makedonska

Ofenziva se nadaljuje
04. 05. 2001 00.00
Po mirni noči, v kateri se je okoli vasi Vaksince in Slupčane slišalo le občasno streljanje, so makedonske sile ob osmi uri zjutraj nadaljevale napade na položaje samooklicane albanske Osvobodilne narodne vojske (ONV).

Makedonska vojska začela ofenzivo
03. 05. 2001 00.00
Makedonske oborožene sile so takoj po evakuaciji prebivalcev začele z ofenzivo proti albanskim upornikom v okolici vasi Vaksince, Slupčane in Lipkovo, na severu države blizu Kumanova. Ob 15. uri je namreč potekel ultimat, ki ga je makedonska vlada dala ekstremistom, da se predajo in položijo orožje. Ultimat je sledil194160zasedi v bližini vasi Vaksince, ki so jo postavili oboroženi albanski ekstremisti, v kateri sta bila ubita dva makedonska vojaka, eden pa194160zajet. Do najhujših spopadov194160je prišlo po 18. uri v bližini vasi Slupčane in Vaksince. Poleg tankov in artilerijskega orožja makedonske sile v napadih uporabljajo tudi dva helikopterja.

Novi nemiri v Makedoniji
01. 05. 2001 00.00
Po treh mesecih nasilja in spopadov med makedonskimi silami in albanskimi uporniki, so v Bitoli izbruhnili večji spopadi tudi med civilisti. Štirje civilisti so bili ranjeni, policija pa je priprla več oseb.

Gospodarska izguba Makedonije
28. 04. 2001 00.00
Makedonska gospodarska zbornica ocenjuje, da Makedonija zaradi nedavnih vojaških akcij beleži neposredno in posredno gospodarsko izgubo v višini približno 192 milijonov nemških mark, kar predstavlja tri odstotke makedonskega lanskoletnega bruto družbenega proizvoda, je poročala makedonska tiskovna agencija MIA.

Nove investicije v makedonski Telekom
26. 04. 2001 00.00
Večinski lastnik Telekoma Makedonije, madžarsko podjetje MATAV, namerava v to makedonsko telekomunikacijsko podjetje do konca letošnjega leta vložiti 100.000 evrov, s čimer naj bi povečal število telefonskih in internetnih naročnikov. Trenutno ima Telekom Makedonije 500.000 telefonskih naročnikov, od tega 115.000 naročnikov v mobilnem omrežju, 12.000 naročnikov pa je priključenih na internet. Število vseh telefonskih uporabnikov naj bi do konca leta poraslo za deset odstotkov, število naročnikov mobilnih telefonov pa nameravajo celo podvojiti, poroča makedonska tiskovna agencija MIA.

Slovenske izkušnje zelo koristne
24. 04. 2001 00.00
Slovenske izkušnje pri vključevanje v Evropsko unijo so za Makedonijo, ki se na to pot po nedavnem podpisu sporazuma o stabilizaciji pri pridruževanju s petnajsterico šele podaja, izjemno koristne, je ob koncu dvodnevnega obiska v Ljubljani danes poudaril podpredsednik makedonske vlade Zoran Krstevski. Še posebej jih bo lahko uporabila pri pripravi akcijskega načrta za izvajanje omenjenega sporazuma in nacionalne strategije za vključevanje v EU, je še pojasnil.

Konzulat Makedonije v Podgorici
13. 04. 2001 00.00
Makedonska vlada je za svojega prvega konzula v Podgorici imenovala dosedanjega visokega predstavnika ministrstva za notranje zadeve Rista Dimitrova in se tako pridružila skupini držav, ki so že odprle svoje konzulate v tej jugoslovanski republiki, je poročala srbska agencija FoNet.

Makedonske varnostne sile nadaljujejo z akcijo
06. 04. 2001 00.00
Makedonska policija je v protiteroristični akciji v vaseh okoli Tetova prijela kakih 30 oseb, osumljenih terorizma. V kraju Poroj je policija odkrila tudi velike količine avtomatskega orožja, streliva in eksplozivnih teles, je v Skopju danes povedal državni sekretar na makedonskem notranjem ministrstvu Ljube Boškovski. Do akcije makedonske policije je prišlo nekaj dni po končani vojaški ofenzivi proti albanskim upornikom, pripadnikom t.i. Osvobodilne narodne vojske (ONV).

Makedonci o incidentu v Kriveniku
04. 04. 2001 00.00
Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri naj makedonski vojaki ne bi 

Makedonija zanika odgovornost za napad
03. 04. 2001 00.00
Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

V Makedoniji mirno
01. 04. 2001 00.00
V Makedoniji že drugi dan ni bilo spopadov. Čeprav oboroženi Albanci še nadzorujejo hribovite predele ob meji s Kosovom je makedonska vlada sporočila, da je ofenziva končana. Napetost med prebivalstvom na severu države ob meji s Kosovom pa narašča. Najbolj ogorčeni so tisti, ki so bili v spopadih prizadeti. Zaradi zaustavljene ofenzive se mnogi Makedonci pritožujejo nad vlado, obtožujejo jo, da je popustila skrajnežem in ni dokončala vojaške akcije proti gverilcem. Kljub vsemu pa si večina Makedoncev in Albancev želi miru, brez spopadov in trupel.

