marko gregorc

20 let od odmevnega srečanja: Bush in Putin na Brdu pri Kranju
16. 06. 2021 19.19
Na današnji dan se je pred dvajsetimi leti v Sloveniji odvilo srečanje ameriškega in ruskega predsednika. Vladimir Putin in George Bush mlajši sta se leta 2001 sploh prvič srečala na Brdu pri Kranju. Zaradi precej hladnih odnosov med velesilama so bile za en dan vse oči svetovne javnosti uprte v mlado državo Slovenijo. Voditelja sta ji čestitala za uspešno prehojeno pot prvega desetletja.

Kršenje ukrepov: kazen vam lahko odtrgajo od vračila dohodnine
15. 06. 2021 19.02
Ste morda med tistimi, ki niste poravnali glob za kršenje korona ukrepov, in ste za to od Fursa dobili manj preplačane dohodnine? Gre za popoln avtomatizem, zadeve pojasnjujejo na Fursu, češ da je to način, s katerim terjajo tudi druge pravnomočne kazni. Samo letos so na tak način zasegli približno 1,2 milijona denarja.

V vas z 200 prebivalci prihaja 450 turških delavcev
03. 06. 2021 16.46
Turki bodo zasedli Orehek pri Postojni, majhen kraj z 200 dušami, celo brez gostilne in trgovine. Še enkrat več pa jih bo v turškem taboru, ki se mu danes reče kampus, kjer bodo živeli delavci, ki bodo gradili drugi tir. Kar nekaj razburjenja so povzročile prve informacije, da bodo delavci živeli kot moderni sužnji, s 24-urnim nadzorom in prepovedjo izhoda. A ni vse tako, kot je bilo sprva slišati. Z vsem pa so seznanjeni tudi krajani, ki se prihoda turških delavcev ne bojijo.

Simbolično stekla dela v sklopu največjega infrastrukturnega projekta v državi
05. 05. 2021 08.39
Na gradbišču v Dekanih pri Kopru so podpisali še pogodbo za glavna dela v sklopu projekta drugi tir med Divačo in Črnim Kalom, s tem pa obeležili tudi simboličen začetek glavnih gradbenih del. Dela na omenjenem odseku bo za 403,6 milijona evrov izvedel Kolektor CPG v sodelovanju s turškima podjetjema Yapi Merkezi in Özaltin.

Drugi tir, "viadukti so za oko, predori za denar"
01. 05. 2021 07.06
Po četrt stoletja preigravanj, podražitev, pocenitev, interesov in zamud se gradnja milijardnega drugega tira naposled le začenja. Kdo bo imel največ od drugega tira? Med gradbinci kroži anekdota, "viadukti so za oko, predori za denar." Najbrž ne naključno, saj je na 27-kilometrskem drugem tiru dobrih 20 kilometrov predorov. Glavni, 600-milijonski posel, je dobil Kolektor, ki je zgradil tudi že dostopne ceste do gradbišča. Že pred tem pa so poniknili milijoni za študije, analize, raziskave, projekte … Nabralo se je za 45 tekočih metrov fasciklov dokumentacije.

Ob letošnjem prazniku dela v ospredju varnost na delu in varnost delovnega mesta
30. 04. 2021 20.43
Prvi maj bo s precej grenkim priokusom pričakalo skoraj 80 tisoč brezposelnih in štirikrat toliko zaposlenih, ki so bili v zadnjem letu doma na čakanju. Številni so delali od doma, tisti, ki so hodili v službo, pa so bili soočeni z nevarnostjo bolezni. Prav zato sindikati ob letošnjem prazniku dela kot osrednjo tematiko poudarjajo varnost v vseh njenih oblikah.

Konec 'zaprtja države', kaj vse se odpira?
11. 04. 2021 07.24
Izteka se zadnji dan strogih omejitvenih ukrepov, ki so z namenom zmanjšanja širjenja epidemije veljali od 1. aprila. Odprli se bodo dijaški domovi. S ponedeljkom bodo za vso državo veljali ukrepi, ki so predvideni za rdečo fazo. Med drugim ne bo več nočne omejitve gibanja, odprte bodo vse trgovine in številne storitve ter šole in vrtci.

Število okužb skoraj prepolovljeno: bo obalno-kraška regija kmalu odpirala lokale?
10. 04. 2021 20.25
V petih dneh so iz rdeče prek oranžne po številkah že padli v rumeno fazo. Če bo vlada v prihodnje ukrepe sproščala po regijah, bi se lahko na obali skladno s semaforjem v celoti odpirali lokali in celo hoteli. So pa v turizmu še nekoliko zadržani. Odprtja bi bili veseli, a se morajo razmere popraviti tudi v drugih regijah, da jih bo sploh lahko kdo obiskal.

