makedonije

Krizna seja makedonskega parlamenta

16. 03. 2001 00.00

Makedonski parlament bo danes na izredni seji razpravljal o krizi v mestu Tetovo in okoliškem območju, ki je že dva dni prizorišče ostrih spopadov med makedonskimi varnostnimi silami in oboroženimi uporniki albanske narodnosti.

Siloviti spopadi v predmestju Tetova

16. 03. 2001 00.00

Spopadi v Makedoniji, ki grozijo z izbruhom nove vojne na Balkanu, ne pojenjajo že tretji dan. V predmestju Tetova so potekali spopadi med makedonskimi silami in albanskimi uporniki. Napeto je tudi v Kumanovu in Gostivarju. Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je izjavil, da zavezniki zaenkrat še ne bodo posredovali, saj jih makedonska vlada za to ni prosila.

Tetovo žarišče spopadov

15. 03. 2001 00.00

Na severu Makedonije so v predmestju drugega največjega makedonskega mesta Tetova izbruhnili hudi spopadi med albanskimi uporniki in makedonskimi silami. Vlada v Skopju je v dramatični izjavi pozvala mednarodno skupnost naj prepreči izbruh nove vojne na Balkanu.

Spopadi na zahodu Makedonije

14. 03. 2001 00.00

Skupina oboroženih Albancev je danes napadla policiste v predmestju Tetova na severozahodu Makedonije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV), ki deluje na območju Makedonije, s tem odprla novo fronto v tej državi. Napad je potrdilo tudi makedonsko notranje ministrstvo, ki je pojasnilo, da je v pomoč policistom, ki so tarča silovitega napada, poslalo tudi vojsko. Približno 30 Albancev naj bi zasedlo nekaj hiš in iz njih streljalo na policiste. Po neuradnih podatkih naj bi na obeh straneh padle tudi smrtne žrtve, viri blizu skopske policije pa so potrdili le dva ranjena policista.

Pohod makedonskih Albancev v Skopju

14. 03. 2001 00.00

Na glavnem trgu v središču Skopja se je v torek na pohodu z geslom za mir in pravičnost zbralo več tisoč v Makedoniji živečih etničnih Albancev. Pohod je organizirala Demokratska stranka Albancev (DPA), ki jo vodi Arben Xhaferri. DPA je pozvala vse Albance, da nastopijo proti tistim, ki trdijo, da je albanska manjšina odgovorna za destabilizacijo razmer v Makedoniji. S pohodom so želeli opozoriti tudi na uničujoče posledice trenutnih razmer in na položaj Albancev v Makedoniji.

Silovit spopad v Makedoniji

14. 03. 2001 00.00

V središču Tetova je danes množica kakšnih 3000 makedonskih Albancev protestirala proti nasilju skopske vlade. Govorniki na zborovanju so zahtevali federalno albansko-makedonsko republiko, protestniki pa so nosili albanske zastave. Med zborovanjem je bilo iz neposredne bližine - s Šar Planine - slišati streljanje. Makedonsko ministrstvo za notranje zadeve pa je sporočilo, da so albanski uporniki v ločenih napadih streljali na dve patrulji makedonske policije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV), ki deluje na območju Makedonije, s tem odprla novo fronto v tej državi. Napad je potrdilo tudi makedonsko notranje ministrstvo, ki je pojasnilo, da je v pomoč policistom, ki so tarča silovitega napada, poslalo tudi vojsko.

Novi spopadi v Makedoniji

13. 03. 2001 00.00

V skladu z včeraj podpisanim sporazumom o prekinitvi ognja na območju, ki je začel veljati opolnoči, naju bi jugoslovanska vojska danes začela z umikom težkega orožja z juga Srbije, vendar je podpolkovnik Miodrag Jevtić izjavio, da to še ne bo danes. Težko orožje, ki je sedaj nameščeno v bližini varnostnega območja na administrativni meji med Srbijo in Kosovom, bo vojska umaknila v vojašnico v Vranju. Še vedno pa ni znano, kdaj bodo jugoslovanske sile vkorakale na del varnostnega območja ob meji z Makedonijo, kjer so davi na območju makedonskih obmejnih vasi Brest in Malinovo Malo vnovič izbruhnili spopadi med makedonskimi silami in uporniškimi Albanci. Podrobnosti spopadov za zdaj niso znane.

