makedonska

Nujna žetev bo dolga

27. 08. 2001 00.00

S profesorjem na Fakulteti za družbene vede dr. Antonom Beblerjem smo se pogovarjali o Natovi operaciji v Makedoniji.

Zbiranje orožja se nadaljuje

29. 08. 2001 00.00

V Makedoniji poteka tretji dan operacije Nujna žetev, v kateri zbirajo orožje albanskih skrajnežev. Zbirališče orožja so danes odprli v okolici Gostivarja na zahodu države.

Nasilje v Makedoniji

28. 08. 2001 00.00

V organizaciji Human Rights Watch so zelo zaskrbljeni nad nasiljem, ki ga makedonska policija izvaja na pripadniki albanske manjšine.

Skrajneži predali 400 kosov orožja

28. 08. 2001 00.00

V Makedoniji poteka drugi dan operacije Nujna žetev. Natovi častniki upajo, da bodo do jutri zbrali tretjino od približno 3300 kosov orožja.

Nujna žetev v negotovosti

26. 08. 2001 00.00

Predstavniki zveze Nato in makedonske vlade nadaljujejo pogovore, na katerih skušajo doseči soglasje o količini orožja, ki naj bi ga albanski skrajneži izročili zavezništvu.

Brez dogovora o oddaji orožja

25. 08. 2001 00.00

V Makedoniji se nadaljujejo priprave na začetek zavezniške operacije za zbiranje orožja albanskih upornikov.

Nadaljevanje pogajanj v Makedoniji

15. 07. 2001 00.00

V Skopju se nadaljujejo pogajanja med makedonskimi in albanskimi strankami o mirovnem načrtu in ustavnih spremembah. Posrednika EU in ZDA, Francois Leotard in James Pardew, se bosta najprej ločeno srečala z voditelji dveh največjih makedonskih in albanskih strank, nato pa bodo pogovore nadaljevali skupaj z vsemi pogajalci hkrati.

Napredek v pogovorih

15. 07. 2001 00.00

Vodja Albanske demokratske stranke (DPA) Arben Xhaferi je izjavil, da je v političnih pogovorih o reformi ustave v Makedoniji prišlo do napredka in zagotovil, da bo kljub številnim vprašanjem, ki še vedno ostajajo odprta, kmalu prišlo do dogovora. Kot je po srečanju z ameriškim in francoskim odposlancem Jamesom Pardewom in Francoisom Leotardom še povedal Xhaferi, še vedno ostajajo odprta vprašanja decentralizacije in načina glasovanja v parlamentu.

Ključni dnevi za prihodnost Makedonije

13. 07. 2001 00.00

Pogovori med voditelji makedonskih in albanskih strank ter makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim so po ocenah strokovnjakov vstopili v zaključno, najbolj kritično fazo. Makedonski in tuji strokovnjaki so oblikovali zadnjo verzijo predloga za spremembo makedonske ustave, makedonski in albanski stranki pa sta že dodali svoje amandmaje. Analitiki iz Skopja ocenjujejo, da so naslednji trije dnevi ključni za prihodnost Makedonije, ali bodo pogajalci dosegli soglasje, čemur bi sledilo razoroževanje albanskih skrajnežev, ali pa se bo krhek mir spremenil v vojno. Za prvo in drugo možnost naj bi se po poročanju jugoslovanske agencije Tanjug pripravljali obe strani, ne izključujejo pa tudi možnosti, da bi morebitne neuspešne pogovore v Skopju nadaljevali v tujini, za kar si prizadeva albanska stran, makedonska pa se temu želi na vsak način izogniti.

Napredek na pogajanjih

12. 07. 2001 00.00

Logisitična podpora ZDA v Makedoniji

10. 07. 2001 00.00

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je sinoči v Washingtonu napovedal, da bi sile ZDA lahko sodelovale v operaciji zveze NATO v Makedoniji, a le kot logistična podpora. Medtem so v ameriškem State Departmentu izrazili pričakovanje, da bo na pogovorih med makedonskimi strankami do napredka prišlo že v naslednjih dneh. "Stranke v Makedoniji morajo vložiti vse napore, da bi dosegle napredek že v prihodnjih nekaj dneh, ves poudarek pa morajo posvetiti nadaljevanju političnega procesa v Makedoniji," je poudaril tiskovni predstavnik Bele hiše Richard Baucher.