Laž ali slab spomin? Sadni jogurt v času Jugoslavije
09. 04. 2021 18.27
Kdaj smo v Sloveniji zares dobili sadne jogurte? Poslanka SDS Mojca Škrinjar je zapisala, da ga med letoma 1980 in 1991 kot običajen državljan nisi dobil. S pomanjkanjem sadnih jogurtov v Jugoslaviji se je že pred dvema letoma ukvarjala hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović. Fenomen, ki so ga naši južni sosedje poimenovali kar jogurtno domoljubje, se na predvečer 30. obletnice naše države očitno seli tudi v Slovenijo.

Visoka precepljenost v Velenju. Razlogi: aktiven pristop in dobra programska podpora
08. 04. 2021 18.48
Zgodba o uspehu pri cepljenju postaja Velenje. Cepijo skladno s strategijo, a vseeno močno presegajo slovensko povprečje precepljenosti, predvsem pri starejših osebah. A namesto da bi njihovo sistematično delo postalo vzor, se morajo v Velenju, podobno kot v Kočevju, ukvarjati predvsem z inšpekcijskimi nadzori.

Naročilo Pfizerjevega cepiva bi nam do poletja prineslo dodatnih 240 tisoč odmerkov
01. 04. 2021 20.17
Države, ki so stavile na cenejše cepivo AstraZenece, so potegnile krajšo, je razvidno iz dokumentov Evropske komisije. Med njimi je tudi Slovenija. Ker so se dobave AstraZenece izkazale za nezanesljive in ker smo decembra naročili le 80 odstotkov pripadajočega cepiva Pfizer, po precepljenosti že zaostajamo za evropskim povprečjem, do julija pa bi lahko precepili le dobro polovico prebivalstva. Kakšni pa so zadnji podatki glede dobave cepiv?

Številni starši še zdaj ne vedo, kaj bodo v času zaprtja z otroki
31. 03. 2021 21.04
Čeprav so v vladi zatrjevali, da se bodo šole in vrtci zapirali zadnji, se pouk znova seli na splet. Veliko staršev je v stiski, ker ne vedo, kam z otroki. Varstvo bo namreč tokrat organizirano le za otroke zaposlenih v kritični infrastrukturi, brez izjem, ki so jih v drugem valu lahko dopustili ravnatelji. Nekatera podjetja pa, tudi zaradi lažje organizacije varstva otrok zaposlenih, v času zaprtja uvajajo kolektivni dopust.

Bomo Pfizerjevo cepivo proizvajali tudi v slovenskem Leku?
22. 03. 2021 19.51
Bomo težave s kapacitetami za proizvodnjo cepiv pomagali reševati tudi v Sloveniji? V pogovore za izdelavo odmerkov Pfizerjevega cepiva naj bi bili aktivno vključeni predvsem v Leku, ki spada v skupino Novartis. Ta je svoje proizvodne zmogljivosti za izdelavo cepiv že ponudila v Avstriji in Švici. V Leku namigovanj ne zavračajo, premier Janez Janša pa opozarja, da tudi morebitna vzpostavitev proizvodnje v Sloveniji ne bo pripomogla k blaženju epidemije v prvi polovici letošnjega leta.

Po silovitem potresu na Hrvaškem območje zapustilo že več kot 3000 domačinov
13. 03. 2021 19.38
Natančno 75 dni po potresu v Petrinji se tla še vedno niso popolnoma umirila. Doslej so zaznali že več kot 900 popotresnih sunkov. Težave so tudi s počasno obnovo zgradb. Škoda po potresu je ocenjena na 5,5 milijarde evrov. Domačini množično zapuščajo območje, samo Petrinjo je v zadnjih mesecih zapustilo približno 1400 domačinov. "Huje kot po vojni. Takrat so se ljudje s srcem in s srečo vračali v mesto," pravijo domačini. Z dobrodelnim namenom pa sta na mestnem stadionu tekmo odigrali reprezentanci legend Slovenije in Hrvaške. Na zelenico je stopil tudi prvi mož Uefe Aleksander Čeferin.

Inšpektorica: Mlajši do cepljenja tudi zaradi neodzivnosti vabljenih k cepljenju
11. 03. 2021 15.39
Cepilni centri morajo ob naročanju cepiva proti covidu-19 NIJZ poročati tudi, za katere skupine prebivalstva naročajo cepivo, pravi direktor NIJZ Milan Krek. Zdravstvena inšpektorica Deana Potza pa pojasnjuje, da lahko do cepiva pridejo tudi mlajši zaradi manjšega interesa v lokalnem okolju ali pa neodzivnosti oseb, ki naj bi bile cepljene.