Era postala večinska lastnica Saema

12. 03. 2001 00.00

Trgovska družba Era je od Agencije za privatizacijo Republike Makedonije in malih delničarjev kupila delnice sejemske družbe Skopski Saem in tako postala njena večinska lastnica. Kot navajajo v Eri, so naložbo opravili skladno s strategijo širitve dejavnosti skupine Era na območjih držav nekdanje Jugoslavije. Era naj bi v prihodnjih letih v Saem predvidoma vložila več kot 70 milijonov nemških mark.

Albansko-makedonsko srečanje

11. 03. 2001 00.00

Albanski zunanji minister Pascal Milo in njegov makedonski kolega Srdjan Kerim sta se včeraj srečala v albanskem obmejnem mestu Peshkopia, kjer sta govorila o položaju na območju po zadnjih napadih albanskih upornikov na meji med Makedonijo in Kosovom ter o možnostih za rešitev krize.

Na meji s Kosovom še vedno napeto

11. 03. 2001 00.00

Posebni odposlanec generalnega sekretarja zveze NATO Peter Feith je po današnjih pogovorih s podpredsednikom srbske vlade Nebojšom Čovićem v Bujanovcu povedal, da bo nadaljeval ločena pogajanja s srbskimi in albanskimi predstavniki o sporazumu o prekinitvi ognja na jugu Srbije, ko bosta strani pripravljeni na nadaljnje stike. To naj bi se zgodilo že kmalu, sicer pa se s predstavniki Albancev na jugu Srbije danes ni sestal. Pozval je tudi k potrpežljivosti.

Nove žrtve spopadov v Makedoniji

09. 03. 2001 00.00

V spopadu med srbsko policijo in pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje pri vasi Lučane na jugu Srbije je bil davi huje ranjen srbski policist, ki je po podatkih lokalne policije v bolnišnici v Vranju podlegel poškodbam. Podpredsednik srbske vlade in predsednik koordinacijskega odbora za jug Srbije Nebojša Čović je potrdil spopad, v katerem naj bi bila po njegovih besedah ranjena še najmanj dva srbska policista. Vladni viri so tudi sporočili, da na varnostnem območju med jugom Srbije in Kosovom pogrešajo pet Srbov, ki so se odpravili na Kosovo.

Prevelika pričakovanja od pakta stabilnosti

09. 03. 2001 00.00

V senci nove krize na Balkanu, ki je izbruhnila na severu Makedonije ob meji s Kosovom, so se danes v Ljubljani srečali nacionalni koordinatorji Pakta stabilnosti za JV Evropo iz držav regije in njihovih sosed. Slovenija, kot je znano, v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, to je omizje demokratizacija in človekove pravice.

Izredne razmere na makedonski meji

06. 03. 2001 00.00

Ob zaostrovanju razmer na makedonsko-kosovski meji bo makedonski predsednik Boris Trajkovski danes popoldne nastopil v parlamentu, dogodek pa bo prenašala tudi televizija. Skopje pa naj bi danes obiskal tudi grški zunanji minister Georges Papandreu, ki naj bi makedonskemu vodstvu prenesel stališča OVSE do položaja na območju. Gverilci naj bi bili del nove formacije - narodne osvobodilne vojske in jo sestavljajo prostovoljci iz albanske etnične manjšine v Makedoniji. Doslej so se izmikali pred makedonsko vojsko in silami KFOR znotraj 1 km širokega pasu ob meji s Kosovom.

Na makedonski meji zaenkrat mirno

06. 03. 2001 00.00

Poročila številnih medijev, da ob kosovsko makedonski meji potekajo hudi spopadi, so po trditvah makedonskih in ameriških virov neresnična. Razmere v vasi Tanuševci so mirne, a še vedno napete. Makedonska vojska in policija pa sta vpoklicali manjše število rezervistov.

MZZ zaskrbljeno zaradi razmer v Makedoniji

06. 03. 2001 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je izrazilo zaskrbljenost zaradi pojavov etične nestrpnosti in oboroženega nasilja na severozahodni makedonski meji, ki so v nasprotju s prizadevanji Makedonije in mednarodne skupnosti za stabilizacijo in normalizacijo razmer v regiji.

Putin o razmerah na Kosovu

05. 03. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes dejal, da je položaj na Kosovu po umiku jugoslovanske vojske podoben tistemu v Čečeniji pred posegom ruskih sil oktobra 1999. Putin je na seji vlade pojasnil, da so v pokrajini oblast prevzeli skrajneži, ki jih mednarodne sile niso sposobne ustaviti.