Načrt o razoroževanju pripravljen

08. 07. 2001 00.00

Makedonska policija je sporočila, da so bili položaji makedonskih sil na severu države v noči na nedeljo tarča streljanja iz avtomatskega orožja. Gre za prvi resnejši incident od začetka premirja v petek. Streljanje se je začelo okoli 23.30 ure v bližini mejnega prehoda Jazince, je sporočila policija v Tetovu. Makedonske sile na streljanje niso odgovorile in po pol ure je znova zavladal mir. Premirje, ki sta ga po posredovanju zveze NATO in Evropske unije podpisali makedonska in albanska stran, je začelo veljati v četrtek opolnoči. V prvih urah premirja so še potekali boji, kasneje pa niso zabeležili nobenega večjega spopada. Makedonsko notranje ministrstvo je včeraj ocenilo, da se položaj na terenu kljub premirju slabša. Premike albanskih skrajnežev so prvič opazili tudi v smeri proti Piroku, južno od Tetova.

Napredek v pogajanjih

04. 07. 2001 00.00

Voditelji makedonskih in albanskih strank so dosegli dogovor, da bodo začeli pogovore o spremembi ustave, kot jo je predlagal francoski pravnik Robert Badinter, predvideva pa okrepitev lokalnih oblasti.

V Makedoniji čez noč znova spopadi

03. 07. 2001 00.00

V okolici Kumanova na severu Makedonije je v noči na torek spet prišlo do spopadov med makedonsko vojsko in albanskimi skrajneži, je sporočila makedonska vojska. Albanski skrajneži so iz vasi Slupčane, ki jo nadzorujejo od začetka maja, malo pred polnočjo napadli sedež makedonske policije v vasi Opaje. Napeto je bilo tudi v okolici vasi Raduša, kakih 35 kilometrov severozahodno od Skopja, kjer je makedonska vojska v spopadu z albanskimi skrajneži uporabila tudi helikopterje.

Kandidatkam se mudi v Nato

02. 07. 2001 00.00

Zunanji ministri Vilniuške skupine kandidatk za članstvo v zvezi Nato in Hrvaška so danes na srečanju v Tallinnu zahtevali, da jih zavezništvo prihodnje leto povabi k članstvu. Zunanji ministri so v skupni izjavi izrazili prepričanje, da bo zavezništvo s tem razširilo območje varnosti in stabilnosti v Evropi. Slovenijo je na srečanju zastopal državni sekretar na MZZ Ignac Golob. Voditelji držav Nato bodo o širitvi razpravljali jeseni 2002 v Pragi.

Padrew za politični dialog

02. 07. 2001 00.00

Posebni ameriški odposlanec James Pardew, ki je v nedeljo prispel v Makedonijo, je zavrnil vse predloge o mednarodni konferenci o prihodnosti te države. Pardew je poudaril, da je treba odločitve o prihodnosti države sprejeti v Skopju v okviru uradnih institucij.

Na makedonskih bojiščih vlada zatišje

02. 07. 2001 00.00

Po srditih nočnih spopadih je na vseh bojiščih v Makedoniji zjutraj zavladalo zatišje, so potrdili makedonski vojaški viri. Albanski skrajneži so odprli novo krizno žarišče v bližini vasi Raduša, 35 kilometrov severozahodno od Skopja, kjer so minulo noč z granatami napadli makedonsko obmejno postojanko. V napadu sta bila ranjena dva makedonska vojaka. V obrambi postojanke so sodelovali tudi helikopterji.