Trgovci obljubljajo popuste, poostren nadzor in prezračevanje
14. 02. 2021 19.04
Tako rekoč v celoti, z izjemo gostiln in restavracij, se znova odpirajo tudi nakupovalna središča. Ker je na policah še skoraj nedotaknjena zimska kolekcija, se kupci lahko nadejamo popustov. V izogib gneči bodo morali trgovci zagotoviti omejitve vstopa strank glede na kvadraturo, vsi zaposleni pa bodo morali imeti tudi negativne izvide hitrih testov.

Nas po avstrijskem vzoru čaka testiranje z grgranjem?
12. 02. 2021 19.42
Zaradi množičnega testiranja je zdravstveni sistem v Sloveniji precej obremenjen. Podobno se je dogajalo tudi v sosednji Avstriji, kjer po preprostih testih za šolarje, ki si bris iz nosu lahko vzamejo kar sami, uvajajo tudi PCR-teste z metodo grgranja. Za avstrijsko inovacijo, ki ne razbremenjuje le zdravstvenih delavcev, pač pa tudi zmanjšuje stroške testiranj, naj bi se že zanimala tudi Slovenija.

Počivalšek se opravičuje: To je bila zelo nepremišljena poteza
10. 02. 2021 10.25
Medtem ko imajo gostinci že mesece enormne izgube, so za gospodarskega ministra Zdravka Počivalška odprli prleško gostilno Taverna in mu tam pripravili srečanje s poslovnimi partnerji. Da je to dovoljeno, da tega ne prepoveduje noben odlok, se je dva dni zapored branil Počivalšek, ki se očitno ni vprašal, kaj s tem sporoča gostincem, ki že mesece zavračajo vsa povpraševanja za rezervacije za zaključene družbe, prepričani, da je delovanje njihove dejavnosti omejeno izključno na dostavo oziroma osebni prevzem. Minister se zdaj posipa s pepelom: "Zadnje, kar bi si želel, je dodati sol na rano tistim, ki jih je ta epidemija zelo prizadela."

Kdo lahko med epidemijo obišče gostilne, ki bi morale biti zaprte?
09. 02. 2021 19.34
Kdo, če sploh kdo, lahko v času epidemije obišče gostilno? Tudi podjetniki imajo lahko v gostiščih sestanke, a na kaj več kot vodo ne morejo računati – tako vladne odloke za omejitev širjenja okužb tolmačijo v Obrtno-podjetniški zbornici. Restavracije sicer lahko obratujejo v hotelih, a le za goste, ki so tam nastanjeni. Večinoma gre za športne ekipe in tuje poslovne partnerje. Tako je na papirju. Kako pa je v praksi?

Neučakani evropski voditelji: bo kmalu rusko cepivo na voljo tudi v EU?
08. 02. 2021 19.59
Evropski voditelji so neučakani. Cepiva prihajajo prepočasi, Evropska agencija za zdravila naj zato razmisli o odobritvi kitajskega in ruskega cepiva, je pozval avstrijski kancler Kurz. Še aktivneje je pospešek cepljenju napovedal madžarski premier Orban. Tam so že naročili dva milijona odmerkov ruskega cepiva Sputnik, prve odmerke naj bi uporabili že ta teden.

Ustanovili Pravno mrežo za varstvo demokracije
26. 01. 2021 20.45
"Visoke globe zaradi javnega udejstvovanja, kazenske in odškodninske tožbe z namenom ustrahovanja, grožnje uslužbencem, ki se odločijo spregovoriti," to so po mnenju nevladnikov grobe zlorabe prava pod krinko boja proti epidemiji. Zato so skupaj z neimenovanimi pravniki ustanovili Pravno mrežo za varstvo demokracije. Nekaterim petkovim protestnikom sicer ločeno pri izpodbijanju glob že pomaga odvetniška pisarna Čeferin. Premier Janez Janša pa je na Twitterju delil mnenje, da že razprava o takšni pobudi spodbuja širjenje virusa.

Kako hitro vlada ukrepe sprošča in zaostruje?
08. 01. 2021 19.47
Žičnice so danes spet obstale, nezadovoljni žičničarji pa razmišljajo o protestu. Sprašujejo se, kako je mogoče, da se odloki spreminjajo čez noč in brez usklajevanj. A smučišča niso edini primer, ko je vlada odloke spreminjala praktično iz tedna v teden. Preverili smo, katere dejavnosti je vlada v podobnem tempu odpirala in zapirala.

