luksemburg

Najbogatejši je Luksemburg, najrevnejša pa Ukrajina in Albanija

07. 11. 1998 10.06

Raziskovalci v nemškem raziskovalnem podjetju GFK so na podlagi regionalnih statističnih podatkov o prihodkih, industrijskih in trgovinskih informacijah, moči domačih valut ter demografskih informacijah ugotovili, da so Luksemburžani najbogatejši Evropejci, medtem ko so državljani Ukrajine in Albanije najsiromašnejši.

Evropska komisija dobro ocenjuje napredovanje uresničevanja notranjega trga

04. 11. 1998 07.33

Evropska komisija ugotavlja, da članice Evropske unije dobro napredujejo v uresničevanju zakonodaje s področja skupnega notranjega trga. Delež področnih direktiv, ki jih še ne uresničuje nobena članica EU, je s 26,7 odstotka, zabeleženih novembra lani, oktobra letos padel na 14,9 odstotka.

Nespremenjena stopnja brezposelnosti v Evropski uniji

11. 10. 1998 09.28

Po podatkih Eurostata se povprečna stopnja brezposelnosti v Evropski uniji septembra ni spremenila in še vedno znaša 10 odstotkov. V istem času lani je bila brezposelnost še 10,6-odstotna. Najnižjo, in sicer 2,2-odstotno brezposelnost, je septembra zabeležil Luksemburg, sledi mu Avstrija (4,5 odstotka). V okviru držav Evropske unije v septembru prednjači Španija z 18,7-odsotno brezposelnostjo.

Janez Podobnik na uradnem obisku v Luxembourgu

28. 09. 1998 11.04

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik bo na povabilo predsednika luksemburške poslanske zbornice Jeana Spautza začel dvodnevni uradni obisk v Luksemburg.

Na celotnem ozemlju EU v veljavi 85 odstotkov direktiv za notranji trg

24. 09. 1998 16.15

Na območju Evropske unije je danes uresničevanih okrog 85 odstotkov zakonskih določil za področje skupnega notranjega trga, obseg direktiv, ki niso bile uresničevane na celotnem ozemlju EU, pa je s 35 odstotkov v juniju lani letos septembra padel na 15,4 odstotka. Tako v poročilu, ki ga je danes v Bruslju podala ministrom petnajsterice za notranji trg, ugotavlja Evropska komisija.

Juncker: Mesto Slovenije je v EU

07. 09. 1998 16.16

Mesto Slovenije je v Evropski uniji in Slovenija bo nedvomno prva oziroma med prvimi novimi članicami, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik vlade Luksemburga Jean-Claude Juncker.

EU: Rahel padec stopnje brezposelnosti

20. 08. 1998 07.48

Število brezposelnih se je v Evropski uniji kot tudi v enajstih državah, ki bodo prve uvedle evro, junija rahlo zmanjšalo. Kot sporoča Eurostat, znaša stopnja brezposelnosti v EU junija 10,1 odstotka, potem ko je bila maja letos 10,2-odstotna. V skupini omenjenih enajstih držav so junija zabeležili 11,3-odstotno brezposelnost. Najmanjšo stopnjo brezposelnosti je znova dosegel Luksemburg, in sicer 2,2 odstotno, medtem ko so najvišjo zabeležili v Španiji, kjer je dosegla 18,8 odstotka. V EU je bilo junija po ocenah Evrostata brez dela 17 milijonov oseb.

V Evropski uniji nezaposlenost še vedno 10,2-odstotna

10. 07. 1998 07.53

Stopnja brezposelnosti je v okviru Evropske unije (EU) tudi v juniju tako kot mesec prej znašala 10,2 odstotka, sporočajo predstavniki evropskega statističnega urada. Rahel padec brezposelnosti so sicer statistični strokovnjaki zaznali pri mladini od 20 do 25 let, kjer se je brezposelnost z 20 odstotkov znižala na 19,8 odstotka, ter pri dekletih, kjer je manjša za 0,1 odstotne točke ter znaša 12 odstotkov. Najmanjšo stopnjo brezposelnosti ima še naprej Luksemburg, in sicer 2,2-odstotno, medtem ko je najvišja v Španiji, kjer dosega 18,8 odstotka.

Rast nemških investicij v tujini

08. 05. 1998 08.18

Nemško gospodarstvo je lani po predhodnih podatkih v tujini neposredno investiralo 51,5 milijarde mark, kar je za približno 21 odstotkov več kot leta 1996. Po podatkih zveznega ministrstva za gospodarstvo je bilo največ neposrednih naložb namenjenih ZDA, sledijo pa jim Velika Britanija, Francija, Švica in Luksemburg. Izvoz kapitala nemških investitorjev v države tretjega sveta se je povzpel na rekordnih 7,5 milijarde mark. Zaradi finančne krize v Aziji pa so se za skoraj 40 odstotkov zmanjšale naložbe na tem območju, ki so znašale le 3,1 milijarde mark. Kot navaja ministrstvo za gospodarstvo, pa je porasel tudi obseg tujih neposrednih naložb v Nemčiji. Z borih 1,9 milijarde mark predlani se je njihov obseg v letu 1997 povzpel na 4,2 milijarde mark. Po mnenju ministra za gospodarstvo Guenterja Rexrodta so se naložbe v Nemčiji povečale predvsem zaradi strukturnih reform na področju davkov in drugih dajatev.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro

02. 05. 1998 10.23

Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU

29. 04. 1998 10.50

Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

Ministri EU za promet za večjo konkurenčnost železnice

26. 04. 1998 10.30

Večina držav EU se je izrekla za večjo konkurenčnost na področju tovornega prometa po železnici. Britanski minister za promet in predsedujoči sveta ministrov EU Gavin Strang je na neformalnem srečanju ministrov za promet v Chestru včeraj poudaril pomen tega okolju prijaznega prevoza tovora. Tudi komisar EU za promet Neil Kinnock je pojasnil, da večina držav podpira nadaljne postopno odprtje trga železniških storitev.

EIB namenja posojilo za podzemno železnico v Budimpešti

18. 04. 1998 11.52

Evropska investicijska banka (EIB) je namenila 200 milijonov ekujev posojila za izgradnjo nove proge podzemne železnice v Budimpešti, so sporočili iz banke. Nova linija bo "prečkala" Donavo in južni del madžarske prestolnice povezala s poslovnim središčem. S pomočjo posojila bodo v Budimpešti zgradili 7,3 kilometra proge, na kateri bo 10 postaj, denar pa je namenjen tudi za nakup vlakov, ki bodo lahko prepeljali skorajda pol milijona potnikov dnevno.

Švica je najbogatejša država na svetu

16. 04. 1998 10.35

Švica je s 44.350 dolarji bruto domačega proizvoda (BDP) na prebivalca v lanskem letu postala najbogatejša država sveta. To kažejo podatki, ki jih je danes v Washingtonu objavila Svetovna banka. Luksemburg, ki je bil več let na vrhu lestvice najbogatejših držav, je z nje izpadel, saj lestvica sedaj navaja le še države z več kot enim milijonom prebivalcev.

Načrti držav članic EU o zaposlovanju

16. 04. 1998 07.48

Večina držav članic EU je do srede, v predvidenem roku, Evropski komisiji predložila akcijske načrte glede boja proti brezposelnosti. Komisija sedaj preverja, če so se vlade držale določil, o katerih so se lani novembra v Luxembourgu sporazumeli predsedniki držav in vlad članic petnajsterice.

Stopnja brezposelnosti v EU najnižja po letu 1993

09. 04. 1998 09.39

Stopnja brezposelnosti v državah članicah Evropske unije se je konec februarja v primerjavi z istim obdobjem lani zmanjšala za 0,4 odstotka na 10,3 odstotka ter tako dosegla najnižo raven po marcu 1993.

Evro naj uvede enajst članic

25. 03. 1998 12.41

Evropska komisija je v včerajšnjem poročilu za uvedbo evra s 1. januarjem prihodnje leto priporočila enajst članic Evropske unije. Maastrichtske kriterije po oceni komisije zadovoljivo izpolnjujejo vse zainteresirane države, razen Grčije, medtem ko Velika Britanija, Danska in Švedska po lastni izbiri ne bodo prve v skupini "evro držav".

Li Pengova zadnja turneja

12. 02. 1998 10.01

Kitajski premier Li Peng je odpotoval na turnejo, med katero bo obiskal Luksemburg, Nizozemsko in Rusijo, poroča agencija Xinhua. To bo zadnje potovanje 69-letnega Li Penga kot ministrskega predsednika. Prihodnji mesec bo v skladu z ustavo po dveh zaporednih petletnih mandatih zapustil ta položaj.

Vajgl sprejel veleposlanika Luksemburga Santerja

10. 02. 1998 17.26

Državni sekretar v MZZ Ivo Vajgl je danes sprejel veleposlanika Velikega Vojvodstva Luksemburg v Republiki Sloveniji Georgesa Santerja. Pogovarjala sta se o predvidenem uradnem obisku luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa v Sloveniji prihodnji mesec. V okviru njegovega obiska, ko ga bo spremljala tudi gospodarska delegacija, bo potekala slovensko-luksemburška poslovna konferenca.

Luksemburg pred Evropsko sodišče zaradi nespoštovanja direktiv o zaščiti živali

09. 01. 1998 16.54

Evropska komisija bo pred Evropskim sodiščem sprožila postopek proti Luksemburgu, ker ta v nacionalno zakonodajo ni prenesel vseh skupnih evropskih direktiv o zaščiti živali, ki jih uporabljajo za poskuse in druge znanstvene namene.

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu

15. 12. 1997 16.27

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Luc Frieden bo pristojen za vpeljavo evra

27. 11. 1997 10.05

Bodoči luksemburški minister za proračun in pravosodje Luc Frieden bo pristojen tudi za vpeljavo enotne evropske valute evro. Frieden bo v začetku prihodnjega leta nasledil zdajšnjega ministra Marca Fischbacha, ki po 14 letih v vladi zapušča politiko in odhaja za sodnika na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Luc Frieden, poslanec socialdemokratske stranke od letza 1994, je eden najdejavnejših luksemburških parlamentarcev. Predseduje parlamentarnim komisijam za finance in proračun, za institucije in za revizijo ustave.