V Makedoniji "ne vojna - ne mir"

30. 06. 2001 00.00

Kot je razmere v Makedoniji za 24 ur opisal novinar RTV Skopje Safet Biševac, je današnje stanje v kriznih regijah v Makedoniji nekje vmes: ne vojna - ne mir. Ponoči in v zgodnjih jutranjih urah je bilo na Šar Planini pri vasi Gajre blizu Tetova slišati močne detonacije iz artilerijskega orožja. Po uradnih informacijah so makedonske varnostne sile odgovarjale na napade albanskih upornikov.

Makedonija bo demobilizirala rezerviste

29. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada je danes napovedala demobilizacijo policijskih rezervistov, da bi omogočila uresničevanje mirovnega načrta makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega. "Naredili bomo ta tvegan korak, da bi dali možnost mirni opciji," je v Skopju sporočil notranji minister Ljube Boškovski. "Mi nismo za vojno z vsemi sredstvi, temveč za mir z vsemi sredstvi," je dodal. Več tisoč policijskih rezervistov je bilo mobiliziranih sredi junija, kmalu potem, ko so albanski skrajneži prevzeli nadzor nad Aračinovom. Vojaški rezervisti, ki so bili vpoklicani marca, bodo medtem ostali mobilizirani.

Predsednik bežal pred protestniki

26. 06. 2001 00.00

Pred stavbo makedonskega parlamenta se je sinoči zbralo okoli pet tisoč protestnikov, ki so zahtevali predsednikov odstop. Po Skopju so se slišali posamezni streli. Protestnikom naj bi se pridružilo vsaj petdeset makedonskih vojakov in nekaj policistov. Protestnike je razjezila vladna odločitev o prekinitvi spopadov z albanskimi uporniki in še posebej to, da so uporniki pri umiku iz skopskega predmestja Aračinovo lahko odnesli tudi orožje. Protestniki tudi nasprotujejo prevelikemu vplivu mednarodne skupnosti v zadevah makedonske notranje politike.

Spopadi blizu Aračinova

26. 06. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila, da je na območju vasi Nikuštak, nekaj kilometrov severno od Aračinova, danes prišlo do spopadov med makedonskimi vojaki in albanskimi gverilci. Tiskovni predstavnik vojske Blagoje Markovski je dodal, da so albanski skrajneži dopoldne s strojnicami obstreljevali makedonske položaje blizu Nikuštaka, na kar so makedonske sile odgovorile s streli iz topov. Notranje ministrstvo je medtem pozvalo prebivalce k miru, zveza NATO pa je zanikala izjavo makedonskega notranjega ministra Ljuba Boskovskega, ki je sinoči dejal, da je zavezništvo prisililo makedonsko vlado, da je dovolila umik albanskih skrajnežev iz Aračinova.

Gospodarska škoda v Makedoniji

26. 06. 2001 00.00

Makedonsko gospodarstvo je zaradi spopadov med albanskimi skrajneži in makedonsko vojsko v preteklih štirih mesecih utrpelo škodo v višini 407 milijard evrov. Makedonsko ministrstvo za gospodarstvo po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije Tanjug opozarja, da bi nadaljevanje spopadov lahko usodno vplivalo na makedonsko gospodarstvo, in ocenjuje, da se bodo zaradi slabih razmer najkasneje jeseni začeli nemiri Makedoncev. Izgube v makedonskem gospodarstvu so predvsem posledica prekinitev pogodb s tujimi partnerji in ustavitve proizvodnje in dobave blaga zaradi spopadov. Za financiranje vojaških akcij proti albanskim upornikom je makedonska vlada doslej porabila 152 milijonov evrov deviznih rezerv. Vrednost makedonske valute denar je od konca maja padla za tretjino, zaradi krize v državi pa so morale makedonske oblasti povečati davek na dodano vrednost.

V Makedoniji dosegli premirje

25. 06. 2001 00.00

Zunanji ministri EU, ki zasedajo v Luxembourgu, so Skopje pozvali, naj vztraja pri premirju z albanskimi uporniki in poišče politično rešitev konflikta. Zasedanja se udeležuje tudi makedonska zunanja ministrica Mitreva, ki visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Javier Solana pa bo poročal o posredovanjih za začetek dialoga med albanskio in makedonsko stranjo. Poleg tega bodo zunanji ministri EU imenovali stalnega predstavnika EU v Skopju. Mesto predstavnika za Makedonijo bo najverjetneje prevzel nekdanji francoski obrambni minister Francois Leotard.

