makedonije

V iskanju podpore za vstop v zvezo NATO
02. 02. 2001 00.00
Po navedbah diplomatskih krogov in medijev v Washingtonu predsedniki držav, vlad in ministrov devetih držav Srednje in Vzhodne Evrope intenzivno pripravljajo sestanke s člani ameriškega kongresa in vlade, na katerih naj bi poskušali dobiti podporo za vstop v zvezo NATO. Srečanj z ameriškimi predstavniki naj bi se tako udeležili visoki predstavniki Slovenije, Albanije, Bolgarije, Estonije, Litve, Latvije, Makedonije, Romunije in Slovaške. Kot je izjavil slovaški premier Mikulas Dzurinda, se bo odločitev o tem vprašanju sprejemala v jeseni, zato je sedaj pravi čas za priprave, piše hrvaška agencija Hina.

Novi incidenti na jugu Srbije
27. 01. 2001 00.00
Albanski uporniki so med včerajšnjim napadom na enoto jugoslovanske vojske v bližini Preševa na varnostnem območju na jugu Srbije ob meji s Kosovom hudo ranili enega vojaka, ki je pozneje umrl na poti v bolnišnico. Albanski uporniki naj bi med napadom uporabili ostrostrelke, brzostrelke in minomete. Enota VJ je bila prisiljena odgovoriti na napad, da bi upornikom preprečila zasedbo ceste Bujanovac-Preševo.

Okrepitev gospodarskega sodelovanja
19. 01. 2001 00.00
Sedem držav Jugovzhodne Evrope je včeraj po sestanku v Ženevi sporočilo, da bodo do junija pripravile memorandum sporazuma, s katerim bodo olajšale medsebojno trgovanje. Na trgovinsko-političnem forumu, ki ga je v Ženevi organiziral Pakt stabilnosti za JV Evropo, so ministri in namestniki ministrov za trgovino Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, ZRJ, Makedonije in Romunije podpisali skupno izjavo o omenjenem memorandumu.

Makedonija ni za ključ IMF
15. 01. 2001 00.00
Tiskovna predstavnica Narodne banke Makedonije Antoaneta Maneva je zanikala, da bi Makedonija privolila v ključ Mednarodnega denarnega sklada (IMF) pri delitvi nekdanjega skupnega jugoslovanskega premoženja v baselski banki in pri razdelitvi deviznih rezerv nekdanje SFRJ. S tem je zanikala nedavno pisanje skopskega Dnevnika, pa tudi jugoslovanske agencije Tanjug, ki sta poročala, da naj bi Skopje pri omenjenih vprašanjih pristalo na ključ IMF. Na zadnjih treh sestankih o delitvi premoženja nekdanje SFRJ, ki so potekali na ravni guvernerjev narodnih bank, sta sicer Makedonija in BiH zastopali stališče, da bi morali baselsko zlato razdeliti po ključu Evropske centralne banke. To bi pomenilo, da bi Makedonija od 46 ton zlata, kolikor ga je v Baslu, dobila 7,2 odstotka, in ne 5,4 odstotka, kolikor bi ji pripadlo po ključu IMF. Pogovori o nasledstvu se bodo nadaljevali konec februarja v Ljubljani.

Umik Albancev z juga Srbije
29. 12. 2000 00.00
Albanski uporniki, pripadniki t.i. Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje (UCPBM), bi lahko že danes umaknili svoje nadzorne točke na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. To so se predstavniki srbske vlade in sil KFOR na pogajanjih dogovorili z voditelji UCPBM in na tem območju živeče albanske večine. Z umikom albanskih upornikov z nadzornih točk bi prišlo do popuščanja napetosti na demilitariziranem območju. Pripadniki UCPBM so v začetku tedna vzpostavili oborožene nadzorne točke, med drugim tudi v Velikem Trnovcu. Ta kraj se namreč delno nahaja izven demilitariziranega območja na ozemlju Srbije.