'Povzetek osnutka ne razkriva vseh nepravilnosti, ki jih je zaznalo računsko sodišče'
06. 01. 2021 07.38
Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel je za 24UR povedal, da povzetek osnutka poročila RS, ki kroži v javnosti, absolutno ne razkriva vseh nepravilnosti, ki jih je zaznalo računsko sodišče. Gospodarski minister Počivalšek pa je pred tem na osnovi zgolj povzetka osnutka poročila že pohitel z izjavo, da je zdaj dokončno jasno, da so bile obtožbe proti njemu neutemeljene.

Ivo Žinić očitke o sporni povojni obnovi zavrača
05. 01. 2021 20.46
Povojno obnovo stavb na območju hrvaške Petrinje, ki jo je prizadel silovit potres, bo preiskoval hrvaški Urad za boj proti korupciji. Strokovnjaki namreč ocenjujejo, da hiše ne bi bile tako poškodovane, če bi jih gradili v skladu s protipotresnimi predpisi. Domnevno sporno obnovo je vodil sedanji predsednik tamkajšnje županije Ivo Žinić, ki vse očitke zavrača. Opozicija govori o vojnem dobičkarstvu, premier Andrej Plenković pa zagotavlja, da bodo poiskali odgovorne.

Slovenski otroci doma že 10. teden, tako dolgo šol niso zaprli nikjer v EU
04. 01. 2021 19.57
Učenci, ki obiskujejo običajne programe, bodo morali počakati vsaj še teden dni, da se bodo lahko vrnili v šole. In še to le v primeru, da se epidemiološka slika ne bo poslabšala. Zaposlene v osnovnih šolah bodo s hitrimi testi testirali prihodnji ponedeljek. Še vedno pa ni jasno, kdaj se bodo v šole vrnili dijaki zaključnih letnikov. Dijaki in učenci so sicer doma že od oktobra. Najmlajši od krompirjevih počitnic, najstarejši še teden dlje, torej dva meseca in pol. Tako dolgo niso bile šole zaprte nikjer v Evropi.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo
22. 12. 2020 06.00
Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

SMC bo zahtevala umik člena o financiranju NVO
20. 12. 2020 20.07
Vlada je v PKP 7 predlagala še povišanje dohodninskih dotacij iz 0,5 na en odstotek, a hkrati tudi ukinitev sklada za financiranje nevladnih organizacij. Gre za edini sistemski vir financiranja številnih človekoljubnih, humanitarnih in prostočasnih organizacij, opozarjajo nevladniki. Sklad je v letu 2018 ustanovila stranka SMC, kjer tudi menijo, da je ukinitev nesprejemljiva. Napovedali so, da bodo predlagali črtanje tega člena.

Aplikacijo Ostani zdrav si je na novo naložilo okoli 40 tisoč državljanov
15. 12. 2020 19.53
Vlada kljub pomislekom vztraja pri odločitvi, da je prečkanje občinske meje ob izjemah možno zgolj z aplikacijo Ostani zdrav. Policija je že opravila prve nadzore spoštovanja tega ukrepa. Od nedelje, ko je vlada ukrep napovedala, si je aplikacijo na novo naložilo približno 40 tisoč državljanov. Da je prisilna namestitev aplikacije morda malce zgrešena, je dejal tudi zdravstveni minister Tomaž Gantar. Zastopnik načela enakosti pa je zaradi ukrepa že uvedel postopek.

'Kako naj vladi zaupamo, če hkrati podpira zaupanja nevredne osebe?'
03. 12. 2020 19.57
Na vladni tiskovni konferenci v sredo je kot predstavnik notranjega ministrstva nastopil Borut Jakopin, ki je javnosti bolj znan kot avtor močno žaljivega tvita, v katerem je – v olepšanem prevodu – izjavil, da so slovenski CSD-ji leglo nepotešenih feministk. Jakopin za svoj tvit nikoli ni odgovarjal, še več, vmes je napredoval, obetalo pa naj bi se mu celo mesto direktorja na uradu za tajne podatke. Vladajoča SDS pa je ob tem očitno odprla tudi fronto z Mirovnim inštitutom.

Premraženi obmejni policisti v nevzdržnih razmerah
02. 12. 2020 19.32
Kljub dejstvu, da kontrole na slovensko-italijanski meji neprekinjeno delujejo že od prvega vala novega koronavirusa, pa je Policija povsem nepripravljena pričakala zimsko sezono. Policisti tako v teh hladnih dneh na snegu in vetru opravljajo svoje dolžnosti pod prilagojenim nadstreškom, ki jih nikakor ne varuje pred vremenskimi vplivi. Razmere na terenu si je želel ogledati tudi generalni direktor policije, a je njegov obisk - ironično - odpadel zaradi slabega vremena.