V Makedoniji trpi gospodarstvo

25. 06. 2001 00.00

Makedonsko gospodarstvo je zaradi spopadov med albanskimi skrajneži in makedonsko vojsko v preteklih štirih mesecih utrpelo škodo v višini 407 milijard evrov. Makedonsko ministrstvo za gospodarstvo po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije Tanjug opozarja, da bi nadaljevanje spopadov lahko usodno vplivalo na makedonsko gospodarstvo, in ocenjuje, da se bodo zaradi slabih razmer najkasneje jeseni začeli nemiri Makedoncev.

Nadaljevanje spopadov v Makedoniji

24. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada bo, ne glede na kritike zveze Nato in EU, nadaljevala z vojaško ofenzivo proti albanskim skrajnežem na območju kraja Aračinovo. Po srečanju vrha države s strokovnjaki za varnost, na katerem je sodeloval tudi makedonski predsednik Boris Trajkovski, je makedonski premier Ljubče Georgievski napovedal, da se bodo napadi proti položajem albanskih skrajnežev nadaljevali dokler ne bodo "vse strani pripravljene prevzeti svojo vlogo". Pri tem je očitno mislil na zahtevano razorožitev albanskih skrajnežev.

Makedonska vojska prenehala z ofenzivo

24. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada je ustavila ofenzivo proti oboroženim albanskim upornikom, ki so se utrdili v vasi Aračinovo v bližini Skopja.

Nato zavrača delitev Makedonije

23. 06. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je danes v Bruslju zavrnil vse poskuse delitve Makedonije. Poudaril je, da vojaki zveze Nato ne bodo sodelovali pri delitvi države, in sicer niti pri vzpostavitvi, niti pri nadzoru demarkacijskih črt. Vendar pa je po njegovih besedah zavezništvo pripravljeno sodelovati pri zbiranju in uničevanju orožja, ki bi ga po političnem dogovoru predali albanski skrajneži. Robertson je še poudaril, da je politični dialog, katerega cilj so realistične reforme, edini izhod iz krize v Makedoniji.

Solana spet v Skopju

21. 06. 2001 00.00

V Skopje je danes dopotoval visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se bo skušal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in predstavniki štirih največjih strank dogovoriti za nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi. "Veliko je še treba storiti," je ob prihodu v Makedonijo dejal Solana. Brez iskrenega političnega dialoga bo težko razrešiti sedanjo krizo, zato je naš cilj pomagati pri razvoju političnega dialoga, je še dejal predstavnik EU.

Pogajanja v Skopju neuspešna

20. 06. 2001 00.00

Pogovori med makedonskimi in albanskimi političnimi strankami o rešitvi krize v Makedoniji so po navedbah obeh strani zašli v slepo ulico. Pogajanja so zastala predvsem zato, ker nobena od strani noče popustiti v svojih stališčih glede spreminjanja preambule ustave. Albanske stranke poudarjajo, da je makedonska stran zavrnila kar 80 odstotkov njihovih predlogov. Pogajanja naj bi sicer v skladu z napovedmi danes še nadaljevala.

Makedonci podlegli Kitajcem

18. 06. 2001 00.00

Tajvan je takoj po prihodu makedonska zunanja ministrice v Peking prekinil diplomatske odnose z Makedonijo. Tajvansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da odločitev Skopja obžaluje in z njim prekinja diplomatske odnose, vzpostavljene leta 1999. V sporočilu za javnost tajvanskega zunanjega ministrstva med drugim piše, da "odločitev makedonske vlade ni samo resno ogrozila tajvanskih nacionalnih interesov, ampak tudi ogrozila dogovorjene projekte med državama, kar utegne ogroziti prihodnji družbeno-ekonomski razvoj Makedonije."