Telekom Slovenije z nižjim dobičkom
20. 12. 2000 00.00
Skupina Telekom Slovenije, ki jo poleg operaterja fiksne telefonije Telekoma Slovenije sestavljata še hčerinski družbi, mobilni operater Mobitel in ponudnik internetnih storitev Siol, bo leto 2000 predvidoma sklenila s čistim dobičkom v višini približno šest milijard tolarjev. Po besedah predsednika uprave Telekoma Slovenije Marjana Podobnika bo Telekom zaradi negativnih učinkov cenovne politike na področju fiksne telefonije, ki jo določa država, zabeležil izpad prihodka v višini osem milijard tolarjev. Če bi tudi v javni telefoniji imeli primerljive pogoje poslovanja, bi dobiček skupine Telekom lahko letos dosegel približno 14 milijard tolarjev, je dejal. Telekom je na popolno odprtje telekomunikacijskega trga v Sloveniji s 1. januarjem 2001 po mnenju članov uprave dobro pripravljen, v prihodnjem letu pa bo nadaljeval s pripravami na delovanje v pogojih liberaliziranega trga in privatizacijo.

Grški OTE Telecom postal drugi mobilni operater v Bolgariji
18. 12. 2000 00.00
Bolgarska vlada je podelila 15-letno koncesijo za drugega bolgarskega mobilnega operaterja grškemu telekomunikacijskemu podjetju OTE Telecom, ki je zanjo ponudil 135 milijonov ameriških dolarjev. Na bolgarskem javnem razpisu so sodelovali tudi Telecom Italia Mobile (TIM) International ter britanski Vodafone in finsko-turški konzorcij Sonera-Turkcell. Slednja dva kandidata pa sta od razpisa odstopila, tako da sta na koncu kandidirala samo še TIM International in OTE Telecom.

Tudi Črna gora želi biti naslednica
16. 12. 2000 00.00
Za monetarni svet Črne gore bo nelegitimen sleherni dogovor o razdelitvi zlata in deviznih rezerv nekdanje SFRJ, pri katerem ne bodo sodelovali predstavniki črnogorske monetarne oblasti. Monetarni svet Črne gore je v sporočilu za javnost poudaril, da Narodna banka Jugoslavije (NBJ) po ustanovitvi črnogorske centralne banke nima več pravice izvajati denarne politike v tej republiki. Monetarni svet je poleg tega protestiral, ker predstavniki črnogorske centralne banke niso bili povabljeni na torkov sestanek guvernerjev centralnih bank Slovenije, Hrvaške, BiH, Makedonije in "takoimenovane NBJ", zato "šteje za nelegitimni sleherni dogovor o razdelitvi zlata in deviznih rezerv nekdanje SRJ".

V Bruslju o nasledstvu SFRJ
15. 12. 2000 00.00
Po 20 mesecih blokade se bodo v ponedeljek, 18. decembra, v Bruslju vnovič sestale pogajalske ekipe vseh držav naslednic nekdanje SFRJ. Na dvodnevno srečanje jih je povabil mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu, britanski pravni izvedenec sir Arthur Watts. Z njimi se želi dogovoriti, kako po odmrznitvi nadaljevati pogajanja. Slovensko delegacijo bo vodil novoimenovani vodja skupine za nasledstvo Miran Mejak, ki je skupino sicer vodil že prej.

Srbi blokirali cesto Niš-Skopje
14. 12. 2000 00.00
Na jugu Srbije je kakih 3000 Srbov blokiralo glavno cesto Niš-Skopje in zahtevalo "pregon albanskih separatistov", ki nadzorujejo več vasi ob administrativni meji s Kosovom. Zahtevali so tudi ponovno odprtje ceste Bujanovac-Gnjilane, ki vodi do srbskih enklav na Kosovu. Nove oblasti Bujanovca, ki prihajajo iz vrst Demokratične opozicije Srbije (DOS), pri protestu niso sodelovale. Protestniki so zahtevali, da novo jugoslovansko vodstvo dosledno spoštuje resolucijo ZN 1244 o Kosovu in kot prednostno nalogo sprejme rešitev kosovskega vprašanja. Zahtevali so tudi srečanje z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, cestnih zapor pa ne nameravajo umakniti, dokler njihovih zahtev ne bodo uresničili. Zagrozili so tudi, da bodo zaprli tudi železniško progo proti Skopju. Član predsedstva Demokratske stranke Čedomir Jovanović je včeraj izjavil, da naj bi po njegovih informacijah albanski teroristi že pripravljali nov napad na območju občin Bujanovac in Preševo. To naj bi se zgodilo med volitvami 20. in 30. decembra. V zvezi s tem se je Zoran 195144inđić že pogovarjal s premierom Makedonije, predstavniki oblasti v Bolgariji in Grčiji ter s koordinatorjem Pakta za stabilnost Jugovzhodne Evrope, Bodom Hombachom. Po podatkih NATO se na območju nahaja „

