatrdil, da je nevarnost ruske invazije 'zelo velika. Po poročilih o obstreljevanju v Ukrajini ZDA in Nato opozarjata pred ruskimi provokacijami.

Bolgarski evroposlanec med razpravo v EP dvignil roko v nacistični pozdrav
17. 02. 2022 10.38
Veliko prahu je v evropskem prostoru dvignil evropski poslanec Angel Džambazkija iz bolgarske nacionalistične stranke VMRO, ki je po svojem govoru med razpravo o stanju pravne države na Poljskem in Madžarskem dvignil roko v nacistični pozdrav. Dejanje je obsodilo že več evropskih politikov. "To je žalitev zame in vse druge v Evropi," je dejala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Džambazki pa je nad očitki šokiran, saj pravi, da ni šlo za nacistično gesto.

V EP glede afere Pegasus zaskrbljeni zaradi spodkopavanja demokracije
15. 02. 2022 18.13
V Evropskem parlamentu so številni poslanci izrazili zaskrbljenost zaradi vpliva vohunske programske opreme, med njimi Pegasus, na temeljne vrednote EU. Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je ponovil stališče komisije, ki je obsodila tovrstno ravnanje in stopila v bran svobodi izražanja in medijev.

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva
14. 02. 2022 18.30
Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

Tajvan: Kitajska s srečanjem z Rusijo sramoti olimpijski duh
05. 02. 2022 11.30
Potem ko sta ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Ši Džinping na srečanju potrdila dobre odnose med državama in sklenila nov posel za dobavo plina, so se odzvale tajvanske oblasti. Te menijo, da Kitajska s krepitvijo odnosov z Rusijo tik pred začetkom zimskih olimpijskih iger sramoti olimpijski duh.

Če bo Kazenski zakonik spremenjen, Inštitut 8. marec napoveduje referendum
21. 01. 2022 15.21
V Inštitutu 8. marec so potrdili, da bodo v primeru sprejetja dopolnitve kazenskega zakonika v DZ začeli postopek za vložitev pobude za referendum. Predsednika DZ so pozvali, da zakona ne uvrsti na dnevni red seje DZ. Opozarjajo namreč, da dopolnitve kazenskega zakonika legitimirajo gospodarski kriminal in korupcijo. Podpise za referendum nameravajo zbirati tudi t. i. petkovi protestniki. Na noge je skočila tudi stroka, ki opozarja, da bi v tem primeru zastarali tudi številni odmevni primeri.

Pahor: Slovenija dosledno zagovarja načelo ene Kitajske
20. 01. 2022 11.59
Predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ in SAB so vložili zahtevo za nujno sejo Odbora za zunanjo politiko. Razlog: izjave premiera Janeza Janše glede odnosa Slovenije do Tajvana. V omenjenih treh strankah med drugim menijo, da bi lahko imele Janševe izjave dolgoročne posledice na odnose z azijskimi državami in da so v neskladju z dolgoročno strategijo slovenske zunanje politike. Predsednik Pahor jim pritrjuje.

Zaradi Janševih izjav glede Tajvana zahteva za izredno sejo OZP
19. 01. 2022 10.34
Zaradi izjav premiera Janeza Janše glede odnosa Slovenije do Tajvana opozicija pripravlja zahtevo za sklic izredne seje odbora za zunanjo politiko, nam je potrdil Matjaž Nemec (SD), član odbora za zunanjo politiko. Kitajsko zunanje ministrstvo se je že ostro odzvalo Janševe izjave, da s Tajvanom potekajo pogovori o "izmenjavi predstavništev". Janševe izjave so označili za "nevarne". Da gre za potezo, ki bo le še pripomogla k zaostritvi razmer v sporu med Litvo in Kitajsko, pa piše Politico.