Razmere na severu Makedonije se umirjajo

05. 03. 2001 00.00

Po pritisku Združenih držav na skupino oboroženih Albancev, se razmere na severu Makedonije umirjajo. Po hudih spopadih je na kosovsko makedonski meji mirno, številni uporniki pa so odvrgli uniforme in orožje in se umaknili na Kosovo.

Američani podprli makedonsko vlado

02. 03. 2001 00.00

Ameriška administracija je včeraj izrazila podporo makedonski vladi, kritizirala pa skrajneže, ki so odgovorni za nemire v vasi Tanuševci ob meji s Kosovom. "ZDA obsojajo tovrstno nasilje skrajnežev, ki skušajo ogroziti stabilnost Makedonije, Kosova in celotnega območja," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher. Dodal je, da Washington podpira zmeren odgovor makedonske vlade in da bo storil vse, kar je v njihovi moči, da bo skupaj z zvezo NATO pomagala Skopju pri nadzoru razmer. Na makedonsko-jugoslovanski meji zadnje dni prihaja do incidentov in obstreljevanj s strani albanskih skrajnežev.

Zaostrene razmere v Makedoniji

27. 02. 2001 00.00

Potem ko je zveza NATO sprejela odločitev, da zmanjša varnostno območje vzdolž administrativne meje med Kosovom in Srbijo, kjer že nekaj časa delujejo oborožene skupine albanskih skrajnežev, je odločitev zavezništva danes pozdravil jugoslovanski notranji minister Zoran Živković. "Mednarodna skupnost je spoznala, da so albanski skrajneži na jugu Srbije ustvarili najmanj stabilno območje v Evropi," je v Beogradu dejal Živković. Etnične napetosti se povečujejo tudi na severu Makedonije na meji s Kosovom, od koder tudi danes poročajo o begu Albancev iz vasi Tanuševci.

O prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo

27. 02. 2001 00.00

Delegacija ministrstva za gospodarstvo pod vodstvom državne sekretarke na omenjenem ministrstvu Renate Vitez je danes v Skopju podpisala dodatni protokol k sporazumu o prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo in Memorandum med vladama Slovenije in Makedonije o dani nevračljivi investicijski pomoči v letu 2000 v višini 448.000 ameriških dolarjev. Delegacija se je srečala s podpredsednikom vlade Makedonije Zoranom Kostevskim in z namestnikom ministra za finance Zoranom Tavrovskim, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

Na kosovsko-makedonski meji noč minila mirno

27. 02. 2001 00.00

Na kosovsko-makedonski meji je noč na torek minila mirno, potem ko je blizu vasi Tanuševci v ponedeljek popoldne prišlo do večurnega streljanja med oboroženimi Albanci in makedonskimi varnostnimi silami. Kot je danes izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug pri pristojnih makedonskih ministrstvih, so se oboroženi Albanci umaknili v notranjost Kosova, v smeri proti vasi Debelde.

Beg Albancev na Kosovo

26. 02. 2001 00.00

Več sto prebivalcev makedonske vasi Tanuševac je zbežalo na Kosovo, potem ko so se v tej vasi ob kosovski meji prejšnji teden zaostrile razmere po umoru nekega mladega Albanca. Begunci so se zatekli v sosednji vasi na Kosovu Debelde in Vitina. Upravitelj vasi Debelde Hamdi Hasani je včeraj pojasnil, da vaščani bežijo zaradi nasilja makedonske vojske. Makedonska vlada pa je danes ocenila, da je selitev vaščanov zrežirana in da ima politično ozadje. Na kosovsko-makedonski meji pa je danes popoldne prišlo do streljanja med oboroženimi Albanci in makedonskimi varnostnimi silami. Streljanje v bližini Tanuševcev je bilo slišati uro in pol.

V Skopju srečanje devetih držav JV Evrope

23. 02. 2001 00.00

V Skopju je makedonski predsednik Boris Trajkovski danes odprl vrhunsko srečanje devetih držav JV Evrope in ga ocenil kot "korak v pravo smer" za sodelovanje med temi državami. Vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) se udeležujejo predsedniki držav in vlad oz. njihovi namestniki iz Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije in ZRJ. Glavne teme četrtega tovrstnega vrha v Skopju bodo gospodarsko sodelovanje in varnostne razmere na Balkanu.