Telekom Slovenije kupuje makedonski Telekom
13. 12. 2000 00.00
Slovenska vlada bi se morala na jutrišnji seji izreči o nakupu večinskega, 51-odstotnega deleža v makedonskem Telekomu, za katerega si prizadeva Telekom Slovenije, ter sprejeti usmeritev o modelu lastninjenja Telekoma. V nasprotnem primeru možnost za nakup v Makedoniji odpade, ker brez soglasja večinskega lastnika v petek, 15. decembra, ko se izteče rok za oddajo ponudb, svoje ponudbe ne bi mogli oddati, je v pogovoru za časnik Večer med drugim povedal predsednik uprave Telekoma Slovenije Marjan Podobnik.

Bohinc na mednarodni konferenci v Palermu
13. 12. 2000 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se bo udeležil mednarodne konference proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, ki poteka v Palermu na Siciliji. Konference se udeležujejo ministri vlad Albanije, BiH, Bolgarije, Grčije, Madžarske, Makedonije, Romunije, Črne gore in Kosova.

Vlada o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ
08. 12. 2000 00.00
Vlada, ki je danes na svoji drugi seji govorila predvsem o jutrišnjem obisku jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića v Sloveniji in odnosih z EU, je sprejela sporazum o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ, za koordinatorja slovenske pogajalske skupine za nasledstvo pa imenovala Mirana Mejaka, ki je do nastopa prejšnje prehodne vlade to nalogo že opravljal, je po seji vlade povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Sporočil je tudi imeni dveh novih državnih sekretarjev v zunanjem ministrstvu. To bosta Ignac Golob in Miha Pogačnik.

Naslednice povabljene v Bruselj
01. 12. 2000 00.00
Britanski pravni izvedenec sir Arthur Watts, posrednik na pogajanjih o sukcesiji nekdanje Jugoslavije, je pogajalske ekipe vseh naslednic povabil, naj 18. in 19. decembra pridejo v Bruselj. Kot so povedali diplomatski viri, se želi mednarodni posrednik z naslednicami dogovoriti, kako po 20 mesecih zastoja nadaljevati pogajanja.

Začel se je zagrebški vrh
24. 11. 2000 00.00
V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Jutri o razmerah v JV Evropi
21. 11. 2000 00.00
Slovenski in hrvaški predsednik, Milan Kučan in Stipe Mesić, se bosta jutri na Bizeljskem sestala na pogovorih o vrhu EU in držav zahodnega Balkana, ki bo v petek v Zagrebu, ter o novih razmerah na JV Evrope. Kot so povedali v uradu slovenskega predsednika, se o dvostranskih vprašanjih predsednika ne bosta pogovarjala.

Nov predlog za razdelitev baselskega zlata
20. 11. 2000 00.00
Guverner centralne banke Makedonije Ljube Trpeski meni, da predlog razdelitve 46 ton baselskega zlata daje prednost Sloveniji in Hrvaški. Trpeski je po vrnitvi s petkovega sestanka guvernerjev centralnih bank držav, nastalih na območju nekdanje Jugoslavije v Sarajevu, za državno televizijo povedal, da sta Makedonija in BiH predlagali nov način razdelitve zlata.

Makedonska delegacija na GZS
16. 11. 2000 00.00
Trgovinski primanjkljaj Makedonije v blagovni menjavi s Slovenijo je v zadnjih dveh letih narasel. Skupno je lani Slovenija izvozila v Makedonijo za 177 milijonov dolarjev proizvodov, kar uvršča Makedonijo na deveto mesto med državami uvoznicami slovenskega blaga, uvozila pa le za 37 milijonov dolarjev proizvodov, kar uvršča Makedonijo na 27. mesto med državami, ki izvažajo v Slovenijo.