V Makedoniji mirno
31. 03. 2001 00.00
Arben Xhaveri je izjavil, da se bo njegova stranka v primeru neuspešnih pogajanj umaknila iz vlade. Obsodil je nasilje v državi, hkrati pa izrazil simpatije do albanskih upornikov. Proti njim so makedonske sile ustavile ofenzivo, tako v okolici Tetova, kot tudi v okolici vasi Gračani. Čeprav oboroženi Albanci še nadzorujejo hribovite predele ob meji s Kosovom je makedonska vlada sporočila, da je ofenziva končana. Napetost med prebivalstvom na severu države pa narašča. Najbolj ogorčeni so tisti, ki so bili v spopadih prizadeti.

V Makedoniji zatišje
30. 03. 2001 00.00
V Makedoniji je bilo danes mirno. Makedonske sile so z minometi občasno obstreljevale položaje albanskih upornikov ob makedonsko kosovski meji, 20 kilometrov od Skopja.

Prva žrtev med novinarji
29. 03. 2001 00.00
Granate, ki so z makedonske strani priletele na kosovsko vas Krivenik, so ubile najmanj tri civiliste, dvajset beguncev pa je bilo ranjenih. Med žrtvami je tudi britanski novinar Associated pressa Kerem Lawton. Ubila ga je granata, ki je zadela vozilo. Ubiti novinar je bil tesni sodelavec ekipe POP TV v Makedoniji. Po poročanju tiskovne agencije AP sta v Krivenik, ki je od makedonske meje oddaljen 1,2 kilometra, poletela dva helikopterja Rdečega križa, ameriški pripadniki KFOR pa so v vasi iskali morebitne žrtve.

V eksploziji ubit častnik
29. 03. 2001 00.00
V eksploziji protitankovske mine v bližini Tanuševcev na severu Makedonije je umrl makedonski častnik, pet vojakov pa je ranjenih. Makedonsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da se je nesreča zgodila, ko je vozilo makedonske vojske zapeljalo na protitankovsko mino. Ranjence so s helikopterji prepeljali v vojaško bolnišnico v Skopju in naj bi bili izven smrtne nevarnosti.

Nove akcije na severu Makedonije
28. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska je danes sprožila novo ofenzivo proti preostalim oporiščem albanskih skrajnežev na severu države vzdolž meje s Kosovom, je za 24 ur radijske novice potrdil tiskovni predstavnik makedonske vlade Antonijo Milošoski. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP makedonska vojska v akciji "čiščenja terena" uporablja topništvo, tanke in jurišne helikopterje. Glavna tarča napadov je vas Gračane slabih deset kilometrov severozahodno od Skopja.

Solana v Tetovu
27. 03. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je danes obiskal Tetovo, kjer je v spremstvu predsednika Demokratske stranke Albancev Arbenom Xhaferijem obiskal sedež stranke, se pogovarjal z županom Tetova Ismailijem Muzertanom ter z voditelji albanske Demokratske stranke napredka. Solana je prvi visoki predstavnik iz tujine, ki je obiskal Tetovo po začetku spopadov.

Po ofenzivi mirno
26. 03. 2001 00.00
Na območju Tetova je po poročanju našega vojnega dopisnika po ofenzivi makedonskih sil mirno. Albanski skrajneži so zapustili svoje oporišče v vasi Selce v bližini Tetova, kjer ni videti makedonskih varnostnih sil. Makedonska vojska pa je sporočila, da je bil sinoči na meji med Makedonijo in Kosovom na eni od nadzornih točk ubit makedonski vojak. Okoliščin dogodka tiskovni predstavnik vojske ni želel natančneje navesti.

Albanci bežijo iz Makedonije
26. 03. 2001 00.00
Operacija makedonske vojske je v nedeljo dobila največje razsežnosti, saj so makedonske sile zavzele vas Gajre v okolici Tetova. V Tetovu je zaenkrat mirno. Največjo vojaško akcijo proti albanskim skrajnežem od izbruha nemirov pred dvema tednoma, je makedonska vojska začela že včeraj zjutraj. V siloviti ofenzivi so albanska oporišča v hribih nad Tetovom napadali s tanki in helikopterji. Premier Georgievski je za državno televizijo izjavil, da je vojska zavzela že vse ključna oporišča albanskih skrajnežev. Georgievski je dejal, da bodo šele po končani akciji pričeli s političnimi rešitvami.