Balkanski vrh v Skopju

23. 02. 2001 00.00

Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Pogajanja se nadaljujejo

22. 02. 2001 00.00

Predstavniki petih držav naslednic nekdanje SFRJ, ki danes v Ljubljani nadaljujejo tridnevna pogajanja pod vodstvom mednarodnega posrednika sira Arthurja Wattsa, so dopoldne govorili predvsem o pokojninah in pridobljenih pravicah. Danes so udeleženci srečanja, ki delajo za tesno zaprtimi vrati, še manj zgovorni kot ob včerajšnjem začetku pogajanj, izvedelo pa se je, da jugoslovanska delegacija (še) ni predstavila napovedanega in težko pričakovanega poročila o trenutnem stanju skupnih deviznih rezerv. Po nekaterih napovedih naj bi o tem govorili popoldne.

Nadaljevanje pogajanj o sukcesiji

21. 02. 2001 00.00

V Ljubljani se je danes začel nov krog pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ, ki se ga udeležujejo delegacije vseh petih držav naslednic - vodja slovenskih pogajalcev je Miran Mejak -, v Ljubljano pa je že sinoči prispel tudi mednarodni posrednik na pogajanjih sir Arthur Watts. Pogajanja potekajo za strogo zaprtimi vrati, z doseženim pa bodo udeleženci javnost seznanili na petkovi novinarski konferenci po koncu pogovorov.

Beograjski mediji o krizi na jugu Srbije

19. 02. 2001 00.00

Večernje novosti danes v komentarju z naslovom Z Zahoda nič novega izpostavljajo, da se zločini nad Srbi na Kosovu in na jugu Srbije dogajajo ob navzočnosti mirovnih sil zveze NATO in pred očmi mednarodne skupnosti, ki ima v pokrajini že 20 mesecev svojo civilno upravo in svojo vojaško silo. Krizo na jugu Srbije ocenjujejo tudi drugi beograjski mediji.

Albanci zahtevajo avtonomijo

14. 02. 2001 00.00

Albanci na jugu Srbije na meji s Kosovom zahtevajo avtonomijo v okviru Srbije, pa tudi ohranitev sedanjih meja, vendar se lahko pogovori z Beogradom pričnejo šele po popolni demilitarizaciji tega območja, je po poročanju agencije Beta danes izjavil župan Preševa Riza Halimi. Po njegovih besedah bo albanska platforma za pogajanja o reševanju krize na območju Preševa, Bujanovca in Medvedja pripravljena do ponedeljka.

Albanski "teroristi" ogrožajo Makedonijo

11. 02. 2001 00.00

Makedonski zunanji minister Srdjan Kerim je dejal, da albanski "teroristi", ki se predstavljajo kot Osvobodilna vojska Preševa, Medvedje in Bujanovca, ogrožajo celotno območje, zato je treba preprečiti njihovo delovanje na jugu Srbije. Kerim je obenem poudaril, da Skopje popolnoma podpira oblasti v Beogradu v prizadevanju, da onemogočijo teroristične akcije albanskih skrajnežev, ki želijo med drugim dobiti nadzor nad magistralno cesto, ki povezuje sever in jug Balkana. Kerim je še dejal, da je Makedonija, ki 22. in 23. februarja organizira vrh predsednikov držav in vlad jugovzhodne Evrope, na predlog Grčije in Bolgarije na dnevni red srečanja uvrstila tudi preučitev položaja v južni Srbiji. Omenjenega vrha se bodo udeležili predsedniki držav in vlad Makedonije, ZRJ, Grčije, Romunije, Albanije, Turčije, Bolgarije in BiH, navzoči pa bodo tudi visoki predstavniki mednarodne skupnosti, je še povedal Kerim.

Hrvaška za mednarodne policijske enote na meji z BiH

05. 02. 2001 00.00

Hrvaška vlada popolnoma podpira predlog predsednikov vlad Velike Britanije in Italije Tonyja Blaira in Giuliana Amata, da bi na mejo med BiH in Hrvaško razporedile dodatne mednarodne policijske sile z namenom preprečitve prihoda velikega števila ilegalnih prebežnikov v države članice EU, je danes na redni novinarski konferenci dejal hrvaški premier Ivica Račan.