Delegacija Makedonije na GZS
15. 11. 2000 00.00
Jutri in v petek, 17. novembra 2000, bo Gospodarsko zbornico Slovenije obiskala gospodarska delegacija iz Makedonije pod vodstvom predsednika Gospodarske zbornice Makedonije g. Dušana Petreskega.

Delegacija malih podjetij v ZRJ
04. 11. 2000 00.00
Delegacija slovenskih malih podjetij iz ljubljanske regije je pred nedavnim obiskala Združenje poslovnih žensk iz Beograda in združenje Femina Creativa iz Subotice, namen obiska pa je bil predvsem vzpostaviti neposredne stike med malimi zasebnimi podjetji, preveriti možne oblike sodelovanja in pomoči, ki jo lahko zagotovijo slovenski podjetniki tudi s področja malega gospodarstva. Delegacija se je udeležila tudi konference z naslovom Regionalne ženske mreže, ki je konec oktobra potekala v Beogradu in Bački Topoli. Kot so v sporočilu za javnost zapisali udeleženci obiska, je odpiranje novih tržnih poti v tujini, posebej v državah v razvoju, dolgoročna investicijska poteza, ki ne prinaša rezultatov na kratki rok.

Peterle v Rimu
03. 11. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle je v govoru na ministrskem zasedanju Sveta Evrope ob 50. obletnici podpisa Evropske konvencije o človekovih pravicah, ki poteka v Rimu dejal, da bi države podpisnice konvencije o človekovih pravicah morale v svojo zakonodajo in sodno prakso prenesti več razsodb in mnenj Evropskega sodišča za človekove pravice. Ministre iz 41 držav članic SE je Peterle tudi obvestil, da slovensko kazensko pravo že predvideva ponovitev postopka, kar je v skladu z razsodbami evropskega sodišča. Članice SE imajo zdaj skupno kar 800 milijonov prebivalcev, ki se vse pogosteje obračajo na sodišče v Strasbourgu. Zato je Peterle opozoril, da bo učinkovitost sodišča ogrožena, če članice ne bodo upoštevale njegovih načel v svojih zakonodajah.

V Portorožu prihodnji teden seminar OVSE
27. 10. 2000 00.00
V Portorožu bo prihodnji teden, 30. in 31. oktobra, potekal seminar Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) z naslovom Ukrepi za graditev zaupanja in varnosti: Izkušnje OVSE in njihova uporabnost za Sredozemlje. Seminar bo v ponedeljek odprl zunanji minister Lojze Peterle, udeležence pa bosta nagovorila tudi generalni sekretar OVSE Jan Kubiš in predsednik Parlamentarne skupščine OVSE Adrian Severin.

ZRJ kmalu v ZN
26. 10. 2000 00.00
ZRJ bi se lahko v bližnji prihodnosti pridružila Združenim narodom, je v Skopju včeraj izjavil ameriški veleposlanik pri ZN Richard Holbrooke, ki se je ob robu vrhunskega srečanja voditeljev držav Jugovzhodne Evrope v makedonski prestolnici sestal z novim jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. Holbrooke je danes prispel na obisk v Sarajevo. Holbrooke je pogovore z novim jugoslovanskim predsednikom označil za "odlične". Holbrooke je najvišji ameriški predstavnik, ki se je sestal s Koštunico po njegovem prevzemu predsedniške funkcije v začetku oktobra. "Mislim, da je jasno, da se bo ZRJ pridružila ZN zelo kmalu," je dejal Holbrooke in ob tem dodal, da ne gre niti za vprašanje mesecev. Ameriški veleposlanik pri ZN je še ocenil, da bo stabilizacija na Balkanu zahtevala še nekaj časa.