Makedonska vojska uporabila helikopterje
25. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska in policija sta v noči na nedeljo nadaljevali z obstreljevanjem položajev albanskih skrajnežev v okolici Tetova, prvič pa je makedonska vojska uporabila tudi helikopterje vrste Mi-24, ki so v petek prispeli iz Ukrajine. Na albanske položaje so helikopterji izstrelili več raket, akcijo pa so izvedli med hudimi napadi albanskih skrajnežev. Albanci so poskušali zadeti helikopterje, ki so zaščiteni pred streli protiletalske obrambe. Helikopterji Mi-24 spadajo med najbolj dovršene borbeno-transportne helikopterje na svetu.

Ofenziva makedonske vojske
25. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska je potrdila, da so makedonske varnostne sile začele ofenzivo proti albanskim skrajnežem na pobočjih Šar planine v okolici Tetova. Makedonske sile s topovi silovito obstreljujejo položaje albanskih skrajnežev na pobočjih ob robu mesta, poročajo pa tudi o vojaških premikih oklepnih vozil in vojakov z raketometi. Ena granata je eksplodirala pred zgradbo Rdečega križa v središču Tetova, vendar žrtev k sreči ni bilo. Makedonska vojska uporablja dva helikopterja vrste Mi-24, ki spadata med najbolj dovršene borbeno-transportne helikopterje na svetu.

Okrepljeni spopadi v okolici Tetova
24. 03. 2001 00.00
V Makedoniji so se nadaljevali spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi skrajneži. Medtem, ko vlada v Skopju še vedno ni ukazala napovedane protiofenzive, vse kaže, da Albanci v vasi Gračane komaj deset kilometrov pred Skopjem odpirajo novo fronto. V Tetovu pa naj bi ponekod vdrli že v samo središče mesta.

Albanski uporniki pri Skopju
24. 03. 2001 00.00
Del albanskih skrajnežev v Makedoniji se je iz Tetova premaknil proti vasi Gračane, ki je od Skopja oddaljena le slabih 10 kilometrov, leži pa ob jugoslovansko-makedonski meji, je danes poročal makedonski časnik Dnevnik. Skrajneži naj bi se naselili v zapuščene hiše v vasi, kmalu pa naj bi tam odprli novo fronto. Makedonski premier Ljubčo Georgievski je sinoči potrdil, da makedonska vojska še ni začela operacije za uničenje albanskih skrajnežev, in dodal, da se šibka makedonska država oborožuje in pridobiva čas. Georgievski je to izjavil na skopskem letališču, medtem ko je vojska prevzela štiri ukrajinske helikopterje, pričakujejo pa še dve pošiljki helikopterjev iz Grčije.

Spopadi se nadaljujejo
23. 03. 2001 00.00
Po enostranskem premirju makedonskih sil so se boji popoldne obnovili in v Tetovu odmevajo detonacije granat težkega topništva. Makedonsko topništvo obstreljuje položaje albanskih skrajnežev , število ostrostrelcev pa se je močno povečalo. Iz Šarplanine je slišati tudi streljanje pehotnega orožja.

Civilne žrtve spopadov v Makedoniji
23. 03. 2001 00.00
Boji na območju Tetova so se tudi davi nadaljevali, čeprav v manjšem obsegu, poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Albanski skrajneži še naprej obstreljujejo makedonske položaje, makedonske varnostne sile pa na napade odgovarjajo. Največkrat se sliši streljanje s hribov nad Tetovom, najpogosteje iz trdnjave Kale na vzpetini Baltepe ter nad vasmi Koltuk, Dva Bresta in Potok. Makedonske varnostne sile so uspešno pregnale albanske skrajneže z njihovih glavnih položajev na Šar planino ter pri tem uničile več ostrostrelskih gnezd, je še poročala MIA.

Vrh EU v Stockholmu
23. 03. 2001 00.00
Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Albanski uporniki razglasili premirje
21. 03. 2001 00.00
Tiskovna agencija Reuters je sporočila, da naj bi albanski skrajneži enostransko razglasili premirje in da so se pripravljeni pogajati o mirni rešitvi krize. Ponudba albanskih skrajnežev je prišla le nekaj ur pred iztekom ultimata makedonskih oblasti.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat
21. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

Siloviti spopadi na območju Tetova
19. 03. 2001 00.00
Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Makedonska vojska okrepila enote
19. 03. 2001 00.00
Po nekajurnem jutranjem zatišju se boji na območju Tetova nadaljujejo, albanski skrajneži nenehno spreminjajo položaje in iz različnih smeri napadajo makedonske sile. Te so obrambo okrepile z močnimi vojaškimi enotami iz Skopja in drugih krajev. Makedonska vojska napada albanske položaje z minometi in topovi, v mesto pa je pripeljala tudi štiri tanke.