NATO si želi sodelovati z ZRJ
13. 10. 2000 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je na današnjem srečanju z obrambnimi ministri kandidatk za vstop v zavezništvo v Sofiji, dejal, da si zveza NATO želi sodelovati z Beogradom pri reševanju kosovskega vprašanja ter pri izročitvi vojnih zločincev. "Z nestrpnostjo pričakujemo, da bo nova vlada začela izvajati politiko, ki bo omogočila krepitev demokracije in vzpostavila sodelovanje z mednarodno skupnostjo, kamor spada tudi vprašanje vojnih zločincev," je dejal Robertson, in dodal, da namerava zavezništvo z novo jugoslovansko oblastjo tudi preučiti možnosti za okrepljeno sodelovanje v BiH in na Kosovu.

Državni sekretar Pograjc v Sofiji
12. 10. 2000 00.00
V Sofiji se je danes začelo dvodnevno ministrsko srečanje držav kandidatk za članstvo v zvezi NATO. Na sestanku sodelujejo obrambni ministri oziroma predstavniki obrambnih ministrstev Albanije, Bolgarije, Litve, Latvije, Estonije, Makedonije, Romunije in Slovaške, Slovenijo pa zastopa državni sekretar na obrambnem ministrstvu Bojan Pograjc.

O financiranju malih in srednjih podjetij
11. 10. 2000 00.00
V okviru Mednarodne konference o financiranju malih in srednjih podjetij, ki poteka od 10. do 13. oktobra 2000 v Hotelu Golf na Bledu, je bila danes organizirana tiskovna konferenca na isto temo. Na njej so sodelovali mag. Maja Tomanič Vidovič, državna sekretarka za malo gospodarstvo, MMGT, mag. Zdenka Kovač, direktorica Pospeševalnega centra za malo gospodarstvo, g. Peter Kastelic, nacionalni koordinator za SEP, g. Albin Kerec, predstavnik Zavoda RS za zaposlovanje.

Slovenska vlada v stiku s članicami EU
10. 10. 2000 00.00
Kabineta predsednika vlade Andreja Bajuka in zunanjega ministra Lojzeta Peterleta sta bila ves dan v stikih s predstavniki Evropske komisije in vlad držav Evropske unije pred torkovim obiskom francoskega zunanjega ministra Huberta Vedrina v Beogradu, so sporočili iz premierovega kabineta. Premier Bajuk je v telefonskem pogovoru predsednika Evropske komisije Romana Prodija vnovič seznanil s slovenskimi stališči do nasledstva nekdanje SFRJ, Prodi pa je ob tem zagotovil, da se bo zavzel za ustrezno rešitev sukcesijskih vprašanj. Kabinet slovenskega premiera je o tej temi podrobno obvestil tudi kabinete francoskega, britanskega, nemškega in španskega predsednika vlade.

Tretji krog občinskih volitev v Makedoniji
08. 10. 2000 00.00
V Makedoniji so se danes odprla volišča za tretji krog občinskih volitev, na katerih bo nekaj več kot 150.000 volilnih upravičencev izbiralo 35 od 124 županov, ki na drugem krogu volitev 24. septembra niso dobili navadne večine ali pa so njihovo izvolitev spremljale nepravilnosti in nasilje. Ob današnjem odprtju volišč, ki se bodo zaprla ob 19. uri, niso zabeležili nobenega incidenta.

Seminar o kulturni raznolikosti
29. 09. 2000 00.00
V Ljubljani se je danes, v okviru evropskega projekta Moasaic, začel dvodnevni multilateralni seminar o kulturni raznolikosti in varovanju kulturnih pravic manjšin. Seminar organizirata Svet Evrope (SE) in slovensko ministrstvo za kulturo.

Vladna koalicija po delnih izidih vodi
25. 09. 2000 00.00
Vladna koalicija po delnih izidih drugega kroga občinskih volitev v Makedoniji vodi, je danes poročala makedonska nacionalna televizija. Po prvih podatkih je bilo v včerajšnjem drugem krogu volitev izvoljenih 32 županov iz vrst vladne koalicije VMRO-DPMNE, opozicijska Socialdemokratska unija Makedonije pa je dobila 10 županov. Neodvisni mediji pa so danes poročali, da je opozicija po dosedanjih podatkih zmagala v večini večjih mest, tudi v Skopju.